اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

بهروز سورن: برخی از موانع عروج جنبش دادخواهی – بمناسبت قتلعام زندانیان سیاسی در دهه شصت

…نگاه فرقه گرایانه سمی است که دامان جنبش دادخواهی از زندانیان سیاسی دهه شصت را گرفته است. تا زمانیکه مردم کشورمان همصدا و همبسته حول وحوش مفهوم عام زندانی سیاسی در دادخواهی از زندانیان سیاسی کشتار شده در دهه شصت نکوشند و آلوده نیات فرقه گرایانه از هر جنس باشند کشتی این دادخواهی به ساحل نخواهد نشست.

iran,massacre 88

بهروز سورن: برخی از موانع عروج جنبش دادخواهی – بمناسبت قتلعام زندانیان سیاسی در دهه شصت

شتابزده آسمان را دریدند و ستاره ها را تک تک پائین کشیدند و به قربانگاه ضحاک وقت خمینی جلاد بردند و سربریدند. تلاش کردند که آنقدر بکشند تا نسل بیدار برخاسته از انقلاب 57 محو شود و فراموشی و خاموشی حرف اول را در سطح جامعه بزند و جز صدای ارابه های مرگشان شنیده نشود . |آزادیخواهان را تا جان در بدن داشتند ستاندند و تمامی عمر کوتاه و نازنین شان را – جملگی خاطراتشان و آرزوهای شان را , عشق هایشان و امیدهایشان را در کیسه های برزنتی شان ریختند و به خانواده های شان تحویل دادند و گاه هم ندادند. آنها نیز که از دم تیغ این جانیان زنده ماندند اکنون گذشت زمان را در چرخش عقربه های ساعت می نگرند و از تلاش باز نمی ایستند با آنکه میان خود با نسلهای جوانتر دره های عمیق فاصله را می بینند. گاها نیز کفش های خود را آویزان کرده اند و دست از مبارزه شسته اند. اینها می گویند که نسل ما تاوان آزادیخواهی خود را پس داد و اکنون میدان را میبایستی که به نسل جدید تر سپرد.

اما هنوز هم صفوفی از همان نسلی ها تابستان به تابستان می خروشند و فریاد دادخواهی از قربانیان دهه شصت در زندانهای جمهوری اسلامی سر می دهند. سالهای پیشین اما خروش دادخواهان به اوج رسیده بود و در لندن و لاهه و از سوی دیگر در گوتنبرگ سوئد و سپس هلند تجمعاتی برگزار کردند. آنچه شادی آور است اینکه با گذشت سی و چند سال از آن سالها اما هنوز بسیارانند که حافظه تاریخی را پاس داشته و تلاش دارند که آن جنایات خونین دستخوش گذشت زمان و فراموشی نشود و بر این باورند که گذشته به هر حال چراغ راه آینده خواهد بود. یاد جانباختگان را هر ساله عزیز میدارند و نمیگذارند که نیات شوم دولتمندان در بفراموشی سپرده شدن جنایاتشان متحقق شود.

عروج جنبش دادخواهی  هنوز با دو مانع بزرگ روبروست. اگر بپذیریم که بدون حضور گسترده و بی واسطه نسل جوانتری ها در مبارزه برای دادخواهی نمیتوان از جنبش سخن گفت و در حال حاضر چنین است میبایستی علل کسری این طیف را بررسی کنیم. جمهوری اسلامی از سوئی با سکوت مطلق و مخفی نمودن جزئیات این کشتار بزرگ و از جهتی دیگر توسط مزدوران فرهنگی و تاریخ نگاری مزورانه  تلاش برای فراموشی آن بخش از تاریخ سرکوب را دنبال می کند و همزمان توسط عوامل خود به نسلهای جوانتر مصداق ( خود کرده را تدبیر نیست ) القا می کند. بدین شکل که سرکوب و کشتار زندانیان سیاسی و فعالین سیاسی در کوچه و خیابان را مولود تروریسم سازمان مجاهدین دانسته و همه را به  پای این سازمان می ریزد. به اینکه چرا سایر سازمان های غیر مسلح و چپ نیز چنین سرنوشتی یافتند پاسخی نمیدهد. این تبلیغات گسترده در درون کشور از موانعی است که از آمیزش نسل های جوانتر در جنبش دادخواهی جلو می گیرد.

در داخل نیروهای دادخواه خارج از کشور نیز از یکپارچگی رضایت آمیزی محروم می مانیم. گروه گرائی و محفل پسندی و در نتیجه تکه پاره شدن نیروی توانای دادخواهان در خارج از کشور بازدارنده است.نیروها را تحلیل می برد و صدای ضعیف آن به جائی نمیرسد.

نگاه فرقه گرایانه سمی است که دامان جنبش دادخواهی از زندانیان سیاسی دهه شصت را گرفته است. تا زمانیکه مردم کشورمان همصدا و همبسته حول وحوش مفهوم عام زندانی سیاسی در دادخواهی از زندانیان سیاسی کشتار شده در دهه شصت نکوشند و آلوده نیات فرقه گرایانه از هر جنس باشند کشتی این دادخواهی به ساحل نخواهد نشست.

 

یکی از متون سانسور شده توسط مناسبات فرقه ای حاکم بر گردهمائی برخی از زندانیان سیاسی در گوتنبرگ سوئد را میتوانید در این لینک ببینید. گردهمائی بعدی این طیف در هلند نیز بدون اشاره به این خطای بزرگ, به راه رفته ادامه داد. ریشه های این خطای فاحش را در نوشتارهایم به آقای فرخ فهرمانی بخشا توضیح داده ام و در آرشیو بهروز سورن سایت گزارشگران موجود است.

 

مجموعه گردآوری های گزارشگران درباره کشتار زندانیان سیاسی در سیاهچالهای جمهوری اسلامی – در 6 قسمت

http://gozareshgar.com/10.html?&tx_ttnews[tt_news]=14951&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=06442a62a1ec46494360f9e380689a4c

از این نکات که بگذریم تحولاتی در منطقه و در جوار کشورمان صورت کرفته است که امسال نه مثل هر سال صدای دادخواهی چندان بلند نیست. در جوار کشورمان در عراق, سوریه, نوار غره و…روزانه صدها غیر نظامی و زن و بچه کشته می شوند و نامی هم از آنها بجا نمی ماند. کینه جوئی های قومی و مذهبی, سودجوئی ها از رودخانه های خون می گذرد که اطرافش انسانهای سربریده قطار شده اند. جنایات آنقدر هولناک هستند که جمهوری اسلامی با تمام سرکوبهایش و جنایاتش به ثبات خود می نازد و در این میان جنبش دادخواهی که هر ساله خروشی دوباره داشت امسال از لابلای ریزنوشت ستونهای خبری رها نمی شود. این افول را جنبش دادخواهی مدیون نهادهایی هستند که در پی هویتی جدید می گردند و یا از چنبره هزار توی فرقه ها رهایی نمی جویند.

25.8.2014

sooren001@yahoo.de

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 آگوست 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: