اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اس 300 برای ایران: تهران در انتظار تحویل است٬ اسرائیل – ایران: جنگ غیر مستقیم٬ جولان: شش نظامی ایرانی در حملۀ اسرائیل کشته شدند٬ و سری حملات تروریستی در مصر توسط داعش: ترجمه های حمید محوی

گاهنامۀ هنر و مبارزه

31 ژانویه 2015

اسپوتنیک SPUTNIK

صدای روسیه از این پس با نام اسپوتنیک SPUTNIK به فعالیت هایش ادامه می دهد

 

اس 300  برای ایران: تهران در انتظار تحویل است

hamid mohvi

ترجمه: حمید محوی 

27 ژانویه 2015 اسپوتنیگ

مهدی سنائی سفیر ایران در مسکو به ریانووستی (خبرگزاری بین المللی روسیه) روز سه شنبه اعلام کرد که  ایران در انتظار تحویل سامانه های اس 300 است که قرارداد آن را با روسیه در سال 2007 به امضا رسانده اند. این دیلمات یادآوری کرد که :

«ایران بر این باور است که قرارداد تحویل اس 300 قانونی بوده و مشمول مفاد مجازات های بین المللی نمی شود. ابتدا باید دانست که این قرارداد پیش از تحمیل مجازات ها به امضا رسیده استف در ثانی این سامانه کاملاً دفاعی بوده و تهاجمی نیست.»

به گفتۀ او جمهوری اسلامی بر این باور است که ملاقات اخیر وزیر دفاع روسیه سرگئی شوئیگو Sergueï Choïgou نشان مثبتی برای مناسبات ایران و روسیه است و جای امیدواری بنظر می رسد تا سرانجام سامانه های پدافند هوائی به ایران تحویل داده شود.

20 ژانویۀ گذشته، روسیه و ایران توافقاتی در پیرامون همکاری های نظامی  به امضا رسانده اند. به گفتۀ ژنرال لئونید ایواچوف Leonid Ivachov مدیر مرکز بین المللی تحلیل های جغرافیای سیاسی، این پرونده باید پایه های از سر گیری گفتگوهای مرتبط به تحویل سامانه های S- 300  به ایران را مشخص سازد.

درسال 2007، مسکو و تهران قراردادی را به امضا رساندند که روسیه موظف می ساخت که 5 باطری موشک ضد هوائی اس 300 را به ازای 800 میلیون دلا ربه ایران تحویل دهد. ولی اجرای این قرارداد توسط رئیس جمهور آن دوران دمیتری مدودف مبتنی بر منشور 1929 شورای امنیت در سازمان ملل متحد به حالت تعلیق درآورده شد که تحویل سلاح های تهاجمی را به تهران ممنوع می دانست.

با اطمینان به اعتبار قرارداد، ایران حل این مشکل را به داوری بین المللی واگذار کرد و 4 میلیارد دلار خسارت درخواست کرد.

 

ترجمه توسط حمید محوی

لینک متن اصلی

http://fr.sputniknews.com/international/20150127/203505944.html#ixzz3QOlQQbrZ

پی نوشت گاهنامۀ هنر و مبارزه

روسیه با تمام اختلافاتش را غرب، بیشتر غربی است تا شرقی. امتناع از تحویل سلاح های دفاعی به نام ممنوعیت تحویل سلاح تهاجمی آن هم به کشوری که هیچ انگیزه ای برای حمله به کشور دیگری را ندارد، برای ایرانی ها باید جای تردید داشته باشد.

با این وجود فشارهائی که نظام سرمایه داری جهانی روی روسیه وارد ساخته و تهدید جنگ های چریکی (…) موجب تحولاتی در سیاست خارجی روسیه شده است. علاوه بر این فروش اسلحه به کشورهای جهان می تواند بخشی از مشکلات مالی روسیه را حل کند (به گزارش صدای روسیه در سال گذشته روسیه 14 میلیارد دلار اسلحه به 60 کشور فروخته است و برای 2015 حدود 15 میلیارد قرارداد به امضا رسانده است). ولی تا جائی که در گزارشات صدای روسیه منتشر شده، به عنوان مثال در زمینۀ هواپیماهای جنگی، تمایل روسیه به فروش سلاح های قدیمی تر است. با این وجود در رابطه با هند و چین کمی متفاوت است. یا حتی در فهرست سلاح هائی که به عراق می خواهد بفروشد بالگر بسیار عالی می 28 را می بینیم (1)که احتمالاً نخستین بالگردی است که خدمۀ آن می توانند از صندلی نجات مانند هواپیماهای شکاری بهره ببرند و به تمام استانداردهای ارتش روسیه پاسخ می گوید و حتی کا 52 را نیز پشت سر گذاشته است.

در مورد اس 300 البته ممکن است هنوز هم کاربرد داشته باشد و دارد، ولی اگر به استانداردهای روز پاسخ می گفت اس 350 را نمی ساختند. البته امروز یگان های روسیه  در پایگاه قطب شمال به  اس 400 مجهز شده اند. مظافاً بر این که به چین سامانه های اس 400 فروخته اند. سایت صدا و سیمای جمهوری اسلامی به زبان فرانسه پیش از این ها گزارشاتی به نقل از منابع اسرائیلی در مورد تحویل اس 300 و حتی اس 400 به ایران منتشر کرده بود.

به هر صورت چنان که تهدیدات تروریسم اسلامی به عنوان پیاده نظام ناتو از واقعیت و اعتباری برخوردار باشد، امروز چین، هند و روسیه ( و حتی تمام کشورهای دنیا، همان گونه که در ماجرای شارلی هبدو در فرانسه دیدیم) در تهدید به سر می برند، و به ویژه خود ایران. ایران گرچه زیر سلطۀ حکومت اسلامی به سر می برد ولی قویاً در تهدید همین تروریسم می باشد، و به نفع تمام این کشورها است که با یکدیگر همکاری نظامی داشته باشند. ایران خصوصا با تمام تبلیغاتی که برای ساخت اسلحه های بنجل راه می اندازند، در زمینۀ سلاح های کماندوئی واقعاً با مشکل روبرو می باشد. این البته ارزیابی من است. جنگ های چریکی کاربرد کلاشنیکوف آکا 47 سطح تاکتیکی را به قرون وسطی باز می گرداند. چرا که برای تفنگدار غیر دقیق ساخته شده و از صد متر به بعد دقتش را از دست می دهد. به همین علت بود که با آکا 47 وضعیت را قرون وسطائی ارزیابی کردم، چون که جنگ قرون وسطائی یعنی جستجوی رو در رو با دشمن. یعنی تقریباً مشابه وضعیتی که در سوریه مشاهده می کنیم. به همین علت بود که شوروی ها آکا 76 را در سال 1976 جایگزین کردند که دقیقتر است و از آن تاریخ دائماً کلاشنیکوف ها تحول یافته (تا آکا 200). البته چنانکه همه می دانیم رباتیک شدت تجهیزات به طور کلی سلاح های قدیمی را باز نشست کرده است. روسیه در زمینه تجهیزات نظامی به پیشرفت های بسیار مهمی نائل آمده، به عنوان مثال در حال حاضر در پی ساخت خودروهائی هستند که در متن جنگ چریکی در شهرها خیلی مفید و مؤثر خواهد بود، زیرا می تواند دقیقاً منشأ یا منبع تیر را ره گیری کند و به شکل اتوماتیک پاسخ بگوید.

از دیدگاه من مشکل بنیادی امنیت ملی ایران، در انتخاب استراتژی است که در حال حاضر براساس شهادت سازماندهی شده، یعنی قربانی انسانی. این استراتژی در واقع نام دیگری بجز خیانت ندارد. البته به مثلث برمودا لبیک می گوید : دستگاه دین اسلام در ایران ، بورژوازی وابسته و معامله گر ایران بریا تاراج منابع ایران و استراتژی امپریالیست ها که آنها استراتژی شان به استراتژی  صفر کشته تکیه دارد یعنی برتری سلاح. رهبران مسلمان ایرانی و تبع آنها گوسفندان قربانی که ما ایرانی ها باشیم باید به مدد غیبی رجوع کنیم و نماز وحشت بخوانیم و چنین اعتقادی قویاً امنیت ملی ما را به خطر می اندازد. مسئله تنها به نوع جنگ افزار مرتبط نیست. ازادی های سیاسی به عنوان آزادی برای کمونیست های ایرانی در تشکیل حزب کمونیست و شرکت در ادارۀ کشور ایران را در مقابل تهاجمات نرم دشمنان خیلی تضعیف کرده است. بی گمان جمهوری اسلامی ایران و دستگاه دین اسلام در ایران اپوزیسیون های خائن و مزدور   پنتاگونی را هزار بار به کمونیست ها ترجیح می دهد، به همین علت فعلا درآمدهای نفتی کشور را دو دستی تقدیم امپریالیست ها کرده است.

ولی جمهوری اسلامی ایران و دستگاه دین اسلام در ایران باید بداند و پیشگامان ایران به تمام آیت الله ها یادآوری خواهند کرد که اس 300 های روسی و یا احتمالاً سلاح های پیشرفته برای این نیست که 600 نفر صاحب منابع طبیعی ایران شوند و در خیابان های کشور با ماشین های لوکس جولان بدهند و جوان های شاخ شمشاد این مملکت در بیکاری فقر دست وپا بزنند و کارگران ایرانی و افغان در معادن بمیرند. حالا اس 300 ها را بگیرید ولی نگوئید خدا روزی رسان است. این موشک ها کار نیروی فکری و بازوی روسی حاصل اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بوده که آن را ساخته و ما آن را با در آمد مادۀ خام طبیعی که در طبیعت به رایگاه موجود بوده ( و البته بسیار محدود است و تمام شدنی است) می پردازیم. می پردازیم ولی امنیت برای ایران باید به پیشرفت و تولید و رشد نیروهای مولد ایران بیانجامد.

 حمید محوی|گاهنامۀ هنر و مبارزه

 1)

http://fr.sputniknews.com/defense/20150121/203469232.htm

*****************

گاهنامۀ هنر و مبارزه

31 ژانویه 2015

اسپوتنیک SPUTNIK

صدای روسیه از این پس با نام اسپوتنیک SPUTNIK به فعالیت هایش ادامه می دهد

 

اسرائیل – ایران : جنگ غیر مستقیم

hamid mohvi

ترجمه: حمید محوی 

30.01.2015

جنبش شیعۀ حزب الله لبنان انتقام مرگ 6 نفر از مبارزانش را گرفت ( مترجم : به علاوه 6 نظامی ایرانی). این نظامیان در روز 18 ژانویه نزدیک شهر سوری قنیطره در حملۀ اسرائیل کشته شده بودند. روزنامۀ نزاویسیمائی گازتاNezavissimaïa gazeta روز جمعه 30 ژانویه نوشت : در حملۀ تلافی جویانه دو سرباز اسرائیلی کشته  و هفت نفر دیگر زخمیشدند.

حزب الله پنج موشک کورنت Kornet روی نظامیان اسرائیل پرتاب کرد که از روز چهارشنبه در جستجوی تونل هائی بودند که مبارزان لبنانی حفر کرده اند. اسرائیل با توپخانۀ تانک و توپ پاسخ گفت، و علاوه بر این از طریق هوا نیز دست به حمله زد. از خاک لبنان به سوی شمال اسرائیل طی یک ساعت موشک و خمپاره شلیک شد.


15 نظامی اسرائلی در مرز لبنان کشته شدند© REUTERS/ Baz Ratner

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو اطمینان داد که « مسئولان این حمله بهای سنگینی را باید بپردازند ». او خاطر نشان کرد که لبنان و سوریه مسئول تمام اعمال خشونت باری هستند که از خاک آنها علیه اسرائیل انجام گرفته است. سه شنبه، نیروهای ناشناسی دست کم دو موشک روی بلندی های جولان پرتاب کرده اند، احتمالاً عملیات مشترک ارتش سوریه و حزب الله بوده است. نیروهای اسرائیلی با بمباران و حملۀ هوائی به سنگرهای پوتخانۀ سوریه پاسخ گفتند : دو پایگاه در قنیطره و یک پایگاه دیگر در نزدیکی فرودگاه دمشق.

النا سوپونینا Elena Souponina مشاور ریاست مؤسسۀ روسیه در پژوهش های استراتژیک، کارشناس آسیا و خاورمیانه، گمانه زنی کرده است که بالا گرفتن تنش بین تل آویو و حزب الله در پیوند با انتخابات ماه مارس در اسرائیل است. او در این مورد اضافه کرد : « طرفین منازعه به دلیل موضع گیری ایالات متحده و دیگر اعضای جامعۀ بین الملل و به ویژه روسیه به درگیری نظامی جدی دست نمی زنند. واشنگتن تمام امکانات خود را به کار خواهد بست تا از وخیم شدن اوضاع بین تل آویو و همسایگانش جلوگیری کند. ولی اسرائیل خیلی سرگرم و نگران گفتگوهای بین تهران و 5+1 روی مسئلۀ برنامۀ هسته ای ایران و پیش از همه در چشم انداز بهبودی مناسبات ایران و غرب است. به همین علت اسرائیل در حرکاتش کمتر روی دولت اوباما حساب می کند».

© Sputnik. Sergei Gouneev

ایران : خامنه ای فلسطینی ها را به ادامۀ مبارزه علیه اسرائیل فرامی خواند

کارشناسان از مدت ها پیش بر این باورند که دومین جنگ لبنان و عملیات علیه حماس در نوار غزه در واقع جنگ های غیر مستقیم بین اسرائیل و ایران است. ولی نسبت به سال 2006  قواعد بازی تغییر کرده زیرا از این پس سوریه به زمین اصلی برای برخوردهای اصلی تبدیل شده است.

به گفتۀ جوناتان اسپایر Jonathan Spyer کارشناس مرکز میان رشته ای هرتزلیا، نزدیک شدن به انتخابات مقامات اسرائیلی را به قدرت نمائی وامی دارد.

هم زمان بهترین سپر علیه درگیری های مهمتر است : « ماجراجوئی های نظامی در نزدیکی انتخابات مانند تیغ دو دم عمل می کند. جامعۀ اسرائیل هیچ مخالفتی با عملیات نظامی ندارد، به شرط این که خیلی سریع و بی هیچ مشکلی انجام گیرد، ولی هیچ موردی بدتر از این نیست که در کوران یک جنگ مرگبار مانند جنگ تابستان 2006 در انتخابات شرکت کنند.»

بندتا برتی Benedetta Berti از مؤسسۀ پژوهش امنیت ملّی در دانشگاه تل آویو نتیجه می گیرد که « بازی خیلی حساسی است. هر دو جبهه می خوانند با قدرت کافی پاسخ دیگری را بدهند تا ضعیف جلوه نکنند، ولی در عین حال می خواهند از جنگ اجتناب کنند. حفظ تعادل در چنین وضعیتی خیلی خیلی حساسی بنظر می رسد.»

امکان اشتباه خیلی عظیم است. هر حادثۀ ما رابیشتر به جنگی واقعی نزدیک می سازد.

ترجمه توسط حمید محوی

لینک منبع :
http://fr.sputniknews.com/presse/20150130/1014202682.html#ixzz3QO9QIAp6

 *******************

گاهنامۀ هنر و مبارزه

31 ژانویه 2015

صدای روسیه از این پس با نام اسپوتنیک SPUTNIK به فعالیت هایش ادامه می دهد

اسپوتنیک 19.01.2015

جولان: شش نظامی ایرانی در حملۀ اسرائیل کشته شدند

 

hamid mohvi

ترجمه: حمید محوی 

روز دوشنبه 19 ژانویه آژانس های اروپائی گزارش دادند که شش نظامی ایرانی از جمله یک ژنرال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (1) روز 18 ژانویه در حملۀ اسرائیل کشته شدند.

به گزارش یکی از منابع نزدیک به وضعیت گزارش شده، بالگردهای اسرائیلی به یک گروه شیعۀ حزب الله به همراهی نظامیان ایرانی که در حال گشت در شهر القنیطره بودند حمله کردند. در این حمله 12 نفر کشته شدند، از جمله 6 ایرانی.

پاسداران مرگ ژنرال محمد علی الله دادی را روی سایت سپاه نیوز تأیید کرد.

اسرائیل رسماً از تاریخ 1967 و اشغال 1200 کیلومتر مربع از بلندی های جولان با سوریه در وضعیت جنگی به سر می برد، ضمیمه سازی بلندی های جولان هیچگاه مورد تأیید جامعۀ بین الملل نبوده است.

بلندی های جولان در قلب منازعات بین اسرائیل و سوریه است.

 

 

1)مترجم : جانباخته  محمد علی الله دادی. از اسامی جانباختگان ایرانی نامی برده نشده است. در سایت سپاه پاسداران را نیز مقالات متعددی برای بزرگداشت ژنرال ایرانی منتشر شده است. چنین رفتاری با جانباختگان حاکی از مضمحل بودن بنیادهای فکری دین اسلام است که از همان آغاز  بین افراد مالک و برده تفاوت قائل می شد. ما در این نوع واکنشها تبعیض طبقاتی را  باید در بنیاد دستگاه دین اسلام مشاهده کنیم.

 ترجمه توسط حمید محوی

لینک منبع :

http://fr.sputniknews.com/international/20150119/203451577.html

 *************

گاهنامۀ هنر و مبارزه

30 ژانویه 2015

دولت اسلامی (داعش) یک سری حملات تروریستی در مصر را به رسمیت شناخت. این حملات دست کم 26 کشته بر جای گذاشت

hamid mohvi

ترجمه: حمید محوی 

هاف پست و خبرگزاری فرانسه

Le HuffPost avec AFP

Publication: 30/01/2015 08h32 CET Mis à jour: il y a 2 heures

انصار بیت المقدس، گروه شورشی اصلی اسلامگرا در صحرای سینا و شاخه ای از گروه دولت اسلامی (یا امارات اسلامی – داعش) در مصر یک سری عملیات تروریستی که روز پنجشنبه 29 ژانویه در شمال شبه جزیره صورت گرفت را به رسمیت شناخت. این عملیات موجب مرگ 26 سرباز شد.

این میزان از تلفات برای نیروهای امنیتی مرگبارترین در سه ماه گذشته بوده است. اسلام گرایان در حساب توئیتر خود این حملات را بهر سمیت شناختند. یعنی حملات تروریستی که عموماً به مرگ نظامیان انجامیده است. به گفتۀ مقامات مسئول امنیتی و امداد پزشکی دست کم 62 نفر زخمی شده اند که 9 نفر از آنها غیر نظامی بوده اند.

حملات سنگین و هم زمان

حملۀ اصلی به عریش مرکز استان شمال سینا، در محلی صورت گرفت که 25 نظامی در حال نگهبانی بودند و به قتل رسیدند. گروه مسلمان تأیید کرده است که حملاتی را هم زمان در عریش، شیخ زید و رفح انجام داده است. به گفتۀ مقامات امنیتی، ابتدا چند راکت به روی مرکز فرماندهی پلیس عریش و به همین گونه روی پایگاه نظامی مجاور پرتاب شد و سپس اتومبیل حاوی مواد منجره منفجر شد. چند دقیقه بعد، تعداید راکت محل مسکونی مجاور نیز پرتاب شد که محل سکونت افسران است.

ارتش مصر پنجشنبه شب اعلام کرد که : «تروریست ها با استفاد هاز اتومبیل های انباشته از مواد منفجره و راکت به چند مرکز فرماندهی و سامانه های پلیسی و ارتش حمله کردند. مبادلۀ آتش همچنان ادامه دارد. حملۀ دیگری در پنجشنبه در شمال سینا و در محل کنترل ارتش در مرز رفح با نوار غزه صورت گرفت که یک نظامی دیگر جانش را از دست داد.

حملات گروه های نظامی (تروریستی) علیه نیروهای امنیتی از تاریخ برکناری رئیس جمهوری اسلام گرا (مترجم : اخوان المسلمین متحد پنتاگون) محمد مرسی در ژوئیۀ  سال  2013 تا کنون صدها قربانی گرفته است.

لینک متن اصلی :

http://www.huffingtonpost.fr/2015/01/30/etat-islamique-daech-attaques-egypte_n_6576954.html?utm_hp_ref=france

ترجمه توسط حمید محوی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 31 ژانویه 2015 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: