اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

خودفریبی در برابر اردوغان٬ رهبری: برادری و دوستی ایران و ترکیه بی‌نظیر است! اردوغان: ایران را خانه دوم خود می دانیم٬ هدفم رسیدن به قرارداد تجارت آزاد با ایران است اراده براي رساندن مبادلات تجاري به 30ميليارد دلار

خودفریبی در برابر اردوغان

20140130

دولت بهار

دولت بهار – اسلام ذوالقدرپور/ طی چند هفته اخیر، برخی رسانه‌های ایرانی به تغییر سیاست‌های ترکیه در سوریه پرداخته و مدعی تغییر سیاست‌های ترکیه در قبال رویدادهای سوریه و موضع‌گیری دولت ترکیه و به خصوص عبدالله گل رئیس جمهور این کشور به نفع حکومت بشار اسد بر علیه گروه‌های جنگجوی تروریست شدند.

این فضای خوش‌بینی به تغییر رویکرد احتمالی ترکیه در قبال سوریه، به خصوص در ایران که تا قبل از سال ۲۰۱۱ و تحولات بیداری اسلامی، همیشه در تصور همسویی و همگرایی ترکیه با منافع و سیاست‌های خود به سر برده و بعد از آغاز به کار دولت یازدهم در ایران نیز مجدداً رواج یافته را باید با رویکردی غیر منفعلانه و با توجه به ماهیت و هویت ساختار کارگزار ترکیه مورد بررسی قرار داد.

با توجه به اقدامات و رویکردهای چهار سال اخیر در ترکیه به خوبی می‌توان نشانه‌های هویت غربگرای مرکزمحور اردوغان و نیز دولت وی در رویدادهای داخلی، منطقه‌ای و جهانی را مشاهده نموده و به صراحت از هویت غربگرای مرکزمحور اردوغان و دوستانش، سخن گفت.

البته نباید فراموش کرد هویت و ماهیت اصلی اردوغان طی حدود هفت سال اول حاکمیت دولت حزب عدالت و توسعه در ترکیه را با لایه‌ای از اسلامگرایی ظاهری پوشانده بود و با توسل به اقدامات تبلیغاتی و ظاهری، سعی در پنهان‌سازی هویت غربگرای دولت ترکیه داشت.

همین لایه ظاهری و فریب‌کارانه اسلامگرایی بود که موجب فریب ایرانیان شد و اردوغان توانست در تحولات بیداری اسلامی به تهدید منافع ایران در منطقه و جهان پرداخته و حتی خسارات جبران ناپذیری به ایران وارد نماید. دولت دهم و شخص دکتر احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران به شدت به اقدامات اردوغان واکنش نشان داده و در قبال آنها موضع‌گیری نمود که استقبال سرد دکتر احمدی‌نژاد از رجب طیب اردوغان در بهار ۱۳۹۱ را می‌توان اوج این واکنش ایران به ترکیه دانست.

آیا دولت یازدهم در توهم و خوش‌خیالی نسبت به رویکرد اردوغان قرار گرفته است؟
آیا اردوغان و دولتش به تغییر رویکرد در سوریه دست زده‌اند؟
دولت دکتر روحانی از اردوغان غربگرا، چه انتظاراتی دارد؟

اردوغان و دولتش طی حدود سه سال جنگ تروریست‌ها بر علیه دولت قانونی سوریه، همواره به شدت و در گستره‌ای وسیع به حمایت همه جانبه از گروه‌های تروریستی و جنگ‌طلب در سوریه پرداخته، مستمراً و یک‌جانبه به متهم نمودن و محکومیت دولت بشار اسد اقدام کرده‌اند!

مرز ترکیه با سوریه به طول ۸۷۷ کیلومتر که طولانی‌ترین مرز خشکی ترکیه با همسایگانش نیز می‌باشد، طی چند سال اخیر و به ویژه ازسال ۲۰۱۱ و آغاز تحولات بیداری اسلامی در منطقه، به گذرگاهی برای ورود تروریست‌ها به سوریه و حمایت و پشتیبانی از تروریست‌ها تبدیل شده است. ترکیه طی چند سال اخیر به حامی و پشتیبان تروریست‌های منطقه و به خصوص گروه‌های تروریستی سوریه تبدیل شده و مرزهای این کشور نیز از آغاز تحولات سوریه، به محلی برای اقدام بر علیه دولت سوریه تبدیل شده است.

دولت ترکیه و به خصوص اردوغان، داوداوغلو و عبدالله گل به شدت بر علیه دولت قانونی سوریه و شخص بشار اسد موضع‌گیری نموده و ضمن متهم نمودن وی به قتل و کشتار مردم سوریه، خواهان کناره گیری بی‌شرط و قید اسد از حکومت شده‌اند!

اقدامات دولت اردوغان بر علیه حکومت سوریه، با آرزوها و طرح‌های بلندپروازانه و مذهبی اردوغان همسو بوده است به نحوی که تمام کارشناسان و مردم به خوبی به نیات برتری جویانه مذهب اهل سنت و کسب پرستیژ و کاریزمای اهل سنت از سوی اردوغان پی برده‌اند.

این تقابل مذهبی و قومی اردوغان حتی از سوی پرسش شوندگان نظرسنجی دانشگاه فاتح استانبول که در کشورهای عراق، سوریه، تونس، لیبی، مصر، لبنان، اسرائیل و فلسطین صورت گرفته نیز مورد اشاره و تأیید قرار گرفته است، به نحوی که در تعیین سیاست خارجی دولت اردوغان، حدود ۵۳ درصد پرسش‌شوندگان اعلام و تأیید کرده‌اند که سیاست خارجی ترکیه، سیاستی فرقه‌ای و مذهبی به طرفداری از اهل سنت در سوریه و منطقه می‌باشد.۱

اقدامات دولت ترکیه بر علیه دولت سوریه و به خصوص در زمینه اعزام تروریست‌ها به داخل سوریه، حمایت مالی، نظامی و تسلیحاتی از تروریست‌ها و ضدیت با دولت سوریه و آرزوی تسلط بر سوریه، چنان بر اردوغان و دوستانش مستولی شده بود که هر روز به بهانه‌ای خواهان حمله نظامی اروپا و امریکا به سوریه می‌شوند.

درخواست ترکیه برای استقرار سامانه موشکی پاتریوت اروپا ناتو در مرزهای مشترک با سوریه و سپس درخواست صریح احمد داود اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه از امریکا و اروپا برای حمله به سوریه که می‌گوید باید جامعه بین‌المللی نیز در این راستا تلاش کند، بهترین راهی که ما در شرایط فعلی می‌بینیم دخالت نظامی برای دفاع از حقوق بشر است ۲، نشان می‌دهد که دولت ترکیه، تنها به دنبال سقوط دولت قانونی بشار اسد و ایجاد دولت دست نشانده خود در سوریه است.

این‌گونه بود که روابط ایران و ترکیه طی دو سال آخر دولت دکتر احمدی‌نژاد، رو به سردی و تنش نهاده و به خصوص دکتر احمدی‌نژاد به شدت از اقدامات اردوغان و دولتش در رویدادهای سوریه دلگیر شده و انتقاد می‌نمود.

اما دولت یازدهم از آغاز کار خود، رابطه بیشتر و گسترده‌تر با ترکیه را در سرلوحه کار خود قرار داده است. دولت دکتر روحانی، مدعی اصل تکریم در سیاست خارجی ایران شده‌اند در حالی که نشانه‌ای از تکریم در سیاست ترکیه در قبال ایران نمی‌توان مشاهده نمود به جز سیاست منفعت طلبانه و سود محور ترکیه در بعد روابط اقتصادی با ایران!

دکتر حسن روحانی در آذر ماه ۱۳۹۰ و زمانی که هنوز حتی از کاندیداتوری ایشان برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هم خبری نبود، به صراحت به انتقاد از دولت اردوغان پرداخته و در پاسخی محکم به مواضع ترکیه در سوریه، می‌گوید تلاش دارند در سوریه حکومتی را که مدنظر خودشان است بر سر کار بیاورند و در این رابطه شاهد تلاش عربستان و قطر هستیم و حتی شاهد تحرکات ترکیه نیز می‌باشیم که معتقدم ترکیه در این خصوص پا را از مرز خود فراتر گذاشته است .۳

دکتر روحانی که در سال ۱۳۹۰ به صراحت از دولت ترکیه انتقاد نموده است، اکنون که دولت یازدهم را تشکیل داده و ریاست می‌نمایند، با تغییر سیاست خود به برقراری رابطه گسترده با دولت ترکیه فکر می‌کنند. این تغییرات را می‌توان در تلاش دولت یازدهم در انجام سفرهای متقابل دوجانبه در سطح وزیران و حتی مسئولین دو دولت مشاهده نمود، آنهم زمانی که دولت اردوغان در ترکیه به مشکلات فراوانی گرفتار شده و اردوغان در گردابی از مشکلات مانند فساد مالی، شکست در سوریه، ناآرامی و اعتراضات داخلی و … گرفتار شده است.

این تغییر سیاست دولت ایران در قبال دولت ترکیه و در واقع توهم و خوش‌خیالی مسئولین سیاست خارجی ایران در قبال ترکیه را می‌توان نوعی خودفریبی ایرانی دانست، زیرا دولت ترکیه و مسئولین آن همچنان به دنبال همان سیاست‌های ضد‌‌ایرانی خود در سوریه هستند، به خصوص آنکه دولت اردوغان همچنان به دفاع از تروریست‌های سوریه می‌پردازد. نمونه بارز این سیاست‌های فریب‌کارانه ترکیه را می‌توان در سخنان احمد داود‌اوغلو در کنفرانس ژنو ۲ در سوئیس مشاهده نمود، آنجا که می‌گوید مخالفان سوریه ثابت کردند که نماینده ملت سوریه هستند و مبارزه می‌کنند و به دنبال دستیابی به راه حلی برای بحران سوریه هستند. ده ها هزار تروریست در جهان می‌خواهند که در سوریه پناهگاه امنی برای خود بیابند و همه ما می‌دانیم که در سوریه چه کسانی تروریست هستند .۴

در حالی که دولت ترکیه به شدت به دنبال به دست آوردن منافع خود در مسایل منطقه و به خصوص رویدادهای سوریه بوده و با جدیت به دنبال سرنگونی دولت قانونی سوریه و ضربه زدن به منافع، پرستیژ و جایگاه ایران به عنوان حامی دولت قانونی بشار اسد و حزب‌الله لبنان می‌باشد، برخی مسئولین خوش‌خیال و متوهم ایرانی به فکر همسویی و همراهی با ترکیه بوده و روابط گرم با اردوغان را در سرلوحه کار خود قرار داده‌اند!

به نظر می‌آید مسئولین سیاست خارجی ایران در دولت یازدهم نیز مجدداً در دام حیله‌های اردوغان و داوداوغلو افتاده اند.

منابع :
۱- پایگاه خبری تحلیلی المانیتور.۲۳/۶/۲۰۱۳، به آدرس:

http://www.al-monitor.com/pulse/politics/2013/06/turkish-survey-arab-elites-foreign-olicy.html ixzz2XOYw3RZj

2- خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا . ۱/۹/۱۳۹۱٫ به آدرس:
http://isna.ir/fa/news/91080100458

3- خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا . ۲۲/۹/۱۳۹۰٫ به آدرس:
http://www.isna.ir/fa/news/9009-13297

4- پایگاه خبری تحلیلی فردا .۲/۱۱/۱۳۹۲، به آدرس:
http://www.fardanews.com/fa/news/318409

*********************************

رهبری: برادری و دوستی ایران و ترکیه بی‌نظیر است!

رهبر انقلاب خطاب در دیدار اردوغان: برادری، محبت و دوستی کنونی ایران و ترکیه در قرنهای اخیر بی‌نظیر است

اردوغان: ایران را خانه دوم خود می دانیم

رهبر جمهوری اسلامی  «برادری ، محبت و دوستی» كنونی دو كشور را در قرنهای اخیر، بی نظیر خواند. ظرفیتهای گسترده دو طرف، زمینه مساعدی برای گسترش و تعمیق هرچه بیشتر روابط است. اردوغان: ایران را خانه دوم خود می دانیم. هدفم رسیدن به قرارداد تجارت آزاد با ایران است! اردوغان نفت خام و گاز طبیعی را محصولات استراتژیک ایران دانست و گفت: ما به این مواد اولیه نیازمندیم و می‌توانیم بیش از گذشته از ایران دریافت کنیم. او با بیان اینکه صنایع رو به پیشرفت ترکیه بسیار نیازمند محصولات انرژی به ویژه گاز ایران است، گفت: «ما باید گام‌های مشترک بر اساس برد- برد برداریم.»…

ایران خبر

مقام معظم رهبري : دوستي كنوني ميان ايران و تركيه بي‌نظير است

رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر ديروز در ديدار نخست‌وزير تركيه، «برادري، محبت و دوستي» كنوني دو كشور را در قرن‌هاي اخير، بي‌نظير خواندند و تاكيد كردند: ظرفيت‌هاي گسترده دو طرف، زمينه مساعدي براي گسترش و تعميق هرچه بيشتر روابط است. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، جديت تهران و آنكارا را در اجرايي شدن توافق‌هاي سفر آقاي اردوغان، ضروري برشمردند و افزودند: اين جديت باعث استحكام بيشتر و پيشرفت سريع‌تر مناسبات خواهد شد.

ايشان، گرايش‌ها و پيوندهاي قلبي دو ملت را خاطرنشان كردند و افزودند: بايد از

فرصت‌ها و موقعيت‌هاي موجود، بهره‌برداري صحيح به عمل آورد. رجب طيب اردوغان نيز در اين ديدار با ابلاغ سلام گرم رييس‌جمهور و مردم تركيه گفت: ايران را خانه دوم خود مي‌دانيم.نخست‌وزير تركيه همچنين روز گذشته با حسن روحاني رييس جمهوري ايران ديدار و گفت و گو كرد.اردوغان در ادامه ديدارهايش نيز با اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس جمهوري گفت و گو و ديدار كرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست وزیر ترکیه: «برادری، محبت و دوستی» کنونی میان ایران و ترکیه بی‌نظیر است

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار نخست وزیر تركیه، «برادری ، محبت و دوستی» كنونی دو كشور

را در قرنهای اخیر، بی نظیر خواندند و تأكید كردند: ظرفیتهای گسترده دو طرف، زمینه مساعدی برای گسترش و تعمیق هرچه بیشتر روابط است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار نخست وزیر تركیه، «برادری ، محبت و دوستی» كنونی دو كشور را در قرنهای اخیر، بی نظیر خواندند و تأكید كردند: ظرفیتهای گسترده دو طرف، زمینه مساعدی برای گسترش و تعمیق هرچه بیشتر روابط است.

یه گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای، جدیت تهران و آنكارا را در اجرایی شدن توافقهای سفر آقای اردوغان، ضروری برشمردند و افزودند: این جدیت باعث استحكام بیشتر و پیشرفت سریعتر مناسبات خواهد شد.

ایشان، گرایشها و پیوندهای قلبی دو ملت را خاطرنشان كردند و افزودند: باید از فرصتها و موقعیتهای موجود، بهره برداری صحیح به عمل آورد.

آقای رجب طیب اردوغان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور و مردم تركیه گفت: ایران را خانه دوم خود می دانیم.

نخست وزیر تركیه دیدارهای امروز با آقای روحانی و دیگر مسئولان ایران را بسیار مفید ارزیابی كرد و با اشاره به امضای چندین یادداشت تفاهم گفت: امیدواریم روابط دو كشور با پیشرفت و گسترش روزافزون، به الگویی برای منطقه و جهان تبدیل شود.

آقای اردوغان، امضای سند شورای عالی همكاری ایران و تركیه را بسیار مهم دانست و گفت: با نشستهای مستمر و متقابل، روابط را به حدی گسترش می دهیم كه گویی وزیران دو كشور در یك كابینه مشترك به مذاكره و همكاری مشغولند.

____________ ______

هدفم رسیدن به قرارداد تجارت آزاد با ایران است
اراده براي رساندن مبادلات تجاري به 30ميليارد دلار

گروه دیپلماسی- تهران در چند روز اخیر میزبان مقامات و شخصیت‌های مهم منطقه‌ای و بین‌المللی است. از سفر وزرای امور خارجه سابق تا حضور کوفی عنان و گروه ریش سفیدان و اینک رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه. سفری مهم که می‌تواند ضمن تامین بخشی از نیازهای اقتصادی و مبادلات تجاری، به دیپلماسی فعال منطقه‌ای ایران جهت جدیدی بدهد. اردوغان در حالی به ایران سفر می‌کند که مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به وضعیت حساسی رسیده و این نیز بر اهمیت سفرش به ایران افزوده است. نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور در این سفر می‌تواند مسیر روابط دو کشور را هموارتر کند.

در همین ارتباط رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز چهارشنبه در دیدار نخست‌وزیر ترکیه، «برادری، محبت و دوستی» کنونی دو کشور را در قرن‌های اخیر، بی‌نظیر خواندند و تاکید کردند: «ظرفیت‌های گسترده دو طرف، زمینه مساعدی برای گسترش و تعمیق هرچه بیشتر روابط است.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جدیت تهران و آنکارا را در اجرایی شدن توافق‌های سفر آقای اردوغان، ضروری برشمردند و افزودند: «این جدیت باعث استحکام بیشتر و پیشرفت سریع‌تر مناسبات خواهد شد.» ایشان، گرایش‌ها و پیوندهای قلبی دو ملت را خاطرنشان کردند و افزودند: «باید از فرصت‌ها و موقعیت‌های موجود، بهره‌برداری صحیح به عمل آورد.»

رجب طیب اردوغان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهور و مردم ترکیه گفت: «ایران را خانه دوم خود می‌دانیم.» نخست‌وزیر ترکیه دیدارهای خود با روحانی و دیگر مسوولان ایران را بسیار مفید ارزیابی کرد و با اشاره به امضای چندین یادداشت تفاهم گفت: «امیدواریم روابط دو کشور با پیشرفت و گسترش روزافزون، به الگویی برای منطقه و جهان تبدیل شود.» اردوغان، امضای سند شورای‌عالی همکاری ایران و ترکیه را بسیار مهم دانست و گفت: «با نشست‌های مستمر و متقابل، روابط را به حدی گسترش می‌دهیم که گویی وزیران دو کشور در یک کابینه مشترک به مذاکره و همکاری مشغولند.»

اردوغان همچنین ظهر چهارشنبه با حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد. این دیدار در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد انجام شد. اردوغان در دیدار با رئیس‌جمهوری تاکید کرد که یکی از اهدافش در زمینه اقتصادی با ایران رسیدن به قرارداد تجارت آزاد میان دو کشور است. روحانی نیز تاکید کرد که جاذبه‌های معنوی دو کشور زمینه‌های بسیار خوبی برای ادامه همکاری‌ها است.

نخست‌وزیر ترکیه شامگاه سه شنبه وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت. اردوغان صبح چهارشنبه نیز در مجموعه سعدآباد مورد استقبال رسمی اسحاق جهانگیری – معاون اول رئیس‌جمهور – قرار گرفت. او در جریان سفر خود به تهران با تعداد دیگری از مقامات ایران از جمله رئیس‌جمهور دیدار و در مورد مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و گفت‌وگو کرد. چهار وزیر ترکيه از جمله احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه، وزیر اقتصاد، وزیر فرهنگ و گردشگری و وزیر توسعه که رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه نیز هست، اردوغان را در این سفر همراهی می‌کنند.

پیش‌تر و در صبح چهارشنبه معاون اول رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه پس از امضای سه توافقنامه همکاری صبح چهارشنبه در کاخ سعدآباد نشست خبری برگزار کردند. به گزارش «ایسنا»، اسحاق جهانگیری در این نشست، روابط ایران و ترکیه را خوب، دوستانه و برادرانه دانست و گفت: «این روابط طی سالیان گذشته روند رو به رشدی داشته است.» او افزود: طبق هدف‌گذاری که از قبل انجام شده است، تاکید داریم که تا سال 2015 مبادلات تجاری بین دو کشور به 30 میلیارد دلار برسد.

اسحاق جهانگیری در این نشست با اشاره به توافق ایران با کشورهای 1+5 گفت: «با اجرایی شدن این توافق زمینه‌های گسترش مناسبات ایران و ترکیه فراهم شده است.» معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به روابط دوستانه و تاریخی ایران و ترکیه گفت: با اراده‌ای که در دو دولت وجود دارد، زمینه‌های فراوانی برای تعمیق روابط و گسترش همکاری‌های تهران- آنکارا ایجاد شده است.

جهانگیری همچنین با اشاره به توافق‌های انجام شده بین وزرای دو کشور گفت: «امیدوارم این توافق‌ها در خصوص تجارت ترجیحی ایران و ترکیه تا پایان این سفر نهایی شود.» معاون اول رئیس‌جمهور افزود: «اگر دو کشور بتوانند زمینه استفاده از پول ملی در تجارت خود را فراهم کنند، بی‌تردید حجم تجارت دو جانبه به سرعت افزایش یافته و مشکلات استفاده از ارزهای خارجی مرتفع خواهد شد.» جهانگیری از پیشنهاد دولت ترکیه برای برگزاری شورای‌عالی همکاری دو کشور قدردانی و اظهار امیدواری کرد: «این شورا بتواند تصمیمات خوبی در جهت تسهیل و تسریع در توسعه همه جانبه روابط میان دو کشور اتخاذ کند.»

رجب طیب اردوغان نیز در این نشست روابط اقتصادی ایران و ترکیه در سال 2012 را «بسیار برجسته» توصیف کرد و گفت: «در این سال حجم روابط تجاری از مرز 8/21 میلیارد دلار گذشت.» اردوغان با بیان اینکه روابط دو کشور روابطی متوازن بود، ادامه داد: «متاسفانه این روابط در سال 2013 به 5/13 میلیارد دلار کاهش یافت.»

او به هدف 30 میلیارد دلاری مبادله تجاری بین ایران و ترکیه در سال 2015 اشاره کرد و گفت: «برای رسیدن به این هدف اراده سیاسی بین مقامات دو کشور وجود دارد». نخست‌وزیر ترکیه اظهار امیدواری کرد: «سال 2014 تولد خوبی در روابط دو کشور باشد و با این تجربه بتوانیم هدف 30 میلیارد دلاری را در سال 2015 محقق سازیم.»

اردوغان نفت خام و گاز طبیعی را محصولات استراتژیک ایران دانست و گفت: ما به این مواد اولیه نیازمندیم و می‌توانیم بیش از گذشته از ایران دریافت کنیم. او با بیان اینکه صنایع رو به پیشرفت ترکیه بسیار نیازمند محصولات انرژی به ویژه گاز ایران است، گفت: «ما باید گام‌های مشترک بر اساس برد- برد برداریم.»

اردوغان همچنین استفاده از پول ملی ایران و ترکیه در تبادلات تجاری را گامی مفید و سازنده ارزیابی کرد و گفت: «با این کار دو کشور می‌توانند خود را از مشکلات ارزهای خارجی رها کرده و حجم مبادلات تجاری فی‌مابین را افزایش دهند.» او با تاکید بر اینکه در دوره اخیر تماس‌های بین مقامات دو کشور به دنبال روی کار آمدن دولت جدید در ایران افزایش یافته، گفت: «روحانی در آینده نزدیک به ترکیه سفر خواهد کرد.»

امضای سه سند همکاری مشترک بین ایران و ترکیه
پس از دیدار رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور سه سند همکاری بین دو کشور امضا شد. به گزارش خبرگزاری مهر سند تفاهم شورای‌عالی همکاری دو کشور بین اسحاق جهانگیری و رجب طیب‌اردوغان، سند پنجمین کمیته مشترک تجاری دو کشور بین نعمت‌زاده وزیر صنعت و وزیر اقتصاد ترکیه، یک توافقنامه نیز در خصوص تعرفه‌های ترجیحی بین مسوولان دو کشور و یک سند همکاری رسانه‌ای امضا شد.

مواضع ایران در حل مساله سوریه بسیار مهم است
بحران سوریه در سه سال اخیر به یکی از پرونده‌های اختلافی بین ایران و ترکیه دامن زده است که با فرسایشی شدن و طولانی شدن روند بحران و همچنین تقویت راهکار سیاسی برای خروج از بحران، مواضع ترکیه هم دچار تغییراتی شده و به‌نظر می‌رسد، تا حدود زیادی به نگاه ایران در سوریه نزدیک شده است. در این ارتباط رجب‌طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه از هم‌اکنون نمی‌توان در خصوص نتایج کنفرانس ژنو 2 گمانه‌زنی کرد، گفت: «چرا‌که در این مساله موضع ایران و سوریه حائز اهمیت بسیاری است.» نخست‌وزیر ترکیه قبل از سفرش به تهران اعلام کرده بود که برای پایان دادن به تراژدی سوریه با ایران بیشتر همکاری می‌کنیم.

لغو نشست با دانشجویان، اساتید و اصحاب رسانه
نشست مشترک «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه و «محمدجواد ظریف» وزیرامورخارجه که قرار بود ظهر چهارشنبه با حضور دانشجویان، اساتید و اصحاب رسانه در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه برگزار شود، به دلیل فشردگی برنامه‌های کاری اردوغان برگزار نشد. جمع کثیری از دانشجویان، اساتید و اصحاب رسانه از 2 کشور ایران و ترکیه و همچنین اتباع ترکیه مقیم ایران و جمعی از کارمندان سفارت ترکیه در تهران در سالن اجتماعات مرکز مطالعات وزارت خارجه حضور داشتند که این نشست برگزار نشد.

ایجاد شورای همکاری میان ایران و ترکیه
در میانه سفر اردوغان به ایران، روزنامه «حریت» ترکیه که از جمله مطبوعاتی است که به موضوع ایجاد شورای همکاری میان ایران و ترکیه پرداخته و از تصمیم ایران و ترکیه برای ایجاد یک شورای همکاری در سطح عالی میان دو کشور خبر داده است. حریت به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌نویسد، گفت‌و‌گو و ارتباطات میان دو کشور وارد مرحله جدیدی شده و امید است، این روند ادامه پیدا کند.
همچنین برخی منابع ترکیه از وجود یک دستور کار اقتصادی در جریان سفر نخست‌وزیر ترکیه به ایران خبر می‌دهند که در حقیقت، در اولویت اهداف اردوغان از سفر به تهران است. به گزارش «تابناک»، اردوغان می‌خواهد در جریان دیدار با مقامات ایرانی، درخواست کاهش بهای گاز صادراتی ایران به کشورش را مطرح کند. منابع ترکیه‌ای مدعی اند، بهای گاز خریداری شده از ایران «بیش از حد بالا» است. بنابر آنچه رسما و در منابع گوناگون آمده، قرار است در جریان حضور اردوغان در تهران، یک قرارداد مهم همکاری راهبردی میان ایران و ترکیه به امضا برسد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 31 ژانویه 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: