اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

سور ی های داخل لبنان بسوی مرکز رای گیری: احمد مزارعی٬ شرکت گسترده آوارگان سوری در انتخابات ریاست جمهوری و موضع شرم‌آور «حقوق بشری»‌ها

Syrian presidential elections

 سور ی های داخل لبنان بسوی مرکز رای گیری: احمد مزارعی

عکس سر ریز شدن سوریهای داخل لبنان بسوی مرکز رای گیری

امروز سوریهای ساکن لبنان از سراسر این کشور برای انتخاب رئیس جمهور ی سوریه به مرکز رای گیری سر ریز شدند ، اکثر انها با پای پیاده و چند کیلومتر راه را پیمودند تا خودرا به مرکز رای گیری بر

سانند همه انها پرچم سوریه و عکس بشار اسد را با خود حمل میکردند.

اما انچه که همه را بهت زده کرد کثرت جمعیت بود ، نه نیروهای انتظامی لبنان نه سفارت سوریه ونه مسئولان رای گیری ، انتظار حضور اینهمه جمعیت را نداشتند ، به همین علت در چند نوبت د…ر وضعیت رفت وامدها و ترافیک شهر اشکالات جدی پیش امد که با کمک مردم ونیروهای انتظامی لبنان حرکت عظیم مردم توانست موفقیت امیز بسوی مقصد حرکت کند

علیرغم همه کوششهای به عمل امده که با همکای بسیار صمیمانه پلیس لبنان هم همراه بود ، تنها 120 هزار نفر توانستند در رای گیری شرکت کنند ، بر اساس ارزیابی مسئولان رای گیری جمعیت رای دهنده 250 هزار نفر بوده که برای نزدیک به یکصد هزار نفر بقیه قرار گذاشته شد تا فردا نیز برنامه رای گیری را ادامه دهند.

طرفداران حریری وسنیوره که ازمخالفان شدید دولت سوریه هستند ، از وجود این موج عظیم رای دهنده که همه انها عکسهای دکتر بشار اسد را هم با خود حمل میکردند ، خشمگین شده ودر چند نقطه شهر طرابلس دست به تظاهرات زدند انها در قطعنامه خود خواستار اخراج طرفداران بشار اسد و همه 250000 نفری که بنفع اسد رای داده ، شدند.

می شدیاق که از سردمداران خبیث مخالفان دولت سوریه میباشد در صفحه فیسبوک خود نوشت » باید با کمک سازمان ملل قطعنامه دیگری مشابه قطعنامه 1559 مبنی بر خروج شهروندان سوری از لبنان شویم ، اینها چگونه پناهندگانی هستند که به بشار اسد رای میدهند ؟» و…………./.

علیرغم همه جنایاتی که امریکا ، اسرائیل ، ترکیه وارتجاع عرب در حق ملت سوریه مرتکب شده اند هر روز که گذشته بر وحدت و یکپارچگی ملت و دولت سوریه افزوده شده و از همه مهمتر اینکه دکتر بشار اسد رهبر مقاوم و فرهیخته سوریه بیشتر محبوبیت پیدا کرده است ، که خود ضربه سختی بر سیاستهای تبهکارانه امپریالیسم امریکا در منطقه است.

شرکت گسترده آوارگان سوری در انتخابات ریاست جمهوری

سه سال پس از شروع درگیری خونین سوریه، آوارگان سوری روز چهارشنبه مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کردند، سفارت سوریه در لبنان شاهد مشارکت سنگین آن‌ها است. تصاویر جادهای منتهی به سفارت سوریه در شهر اليرزة ترافیک سنگین و جمعیت پیاده را در راه شرکت در رأی‌گیری نشان می‌دهند. چندین کشور از جمله فرانسه، آلمان، بلژیک، امارات متحده عرب، و اسراییل مانع مشارکت آوارگان سوری  در انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند.

تارنگاشت عدالت

منبع: الاخبار
٢۹ مه ٢٠١۴

آوارگان سوری در یک کامیون با تصاویری از بشار الاسد رییس‌جمهور سوریه در ظهرانی در نزدیکی بندر صیدا در جنوب لبنان در روز ٢۸ مه ٢٠١۴، در راه سفارت سوریه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری.

سه سال پس از شروع درگیری خونین سوریه، آوارگان سوری روز چهارشنبه مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کردند، سفارت سوریه در لبنان شاهد مشارکت سنگین آن‌ها است.

تصاویر جاده‌های منتهی به سفارت سوریه در شهر اليرزة ترافیک سنگین و جمعیت پیاده را در راه شرکت در رأی‌گیری نشان می‌دهند.

ارتش لبنان به دلایل امنیتی چندین مانع در منطقه ایجاد کرد، و هر شیئی را که بتواند بعنوان سلاح مورد استفاده قرار گیرد- مانند میله پرچم‌هایی که در دست رأی دهندگان بود- ضبط می‌کرد. چندین سوری به کانال خبری المداین گفتند که نیروهای امنیتی لبنان آن‌ها را مورد ضرب‌وشتم قرار دادند.

طبق گزارش تلویزیون الجدید، تعدادی در جمعیت زخمی شدند یا از حال رفتند. کانال‌های خبری تعداد مردمی را که به این مناسبت پیرامون سفارت سوریه اجتماع کرده‌اند حداقل صدهزار نفر تخمین می‌زنند…

در صحنه‌هایی مشابه و تحت شرایط امنیتی شدید، صدها نفر سوری روز چهارشنبه در خارج از سفارت سوریه در امان پایتخت اردن گرد آمدند.

حدود ٣٠ فعال ضدرژیم نزدیک سفارتخانه ایستاده بودند و در حالی‌که علامتی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «نه به انتخاب مجدد قاتل»، شعار می‌دادند.

محمد احمد، ٣٢ ساله از شهر شمالی الرقة‎ که تحت کنترل شورشیان است گفت: «من امروز برای انتخاب رییس‌جمهور اسد که شایسته رأی من است آمده‌ام. او به جهان ثابت کرد که سوریه تحت رهبری او نیرومند است.»

دالیا، ٢٢ ساله از دمشق که یونیفورم نظامی بر تن و عینک آفتابی بر چشم داشت گفت: «ما برای ابراز عشق و حمایت خود به سوریه، که برغم تروریسم پس از انتخابات نیرومندتر خواهد شد، آمده‌ایم.»

رأی‌گیری دو روز پس از اخراج سفیر سوریه در امان برگزار می‌شود، سوریه متقابلاً  سرکنسول امان را اخراج کرد.

حدود ۶٠٠ هزار آواره سوری در اردن یسر می‌برند.

چندین کشور از جمله فرانسه، آلمان، بلژیک، امارات متحده عرب، و اسراییل مانع مشارکت آوارگان سوری  در انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند.

موضع شرم‌آور «حقوق بشری»‌ها

«وتوی شرم آور چین و روسیه در شورای امنیت مانع ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جزایی شد. عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «وتوی امروز چین و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل آنها را از توافق عمومی در تمام سطوح سازمان ملل بر محکومیت نقض حقوق بشر و ارتکاب فجایع در سوریه منزوی کرده است. ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جزایی تنها راه تضمین پاسخگویی برای فجایع ارتکابی علیه مردم سوریه است.»

کارآنلاین

جامعە دفاع از حقوق بشر در ایران
٢٢مه ٢٠١۴

وتوی شرم آور چین و روسیه در شورای امنیت مانع ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جزایی شد

روسیه و چین با حرکتی شرم آور قطعنامه بی سابقه پیشنهای فرانسه و لیتوانی برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جزایی را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند.

سوءاستفاده روسیه و چین از اختیار وتو ـ که از موقعیت آنها به عنوان اعضای دایمی شورای امنیت  ناشی می شود ـ مانع واکنش جامعه بین المللی به جنایت های بین المللی از جمله جنایت های جنگی و جنایت های علیه بشریت در درگیری های سوریه است.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «وتوی امروز چین و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل آنها را از توافق عمومی در تمام سطوح سازمان ملل بر محکومیت نقض حقوق بشر و ارتکاب فجایع در سوریه منزوی کرده است. ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جزایی تنها راه تضمین پاسخگویی برای فجایع ارتکابی علیه مردم سوریه است. این وتوی دوگانه توهینی به قربانیان است و ضرورت اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل برای کنترل حق وتو در مورد بروز فجایع گسترده را اثبات می کند.»

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از سال ٢٠١١ شورای امنیت سازمان ملل را به تصویب قطعنامه ای برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه بین المللی جزایی و تضمین پاسخگویی در باره جنایت های بین المللی ارتکابی در این درگیری که در آن بیش از ١۵٠٫٠٠٠ نفر جان خود را از دست داده اند، فرا خوانده است. سوریه اساسنامه رُم را تصویب نکرده است، اما عهدنامه تاسیس دادگاه بین المللی جزایی به شورای امنیت سازمان ملل اجازه می دهد کشورهای غیر عضو را به دادگاه ارجاع دهد.

نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، شَوان جَبَرین، گفت: «دادگاه بین المللی جزایی قانونی ترین و مناسب ترین راه کار دادخواهی در سوریه است. روسیه و چین قطعنامه ای را وتو کرده اند که پایه های تامین پاسخگویی هر دو طرف را برای ارتکاب جنایت های علیه بشریت و جنایت های جنگی که در سطح گسترده ای به ثبت رسیده فراهم می کرد.»

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر یادآوری می کند که ارجاع پرونده به دادگاه بین المللی جزایی باید در هر حال با رعایت مقررات اساسنامه رُم و موازین بین المللی دیگر به ویژه در باره همکاری و مصونیت باشد. متن قطعنامه نه تنها شهروندان کشورهای غیر عضو (به استثنای شهروندان سوریه) را از صلاحیت دادگاه بین المللی جزایی مستثنی کرده بود بلکه در مورد الزام کشورهای غیر عضو برای همکاری با دادگاه محدودیت قایل شده بود.

پاتریک بُدُوَن، رییس افتخاری فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «تمام کسانی که در فجایع ارتکابی در سوریه مسئولیت دارند، صرفنظر از ملیت شان، باید با عدالت روبرو شوند. شورای امنیت سازمان ملل اختیار آن را نآ دارد و موظف است که این برابری در مقابل قانون را تضمین کند.»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 مِی 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: