اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

از کارگران چریک فدائی خلق بیاموزیم !: رفیق اسکندر صادقی نژاد٬ گزارش ویدیویی٬ و گزارشی از تظاهرات علیه جمهوری اسلامی در مقابل سازمان ملل!: فعالین چریکهای فدایی خلق ایران در کانادا و آمریکا

دریافتی:

از کارگران چریک فدائی خلق بیاموزیم !

iskandar sadeghinezhad

رفیق اسکندر صادقی نژاد

کارگر قهرمان رفیق شهید اسکندر صادقی نژاد در سال 1319 در خانواده ای کارگری به دنیا آمد. از چهارده سالگی به عنوان شاگرد تراشکار به کار مشغول شد و در هفده سالگی اولین اعتصاب کارگری پس از کودتای 28 مرداد را در محل کارش سازماندهی کرد. او به همین دلیل دستگیر شد و پس از آزادی از محل کارش اخراج شد. رفیق اسکندر، کارگر میل لنگ تراش کارخانۀ «بندار» بود که به عنوان کادر سندیکایی در صنف فلزکار – مکانیک فعالیت های قابل توجهی انجام داد و درست به خاطر همین فعالیت ها به عنوان یکی از دبیران سندیکای کارگران فلزکار – مکانیک انتخاب شد. این سندیکا در سال 1323 تاسیس شده بود و از قدیمی ترین کانون های مبارزات پرولتری در ایران بود که رژیم شاه هنوز نتوانسته بود آن را از بین ببرد. رفیق اسکندر عضو گروه کوهنوردی سندیکا نیز بود و همین مسئله اسباب آشنایی او با برخی رفقای دیگر که بعدها به عنوان انقلابیون کمونیست چریک فدائی شناخته شدند را نیز فراهم ساخت. رفیق اسکندر طی نیمۀ دوم دهۀ چهل در کنار رفیق غفور حسن پور در شکل گیری گروه جنگل نقش ایفا نمود.

به دنبال رستاخیز سیاهکل و اعدام 13 رزمنده کمونیست در 26 اسفند سال 49، رفقای باقی مانده گروه جنگل یک تیم عملیاتی شکل دادند که رفیق اسکندر فرمانده آن بود. همین تیم در 18 فروردین ماه، تیمسار فرسیو که حکم اعدام 13 رزمنده سیاهکل را صادر کرده بود را به جزای خیانت ها و شقاوت های خود رساند. تیمسار فرسیو، مزدوری بود که رفقای سیاهکل را در دادگاه در بستۀ نظامی محاکمه و حکم اعدام آنان را صادر کرده بود. عملیات اعدام انقلابی فرسیو تاثیر بسیار شورانگیز و گسترده ای بر اقشار پیشرو جامعه داشت و شور و شوق بسیاری برانگیخت تا آن جا که دانشجویان دانشگاه های تهران در تظاهرات پرشور اردیبهشت ماه سال 50 خود فریاد می زدند «فرسیو مرگت مبارک«. به دنبال این عملیات و عملیات کلانتری قلهک که توسط رفقای دیگری صورت گرفت و به واقع ادامۀ حیات و تداوم فعالیت های چریکهای فدائی خلق را به اطلاع همگان رساند ، دیکتاتوری حاکم که سخت به هراس افتاده بود، عکس های نه نفر از رفقا را در روزنامه ها منتشر و در معابر و اماکن عمومی نصب نمود و اعلام کرد که برای کسانی که اطلاعاتی در مورد این نه نفر که منجر به دستگیری هر یک از آنان شود به پلیس بدهند، 100 هزار تومان جایزه خواهد داد. رفیق اسکندر یکی از این 9 رفیق بود. بعد از ادغام کامل باقی مانده گروه جنگل با گروهی که  از نیمه دوم دهه چهل شکل گرفته و با نام رفیق احمد زاده شناخته می شود و پس از اعلام موجودیت چریک های فدائی خلق، رفیق اسکندر در مرکزیت این گروه قرار گرفت و فرماندهی تیمی بر عهده اش گذاشته شد که عملیات مصادرۀ انقلابی بانک ملی خیابان آیزنهاور (آزادی کنونی) را در اردیبهشت 1350 سازمان داد. در جریان این عملیات که با موفقیت انجام شد، رفیق امیرپرویز پویان برای روشنگری کارمندان بانک به سخنرانی در باره اهداف چریک های فدائی خلق پرداخت. رفیق اسکندر سرانجام در جریان اجاره خانه ای که صاحب بنگاه معاملات ملکی به او و رفقای همراهش مشکوک و به پلیس اطلاع داده بود در زمان انتقال اثاثیه به داخل آن خانه با نیرو های امنیتی مواجه شد و بلافاصله بین او و رفقای دیگر با نیرو های دشمن درگیری مسلحانه صورت گرفت. در جریان این درگیری  دو رفیق در پناه آتش رفیق اسکندر موفق به فرار شدند اما خود رفیق اسکندر به شهادت رسید. بدین ترتیب زندگی کارگر پیشروئی که در جریان فعالیت های انقلابی اش جهت رهائی کارگران به یکی از فرماندهان چریک های فدایی تبدیل شده بود در سوم خرداد ماه سال 50  طی یک نبرد حماسی در خیابان طاووسی تهران در شرایطی که با مرگ خود نیز تأثیرات عمیق انقلابی در جامعه به جا گذاشت به پایان رسید.  اما پیام این کارگر کمونیست فدائی به طبقه کارگر ایران که تنها راه رسیدن به آزادی مبارزه مسلحانه می باشد همچنان در طنین است.

به نقل از : ماهنامه کارگری ، ارگان کارگری چریکهای فدایی خلق ایران

شماره 8 ، شهریور ماه 1393

*******************************

گزارش ویدیویی از تظاهرات علیه جمهوری اسلامی در مقابل سازمان ملل

**************************

گزارشی از تظاهرات علیه جمهوری اسلامی در مقابل سازمان ملل !

cherkiha, usa

فعالین چریکهای فدایی خلق ایران در کانادا و آمریکا

هم زمان با سفر حسن روحانی، رییس جمهوری تبهکار رژیم برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک، فعالین چریکهای فدایی خلق ایران ، روز پنجشنبه 25 سپتامبر 2014 ، تظاهراتی در نزدیکی مقر این سازمان علیه رژیم وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی سازمان دادند. این تظاهرات که فراخوان آن چندی قبل منتشر شده بود در شرایطی توسط فعالین سازمان بر پا شد که رسانه های خبری در غرب، با فریبکاری تمام ضمن تبلیغ سفر این مهره جنایتکار می کوشیدند تا از دولت روحانی و شخص وی به عنوان «نماینده» منتخب توده های تحت ستم نام برده و در افکار عمومی وی را یک عنصر «میانه رو و معتدل» که خواهان «اصلاح» این رژیم سرا پا جنایت ، و احقاق «حقوق شهروندی» برای مردم ایران می باشد ، معرفی نمایند.

 cherkiha, usa2

در نتیجه، حرکت مبارزاتی فعالین سازمان برای برپایی این تظاهرات و افشای ماهیت ضد خلقی جمهوری اسلامی و تمام دار و دسته های درونیش و هم چنین رساندن صدای حق طلبانه کارگران و زحمتکشان، زنان، جوانان، فعالین خلق های تحت ستم و زندانیان سیاسی به گوش افکار عمومی ، یک تلاش انقلابی بود که مورد حمایت ایرانیان آزادیخواه و دیگر افراد مترقی قرار گرفت.

 cherkiha, usa3 cherkiha, usa1

با این که نیویورک در این روز ، با هوای سرد و باران پائیزی شدیدی روبرو بود، تعداد زیادی از عابرین ایرانی و غیر ایرانی از میز کتاب چریک های فدایی خلق ایران و بنرهای تهیه شده توسط رفقا که در آن ها عکس هایی از جنایات رژیم ددمنش نمایش داده میشد ، دیدن کردند، اطلاعیه سازمان که به زبان های انگلیسی و فارسی منتشر شده بودند را دریافت کردند و با علاقه به گفتگو با رفقا پرداختند. رفقای برگزار کننده تظاهرات ، شعارهای متعددی را علیه جمهوری اسلامی از بلندگو فریاد می زدند و ایرانیان آزادیخواه حاضر در محل با تکرار آن شعار ها ، با آن ها همراهی می کردند.

این شعارها به همراه سرودهای فارسی و انگلیسی که از بلندگو پخش می شد، مورد حمایت و توجه عابرین  فارسی و انگلیسی زبان نیز قرار گرفته بود.  برخی از شعارهای این تظاهرات به شرح زیر بودند:

«جمهوری اسلامی با هر جناح و دسته نابود گردد»، «روحانی جلاد ، ننگت باد»، «مرگ بر این رژیم ضد زن»، زندانی سیاسی ، آزاد باید گردد»، «زندان ،شکنجه ، اعدام ، نابود باید گردد»، «کارگر زندانی ، آزاد باید گردد»، «از مبارزات آزادیبخش مردم ایران دفاع کنید» و «نه به ماشین جنگی امپریالیسم».

 

هم چنین شرکت کننده گان در این تظاهرات با بلند کردن تعدادی پلاکارد ها و بنر های حاوی شعارهای انقلابی که علیه جمهوری اسلامی بود ، توجه عابرین را به خود جلب کرده بودند و برخا با آن ها در مورد اوضاع ایران صحبت می کردند.

وقتی یکی از بنر های بزرگ سازمان در کنار نرده های رو به خیابان نصب شد که بر روی آن شعار  برجسته «مرگ بر جمهوری اسلامی» (به زبان انگلیسی و فارسی) نوشته شده بود، مردم با صدای بوق ماشین های خود ، استقبال و حمایت خود را از این شعار انقلابی نشان می دادند.

یکی دیگر از نکات این تظاهرات افشاگرانه آن بود که در تجمعات مقابل سازمان ملل به منظور اعتراض علیه جمهوری اسلامی و قدرت های امپریالیستی حامی آن ، فقط فعالین چریکهای فدایی خلق و تعدادی از فعالین سیاسی مبارز حضور داشتند و متأسفانه جای دیگر گروه های چپ مترقی در کنار آن ها خالی بود !  در عوض کمی دورتر از فعالین چریکهای فدایی خلق، سازمان مجاهدین خلق نیز میتینگی را برگزار کرده بود که اکثریت شرکت کننده گان آن از آمریکائی ها تشکیل شده بود. با توجه به این واقعیت، برخی از عابرین ایرانی که به محل تظاهرات می آمدند با دیدن صحنه موجود با هم مشورت می کردند و به عنوان مثال می گفتند «ما که مذهبی نیستیم، کمونیست هم نیستیم، اما به چریک ها نزدیک تریم، بیا برویم کنار چریک های فدایی خلق بایستیم» و کنار رفقا می ایستادند و شعارهای آن ها را تکرار می کردند.

در جریان این حرکت مبارزاتی که علیرغم ریزش باران و هوای نامساعد حدود چهار ساعت به طول انجامید، ایرانیان آزادیخواه با دادن کمک های مالی و خریدن کتاب ها و نشریات سازمان، حمایت خود را از نظرات انقلابی و فعالیت های این سازمان بیان کردند.

نابود باد رژیم وابسته به امپریالیسم جمهوری اسلامی!

زنده باد انقلاب! 

با ایمان به پیروزی راهمان

 

فعالین چریکهای فدایی خلق ایران در کانادا و آمریکا

26 سپتامبر 2014

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 سپتامبر 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: