اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مقالات سایت نوید نو

دریافتی:

logo, rahmani, navid nou

شماره 766–     93/05/09

قوة قضاییه اهرمِی برای سرکوب، در جهت حفظِ رژیمِ ولایت‌فقیه

سرکوب‌ های شدید دههٔ ۶۰ خورشیدی، اعدام‌های وحشیانهٔ تابستان ۶۷خورشیدی[فاجعهٔ ملی]، شدت بخشیدن به فشارهای گوناگون برضد فعالان سیاسی، کارگری، دانشجویی، زنان، و قومیت‌ها، پرونده‌ای پرحجمی علیه عملکردِ رسوا، غیرقابل‌دفاع، و توجیه‌ناپذیرِ قوه قضاییه شکل داده است.

ماجراجویی های نظامی و ضد انسانی دولت اسرائیل

 و خطر آن برای کل منطقه

جهان با نگرانی سیاست ها و عملکرد جنایت‌ کارانه دولت اسرائیل در غزه را که اکنون نزدیک به سه هفته است ادامه یافته و می‌تواند به بحران همه‌جانبه و خطرناکی در همه منطقه دامن بزند، دنبال می‌کند. اظهار نظرهای  سخنگویان دولت اسرائیلی به‌وضوح نشان می‌دهد که هدف اصلی این دولت از ماجراجویی جدید ممانعت از حل معضل فلسطین از طریق صلح آمیز و تخریب روند شکل‌گیری دولت اتحاد ملی فلسطین است.   

هزار ها اسرائیلی در تل آویو به جنگ غزه اعتراض کردند

برگردان : آرش وجدانی

عصر روز شنبه (4مرداد) حدود 7000 اسرائیلی تحت شعار » مرگ بس است –صلح اسرائیلی – فلسطینی ، اکنون «به جنگ غزه اعتراض کردند. اعتراض در میدان رابین در تل آویو بر گزار شد . شعارهای تظاهر کننده ها » جنگ را متوقف کنید» ، «سربازها را به خانه بر گردانید» و » یهودی ها وعرب ها از دشمن بودن می پرهیزند» را در بر می گرفت.

یک بار و برای همیشه

این جنگ علیه ترور نیست ، خود جنگ اقدامی تروریستی است

یوری آونری – هاتف رحمانی

در این جنگ ، هردو طرف هدف همانندی دارند : پایان دادن به وضعیتی که قبل از آغاز جنگ وجود داشت .

یک بار وبرای همیشه !

پایان دادن به پرتاب راکت ها به داخل اسرائیل از نوار غزه ، یک بار وبرای همیشه !

پایان دادن به محاصره غزه از سوی اسرائیل ومصر ، یکبار وبرای همیشه!

پس چرا هر دو طرف بدون دخالت خارجی کنار هم نمی نشینند وبراین به آن در موافقت نمی کنند ؟

یادآوری 
مترجم: مرضیه شاه بزاز

غیر یهودیان ساکنِ اسرائیل، نه مجاز به خرید زمین هستند، نه اجاره؟؛ اسرائیل ۸۵٪ از منابع آبی موجود را به بخشهای یهودی نشین اختصاص داده و تنها ٪۱۵ را به فلسطینی ها؟؛ کمک مالی سالیانه ی امریکا به اسرائیل از کمک مالی امریکا به تمام قاره ی افریقا بیشتر است؟ …

کودکانی که به چیزی بیش از همدردی نیاز دارند

بحران غزه،آینه ناکارآمدی حقوق بین الملل

علی رغم همه کوشش ها، سازوکارهای جهانی قادر به مواجهه با موارد نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که بنابر واقعیات معاصر جهان، عمیقا در هم تنیده اند، نیستند. گذشته از همه نمونه های آشکار در دهه های گذشته، نماد بارز آن را  می توان وضعیت حال و حاد روزگار مردم غزه دانست که تنها به بحران کنونی منحصر نمی گردد. بیانات اخیر ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در اجلاس ویژه شورای حقوق بشر (۲۳ جولای مصادف با اول مرداد) خود موید این ناتوانی است.

فن آوری نوین و «اقتصاد نوین «

تونی اسمیت   برگردان : شهرام آذرنیا

مارکس اصرار داشت که همین سیستم سرمایه داری کارگران را از آنچه که خود تولید می کنند , از فعالیت های خود و از یکدیگر بیگانه می سازد. از این دید , بیگانه شدن تنها با کنار گذاشتن سرمایه داری رفع می شود. برای دهه ها مدافعین سرمایه داری انتقادات مارکس را رد می کردند.

پیرامون کج اندیشی آقای فرهاد عاصمی

آقای عاصمی به شما اطمینان می دهم که با چند بار «زنده باد حزب توده ایران» گفتن ریاکارانه ، هرگز نخواهید توانست ما را فریب دهید .این عدم گول خوردن ما وپی بردن به تدلیس ( فریبکاری) شما را بخشنامه رهبری حزب توده ایران تصور نفرمایید .

پیام جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر  به دادستان کل

البته آقای دادستان که باید داد سرمایه داران و دزدان را از مردم بستانید، جنابعالی اصلا» دلواپس نباشید که طبق اعتراف مطبوعات حکومت خود شما آمار بیسوادی با 330 هزار نفری که امسال به بیسوادان اضافه شده است به مرز 11 میلیون رسید، چه اشکالی دارد که جمعیت ایران به 150 میلیون برسد و 70 میلیونش بیسواد باشد، جان فرزندان لوس و ننر سهمیه ای که با پول این ملت در خارج تحصیل می کنند بسلامت باد

آغاز ارتباط تجاری ایران و آمریکا

کنسرن Boeing Co قرار داد مربوط به ارسال قطعات هواپیما را با شرکت هواپیمایی ایرانی Iran Air امضاء کرد. بزرگترین تولید کننده فن آوری های هوایی جهان و اولین شرکت آمریکایی ، تجارت خود با ایران را از سال 1979 آغاز کرد. بر اساس خبر ها توافق در دو فصل از سال تنظیم شد.

بیانیه  گنادی زوگانف رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه 

برگردان : هاتف رحمانی

تعقیب ومحاکمه در مجلس رادای اکرایین به هدف اصلی ناسیونال فاشیست هایی تبدیل شده است که قدرت را قبضه کردند. سرمست از خون هم وطنان و مخالف های سیاسی خود ، نماینده های فرمانبردار خوانتا دگمه ها را با سرخوشی مفرط ، برای رای دادن به بی معنی ترین قانون ها فشار می دهند.

بیانیه مشترک حزب های اروپایی

 » آن ها روز اول برای دستگیری کمونیست ها آمدند»

همبستگی با کمونیست ها وضد فاشیست ها در اکرایین

برگردان : مهرگان

نماینده های سووبودا شریک دولت نئو فاشیست ، اخراج کمونیست ها از پارلمان را با سردادن سرود ملی جشن گرفتند. پیروزی آن ها حقیقتا تاریخی ، وانتقامی برای 1945 است که ارتش شوروی فاشیست های المان و متحد های اکرایینی آن ها را شکست داد .

پطروسیموننکو:

ما مانع های سیاسی الیگارش ها هستیم

بر گردان شهریار قاسمی

چراغ سبز ممنوعیت حزب کمونیست توسط تورچینف ، زمانی که جانشین ریاست جمهوری اکراین شده بود داده شد. تورچینف امروز سخنگوی پارلمان است . پاراشنکو پس از به قدرت رسیدن از دستور تورچینف به وزارت دادگستری مبنی بر آماده سازی دادگاه برای ممنوع کردن فعالیت حزب کمونیست پشتیبانی کرد. اتهامات بسیار کلی هستند. می گویند که حزب دشمن اکراین است و با جاسوسی برای پوتین با جدایی طلبان همکاری می کند

پناهندگی شهروندان بی گناه اوکراین !

برگردان :م.چابکی

جنگی که کودتاگران راستگرای فاشیست طرفدار غرب دراوکراین علیه شهروندان خود براه انداخته اند منجربه یک فاجعه انسانی شد . ده ها هزارنفراز مردم غیرنظامی , ازجمله سالمندان, زنان , کودکان , ومعلولین درمناطقی که نیروی مقاومت تشکیل شده ومبارزین تسلیم حاکمیت راستگرای فاشیستی نشده اند , این انسان های بیگناه مجبوربه فراربه مرزهای کشورهمسایه روسیه شدند.

استانداردهای دوگانه آقای رئیس جمهور

ضربه ای که پوتین به روسیه زد

 افشار سلیمانی

نویدنو : نئو لیبرال ها صرف نظر از اعتقاد های دینی واندیشه ای ،  ایدئولوژی مشترکی در نگاه به مسائل جهان دارند . مطلبی را که می خوانید می توانست مایکل لدین نوشته باشد یا یکی از سفیرهای اروپایی وامریکایی در اکرایین .این که آقای افشار سلیمانی بعنوان یکی از کارمند های وزارت امور خارجه ایران آن را نوشته است صرف نظر از هماهنگی آن با نئولیبرال های جهانی ، افشاگر تفکری است که در قلب وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران صرف نظر از شعارهای «ضد امپریالیستی » آن خوابیده است .

شماره 765–     93/05/04

«چپ نو»، «راه سوم» و بن بست آشفته اندیشی نظری – سیاسی

روشن کردن این نکته نیز لازم است که برای حزب توده ایران و دیگر احزاب کارگری و کمونیستی جهان نقد تحولات اتحاد شوروی و دیگر کشورهای سوسیالیستی با نفی نیهیلیستی گذشته و دست آوردهای تاریخ ساز انقلاب کبیر اکتبر و جامعه سوسیالیستی بنا شده بر آن و هم صدا شدن با دستگاه تبلیغاتی سرمایه انحصاری در زمینه ”پایان تاریخ“ و مرگ ”مارکسیسم“ و ”لنینیسم“ تفاوت آشکار دارد.

تأملی بر نقشِ امپریالیسم در تحول‌های منطقه خاورمیانه:

 رژیمِ ولایت‌فقیه و احیایِ مناسبات با غرب، و نقشِ آن در تحول‌های منطقه

برخلافِ تبلیغات هدفمند و فریبکارانة امپریالیسمِ خبری و محفل‌های ارتجاعیِ [رسانه‌ای و سیاسی]، “داعش“ پدیده‌یی “اتفاقی“ و یا صرفاً “عصیان“ی در برابرِ تبعیض‌های مذهبی و یا محصولِ بلافصلِ تفاوت‌ِ گرایش‌های مذهبی- قومی، و یا پیامدِ تبعیض‌های مذهبی‌ای که پس از تجاوز نظامی آمریکا[به عراق در ۲۰۰۳] همچون زخمی چرکین سر بازکرده باشد و یا فقط نتیجة فسادِ مالی، رشوه‌خواری و بی‌کفایتیِ دولت‌ها نیست و نمی‌تواند باشد.

گزارش تکان دهندهٔ سازمان آزادیبخش فلسطین

از کشتار و ویرانی نیروهای اسرائیل در نوار غزه

در همین حین، نیروهای اسرائیل همچنان به حمله به ساختمان ها و خدمات غیرنظامی، ازجمله به چندین مرکز پزشکی، ادامه می دهند. بحران انسانی موجود در ۲۴ ساعت گذشته به شدت گسترش یافته و وخیم تر شده است، به‌ طوری‌که تا امروز 100.000 فلسطینی بی خانمان شده اند، بیشتر از ۵۰۰ تن کشته و بیشتر از ۳۰۰۰ تن زخمی شده اند.

 : درخواست روشنفکران ایران 

به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید! 

بار دیگر مردم بلادیده و بی دفاع فلسطین هدف کشتار بیرحمانه و خانمان سوز یک جنگ ارتجاعی قرار گرفته اند. ظاهر قضیه و آن چه بهانه به دست نیروهای دخیل در این جنگ ارتجاعی داده است قتل سه نوجوان اسرائیلی در کرانه ی غربی است، منطقه ای که ربطی به غزه ندارد. اما دولت جنایتکار و نژادپرست اسرائیل این را بهانه کرده است تا برای هزارمین بار ضدیت قساوت آمیز خود را با مردم ستمدیده ی غزه به رخ جهانیان بکشد.

تکذیب امضا نامه ی محکومیت دولت های اسرائیل و حماس

محمد علی عمویی

دفاع از خلق محروم و ستمدیده‌ی فلسطین و تأکید بر حق طبیعی و شرافتمندانه آنان وظیفه‌ایست انسانی، اما هم‌سنگ قرار دادن رژیم وحشی و اشغالگر اسرائیل با جنبش فلسطینی حماس خطایی است فاحش.

توضیحات فریبرز رئیس دانا در مورد بیانیه ی

«به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید»!

مسولیت قراردادن این امضا را من بر عهده می گیرم. اما من چندان هم سر خود و بی سابقه عمل نکردم. پیش از این بارها رفیق عموئی به من مجوز داده بودند تا هر جا لازم است امضای ایشان را (البته در مورد بیانیه های عمومی) قرار بدهم. من دراین مورد نیز مثل چند مورد دیگر چنین کردم. که البته به لحاظ حساسیت موضوع نباید چنین می کردم.

توضیح دکتر ناصر زرافشان پیرامون بیانیه

 «به کشتار مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید«!

شاید اگر روزی فلسطین از استعمار صهیونیستی و اشغال رهایی یابد، در یک فلسطین آزاد مردم این سرزمین دیکر حماس را نماینده دمکراتیک خود نشناسند. اما امروز و در شرایط حاضر بخشی از مبارزه این مردم در قالب حماس سازمان یافته است و حمایت از مبارزه مردم فلسطین هم وظیفه عاجل و مبرم هر عنصر مترقی و شرافتمندی است.

شیرین عبادی و پنج برنده زن جایزه صلح نوبل:
اقدام اسرائیل در غزه یک جنایت جنگی است

همانطور که نلسون ماندلا به درستی‌ در سال ۱۹۸۵ گفت: «تنها یک انسان آزاد می‌‌تواند مذاکره کند، یک زندانی نمی تواند قرار داد ببندد».
پایان دادن به درگیری‌های جاری ضروری است، اما «صلح» واقعی‌ نیست. تا زمانی‌ که اسرائیل حمایت‌های علنی و ضمنی‌ برای سیاست‌های خود جهت سرکوب مردم فلسطین دریافت می‌‌کند، صلح واقعی‌ به وقوع نمی‌‌پیوندد.

»اسرائیل برابر حماس»
فرمول جریان غالب رسانه، نه روشنفکر چپ!

سهیل آصفی

برابر نهادن اسرائیل و حماس در این متن مشخص و نامی نبردن از عنصر مقاومت تاریخی یک ملت در همین وقایع جاری در برابر خشونت و اشغال سیستماتیک تنها میزان شناخت پیرامون صورت مساله از سوی روشنفکران چپی که خود را رو در رو با اسلام سیاسی و امپریالیسم می بینند را می تواند هویدا کند …

حماس واقعا چه می خواهد؟ 
گیدیون لوی، عضو شورای سردبیری روزنامه اسرائیلی هاآرتص

حماس و جهاد اسلامی خواهان آزادی برای غزه هستند. آیا تقاضایی منصفانه‌تر و معقول‌تر وجود دارد؟ جز پذیرش این شرط هیچ راهی برای پایان بخشیدن به دور باطل کشتار وجود ندارد؛ کشتاری که هم‌اکنون جریان دارد و چند ماه دیگر هم دوباره از سر گرفته خواهد شد. هیچ عملیات نظامی زمینی، هوایی یا دریایی مساله‌ای را حل نخواهد کرد. فقط تغییر نگرشی بنیادین درباره غزه می‌تواند چیزی را تضمین کند که همگان در پی‌اش هستند: آرامش.

بیانیه هیئت سیاسی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین

برگردان : هاتف رحمانی

علاوه بر این ، به ضرورت اتحاد عمل مقاومت فلسطینی در میدان ، از طریق پست فرماندهی مشترکی که بتواند اقدام های رزمی فلسطینی را در چارچوب ها وفورمول های متحد ، تحت نظارت یک مرجع سیا سی برای تحکیم پایداری و پاسخ به تجاوز رهبری نماید  تاکید می کند.

اسرائيل خواهان صلح نيست

نوشتۀ : گيدئون لِوی (Gideon Levy )، مفسر و روزنامه‌نگار هاآرتز
برگردان : محسن یلفانی

به نظر می‌رسد که آن اسرائيلی‌ای که در آرزوی صلح بود يک دهه پيش در گذشت. يعنی در پی شکست ديدار سران در کمپ ديويد در سال ۲۰۰۰، همراه با جاانداختن دروغِ فقدان طرف مذاکرۀ فلسطينی، و البته، با از سر گذراندن دوران خون‌آلود انتفاضۀ دوّم. امّا حقيقت اين است که حتّی پيش از آن هم، اسرائيل هيچ وقت واقعاً خواهان صلح نبوده است.اسرائيل هيچ وقت، حتّی برای يک لحظه، با فلسطينی‌ها به عنوان انسان‌هائی با حقوق برابر رفتار نکرده است.

ادعای وال استریت ژورنال

مالکی در حال از دست دادن حمایت ایران و آیت الله سیستانی است

نوری المالکی، نخست وزیر عراق حمایت سیاسی ایران و ساختار مذهبی شیعه عراق را برای سومین دور نخست وزیر خود از دست داده است. این ادعایی است که مقامات عراقی آن را مطرح می کنند. به گفته این مقامات، این تغییر رویه، اعضای دفتر نخست وزیری را بر آن داشته است تا در حمایت از باقی ماندن مالکی در قدرت تجدید نظر کنند. 93/05/04

در اقدامی تازه برای پاکسازی قومی و نژادی در موصل

تهدید داعش بعد از مسیحیان دامن کردها را گرفت

«شبکه داعش خانواده های کرد را از طریق نامه های مکتوب و بلندگوهای سیال تهدید کرده است که باید این شهر را ترک کنند. آنها بعد از آن که مسیحیان موصل را وادار به ترک شهر کردند اکنون به سراغ کردها آمده اند و از خانواده های کرد می خواهند که فورا شهر را ترک کنند یا در صورت خودداری از این کار کشته خواهند شد93/05/04

فراخوان حزب کمونیست عراق برای مقابله با جنایت های شریرانه انجام شده علیه مردم ما در موصل  

برگردان : هاتف رحمانی

ما با نگرانی عمیق جنایت های سهمگینی را که از سوی سازمان تروریستی معروف به حکومت اسلامی ( داعش) انجام می شود پیگیری کرده ایم  ، به ویژه آن چه مردم موصل ، مسیحی ها ، (معتقدین به) مذهب های دیگر ، اقلیت های قومی  وافراد غیر نظامی در موصل از زمان به دست گرفتن کنترل شهر توسط این گروه در بیش از یک ماه پیش تحمل می کنند رنج آور است .

دفاع جناح «چپ» پارلمان اروپا ازحزب کمونیست اوکراین !

تهیه وتنظیم : محمد چابکی

فراکسیون چپ پارلمان اروپا ممنوعیت حزب کمونیست اوکراین رانقض موازین حقوق بشردانسته وبه دفاع ازحزب کمونیست اوکراین پرداخت و یاد آورشد که ، اقدامات صورت گرفته از سوی مجلس رادا علیه حزب کمونیست اوکراین نشان دهنده ناتوانی حکومت و زیرپا گذاشتن تعهدات بین المللی وروند خطرناکی برای سرکوب مخالفان دولت است.

معماری جدید بریکس برای دموکراسی مالی 
ماریو اساوا– برگردان : آرش وجدانی

اتحاد گروه بریکس ( برزیل ، روسیه ، هند، چین وافریقای جنوبی) با تاسیس بانک نوین توسعه و موافقت نامه ذخیزه های احتیاطی ، در طی بر گذاری ششمین نشست خود که ساختار مالی جدید قدرت های در حال ظهور را رسمی می کند ، استوار تر شد

  سخنرانی رئیس جمهور چین در ششمین همایش رهبرهای بریکس

برگردان : مهرگان

ژی در سخنرانی خود تجربه های همکاری کشورهای بریکس را جمع بندی وجهت همکاری آینده را ترسیم نمود .

او گفت ، چین به مشارکت  خود در همکاری بریکس ادامه خواهد داد و شرکت فعال تری در حفظ صلح جهانی وارتقا توسعه مشترک خواهد داشت .

ژی بیان داشت که کشورهای بریکس ، که هماهنگی و مشارکت خود را برای حل بسیاری از موضوع های جهانی و منطقه ای اعلام می کنند ، به بالا بردن رشد جهانی اقتصاد ، بهبود اداره جهانی اقتصاد و بالا بردن ایجاد دموکراسی در رابطه های بین المللی تعهد دارند .

روسیه، اکراین را به خاطر اشاعه ی کذب در حادثه ی بوئینگ

متهم می کند

مسکو آماده است نمایندگان خود را برای شرکت در بررسی دلایل فاجعه ی » بوئینگ » مالزی بفرستد. ویتالی چورکین نماینده ی دائم روسیه در سازمان ملل متحد این مطلب را اعلام نمود. در عین حال این دیپلمات ابراز امیدواری نمود که ریاست هلند، این تحقیقات و بررسی ها را موثرتر و دقیق تر می سازد.

شماره 764–     93/04/26

  سخنرانی جاکوب زوما رئیس جمهور افریقای جنوبی

 در ششمین همایش سران بریکس

برگردان : مهرگان

مضمون این همایش ، رشد فراگیر ، راه حل های پایدار ، در برنامه چشم انداز توسعه ملی 2030 ما ، که بر درک مشترک ما بنا شده است بازتاب می یابد  که ، اقتصاد به فراگیر تر شدن ، پویا تر شدن ، همراه با ثمرات رشد عادلانه تقسیم شده نیاز دارد . 30/04/93

بیانیه جمعی از روشنفکران و نویسندگان ایرانی

در همبستگی با مردم فلسطین 

ما دولت آمریکا و اتحادیه اروپا را شریک جنایات دولت اسراییل می‌دانیم؛ آنان در نظر به نعل و به میخ می‌کوبند اما در عمل نه‌فقط از هیچ‌ کمکی به دولت‌ جنایت‌کار اسراییل کوتاهی نمی‌کنند بلکه سعی می‌کنند از یک‌دیگر پیشی گیرند تا به دولت اسراییل کمک کنند تا بزرگ‌ترین، دهشتناک‌ترین و پلشت‌ترین گتوی جهان را بسازد. 30/04/93

بیانیه کمیته مرکزی سازمان جوانان حزب کمونیست اکرایین

بر گردان : شهریار قاسمی

با وجود این که ملت اکراین یک بار دیگر بازیچه دست گروه های الیگارشی قرار گرفت ما شرکت کنندگان در این پلنوم اطمینان داریم که به زودی عصر جدیدی فرا می رسد . عصر ما و شما ، عصری که در ان ارزش ها مورد بازبینی قرار می گیرند، که کشور کرامت واقعی خود را باز می یابد. جایی که می توان در آن جامعه ای انسانی بر اساس عدالت اجتماعی بنا نهاد ، جایی که مردم حکومت می کنند. 28/04/1393

تحریکی بی سابقه

فیدل کاسترو – هاتف رحمانی

هم زمان با جنایت هواپیمای مالزیایی ، بنجامین ناتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل ، رهبر کشور هسته ای ، به ارتش خود فرمان حمله به نوار غزه را داد ، که آن جا ، در طی روزهای گذشته ، صد ها فلسطینی ، که بسیاری از آن ها کودکان بودند ، کشته شده اند .  رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ، با توصیف اقدام نفرت انگیز بعنوان دقاع مشروع ، از آن حمایت کرد .   27/4/1393

اتحاد تزلزل نا پذیر همه ی نیروهای ترقی خواه ضامن تحقق شعارهای مرحله ی ملی- دمکراتیک انقلاب

اتحاد  را از مادران داغدیده بیاموزیم که صرف نظر از گرایشهای عقیدتیشان برای تامین منظوری خاص که همان دادخواهی خون عزیزانشان است، گاه و بیگاه گرد هم می آیندند و خواست یگانه ی همیشگی شان را یکصدا اعلام می کنند. اگر خواستی با این درجه ی بزرگی به برقراری  اتحاد ی اینچنین شگفت آفرین نیاز مند باشد، می توان حدس زد که خواست به ثمر رسیدن انقلاب ملی- دمکراتیک که خواستی به مراتب بزرگترازآن است، به اتحاد ی تاچه اندازه فراگیرتر نیازمند است.

“»چپ نو” در پي هويتي دست نيافتني»

آنچه ويژگي اين گرايش فكري در شرايط كنوني محسوب مي شود، بهره گيري آن از عقب نشيني جنبش كارگري و كمونيستي جهان طي دهسال گذشته است. “»چپ نو”» نه فقط در ميهن ما (كه هنوز بصورت محفلي و از نظر تئوريك بسيار ناتوان ارزيابي مي‌گردد) بلكه در اروپا و آمريكا نيز از ضعف و آشفتگي جنبش كارگري و كمونيستي، براي توجيه و تقويت خود استفاده مي كند و به همين علت دورنويني از فعاليت و مطرح ساختن خود را آغاز نموده است.

بیانیه کمیته مرکزی حزب تودة ایران در همبستگی با خلق ستمدیده فلسطین : به جنگ و کشتار در خاورمیانه خاتمه دهید!

حزب توده ایران هم زبان با نیروهای صلح طلب و ترقی خواه جهان بر این باور است که هیچ دلیل و بهانه ای نمی تواند آدم ربایی و قتل فجیع سه جوان اسرائیلی را توجیه کند و طبیعی است که همه کسانی که در این جنایت دست داشته اند باید به دست عدالت سپرده شوند.  ما در عین حال اقدام اسرائیل به مجازات جمعی یک خلق، با ارتکاب جنایت های مخوفی از جمله بمباران یک دهکده مسکونی و کشتار 18 زن و کودک و غیر نظامیان فلسطینی را به شدت محکوم می کنیم

بیانیه مشترک 47 حزب کمونیست وکارگری

قتل عام به هزینه مردم فلسطین باید بی درنگ متوقف شود

ما ، حزب های کمونیست وکارگری که این بیانیه را امضا می کنیم یورش بربرمنشانه و جنایتکارانه دولت اسرائیل علیه مردم فلسطین را محکوم می کنیم .

ما همبستگی کامل خود را با مردم فلسطین اعلام و کارگران سراسر جهان را به گرد آمدن در راستای تقویت موج محکومیت علیه اسرائیل ، در راستای آن که همبستگی با مردم فلسطین به شیوه ویژه ای ابراز شود فرا می خوانیم.

آنچه که باید درباره ی غزه بدانیم 
مترجم: زهره اسدپور

دوباره نام غزه در خبرها است و گرچه عده ی بسیار کمی واقعیت ها را می دانند، به نظر می رسد هر کسی در این مورد نظری دارد. مستقل از نقطه نظرات، تحلیل ها، و نتیجه گیریهایتان، مطالب مهمی برای دانستن، در این جا وجود دارد.

به یاد رفیق شهلا فرجاد آزاد

تولید وصنعت در ایران از نفس افتاده است،

تعطیلی ۱۴هزار واحد صنعتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی از تعطیل شدن ۱۴ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط طی سال‌های گذشته خبر داد. آماری تکان‌دهنده که خود به خوبی گویای نفس‌های به شماره افتاده بخش تولید و صنعت کشور طی سال‌های اخیر است. اما سوالی که در این بین خودنمایی می‌کند این است که دلیل تعطیلی این تعداد عظیم واحد صنعتی چه بوده است؟

روسیه در شرایط سیاسی گردش به چپ !

برگردان : م . چابکی

گردش به چپ روسیه از لحاظ سیاسی فراهم می شود. ما کمونیست ها آشکارا از ضرورت یک دولت چپ اعتمادملی سخن می گوئیم . این قدم امکانی برای مرحله ائی از رشد کشور بوجود می آورد . این هدف به طور کامل در راس برنامه فراکسیون (کمونیست ) مجلس قراردارد.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه امروز دارای 92 نماینده درمجلس  و 452 نماینده در مناطق و ارگان های دولتی و بیش از 8500 نفردر شهرداری های سراسر کشور است که بعنوان کمونیست های حرفه ای تحت رهبری حزب به فعالیت مشغولند.

پوتین : همکاری با امریکای لاتین برای سیاست خارجی روسیه کلیدی است

برگردان : آرش وجدانی

و.پوتین : رابطه بین کشورها ، مهمتر از آن ، بین ملت ها به دشواری می تواند با کمیت دیدار های بلند پایه ارزیابی شود.مهم ترین این ها منافع دوطرفه ای است که همکاری ما فراهم می آورد. این محکم ترین بنیاد برای علاقه های گوناگون روسیه با کشورهای امریکای لاتین است

جهادی های ترک و حمایت های آنکارا از داعش

گزارشی از اشپیگل آنلاین

احمد 21 ساله اجساد زیادی را به چشم خود دیده است. او خود نیز برای نجات جان خود دست به قتل و جنایت زده، در جنگ های خانه به خانه شرکت داشته و نارنجک انداخته است و صد البته از انفجار بمب ها جان سالم بدر برده و بارها مجروحان را جابجا کرده است. احمد در اسمارتفون خود فیلم هایی دارد که او را در حال حمل سلاح و اجساد یا در کنار مجروحان نشان می دهد.

«بیت‌کوین» راه فرار ترویست‌ها از نظارت‌های خارجی

داعش پول‌های خود را چگونه جابه‌جا می‌کند؟

باندهای تبهکار جهانی که در «تجارت مرگ» و تجارت انسان و مواد مخدر فعالیت می‌کنند برای جابه‌جایی‌های مالی خود از بیت کوین استفاده می‌کنند و تبحر بالایی در استفاده از این سامانه دارند.

نگاه فرید زکریا به دلایل کمک مالی آمریکا به مخالفان اسد

برخورد دوگانه واشنگتن با داعش در سوریه و عراق بی سابقه است

 پرسش اساسی اینجاست که آیا کسی باور می کند که دخالت نرم امریکا در سوریه می توانست به ظهور اپوزیسیونی دموکرات و یکدست که علیه بشار مبارزه کرده و با مهار جریان های رادیکال ، سوریه ای باثبات بسازد، منتهی شود ؟

ویژه نامه رفیق محمود اعتماد زاده (م.ا.به آذین)- 4و پایانی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 31 ژوئیه 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: