اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

در مدح کمونیسم: ژان ژاک روسو – تارنگاشت عدالت

هیچ شهروندی مجاز نیست آنقدر غنی باشد که بتواند شهروند دیگری را خریداری کند و همین‌طور هیچ شهروندی مجاز نیست آنقدر فقیر باشد که مجبور شود خود را بفروشد. بزرگ‌ترین مسؤولیتی که  به عهده حکام یک کشور است، به غیر از سعی و کوشش برای تأمین رفاه خلق خود چیست؟… اگر حکام بتوانند جامعه را از تمامی آسیب و گزندها دور نگه دارند و هر آن چه را که خداوند از لذات و مواهب برای انسان خاکی خلق کرده، در اختیار مردم قرار دهند، در آن صورت این حکام چه کار دیگری جز از فراهم آوردن وضعیتی که هزاران و یا میلیون‌ها نفر از مردم از زندگی خود راضی باشند، خواهند کرد؟das o chakosh va koodak

در مدح کمونیسم 

تارنگاشت عدالت

Jean-Jacques_Rousseau

ژان ژاک روسو (۱۷۶۲)
فیلسوف، آموزگار، تاریخ‌شناس، شاعر، دانشمند علوم کشوری، فرهنگی و موسیقی، آهنگساز، گیاه‌شناس سوئیسی نویسنده مانیفست‌ دمکراتیک/ رادیکال کشورداری که در شهرهای متعددی ممنوع شده و در ژنو و پاریس به آتش کشیده شد. او پس از این وقایع اقدام به مهاجرت کرد

هیچ‌کس مجاز نیست فرد دیگری را خریداری کند

هیچ شهروندی مجاز نیست آنقدر غنی باشد که بتواند شهروند دیگری را خریداری کند و همین‌طور هیچ شهروندی مجاز نیست آنقدر فقیر باشد که مجبور شود خود را بفروشد.

 

 

 

Wieland christoph martin

کریستف مارتین ویلاند Christoph Martin Wieland  (۱۷۳۳ تا ۱۸۱۳)

«ویلاند» در کنار «لسینگ» از مهم‌ترین شعرای دوران روشنگری در آلمان محسوب می‌گردد. از آثار او می‌توان رمان‌های سیاسی، مطالب مربوط به انقلاب فرانسه و ترجمه آثار باستانی را نام برد. او تا سال ۱۸۱٠ مجله «دویچه مرکور» را منتشر می‌کرد.

… زیرا شما هزینه زندگی هزاران نفر را می‌بلعید.

چقدر دلم می‌خواست، قصرهایتان، باغ‌هایتان، تابلوهای نقاشیتان، مجسمه‌هایتان، طلا و نقره و عاجتان، سفره‌تان، کنسرت‌هایتان، تئاترهایتان، مشاطه‌گران و هنرپیشگانتان، میمون‌ها و طوطی‌هایتان را ناز شستتان بدانم، اگر تنها دست من بود و می‌توانستم به ده‌ها هزار مخلوق فقیر هم‌نژاد شما فکر نکنم، که صاحب این چیزها نیستند و تاب و توان  دفاع از خود را در مقابل توهین‌های آب و هوا و فصول نامطبوع ندارند، زیرا شما در قصرهای مرمرین زندگی می‌کنید. مخلوقاتی که چیزی ندارند تا بدن‌های برهنه خود را بپوشانند، زیرا حتا بردگان شما در البسه فاخر خودنمايی می‌کنند. مخلوقاتی که امکان آن را ندارند تا شکم خود را سیر کنند، زیرا شما سر سفره یک روز خود، هزینه زندگی یک هفته هزاران نفر را می‌بلعید.

ای فرزندان خوشبختی، شما خیلی ساده می‌توانید حساب کنید. حساب کنید چندین هزار نفر از مخلوقات هم‌نژاد شما باید از بین بروند تا یکی از شما سالانه ۴٠ تا ۵٠ تالنت (سکه یونانی) صرف شکم خود کند! بهتر نیست که کار خیری انجام دهید، حتا اگر به خاطر این باشد که تیغ نفرتی را که نگاه به شهوت‌رانی‌ها و ولخرجی شما در بین اکثریت افراد جامعه پدید می‌آورد، کُند کند؟ افرادی که با کار سخت و جان‌فرسای خود قادر نیستند آنقدر نان که شما روزانه جلوی سگ‌های خود می‌افکنید، برای سدجوء فرزندان خود تهیه کنند؟

بزرگ‌ترین مسؤولیتی که  به عهده حکام یک کشور است، به غیر از سعی و کوشش برای تأمین رفاه خلق خود چیست؟… اگر حکام بتوانند جامعه را از تمامی آسیب و گزندها دور نگه دارند و هر آن چه را که خداوند از لذات و مواهب برای انسان خاکی خلق کرده، در اختیار مردم قرار دهند، در آن صورت این حکام چه کار دیگری جز از فراهم آوردن وضعیتی که هزاران و یا میلیون‌ها نفر از مردم از زندگی خود راضی باشند، خواهند کرد؟

… زیرا اگر در یک کشور بزرگ، پايین‌ترین طبقه که بسیار ضروری است، مفیدترین طبقه نباشد؛ و حتا اگر این طبقه برای دولت به تهدیدی مبدل گردد، زیرا زیر فشارهای بیش از حد و بی‌نوايی مأیوس کننده، نه این‌که مجبور باشد، بلکه به سوی همکاری با دشمنان قسم‌خوردۀ قوانین و نظم بورژوايی گرایش یابد، در آن‌صورت گناه عمده به غیر از آن‌هايی که وظیفه و قدرت داشتند تا با اقدامات و ابزار مناسب و مطلوب از این کار جلوگیری کنند، به گردن چه کسی خواهد بود؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 نوامبر 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: