اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار کارگری ایران

دزیافتی:kargari, (8)


اعتصاب در نیروگاه گناوه

روز گذشته کارگران شرکت «نصب نیروی اصفهان» که پیمانکار مسئولیت نصب تجهیزات نیروگاه گناوه را به عهده دارد در پی عدم دریافت 3 ماه حقوق و مزایا از سوی این پیمانکار دست به اعتصاب زده و از ورود پرسنل کارفرما(گروه مپنا) به محوطه نیروگاه ممانعت کردند.

بنا به گزارش دریافتی پیک ایران، این اعتصاب برای چندمین بار است که تکرار می شود و هر بار با گرفتن قول مساعد از سوی پیمانکار اعتصاب شکسته و کارگران به سر کار خود باز میگردند اما این بار به دلیل اتمام پروژه که فقط چند روز به اتمام عملیات نصب و راه اندازی باقیمانده و کارگران نگران از اینکه حقوق معوقه خود را نتوانند دریافت کنند دست به چنین اعتصابی زدند.

این اعتصاب بدون هرگونه خشونت و درگیری بوده و بعد از حدود 6 ساعت با حضور نیروی انتظامی وفرماندار شهر گناوه در محل نیروگاه و گرفتن قول مساعد از شرکت پیمانکار اعتصاب شکسته شد ولی با اینحال تا آخر ساعت کار روزانه تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی با ماشین و موتور سیکلت در محوطه در حال گشتزنی و مراقبت بودند.

کارگران معدن سنگرود برای ادامه اعتراض به تهران آمدند + عکس


ایلنا : حدود ۱۵۰ نفر از کارگران معدن سنگرود (البرز غربی) در ششمین روز از شروع اعتراض صنفی‌‌شان ظهر امروز (۶مهر) با سفر به تهران در مقابل ساختمان وزارت کار تجمع کردند.

«مرتضی نیک‌پور» رئیس شورای کارگری معدن زغال سنگ سنگرود در تشریح علت اعتراض امروز کارگران به ایلنا گفت: امروز، در واکنش به بی‌توجهی مسئولان استانی به شش روز اعتراض صنفی آرام تصمیم گرفتیم به تهران بیاییم و اعتراض‌مان را به گوش مسئولان برسانیم.

نماینده کارگران دلیل اعتراض کارگران را بلاتکلیفی در موضوع انحلال معدن و پرداخت نشدن حقوق طی سه ماه اخیر اعلام کرد و توضیح داد: لغو نشدن موضوع انحلال شرکت زغال سنگ البرز غربی با وجود تعهدات قبلی به کارگران و همچنین تعویق ۳ ماه پرداخت حقوق، موجب تشدید اعتراضات کارگری شده است.

او گفت: در چند روزی که در محوطه معدن زغال سنگ سنگرود اجتماع صنفی انجام داده بودیم هیچ مسئولی پی گیر مطالباتمان نبود به همین جهت امروز راهی تهران شدیم تا صدایمان را از نزدیک به گوش مسئولان برسانیم.

به گفته وی، مهم‌ترین مسئله‌ای که موجب تشدید اعتراض کارگران این واحد شده مشخص نشدن موضوع انحلال معدن است.

او گفت: مقدمات انحلال معدن زغال سنگ سنگرود، در ۹ آذرماه سال گذشته به بهانه زیان‌ده بودن استخراج زغال‌سنگ‌ در این معدن انجام شد که از آن موقع با مخالفت کارگران روبرو شد که در ‌‌نهایت با پی گیری وزارت کار قرار شد موضوع انحلال تا پایان سال ۹۵ به تعویق بیافتد که تا امروز خبری از موافقت مسئولان وزارت خانه اقتصاد و صنعت و معدن و سازمان ایمیدرو نشده است.
Alborz_maadan (1)

********************

بدون دریافت حقوق ۳ ماه اخیر: ۱۰۰ کارگر پالایشگاه آبادان اخراج شدند

یک فعال کارگری در آبادان از تعدیل حدود ۱۰۰ کارگر پیمانکاری شاغل در فاز سه پالایشگاه آبادان به دلیل اتمام قرارداد کاری خبر داد، گفت: این تعداد کارگر طی سه ماه اخیر حقوق دریافت نکرده‌اند.

«مصطفی نظری» نماینده محوری کانون شوراهای اسلامی کار در شهرهای آبادان، خرمشهر و اروند کنار با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شرکت پیمانکاری «جندی شاپور» از شرکتهای پیمانکار فاز ۳ پالایشگاه آبادان ۱۰۰ نفر از کارگران را به دلیل اتمام قرارداد کاری اخراج کرد.

او با بیان اینکه هنوز از اتمام پروژه در دست شرکت جندی شاپور در فاز ۳ پالایشگان آبادان زمان باقی است، در ادامه افزود: یکی از مشکلات این شرکت پیمانکاری مسدود شدن حسابهای بانکی‌اش از سوی اداره دارایی آبادان به دلیل افزایش بدهی‌ها است که مشکلات آنان را چندین برابر کرده است.

*************************


۱۴۰۰ کارگر معادن البرز شرقی ۲ ماه حقوق نگرفته‌اند

عضو شورای اسلامی کارگران معادن زغال سنگ البرز شرقی در استان سمنان از تعویق بیش از ۲ ماه حقوق ۱۴۰۰ کارگر شاغل در این واحد، به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود منابع مالی عنوان می‌شود خبر داد.

«رحمان عجم» نماینده کارگران معادن زغال‌سنگ البرز شرقی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: علاوه بر تعویق ۲ ماه حقوق که مربوط به ماه‌های مرداد وشهریور می‌شود، مابه التفاوت حقوق سالهای ۹۰ تا ۹۱ نیز به کارگران پرداخت نشده است.

این فعال کارگری در معادن زغال سنگ البرز شرقی با بیان اینکه هر ماه حقوق کارگران این واحد با تاخیر پرداخت می‌شود پیرامون وضعیت واگذاری معدن البرز شرقی به بخش خصوصی گفت: بعد از واگذاری معادن البرز شرقی به ذوب آهن اصفهان؛ هنوز هیچ پولی بین سازمان خصوصی سازی و ذوب‌آهن رد و بدل نشده و شائبه واگذاری مجدد این واحد به دولت قوت گرفته است.

عجم در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کارگران معادن زغال سنگ طرزه در شهرستان شاهرود مخالف خصوصی سازی این واحد معدنی و واگذاری ان به شرکت ذوب آهن اصفهان هستند افزود: از مسئولان کشوری و استانی می‌خواهیم مانع خصوصی سازی این معدن و فروش ۴۲ هکتار از املاک آن در مرکز شهر شاهرود به شهرداری شوند.

************

اعتراض صنفی کارگران کاشی گیلانا به دوازدهمین روز رسید

در حالی که اعتراض صنفی حدود ۱۶۰ کارگر گیلانا از صبح امروز (یکشنبه ۶ مهر) به دوازدهمین روز متوالی وارد شده است، کارگران این واحد همچنان دست از کار کشیده و در محوطه این واحد تولیدی تجمع کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان که در بخش‌های پرس، پخت، کوره، رنگ، لعاب، بسته بندی و… کار می‌کنند خواستار دریافت حداقل حقوق و پرداخت حق بیمه سال جاری برای تمدید دفترچه‌های درمانیشان و تامین امنیت شغلی‌شان پس از خاتمه اعتصاب هستند.

گفتنی است پرداخت حقوق کارگران این واحد تولیدی در فاصله سال ۸۸ تا شهریور ماه سال جاری به مدت ۱۶ ماه به تعویق افتاده است.

*****************

آلودگی عسلویه؛ 100 برابر تهران


نایب رئیس شورای اسلامی بخش چاه مبارک وجود نیروی بومی متخصص بیکار، الودگی شدید هوا و نبود زیرساخت‌های بهداشتی و ورزشی تفریحی را از جمله مشکلات شهرستان عسلویه برشمرد.

بوهندی کمالی، نایب رئیس شورای اسلامی بخش چاه مبارک در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص وضعیت اشتغال بومی‌های شهرستان عسلویه گفت: علیرغم توصیه مسئولان از جمله وزیر نفت و معاونین مبنی بر اینکه بیکاری در بومیان عسلویه توجیهی ندارد اما سهمیه بومیان شهرستان در اشتغال بسیار پایین است و با وجود تاکید مسئولان امر ارقام بیکاری در این شهرستان تک رقمی نیست.

وی با بیان اینکه استفاده از بومیان در سطح مدیریت در این شهرستان بسیار نادر است، افزود: در سال‌های گذشته گفته می‌شد که بومیان عسلویه بی‌سوادند و نیروی متخصص در این منطقه وجود ندارد اما امروز بیش از ۱۰۰۰ نفر از تحصیل کردگان این شهرستان بیکارند.

کمالی با بیان اینکه بومیان عسلویه علاوه بر بیکاری با آلودگی هوا نیز دست و پنجه نرم می‌کنند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تغییراتی که در حوزه پیرامونی صنعت نفت ایجاد شده وضعیت تاحدی بهتر شده اما همچنان برای اشتغال در این منطقه مشکل داریم و مسئولان بهانی جویی می‌کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۵۰۰ شرکت وابسته به نفت در عسلویه وجود دارد و تعداد بیکاران این شهرستان ۱۲۰۰ نفر است لذا در صورتی که هر شرکت فقط یک نفر را جذب کند مشکل بیکاری این منطقه حل می‌شود اما تاکنون گوش شنوایی برای حل این معضل وجود نداشته است.

نایب رئیس شورای اسلامی بخش چاه مبارک با بیان اینکه میزان آلایندگی هوا در عسلویه ۱۰۰ برابر تهران است، ادامه داد: با وجودی که آلودگی در این شهرستان بیشتر است اما حق آلایندگی در ارزش افزوده که برای شهرداری‌ها واریز می‌شد به این دلیل که صنعت نفت معاف از مالیات است حذف شده است زیرا برخی صنایع اعلام کردند که از محیط زیست گواهینامه صنعت سبز گرفته‌اند و آلایندگی ندارند.

*************************************


کارفرمایان تمایلی به استخدام زنان مجرد ندارند

یک کار‌شناس کارآفرینی زنان ضمن تشریح دلایل کاهش سالانه ۱۰۰ هزار زن از بازار کار، گفت: به نظر می‌آید که کارفرمایان تمایل زیادی برای استخدام زنان مجرد ندارند.

«زهرا بهروزآذر» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد خروج سالانه صد هزار زن از بازار کار در ایران بر اساس اعلام مرکز آمار، گفت: تاکنون هیچ پژوهشی برای شناخته شدن دلیل این مقدار کاهش در نیروی کار زن انجام نشده، اما اگر بازار را همانند سیستمی در نظر بگیریم که تعداد نیروی فعال شاغل در هر لحظه حاصل ورودی منهای خروجی این سیستم است، کاهش نیروی فعال زنان نسبت به سالیان گذشته، می‌تواند به دلیل تغییر تعداد ورودی‌ها و یا خروجی‌های این سیستم باشد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر در حال حاضر یا تعداد زنان ورودی به بازار کم شده و یا تعداد خروجی آنها در این سال‌ها نسبت به گذشته بیشتر شده است. همچنین به نظر می‌آید دلایل شخصی زنان فعال در بازار و عدم تمایل کارفرمایان برای به‌کارگیری نیروی کار زن دو عامل اصلی موثر بر روی این سیستم باشند.

این کار‌شناس کارآفرینی در مورد دیگر دلایل عدم تمایل کارفرما به استخدام زنان، گفت: به نظر می‌آید؛ کارفرمایان ترجیح می‌دهند، زنان جوان مجرد را استخدام نکنند، زیرا احتمال می‌رود نیروی کار زن مجرد، بعد از کسب آموزش و تجربه لازم ازدواج کند و پس از ازدواج، همسرش به او اجازه کار کردن ندهد و یا شرایط خانوادگی مانند محل سکونت و… او را به سمتی ببرد که نتواند به ادامه کارش مشغول باشد، در حالی که این ریسک برای استخدام مردان کمتر وجود دارد.

******************************

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 سپتامبر 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: