اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مقالات سایت نوید

دریافتی:

2014-08-30

شماره 769-     93/06/05-7

امپریالیسم، طرح «خاورمیانهٔ نوین»و فاجعهٔ «خلافت اسلامی» در قرن بیست و یکم میلادیdaesh-3

رخدادهای دو ماه گذشته را که عملاٌ منجر به پایه‌گذاری سریع یک خلافتِ اسلامی خون‌ریز و ویرانگر در بخش‌های عمده‌ای از مناطق مرکزی عراق شد نمی‌توان با تفسیرها و گفته‌های شعارگونه و کلیشه‌وار توضیح داد و توجیه کرد. این واقعیتی است که در مدتی بسیار کوتاه، یک کشور نسبتاٌ بزرگ و با قدمت طولانی در خاورمیانه، که در حال حاضر محل استقرار ۵۵۰۰ کارمند، مُستشار و دیپلمات آمریکایی در بزرگ‌ترین سفارتخانهٔ آمریکا در جهان است و نیروهای نظامی و امنیتی آمریکایی هنوز در آن حضور و امکان عمل دارند، در معرض خطر تجزیه و پاره‌پاره شدن قرار گرفته است.93/0607

25 حقیقت در باره حمله اسرائیل به غزه

سلیم لامارنی-برگردان : هاتف رحمانی

بر خلاف بیانیه های صادر شده از سوی مقام های اسرائیلی ، بمباران جاری غزه پایان دادن به اتحاد بین الفتح وحماس ، وجلوگیری از بازگشایی گفتگوهای صلح را هدف گرفته است . 93/0607

 رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه :

 ماهمیشه از گفتگو حمایت کرده ایم

برگردان: م . چابکی

رهبرحزب کمونیست گفت: این نشست از این جهت که گامی به جلو جهت تقویت تلاش های مشترک مابرای رسیدن به صلح است ، دارای اهمیت است .  ما همیشه ازگفتگو حمایت کرده ایم و براین باوریم که پایان دادن به هرجنگی نیازمند آتش بس و گفتگو است  .93/0607

حزب کمونیست نوین یوگسلاوی :

 دومین اردوی ضد فاشیستی با موفقیت بر گذار شد

برگردان : مهرگان

الکساندر دجنیچ ،دبیر اول اتحادیه جوانان کمونیست یوگسلاوی ، در افتتاحیه تلاش موفقیت آمیز اردو را آرزو کرد و اعتقاد خود را که کارزار ضد فاشیستی بیش از همیشه شناختنی می شود ، اما ادامه آن همیشه ودر همه جا با حفظ سنت های ضد فاشیستی ، احترام به مبارزه قهرمانانه و درخشان پارتیزان های ما و فداکاری آن ها بعد از جنگ در بازسازی و ایجاد یک آینده بهتر متفاوت یک ضرورت است بیان داشت.  93/0607

فرید زکریا در گفتگو با سی ان ان :

داعش روزانه 1 میلیون دلار درآمد دارد

هم اینک زنگ بیدارباش برای همه به صدا درآمده است و بحث های بسیار زیادی درباره این که ما چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم و چه اقداماتی باید انجام دهیم در جریان است.  داعش آن چنان قدرتمند شده است که حملات هوایی به تنهایی نمی تواند آنها را نابود کند. مبارزه با آنها در عراق به تنهایی نمی تواند آنها را از بین ببرد. چالش اصلی در اقدامات ما در سوریه است.93/0607

خصوصی‌سازی، افزایش بیکاری و نابودی امنیت شغلی کارگران

نهادهای امپریالیستیِ صندوقِ بین‌المللی پول و بانکِ جهانی، بر اجرایِ این برنامهٔ اقتصادیِ ضدِ ملی در کشورمان تاکیدِ فراوان دارند. خصوصی سازی مهم‌ترین عاملِ گسترشِ قراردادهای موقت و سفید امضا، نابودی امنیتِ شغلی کارگران، کاهش دستمزدِ کارگران، تعطیلیِ کارخانه‌ها از سوی سرمایه‌داری انگلی جهتِ فروشِ ابزار و املاکِ کارخانه‌ها، عدمِ رعایتِ مقرراتِ ایمنی و بهداشت در محیط‌های کار و افزایشِ خانمان براندازِ بیکاری در کشورمان است.93/0607

دعوا بر سر چیست؟

تمام خاطرات تلخ مردم بافق از خصوصی‌سازی

فتوحی با بیان اینکه «خصوصی سازی امنیت شغلی را پایین می‌آورد»، تصریح کرد: این معدن در ‌‌‌نهایت ۱۰سال دیگر عمر می‌کند و هیچ کارخانه جوار معدنی در بافق شروع به کار نکرده است. با اتمام ذخایر معدن سنگ آهن مرکزی، حدود ۵ هزار کارگر بیکار می‌شوند و اقتصاد بافق که به کارکرد این معدن وابسته است، مختل می‌شود.

او افزود: مردم شهر معدنی بافق از خصوصی سازی خاطرات تلخی دارند زیرا خصوصی سازی همواره با تعدیل نیرو و کاهش دستمزد همراه بوده است.93/0607

هشتمین روز اعتصاب – همبستگی مردم با کارگران معدن بافق

خانواده‌های کارگران بازداشتی معدن سنگ آهن بافق در هشتمین روز از دور دوم اعتصاب حدود ۵ هزار کارگر این معدن همچنان مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

 یکی از کارگران که خواست نامش فاش نشود، با اعلام این خبر به ایلنا گفت: علاوه بر خانواده‌های کارگران بازداشتی که مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند، مردم شهر به تناوب در جمع این خانواده‌ها حاضر می شوند و آنان را همراهی می کنند.

اطلاعیه ی سندیکای کارگران فلزکار مکانیک

پیرامون اعتصاب کارگران معدن بافق 

نه به خصوصی سازی و بیکاری و بازداشت کارگران! 

آنچه روشن است دولت دستورات صندوق بین المللی پول را بی کم و کاست اجرا خواهد کرد و برخورد با نمایندگان کارگران در دستور روز این دولت برای جلوگیری از هر مانعی در جهت خصوصی سازی و به دنبال آن مقرارت زدایی و نابودی قانون کار ، قرار دارد.قول های داده شده به صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی بسیار مهم تر از قولهایی است که به کارگران داده شده است که نمونه اش را در تصویب دستمزدهای امسال تجربه کردیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه :

برخورد پلیسی با کارگران معدن بافق را محکوم می کنیم 

سندیکای کارگران شرکت واحد چون گذشته همانند میلیونها کارگر ایران همبستگی و پشتیبانی کامل خود را از اعتراضات عدالت خواهانه کارگری زحمتکشان معادن شهر بافق استان کرمان اعلام می نماید، و اعمال هرگونه حرکات سرکوب گرانه پلیسی امنیتی، بازداشت، زندان، اخراج و انحلال علیه این کارگران زحمتکش را به شدت محکوم می کند

مصاحبه سرگی گلازیف

 درک اکرایین در 15 دقیقه

مارک ویتنی  – برگردان : آرش وجدانی

شوربختانه جغرافی سیاست های امریکا که ما شاهد اجرای آن هستیم دقیقا همانند قرن نوزدهم است . آن ها در شرایط مبارزه جغرافی سیاسی امپراطوری بریتانیا می اندیشند : جدایی بینداز وحکومت کن . ملت ها را علیه یک دیگر بشوران ، آن ها را در ستیزه آشفته کن ، وجنگ جهانی را آغاز کن . امریکایی ها ، متاسفانه ، این سیاست قدیمی بریتانیایی را برای حل مشکل های خودشان ادامه می دهند.

فریاد برعلیه جنگ طلبان را رساترکنیم

م . چابکی

اگر چه تصمیم برای به زانو در آوردن روسیه در تاریخ پس از فروپاشی اتحاد شوروی, ودر دوران خیانت به منافع ملی و تخریب دستاوردهای سوسیالیستی با سرکار آمدن گروه گارباچف و یلتسین کلید خورد اما در روند زمان زحمتکشان روسیه با رشد کمی و کیفی ، در تلاش برای زنده کردن گذشته، نیروی خود را برای حفظ دستاوردهای صلح و سوسیالیسم بصورت گلوله ای متمرکز کرده اند . همچنین نقش تاثیرگذار و رشد یابنده حزب کمونیست فدراسیون روسیه امید به آینده ای روشن را نوید می دهد .

دیدگاه اروپا و بحران اوکراین

شانس جستجوی درک متقابل در دیدار مینسک وجود دارد. مشخص است که طرفین برای چانه زنی سخت و طولانی آماده هستند. اما این موضوع که کی یف و بروکسل با مسکو، مینسک و آستانه مذاکره می کنند گواه آن است که دیدگاه سیاستمداران اروپایی تغییرات قابل توجهی از سر می گذرانند.

پارلمان اوکراین منحل شد 

پوروشنکو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت بسیاری از نمایندگان کنونی پارلمان از هواداران ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین هستند و اکثر مردم خواهان تشکیل یک مجلس جدید هستند.

چرا امریکا الآن به فکر حمله هوایی افتاد؟

تقسیم عراق با خنجر داعش و امضای اوباما

راجح الخوری – النهار

در مورد عراق همچنان این پرسش مطرح است:چگونه می شود ارتشی که 120 میلیارد دلار صرف آن شده است در برابر چند هزار تروریست فرو می پاشد و به آنها اجازه می دهد که به بانک مرکزی موصل مسلط شوند و بر حدود یک صد هزار کیلومتر مربع از خاک عراق و سوریه استیلا یابند؟! مناطقی که در خود چاه های نفتی دارند و داعش در حال حاضر در حال فروش نفت از آنها و کسب درآمد است.

اوباما آن وقت کجا بود، چرا آن موقع به فکر نجات عراقی ها نیفتاد و از «اختیارات تصمیم گیری برای جنگ» خود استفاده نکرد و دستور به حمله هوایی به داعش که به اربیل نزدیک شده بود و می رفت تا بر سر موصل مستولی شود، نداد؟

اگر کابینه حیدر العبادی تشکیل نشود

عادل‌ عبدالمهدی

سقف مطالبات بسیار بالا رفته است، به گونه ای که رد یا بی اعتنایی به آنها می تواند عواقب سختی در پی داشته باشد. در حالی که یک طرف مطالبه ای را مطرح می کند طرف مقابل آن مطالبه را رد می کند. به ویژه که فضا مسموم و بحرانی است و در چنین فضایی روابط مشکوک و رنگارنگی هم به وجود آمده است که نه تنها شامل روابط جریان ها با یکدیگر بلکه شامل مراودات داخلی خود جریان ها نیز می شود.

شماره 768-     93/05/30

سمیح ال قاسم شاعر مقاومت  فلسطینی در گذشت

سمیح القاسم فلسطینی دروز است که از طریق شعرهای عربی خود به خوبی در جهان عرب شناخته شده است . شعر های او از دو دوره زندگی او تاثیر گرفته است . قبل وبعد از جنگ شش روزه . او در سال 1967 به حزب کمونیست اسرائیل پیوست . سمیح القاسم چندین جلد از مجموعه شعر های خود را منتشر کرده است . 93/06/01

حزب کمونیست عراق :

رئیس جمهور عراق از پیشنهاد حزب کمونیست عراق برای برگزاری یک کنفرانس ملی حمایت می کند.

برگردان : مهرگان

رئیس جمهور از پیشنهاد مطرح شده از سوی حزب کمونیست برای بر گزاری کنفرانس ملی ، بعنوان همکاری ایده ها و ابتکار هایی که به راه اندازی وسازمان دادن جریان و سازو کارهای گفتگو و مشاوره بین نیروها و بلوک های سیاسی مختلف ، و غلبه بر تفرقه و بیگانگی  در کشور که در طی دوره های گذشته مسلط شد کمک می کند استقبال کرد .

فواد معصوم رئیس جمهور عراق کیست ؟

او در سفری که به سوریه داشت با خالد بکداش دبیر حزب کمونیست سوریه آشنا شد و همین آشنایی سبب شد تا به عضویت حزب کمونیست در آید اما مواضع بکداش درباره کردها سبب شد تا از این حزب فاصله بگیرد و در سال 1964 به عضویت حزب دموکرات کردستان در آید 31/05/93.

نگاهی به پیامدهایِ سیاست‌های هژمونی‌طلبانه آمریکا در پهنهٔ جهان، و گسترش تحول‌هایِ تنش‌آمیز و فاجعه‌های انسانی

سیاست‌های ایالات‌متحده برای تحکیم و تثبیت هژمونیِ استیلا جویانه‌اش – بر اساسِ دکترین «نظم نوین جهانی»- هرروز رخدادهای تشنج‌آمیز سیاسی – نظامی جدیدی برپا می‌کند و ده‌ها هزار انسان بی‌گناه را با فاجعه‌هایی  روبه‌رو می‌کند که در اساس پیش‌گیری‌شدنی‌اند.

سیمین بهبهانی در گذشت

نوید نو  هم دردی خود را به خاطر در گذشت سیمین بهبهانی ، بانوی شعر وشهامت ، با  خانواده ، دوستان وجامعه  ادبی وهنری ایران ابراز می دارد . یادش گرامی باد!                             93/05/28

شورای عالی کار، سیاست دولت، و منافع کارگرانِ میهن ما

نقش تشکل های زرد و ارتجاعی وابسته به حکومت در «شورای عالی کار»، چندی است که به‌کونه‌ای آشکار مطرح شده و مورد اعتراض کارگران و فعالان سندیکایی قرار گرفته است. مصوبه‌های «شورای عالی کار»، که همگی با رأی نمایندگان این تشکل‌های زرد به اجرا درآمده‌اند، در همهٔ زمینه‌ها، رویارویِ منافع کارگران و حقوق آنان بوده است.

کار مولد و کار غیر مولد

سایمون موهان –شهرام آذرنیا

کار مولد کاری است که ارزش و ارزش اضافه ایجاد میکند , کار غیر مولد چنین نیست. این تعریفی ساده و در عین حال گمراه کننده است. اگر بین کار مولد و کار غیر مولد تفاوتی وجود دارد , این تفاوت چیست ؟ به چند دلیل این یکی از بحث برانگیزترین مسائل در اقتصاد مارکسیستی است :

ریاست جمهوری اردوغان و چپ ترکیه

حزب کمونیست ترکیه :

ریاست جمهوری اردوغان مشروع نیست

برگردان: آرش وجدانی

میلیون رای دهنده علیه اردوغان موضع گرفتند. طبق نتایج غیر رسمی انتخابات ، اردوغان 21 میلیون ( 51درصد)  رای کسب کرد ، در حالی که 34 میلیون نفر علیه او رای دادند یا در انتخابات شرکت نکردند. جمع غایب های انتخابات 15 میلیون نفر بود .با محاسبه سطح پایین خروجی رای دهنده ها ، که حد نصاب پایینی بود ، اردوغان با کسب حمایت تنها 38 درصد کل دارندگان حق رای رئیس جمهور جدید شد .

حزب کارگران ترکیه :

مردم ترکیه گفتند : » صلح ودموکراسی» 

برگردان : آرش وجدانی

اردوغان با استفاده از مزیت های در قدرت بودن ، استفاده از منابع مالی دولت ، فرماندارها و بخش دارها ، مقام های محلی ، بازرگان ها ، رسانه ها وغیره  یک پیروزی عددی به دست آورد تا یک پیروزی سیاسی . به همین خاطر ریاستی که او به شکل شکننده ای به دست آورد ممکن است قانونی باشد اما مشروعیت آن را در نگاه عامه تضمین نمی کند.

غرب دلایل پافشاری برای اصلاحات در ترکیه را درک نمی‌کند

نگرانی از اختیارات استبدادی رئیس جمهور اردوغان

اصلاحاتی که بسیاری از منتقدان اردوغان آن را تهدیدی برای دموکراسی کشور می دانند از جمله ریاست رئیس جمهور بر نشست های هیئت دولت، ریاست شورای امنیت ملی و ریاست شورای نظارت بر عملکرد دولت و نهادهای وابسته به آن از جمله ارتش است.

منتقدان اردوغان از این نگرانند که وی این اصلاحات را دستاویز قرار داده و اقدام به سرکوب مخالفان خود در کشور کند و جامعه مدنی ترکیه را مورد تهدید قرار دهد.

کور در غزه

یوری اونری – برگردان : هاتف رحمانی

مثل همه جای دیگر ، هر رویدادی در غزه بازتاب رخ داد دیگری است . شما کار هایی را انجام می دهید به این دلیل که طرف دیگربرخی کارها را انجام می دهد. آن چه آن ها انجام می دهند به دلیل آن است که شما برخی کارها را انجام داده بودید . شما می توانید این کار را تا آغاز تاریخ یا حداقل تا زمان سامسون قهرمان پیگیری کنید .

بدترین صلح بهتر است از پیروزمند‍ ترین جنگ 
برگردان: ژیلا سیاسی

هر چه باشد، شهردار غزه ما را به گفتگو دعوت کرد. من چندان دل خوشی از حماس ندارم. اما روشن است، که حماس نیز تغییر کرده است و می کوشد تا راه جنایت‍کاران «جهاد الاسلام» را سد کند. در حال حاضر حتی «موساد» بر آنست که باید با حماس به گفتگو نشست. اگر نه با دشمن، پس با چه کسی باید گفتگو کرد؟ اما دولت آماده ی تن دادن به چنین گفتگویی نیست. غزه زندانی است بزرگ با یک و نیم میلیون زندانی.

حزب کمونیست عراق وانتخاب حیدرعبادی به نخست وزیری

ما به کامل کردن انتقال قدرت مسالمت آمیز و تشکیل دولت وحدت ملی گسترده فرا می خوانیم 

بر گردان : مهرگان

قطعی است که دولت جدید با چالش های بی سابقه ای ، به ویژه در سطح های سیاسی و امنیتی رو در رو خواهد شد ، چون عراق با حمله تروریستی بی نهایت شریرانه و وحشیانه ای مقابله می کند که موجودیت آن را بعنوان یک هویت ومیهن ، بعنوان یک خلق و جامعه ، وبعنوان یک فرهنگ وتمدن نشانه گرفته است .

داعش همانند ویروس ابولا تهدیدی برای کل تمدن بشریست

شماره 767-     93/05/16

مترو غزه

حماس وپارانویای اسرائیلی

 یوری او نری – برگردان : هاتف رحمانی

برخی افراد عقیده دارند که این مرحله برجسته ای در پوسیدگی دموکراسی اسرائیلی است . من هنوز امید وارم که موج شیطانی فرو خواهد کاست . اما برخی چیز ها قطعا باقی خواهند ماند . فاشیسم در گفتمان جریان اصلی به رسمیت شناخته شده است .

بیانیه هیئت سیاسی حزب کمونیست عراق

در همبستگی با مردم یزیدی عراق

برگردان : مهرگان

باز پس گیری حوزه های تحت تصرف «دولت اسلامی»و نابود کردن آن هدف های فوری وبلافاصله ای هستند که نیازمند بسیج همه تلاش های ملی است . این امر نیازمند  سرعت بخشیدن به کوشش ها در غلبه براختلاف های موجود بین دولت فدرال و دولت منطقه ای کردستان و دست یابی به وسیع ترین همکاری و هماهنگی ممکن در سطح های سیاسی ونظامی برای بر طرف کردن خطرهای تهدید کننده عراق است

 «توسعه دمکراسی» بهانه جنگ داخلی دراوکراین

تهیه وتنظیم : م . چابکی

رهبرحزب کمونیست اوکراین موضع حزب را در حل و فصل مسالمت آمیز بحران و پایان دادن به جنگ یادآور گردید . پطرسیموننکو مراحلی را که کمونیستها برای شکستن سد دروغ حکومت کیف و انتقال آن به عموم مردم مترقی اروپا  وجهان ، که دنبال حقیقت بودند انجام داده اند شکافت , و به بازگوئی وضعیت واقعی در اوکراین ، که حاکمان کیف به قدرت رسیده در فوریه 2014 توسط راستگرایان فاشیست گستاخانه علیه نیروهای سیاسی مخالف انجام داده اند پرداخت.

چرا آتش بس در غزه کافی نیست

راجی سورانی

اما آتش بس کافی نیست.

ما خواهان عدالت هستیم. خواهان پاسخگویی هستیم. می خواهیم به عنوان انسان با ما رفتار شود و کرامت انسانی ذاتی ما به رسمیت شناخته شود. خواهان پایان یافتن محاصره غزه هستیم.

در هفت سال گذشته، اسراییل نوار غزه را در محاصره کامل قرار داده است. اسراییل با بستن مرزها غزه را آهسته خفه و ما را به عمد محکوم به حرکت در مسیر توسعه نیافتگی کرده است.

 پاسخی به آقای محسن حکیمی

آسمان به ریسمان نتوان بافت

 محمد حسیبی

چرا نوشته اید » با این همه، من به تنهایی مسئولیت تمام نکات مندرج در آن را بر عهده می گیرم و به طور کامل از آن دفاع می کنم.» به نظر می رسد بسیاری از مشکلات در لابلای آن صغرا کبرا چیدن ها و آسمان به ریسمان بافتن ها پنهان مانده است. اگر نباید مسئولیت بیانیه را به این معنا و با این همه  به عهده بگیرید چرا به عهده می گیرید؟ آیا خواسته اید میزان فداکاری خود را به نمایش بگذارید؟ منظورتان چیست؟. اگـــر باید به عهـــده می گرفتید چـــــرا آن را رک و پوست کنده بیان نکرده اید؟

همسوئی با مواضع امپریالیستی–صهیونیستی
در توجیه تجاوز اسرائیل با پوشش شعارهای رادیکال 

ناصر زرافشان

آقای محسن حکیمی در تاریخ 11 مرداد 93 مقاله ای را پیرامون بیانیه «به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید » و توضیح بعدی اینجانب در مورد آن بیانیه، منتشر ساخته است. از آنجا که در این مقاله مطالبی را – از جمله در مورد اینجانب – مطرح ساخته که فراتر از یک بحث شخصی است ، توضیحاتی درباره برخی از آنها ضروری است:18/05/93

گزارشی از قلب گردان‌های کوبانی
این زنان دست به اسلحه از داعش نمی‌ترسند 
حمید مسعود

بریتان صدای بسیار زیبایی داشت و عاشق خواندن بود من از او پرسیدم چگونه است که از سویی تو میتوانی به این زیبایی آهنگ بخوانی و از سوی دیگر انگشتت را روی ماشه تفنگ فشار دهی او به من گفت:»…من مجبور شدم اسلحه به دست بگیرم چرا که اسلام گراها میخواهند ما را به عصر حجر بازگردانند و زنان را به بردگی بگیرند.» .

تأملی کارشناسانه بر بحث تغییر قانون کار

بحث «اصلاح» قانون کار و یا تغییر آن موضوعی جدید و مربوط به چند سال گذشته نیست.از همان سال‌های نخستین دهه‌ی هفتاد که هنوز چندان زمانی از تصویب قانون کار نگذشته بود، بحث تغییر و اصلاح قانون کار از سوی کارگزاران ذی‌نفوذ رژیم ولایت‌فقیه در اجرای خواست‌های کلان سرمایه‌داری انگلی و عمدتاً توسط تکنوکرات‌های به قدرت رسیده، هوادار دولت رفسنجانی و عمدتاً جمع شده در حزب کارگزاران سازندگی، با جدیت دنبال شده و می‌شود.

هیولای جنگ را باید زمینگیر کرد

جهان در آستانه سقوط به ورطه بی بازگشت

احمد سپیداری

بوی باروت و مرگ فضای رسانه ای مان را گرفته است. روزی نیست که بیدار شوم و اخباری را که مرور می کنم حاکی از واقعی بودن کابوس های شبانه نباشد. شبح مرگ با شتاب تمام سایه سنگینش را از غزه تا عراق، از لیبی تا صحرای آفریقا، از اوکراین تا جنگی بزرگ و تمام عیار در تمام مرزهای روسیه می گسترد.

از خود می پرسم ریشه این فاجعه دردناک در کجاست و راه علاج آن در چیست؟

کشت نفرت

پال کریج روبرتز- برگردان : هاتف رحمانی

اگر شکی وجود داشت که «رهبرهای» غربی در یک دنیای ساختگی فانتزی بنا شده بر دروغ های خود زندگی می کنند ، همایش جی 7 و گرامی داشت هفتادمین سالگرد فرود آمدن در ساحل نرماندی این شک را بر طرف کرد .

برای پرواز پرندگان همراه شویم

ناهید مذکوری

می خواهم این بار به نام یک زن ومادر و انسان  دست خود را به همه صلح دوستان ومبارزان راه آزادی دراز کنم و تقاضا کنم که از مبارزه در راه نابودی دشمن دست بر نداشته وعرصه را بر امپریالیسم تجاوزکار تنگ و تنگتر نمائید .تا در این کره خاکی کبوتران صلح به پرواز در آیند , و آواز خوشبختی بلبلان در آسمان آبی فضا را بیاکند

شماره 766-     93/05/09

وقت روشن کردن حقیقت واقعی درباره حمله اسرائیلی ها علیه فلسطینی ها رسیده است 

دکتر مصطفی برقوتی – برگردان : هاتف رحمانی

بدبختانه ، داستان سرایی اسرائیل دررسانه های جهانی مسلط شده است .افشا کردن داستان سرایی اسرائیل و مطرح کردن واقعیت ها در مرکز توجه افکار عمومی اهمیت بسیاری دارد . دنیا به جدا کردن افسانه وحقیقت نیازمند است .اولین ومهم ترین نکته آن است که اسرائیل بود که این جنگ را آغاز کرد ونه فلسطینی ها .93/05/11

قوة قضاییه اهرمِی برای سرکوب، در جهت حفظِ رژیمِ ولایت‌فقیه

سرکوب‌ های شدید دههٔ ۶۰ خورشیدی، اعدام‌های وحشیانهٔ تابستان ۶۷خورشیدی[فاجعهٔ ملی]، شدت بخشیدن به فشارهای گوناگون برضد فعالان سیاسی، کارگری، دانشجویی، زنان، و قومیت‌ها، پرونده‌ای پرحجمی علیه عملکردِ رسوا، غیرقابل‌دفاع، و توجیه‌ناپذیرِ قوه قضاییه شکل داده است.

ماجراجویی های نظامی و ضد انسانی دولت اسرائیل

 و خطر آن برای کل منطقه

جهان با نگرانی سیاست ها و عملکرد جنایت‌ کارانه دولت اسرائیل در غزه را که اکنون نزدیک به سه هفته است ادامه یافته و می‌تواند به بحران همه‌جانبه و خطرناکی در همه منطقه دامن بزند، دنبال می‌کند. اظهار نظرهای  سخنگویان دولت اسرائیلی به‌وضوح نشان می‌دهد که هدف اصلی این دولت از ماجراجویی جدید ممانعت از حل معضل فلسطین از طریق صلح آمیز و تخریب روند شکل‌گیری دولت اتحاد ملی فلسطین است.

 نیروهای اشغالگر اسرائیلی یک فعال کمونیست فلسطینی را کشتند

حزب کمونیست اسرائیل وجبهه دموکراتیک برای صلح وبرابری(هداش)شگفتی ، اندوه وخشم عمیق خود را نسبت به کشتار خونسردانه رفیق عماد عصفور از حزب مردم فلسطین در طی حمله ارتش جنایتکار اسرائیل به نوار غزه اظهار می دارند . دوست ما رفیق عصفور بعنوان نایب رئیس کمیته کنترل ورئیس سازمان توسعه جوانان خدمت می کرد وشخصیت کلیدی در حزب مردم فلسطین بود . درست دو روز قبل از قتل عماد ، پدر او نیز در یک حمله اسرائیلی کشته شد .

هزار ها اسرائیلی در تل آویو به جنگ غزه اعتراض کردند

برگردان : آرش وجدانی

عصر روز شنبه (4مرداد) حدود 7000 اسرائیلی تحت شعار » مرگ بس است –صلح اسرائیلی – فلسطینی ، اکنون «به جنگ غزه اعتراض کردند. اعتراض در میدان رابین در تل آویو بر گزار شد . شعارهای تظاهر کننده ها » جنگ را متوقف کنید» ، «سربازها را به خانه بر گردانید» و » یهودی ها وعرب ها از دشمن بودن می پرهیزند» را در بر می گرفت.

یک بار و برای همیشه

این جنگ علیه ترور نیست ، خود جنگ اقدامی تروریستی است

یوری آونری – هاتف رحمانی

در این جنگ ، هردو طرف هدف همانندی دارند : پایان دادن به وضعیتی که قبل از آغاز جنگ وجود داشت .

یک بار وبرای همیشه !

پایان دادن به پرتاب راکت ها به داخل اسرائیل از نوار غزه ، یک بار وبرای همیشه !

پایان دادن به محاصره غزه از سوی اسرائیل ومصر ، یکبار وبرای همیشه!

پس چرا هر دو طرف بدون دخالت خارجی کنار هم نمی نشینند وبراین به آن در موافقت نمی کنند ؟

یادآوری 
مترجم: مرضیه شاه بزاز

غیر یهودیان ساکنِ اسرائیل، نه مجاز به خرید زمین هستند، نه اجاره؟؛ اسرائیل ۸۵٪ از منابع آبی موجود را به بخشهای یهودی نشین اختصاص داده و تنها ٪۱۵ را به فلسطینی ها؟؛ کمک مالی سالیانه ی امریکا به اسرائیل از کمک مالی امریکا به تمام قاره ی افریقا بیشتر است؟ …

کودکانی که به چیزی بیش از همدردی نیاز دارند

بحران غزه،آینه ناکارآمدی حقوق بین الملل

علی رغم همه کوشش ها، سازوکارهای جهانی قادر به مواجهه با موارد نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که بنابر واقعیات معاصر جهان، عمیقا در هم تنیده اند، نیستند. گذشته از همه نمونه های آشکار در دهه های گذشته، نماد بارز آن را  می توان وضعیت حال و حاد روزگار مردم غزه دانست که تنها به بحران کنونی منحصر نمی گردد. بیانات اخیر ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در اجلاس ویژه شورای حقوق بشر (۲۳ جولای مصادف با اول مرداد) خود موید این ناتوانی است.

فن آوری نوین و «اقتصاد نوین «

تونی اسمیت –  برگردان : شهرام آذرنیا

مارکس اصرار داشت که همین سیستم سرمایه داری کارگران را از آنچه که خود تولید می کنند , از فعالیت های خود و از یکدیگر بیگانه می سازد. از این دید , بیگانه شدن تنها با کنار گذاشتن سرمایه داری رفع می شود. برای دهه ها مدافعین سرمایه داری انتقادات مارکس را رد می کردند.

پیرامون کج اندیشی آقای فرهاد عاصمی

آقای عاصمی به شما اطمینان می دهم که با چند بار «زنده باد حزب توده ایران» گفتن ریاکارانه ، هرگز نخواهید توانست ما را فریب دهید .این عدم گول خوردن ما وپی بردن به تدلیس ( فریبکاری) شما را بخشنامه رهبری حزب توده ایران تصور نفرمایید .

پیام جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر  به دادستان کل

البته آقای دادستان که باید داد سرمایه داران و دزدان را از مردم بستانید، جنابعالی اصلا» دلواپس نباشید که طبق اعتراف مطبوعات حکومت خود شما آمار بیسوادی با 330 هزار نفری که امسال به بیسوادان اضافه شده است به مرز 11 میلیون رسید، چه اشکالی دارد که جمعیت ایران به 150 میلیون برسد و 70 میلیونش بیسواد باشد، جان فرزندان لوس و ننر سهمیه ای که با پول این ملت در خارج تحصیل می کنند بسلامت باد

آغاز ارتباط تجاری ایران و آمریکا

کنسرن Boeing Co قرار داد مربوط به ارسال قطعات هواپیما را با شرکت هواپیمایی ایرانی Iran Air امضاء کرد. بزرگترین تولید کننده فن آوری های هوایی جهان و اولین شرکت آمریکایی ، تجارت خود با ایران را از سال 1979 آغاز کرد. بر اساس خبر ها توافق در دو فصل از سال تنظیم شد.

بیانیه  گنادی زوگانف رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه 

برگردان : هاتف رحمانی

تعقیب ومحاکمه در مجلس رادای اکرایین به هدف اصلی ناسیونال فاشیست هایی تبدیل شده است که قدرت را قبضه کردند. سرمست از خون هم وطنان و مخالف های سیاسی خود ، نماینده های فرمانبردار خوانتا دگمه ها را با سرخوشی مفرط ، برای رای دادن به بی معنی ترین قانون ها فشار می دهند.

بیانیه مشترک حزب های اروپایی

 » آن ها روز اول برای دستگیری کمونیست ها آمدند»

همبستگی با کمونیست ها وضد فاشیست ها در اکرایین

برگردان : مهرگان

نماینده های سووبودا شریک دولت نئو فاشیست ، اخراج کمونیست ها از پارلمان را با سردادن سرود ملی جشن گرفتند. پیروزی آن ها حقیقتا تاریخی ، وانتقامی برای 1945 است که ارتش شوروی فاشیست های المان و متحد های اکرایینی آن ها را شکست داد .

پطروسیموننکو:

ما مانع های سیاسی الیگارش ها هستیم

بر گردان شهریار قاسمی

چراغ سبز ممنوعیت حزب کمونیست توسط تورچینف ، زمانی که جانشین ریاست جمهوری اکراین شده بود داده شد. تورچینف امروز سخنگوی پارلمان است . پاراشنکو پس از به قدرت رسیدن از دستور تورچینف به وزارت دادگستری مبنی بر آماده سازی دادگاه برای ممنوع کردن فعالیت حزب کمونیست پشتیبانی کرد. اتهامات بسیار کلی هستند. می گویند که حزب دشمن اکراین است و با جاسوسی برای پوتین با جدایی طلبان همکاری می کند

پناهندگی شهروندان بی گناه اوکراین !

برگردان :م.چابکی

جنگی که کودتاگران راستگرای فاشیست طرفدار غرب دراوکراین علیه شهروندان خود براه انداخته اند منجربه یک فاجعه انسانی شد . ده ها هزارنفراز مردم غیرنظامی , ازجمله سالمندان, زنان , کودکان , ومعلولین درمناطقی که نیروی مقاومت تشکیل شده ومبارزین تسلیم حاکمیت راستگرای فاشیستی نشده اند , این انسان های بیگناه مجبوربه فراربه مرزهای کشورهمسایه روسیه شدند.

استانداردهای دوگانه آقای رئیس جمهور

ضربه ای که پوتین به روسیه زد

 افشار سلیمانی

نویدنو : نئو لیبرال ها صرف نظر از اعتقاد های دینی واندیشه ای ،  ایدئولوژی مشترکی در نگاه به مسائل جهان دارند . مطلبی را که می خوانید می توانست مایکل لدین نوشته باشد یا یکی از سفیرهای اروپایی وامریکایی در اکرایین .این که آقای افشار سلیمانی بعنوان یکی از کارمند های وزارت امور خارجه ایران آن را نوشته است صرف نظر از هماهنگی آن با نئولیبرال های جهانی ، افشاگر تفکری است که در قلب وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران صرف نظر از شعارهای «ضد امپریالیستی » آن خوابیده است .

ادامه …

نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

1 دیدگاه برای “مقالات سایت نوید

 1. Mehrdad. Shirakvand.
  31 اوت 2014

  jenaabe Hatefi e geraami; besyaary va az jomleh man, dar morede
  raabetehe navide now
  va Hezbe toudeh sardargom hastim » hamin masaleh maane e taksir va
  pakhshe nashriehe
  por baare shomaa mishavad » Lotfan baraye rafe shobhe haa touziehe
  koutaahi marghoom farmaaied!.
  Baa sepaass.

  On 8/30/14, » اشتراک

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 اوت 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: