اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اوکرائین: داستان ناگفته، پیوندهای جناح هوادار اتحادیه اروپایی اوکرائین با راست افراطی: بریان دنی و لتونی به یورو پیوست: صدای سوسیالیستی

20140128

اوکرائین: داستان ناگفته

امتناع اوکرائین از امضای موافقت‌نامه همکاری با اتحادیه اروپایی، اعتراضات متعاقب و تلاش برای خلع دولت طی یک رأی عدم اعتماد نافرجام همه در یک نبرد ژئوپولتیک بزرگ بین آلمان و روسیه ریشه دارند. آلمان از اتحادیۀ اروپایی برای فشار وارد کردن برای ادغام اوکرائین در منطقه نفوذ سیاسی و اقتصادی برلین استفاده می‌کند. اما، طرح گسترش آلمان در اجلاس همکاری همکاری شرقی اتحادیۀ اروپایی در ویلنیوس به مانع برخورد. کاترین اشتون دست نشاندۀ برلین بعنوان مسؤول اصلی روابط خارجی اتحادۀ اروپایی حتا به اوکرائین بخاطر «مبدل شدن به یک طرف غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل اعتماد برای بازارهای بین‌المللی» حمله کرده است. صندوق بین‌الملی پول پیش از این به‌علت امتناع اوکرائین از حذف یارانه به گاز خانوارها، خط اعتباری به مبلغ ١۵ میلیارد دلار در سال ٢٠١١ را تعلیق کرده است.

تارنگاشت عدالت

منبع: مورنینگ استار
۹ دسامبر ٢٠١٣
نویسنده: بریان دنی

پیوندهای جناح هوادار اتحادیه اروپایی اوکرائین با راست افراطی

امتناع اوکرائین از امضای موافقت‌نامه همکاری با اتحادیه اروپایی، اعتراضات متعاقب و تلاش برای خلع دولت طی یک رأی عدم اعتماد نافرجام همه در یک نبرد ژئوپولتیک بزرگ بین آلمان و روسیه ریشه دارند.

آلمان از اتحادیۀ اروپایی برای فشار وارد کردن برای ادغام اوکرائین در منطقه نفوذ سیاسی و اقتصادی برلین استفاده می‌کند. اما، طرح گسترش آلمان در اجلاس همکاری همکاری شرقی اتحادیۀ اروپایی در ویلنیوس به مانع برخورد.

فقط دو کشور، گرجستان ومولدُوا، موافقت‌نامه همکاری اتحادیۀ اروپایی را امضاء کردند، در حالی‌که بلاروس و ارمنستان ترجیح دادند به اتحادیه گمرکی یوروسیا به روسیه بپیوندند. مسکو فشار خود را، از جمله با تحریم‌های تجاری و دیگر تهدیدات برای نگه‌داشتن اوکرائین خارج از حرکت جدید برلین به شرق، بر کیف وارد کرده بود.

با این وجود، آلمان به تلاش‌های خود برای جدا کردن اوکرائین از منطقه نفوذ روسیه ادامه داده است، و رسانه‌های آلمان اکنون از «نبرد برای اوکرائین» و یک «پرده آهنی جدید» در شرق که باید درهم شکسته شود صحبت می‌کنند. اتحادیۀ اروپایی نیز به اوکرائین هشدار داده است که اگر به امتناع از پیوستن ادامه دهد با محاصره مالی مواجه خواهد شد.

کاترین اشتون دست نشاندۀ برلین بعنوان مسؤول اصلی روابط خارجی اتحادۀ اروپایی حتا به اوکرائین بخاطر «مبدل شدن به یک طرف غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل اعتماد برای بازارهای بین‌المللی» حمله کرده است. صندوق بین‌الملی پول پیش از این به‌علت امتناع اوکرائین از حذف یارانه به گاز خانوارها، خط اعتباری به مبلغ ١۵ میلیارد دلار در سال ٢٠١١ را تعلیق کرده است.

قراداد با اتحادیۀ اروپایی همچنین به انحصارات اروپایی امکان خواهد داد بازارهای مهم انرژی اوکرائین را بدست آورند. شرکت‌های آلمانی هم اکنون از طريق خط لوله از طريق لهستان و مجارستان و سال آینده از طريق خط لوله اسلواکی گاز طبیعی آن کشور را تأمین می‌کنند، و وابستگی اوکرائین به گاز روسیه را می‌شکنند.

گروه روابط خارجی آلمان، «شورای آلمانی برای روابط خارجی» (DGAP) علناً می‌گوید موافقت‌نامه‌های همکاری سطح پایین باید تحت «نظارت» اجرا شوند و خواهان «اقدامات تعدیل ساختاری سخت و بسیار دردناک» می‌شود.

برای درک معنی این به الزامات سخت بسته‌های کمک که به زندانیان منطقه یورو یعنی یونان، پرتغال، قبرس و دیگر کشورهای عضو تحمیل شد نگاه کنید.

«شورای آلمانی برای روابط خارجی» در دراز-مدت حتا ادغام روسیه را در نظام معاهده اتحادیۀ اروپایی پیش‌بینی می‌کند، نظام دیکتاتوری مهار‌نشدۀ شرکت‌ها تحت هژمونی برلین که راه را برای گسترش اقتصادی شرکت‌های آلمانی تا اقیانوس آرام باز خواهد کرد.

از اینرو امتناع اوکرائین از امضای موافقت‌نامه همکاری با اتحادیۀ اروپایی برخی از نقشه‌های امپریالیستی ژرمنی را نقش بر آب کرده است.

این روایت رسانه‌های غربی در حمایت از اعتراضات ائئلاف «هوادار اتحادیۀ اروپایی» در اوکرائین را توضیح خواهد.

پس این فعالین «هوادار دموکراسی» که نمی‌توانند دولت متشکل از «حزب مناطق» پرزیدنت ویکتور یانوکویچ را که از حمایت حزب کمونیست اوکرائین برخوردار است برکنار کنند چه کسانی هستند؟

این آشکارا یک اتحاد نامقدس از محافطه‌کاران، فاشیست‌ها و گروه‌های انتقام‌جویی است که یک کیش را در اطراف همدستان سابق نازی‌ها ارتقاء می‌دهند.

این کیش بویژه بر استپان باندرا، رهبر «سازمان ناسیونالیست‌های اوکرائین، که در ژوئن ١۹۴١ در جریان تجاوز به اتحاد شوروی به نیروهای نازی پیوست، تمرکز دارد. طی بیست سال گذشته مجسمه‌های متعددی از باندرا، به ویژه در غرب اوکرائین، از جمله در شهر کیف محل یکی از بزرگ‌تری کشتارهای دسته‌جمعی یهودیان، نصب شده است.

در پی انقلاب نارنجی ٢٠٠۴ در اوکرائین، ویکتور یشچنکوف رئیس‌جمهور وقت از «حزب اوکرائین ما» باندرا و همتای نازی او رومن شوخویچ را «قهرمانان اوکرائین» اعلام کرد. حزب اصلی که این کیش را تبلغ می‌کند اتحادیۀ سراسری اوکرائین به نام اسوبودا Svoboda (آزادی) است، که رهبر آن اوله تیاهنیبوک است که بر گور یکی دیگر از نازی‌های اوکرائین سخنرانی کرد و به «مافیای یهودی در مسکو» حمله کرد.

این حزب در سال ٢٠٠۹ با انتخاب شدن به اوبلست ترنوپیل (پارلمان) غرب اوکرائین با ٣۵ درصد آرا و کسب ۵٠ کرسی از ١٢٠ کرسی پارلمانی از نظر سیاسی مطرح شد و قدرت آن در حال رشد است.

اسوبودا با «اتحاد اروپایی جنبش‌های ملی»، یک سازمان فراگیر افراطیون راست‌گرا درگیر است. از جمله اعضای آن حزب نئوفاشیستی مجارستان به نام جوبیک (جنبش برای یک مجارستان بهتر) و جبهه ملی فرانسه است. نیک گرفین رهبر حزب ملی بریتانیا معاون رئیس آن است.

اسوبودا همچنین در پی روابط نزدیک‌تر با نئوفاشیست‌های فورزا نیوا Forza Nuova در ایتالیا و حتا با حزب راست افراطی دموکراتیک ملی آلمان بوده است.

اسوبودا سنت همدستان نازی را که در اتحاد شوری تحت اشغال مرتکب جنایات بیشماری شدند، مستقیماً ادامه می‌دهد، با این وجود برلین ساکت مانده است.

حزب وطن یولینا تیموشینکو، که به جرم کلاهبرداری و اختلاس در زندان است، در دور دوم انتخابات گذشته وارد اتحاد انتخاباتی با اسوبودا شد. این به اسوبودا امکان داد ١٠٫۴ درصد آراء و ٣۷ کرسی را در پارلمان ورخونوا ردا بدست آرود. حزب «مشت» ویتالی کلیچکو این اتحاد ضدروسی را کامل می‌کند. کلیچکو قهرمان سنگین وزن بوکس جهان و یک قهرمان ملی است که اعلام کرده است در انتخابات ریاست جمهوری ٢٠١۵ نامزد خواهد شد. با این وجود، او ممکن است واجد شرایط نباشد زیرا اکثراً در آلمان زندگی می‌کند. حزب اتحاد دموکرات مسیحی آلمان علناً اذعان دارد که بنیاد کنراد آدنائر آن وظبفۀ تأسیس یک حزب راست‌گرا در اوکرائین را برای ایجاد یک اکثریت همیشگی هوادار اتحادیه اروپایی در کیف، به کلیچکو «محول کرد».

در مراسمی که بنیاد با حضور کلیچکو در بروکسل برگزار کرد، المر بروک نماینده پارلمان اروپایی از اتحاد دمکرات مسیحی آلمان صریحاً گفت چرا برلین چنین منافع نیرومندی در اوکرائین دارد.

این «کشوری است با امکانات اقتصادی بزرگ» با «جمعیتی بسیار تحصیل‌کرده» و با «پیش‌شرط‌های خوب کشاورزی».

از اینرو تعجب آور نیست که آلمان می‌خواهد در نشست اتحادیۀ اروپایی که قرار است ماه آینده برگزار شود، برای میلیتاریزه کردن اروپا فشار وارد کند.

***********************

__________ ________

لتونی به یورو پیوست

در اول ژانویه لتونی با پذیرش پول فدرال هجدهمین کشوری شد که به منطقه یورو پیوست. نخست‌وزیر  والدیس دومبروسکیس گفت «پیوستن به پول فرصت بزرگی برای توسعه اقتصاد لتونی است.» اما، پیوستن به یورو خلاف خواست مردم لتونی است. نظرسنجی‌ها نشان داد که فقط یک‌پنجم مردم لتونی از حرکت حمایت می‌کردند، و ۶٠ درصد مخالف آن بودند. مردم لتونی می‌خواستند پول خود را نگه دارند، اما نخبگان سیاسی لتونی به پروژه فدرال اروپایی متعهدند. مردم لتونی برای واجد شرایط شدن کشور جهت پیوستن به منطقه یورو سختی و ریاضت بسیاری را متحمل شده‌اند. یورو توسط بانکداران غیرپاسخگو در فرانکفورت اداره می‌شود که به تأثیرات آن بر بیکاری و سقوط سطح زندگی مردم عادی اهمیت نمی‌دهند. تنها برنامه بانک مرکزی اروپایی این است که تورم را پایین نگه دارد تا «اعتماد سرمایه‌گذار» جلب شود.

تارنگاشت عدالت

منبع: صدای سوسیالیستی
ژانویه ٢٠١۴

لتونی به یورو پیوست

در اول ژانویه لتونی با پذیرش پول فدرال هجدهمین کشوری شد که به منطقه یورو پیوست. نخست‌وزیر  والدیس دومبروسکیس گفت «پیوستن به پول فرصت بزرگی برای توسعه اقتصاد لتونی است.» اما، پیوستن به یورو خلاف خواست مردم لتونی است. نظرسنجی‌ها نشان داد که فقط یک‌پنجم مردم لتونی از حرکت حمایت می‌کردند، و ۶٠ درصد مخالف آن بودند. براساس پژوهش جداگانه‌ای که توسط کمیسیون اروپایی انجام شد بیش از چهار‌پنجم مردم لتونی معقدند یورو به قیمت‌های بالاتر منجر خواهد شد.

مردم لتونی می‌خواستند پول خود را نگه دارند، اما نخبگان سیاسی لتونی به پروژه فدرال اروپایی متعهدند. مردم لتونی برای واجد شرایط شدن کشور جهت پیوستن به منطقه یورو سختی و ریاضت بسیاری را متحمل شده‌اند. در جریان بحران اقتصادی اخیر دولت به خواست بانک مرکزی اروپایی تن داد و از کاهش ارزش پول لتونی امتناع نمود، و بجای آن درگیر «کاهش داخلی ارزش» پول شد که موجب کاهش دستمزد کارگران لتونی و کاهش در پرداخت‌های رفاهی شد.

نخبگان لتونی از زمان اعلام استقلال در سال ١۹۹١ به سیاست‌های راست و نئولیبرالی متعهد بوده‌اند، که الحاق کشور به ناتو و اتحادیۀ اروپایی، حباب سوداگرانه‌ای که منجر به بحران اقتصادی ٢٠١٠-٢٠٠۸ شد، و کاهش شدید در تولید ناخالص داخلی که به سطوح بالای بیکاری انجامیده است را همراه داشته است.

این دوره همچنین شاهد یک بحران جمعیتی بوده است زیرا تعداد زیادی از جوانان به اروپای غربی مهاجرت کرده‌اند. جمعیت لتونی از زمان استقلال مدام رو‌به کاهش بوده است، اما مشکل با بحران اقتصادی اخیر وخیم‌تر شده است.

امضای تفاهم‌نامه بانک مرکزی اروپایی مشکلات اقتصادی لتونی را تشدید کرده است. یورو توسط بانکداران غیرپاسخگو در فرانکفورت اداره می‌شود که به تأثیرات آن بر بیکاری و سقوط سطح زندگی مردم عادی اهمیت نمی‌دهند. تنها برنامه بانک مرکزی اروپایی این است که تورم را پایین نگه دارد تا «اعتماد سرمایه‌گذار» جلب شود. پول واحد کلاً بسود نخبگان ثروتمند است، در حالی‌که مردم اروپا همچنان از بیکاری، کاهش دستمزد، و کاهش در خدمات عمومی رنج می‌برند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 ژانویه 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: