اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

تروریسم جهانی و عربستان سعودی: شبکه ترور بندر: جیمز پتراس٬ برگردان: آمادور نویدی

تروریسم جهانی و عربستان سعودی: شبکه ترور بندر

James Petras-big

نوشته: جیمز پتراس

برگردان: آمادور نویدی

عربستان سعودی با دارا بودن تمام خصایل رذیل، هیچیک از فضایل یک دولت غنی مانند ونزوئلا را ندارد. این کشور بوسیله یک خانواده دیکتاتور که تاب تحمل هیچ مخالفی را ندارد و مدافعان حقوق بشر و مخالفان سیاسی را بشدت مجازات میکند، اداره میشود. صدها میلیارد از درآمد نفت بوسیله استبداد سلطنتی کنترل و در سراسر جهان سرمایه گذاری میشود.

نخبگان حاکم برای حفاظت خود، به سلاح های خریداری شده از غرب و پایگاههای نظامی آمریکا متکی اند. ثروت تولیدی ملت برای مصرف بی حد و حصر خانواده حاکم سعودی به خزانه آنها سرازیر میشود. نخبگان حاکم متعصب ترین٬ عقب افتاده ترین نسخه زن ستیزی اسلام «وهابی»٬ فرقه ای از اسلام اهل سنت را رهبری میکند.

دیکتاتوری سعودی در مواجهه با مخالفان داخلی از افراد سرکوب شده و اقلیتهای مذهبی٬ از همه طرف تهدید و خطر را درک میکند: در خارج از کشور٬ سکولارها و دولتهای حاکم شیعه؛ در داخل٬ ملی گرایان سنی اصلاح طلب٬ دمکراتها و فیمنیستها؛ درون دار و دسته سلطنت طلبان٬ سنت گرایان و مدرن ها.

در پاسخ به سوی کارگردانی تأمین مالی٬ آموزش و مسلح کردن یک شبکه بین المللی از تروریستهای اسلامی برای حمله و از بین بردن رژیمهای مخالف رژیم دیکتاتوری- مذهبی سعودی روی آورده است.

مغز متفکر شبکه ترور سعودی بندر بن سلطان است٬ که دارای روابطه دیرینه و عمیق با مقامات بلند پایه سیاسی٬ نظامی و اطلاعاتی آمریکا است. بندر در پایگاه نیروی هوایی ماکسویل و دانشگاه جونز هاپکینز آموزش و تعلیم داده شده و  در مدت دو دهه بعنوان سفیر سعودی خدمت کرده است(۱۹۸۳-۲۰۰۵).

بین سالهای ۲۰۰۵-۲۰۱۱ دبیر شورای امنیت ملی و در سال ۲۰۱۲ به عنوان مدیر کل آژانس اطلاعات عربستان منصوب شد. بندر در اوایل عمیقا در عملیات تروریستی مخفیانه در ارتباط با سیا(CIA) قرار داشت.

بندر در میان تعداد زیادی از «عملیات کثیف»اش با سیا در سالهای ۱۹۸۰، مبلغ ۳۲ میلیون دلار را به کنتراهای (ضد انقلاب) نیگاراگوئه درگیر در کمپین تروریستی برای سرنگونی دولت انقلابی ساندینیستی در نیگاراگوئه پرداخت.

در زمان تصدی مقام سفیر بطور فعال در حفاظت از خانواده سلطنتی سعودی در ارتباط با بمبگذاری برجهای سه گانه و پنتاگون در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ مشغول بود. این سوءظن که بندر و متحدانش در خانواده سلطنتی قبلا از بمبگذاری تروریستهای سعودی (۱۱ نفر از ۱۹ شهروند سعودی بودند) اطلاع داشته اند٬ با پرواز ناگهانی خانواده سلطنتی سعودی پس از اقدام تروریستی این را پیشنهاد میکند- تقویت میکند. اسناد و مدارک اطلاعاتی آمریکا در ارتباط با نقش سعودی- بندر تحت بررسی کنگره میباشد.

بندر با مهارتی که از تجربه و آموزش در اجرای عملیات تروریستی مخفی٬ در مدت دو دهه همکاری با آژانسهای اطلاعاتی آمریکا بدست آورده بود٬ برای سازماندهی شبکه تروریستی خود بمنظور دفاع از عربستان مستبد سلطنتی٬ منزوی و آسیب پذیر٬ در موقعیت خوبی بود.

bush_saudi-vi

شبکه تروریستی بندر

 بندر بن سلطان عربستان سعودی را از یک رژیم درون گرا٬ قبیله ای که برای زنده ماندن کاملا به قدرت نظامی آمریکا  وابسته است٬ به یک مرکز مهم منطقه ای مجهز به یک شبکه تروریستی گسترده٬ حامی فعال دیکتاتوریهای راستگرای نظامی (مصر) و رژیمهای دست نشانده (یمن) و مداخله گر در منطقه خلیج فارس (بحرین) مبدل کرده است.

بندر در تأمین مالی و ارسال اسلحه در بسیاری از عملیات مخفیانه تروریستی، استفاده از وابستگان به القاعده٬ فرقه وهابی تحت کنترل سعودی و چند گروه مسلح دیگر دست داشته است. بندر یک متصدی تروریست «عملگرا» است: در سرکوب مخالفان القاعده در عربستان سعودی و تأمین مالی تروریستهای القاعده در عراق٬ سوریه٬ افغانستان و جاهای دیگر… دست داشته است.

در حالی که بندر دارای منافع بلند مدت برای سرویسهای اطلاعاتی آمریکا بود٬ او اخیرا٬ «دوره مستقلی» را در جایی که منافع منطقه ای حکومت خودکامه از منافع آمریکا جداست، میگذارند.

بهمین صورت٬ در حالی که عربستان سعودی یک دشمنی دیرینه نسبت به اسرائیل دارد٬ بندر در یک رابطه کاری با رژیم نتانیاهو٬ در اطراف دشمنی مشترک با ایران و بویژه در مخالفت با توافق موقت بین اوباما و رژیم روحانی یک «درک نهان» توسعه داده است.

بندر بطور مستقیم یا از طریق نیابتی ها (پروکسی ها) در تغییر شکل دادن به صف بندی های سیاسی٬ بی ثبات کردن مخالفان و تقویت و گسترش دسترسی سیاسی دیکتاتوری سعودی از شمال آفریقا تا جنوب آسیا٬ از قفقاز روسیه تا شاخ آفریقا٬ بعضی وقتها در همآهنگی با امپریالیسم غرب٬ بعضی اوقات دیگر در جهت آرمان هژمونیک (سلطه طلبی) عربستان مداخله کرده است.

th

شمال آفریقا: تونس٬ مراکش٬ لیبی و مصر

بندر میلیاردها دلار برای تقویت رژیمهای راستگرای طرفدار اسلام در تونس و مراکش هزینه کرد تا مطمئن شود که جنبشهای طرفدار دمکراسی سرکوب٬ به حاشیه رانده شده و متفرق شوند. افراطگرایان اسلامی که تحت حمایت مالی عربستان هستند، با سوءقصد بجان رهبران سکولار، دمکرات و رهبران سوسیالیست اتحادیه های کارگری مخالف، تشویق میشوند تا به حمایت از اسلامگرایان «میانه رو» در دولت بپردازند.

سیاست بندر تا حد زیادی با دولتهایی همچون آمریکا و فرانسه در تونس و مراکش منطبق است٬ اما در مورد لیبی و مصر چنین نیست.

پشتیبانی مالی عربستان از تروریستهای اسلامی و وابستگان به القاعده برعلیه قدافی رهبر جماهیری لیبی در انطباق با جنگ هوایی ناتو بود. بهرحال، پس از آن اختلافات بروز کرد: رژیم دست نشانده و ناتو ساخته نئولیبرالهای مهاجر همراه با القاعده و باندهای تروریست اسلامی و افراد مسلح قبیله ای همه فن حریف و غارتگران تحت حمایت سعودی قرار گرفتند.

بندر که بودجه افراط گرایان اسلامی را در لیبی تأمین میکرد، از ادامه عملیات نظامی آنها در سوریه٬ جایی که رژیم سعودی یک عملیات نظامی را برای سرنگونی رژیم اسد سازماندهی میکرد، حمایت مالی کرد. درگیری های داخلی بین ناتو و گروههای مسلح عربستان در لیبی گسترش یافت و به قتل سفیر آمریکا و عملیات سیا در بنغازی منجر شد.

پس از سرنگون کردن قدافی٬ بندر عملا خود را از حمام خون و هرج- مرجی که توسط تروریستهای مسلحش براه انداختند٬ رها کرده است. آنها بنوبه٬ با سرقت بانکها٬ دله دزدی کردن نفت و خالی کردن خزانه محلی- نسبتا «مستقل» از کنترل بندر خود را تأمین مالی میکنند.

در مصر٬ در هماهنگی با اسرائیل (ولی بدلایل مختلف)٬ استراتژی تضعیف نسبتا مستقل٬ انتخابات دمکراتیک رژیم اخوان المسلمین مرسی را گسترش داد.

بندر و دیکتاتوری عربستان از کودتای نظامی و دیکتاتوری ژنرال سیسی حمایت مالی کرد. در استراتژی آمریکا در توافق بر سر تقسیم قدرت بین اخوان المسلمین و رژیم نظامی٬ مشروعیت انتخابات عمومی٬ طرفدار اسرائیل و طرفدار ارتش ناتو خرابکاری کرد.

بندر با یک بسته کمک مالی یک و نیم(۱/۵) میلیاردی و وعده های بیشتر در آینده٬ ارتش مصر را با مؤسسات مالی و مصونیت اقتصادی از هر گونه انتقام مالی بین المللی مجهز ساخت.

هیچ عواقبی در بر نداشت. ارتش اخوان را خرد کرد٬ رهبرانش را زندانی٬ تهدید به اعدام نمود. آن بخش از اپوزیسیون چپ لیبرال را که بعنوان گوشت دم توپ برای بدست گرفتن قدرت استفاده کرده بود٬ غیرقانونی اعلام کرد.

بندر در حمایت از کودتای نظامی٬ رژیم اسلامی را که بصورتی دمکراتیک انتخاب شده بود٬ رقیبی که در تقابل با استبداد عربستان ایستاده بود٬ حذف کرد. او یک رژیم دیکتاتوری در یک کشور مهم عرب٬ حتی اگر حاکمان نظامی بیشتر سکولار٬ طرفدار غرب٬ طرفدار اسرائیل و کمتر از رژیم ضد اسد اخوان می باشد٬ به تثبیت رساند.

موقعیت بندر در روغنکاری چرخها در کودتای مصر، یک همپیمان سیاسی اما با آینده مبهم برای او تأمین کرده است.

احیای یک جنبش توده ای ضد دیکتاتوری نیز عربستان را هدف قرار میدهد. بعلاوه بندر باعث آبروریزی و تضعیف وحدت دولتهای شیخ نشین خلیج فارس شد: قطر ۵ میلیارد دلار به رژیم مرسی کمک مالی کرده بود.

شبکه ترور بندر در دراز مدت در مقیاس بزرگ مالی٬ تسلیح٬ آموزش و انتقال ده ها هزار تروریست «داوطلب» از آمریکا٬ اروپا٬ خاورمیانه٬ قفقاز٬ شمال آفریقا و جاهای دیگر بیشتر مشهود است.

تروریستهای القاعده در عربستان سعودی «شهدای اسلام» در سوریه نامیده میشوند. چند دوجین از باندهای مسلح اسلامی در سوریه بر سر تسلیحات و پول سعودی با هم رقابت میکنند. پایگاههای آموزشی با مربیان آمریکایی و اروپایی و تأمین مالی عربستان در اردن٬ پاکستان و ترکیه تأسیس شده است. بندر گروههای تروریستی شورشی اسلامی٬ دولت اسلامی عراق و شام را برای انجام عملیات برون مرزی تأمین مالی میکند.

در مقابل حمایت حزب الله از اسد٬ بندر برای بمبگذاری در جنوب لبنان٬ سفارت ایران و طرابلس، دستور کمک مالی و نظامی به عبدالله عظام در لبنان داد. بندر دستور پرداخت ۳ میلیارد دلار به ارتش لبنان برای دامن زدن به یک جنگ داخلی جدید بین ارتش و حزب الله را صادر کرد.

بندر در هماهنگی با فرانسه و آمریکا٬ اما با کمک مالی بمراتب بیشتر و گسترده تر برای استخدام تروریست های اسلامی٬ در نقش رهبری و مدیر اصلی سه جبهه حمله نظامی و دیپلوماتیک برعلیه سوریه٬ حزب الله و ایران تبدیل شده است.

بعقیده بندر٬ تصرف سوریه بوسیله اسلامگرایان در نهایت به اشغال سوریه، حمایت از القاعده در لبنان، به شکست حزب الله و انزوای ایران منجر میشود. تهران سپس هدف حمله سعودی- اسرائیلی قرار میگیرد. استراتژی بندر بیشتر خیالی است تا واقعیت.

bandar_bin_sultan

بندر با واشنگتن اختلاف پیدا میکند: حملات در عراق و ایران

دولت عربستان سعودی، یک دست نشانده بسیار مفید، ولی گاهی اوقات خارج از کنترل واشنگتن است. این مورد مخصوصا از زمان ریاست بندر بر سازمان اطلاعات عربستان  شروع  شده است. همچنین، همکاری بلند مدت با سیا٬ برایش آزادی کسب «الطاف- مشروعیت» بازای خدماتش٬

خصوصا زمانی که آن «الطاف- مشروعیت» باعث صعود در پله های ساختار قدرت سعودی شده٬ داشته است.

از اینرو٬ برای مثال٬ توانایی اش برای عضویت در آواکس- AWACs (تشکیلاتی در آمریکا- م) علیرغم مخالفت آیپک-AIPAC (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل٬ یا گروه لابی صهیونیستها در آمریکا- م) برای خودش امتیاز شایسته ای کسب کرد. علیرغم تدابیر شدید امنیت ملی بعد از بمبگذاری٬ بندر به خارج کردن صدها نفر از«خانواده سلطنتی» که با بمبگذاران ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ رابطه داشتند٬ قادر گشت.

در حالی که سرپیچی های دوره ای در گذشته نیز وجود داشت٬ بندر بیشتر بسوی اختلافات جدی تر از سیاست آمریکا حرکت کرد. او برای ساختن شبکه تروریستی خودش گام برداشت٬ حتی زمانی که با نیابتی های آمریکا٬ دست نشاندگان و عملیات مخفی مخالف بود، تا به حداکثر رساندن هژمونی سعودی پیش رفت.

در حالی که آمریکا حامی رژیم دست راستی مالکی در عراق است٬ بندر از تروریستهای سنی «دولت اسلامی عراق و شام» پشتیبان سیاسی٬ نظامی و مالی بعمل می آورد.

زمانی که آمریکا با ایران  برای «توافق موقت» مذاکره کرد، بندر مخالفتش را ابراز کرد و پشتیبان- هوادار «خرید». عربستان سعودیها در جریان سفر اولاند بازای اعمال تحریمهای بیشتر علیه ایران، قرارداد خرید یک میلیارد دلاری اسلحه از فرانسه را امضا کرد. بندر همچنین، برای حمایت از خرابکاری در مذاکرات آمریکا با ایران، همراه با پشتیبانی از اسرائیل، به هیئت قدرتمند صهیونیستی(متشکل از ۵۲ سازمان و حزب صهیونیستی طرفدار اسرائيل در آمریکا-م) در کنگره اعمال نفوذ کرد. 

بندر از اطاعت کاملش به گردانندگان اطلاعاتی آمریکا فراتر رفت. روابط نزدیکش با رؤسای جمهور گذشته و حال آمریکا و اتحادیه اروپا و نفوذ سیاسی، او را به شرکت در «ماجراهای قدرتهای بزرگ» تشویق کرد.

او با پوتین رئیس جمهور روسیه ملاقات کرد تا او را متقاعد کند که با ارائه هویچ یا چماق(سیاست تشویق و تنبیه)  از حمایت سوریه٬ دست بردارد: فروش چند میلیارد دلاری اسلحه برای همکاری و تهدید برای رها کردن تروریستهای چچنی برای تضعیف بازیهای المپیک سوچی در روسیه. او بسوی اردوغان از همپیمانان ناتویی رفت (که از مخالفان مسلح «میانه رو» علیه اسد پشتیبانی میکرد ) تا وی را به قبول «دولت اسلامی عراق و شام»٬ وابسته به سازمان تروریستی القاعده مورد حمایت سعودی٬ وادار سازد.

بندر تلاش «فرصت طلبانه» اردوغان برای امضای قرارداد نفتی با ایران و عراق٬ ادامه ترتیبات نظامی با ناتو و حمایتهای گذشته اش از رژیم نابود شده مرسی در مصر٬ حمایت از نقل و انتقال آسان تعداد زیادی از تروریستهای آموزش دیده به سوریه و شاید لبنان را «نادیده» گرفته است.

بندر رابطه خود را با طالبان مسلح در افغانستان و پاکستان تقویت کرده٬ تسلیح و تأمین مالی مقاومت مسلحانه آنها برعلیه آمریکا٬ و همچنین اعلام موضع در «مذاکره خروج» را بر عهده گرفته است.

بندر حتی در حالی که عربستان سعودی قراردادهای نفتی اش را با چین گسترش میدهد و با گاز پروم روسیه همکاری میکند، از تسلیح تروریستهای مسلمان اویغور در غرب چین٬ و چچن ها و تروریستهای اسلامی قفقاز در روسیه حمایت میکند.

تنها منطقه ای که سعودی دخالت مستقیم نظامی اعمال کرده در دولت کوچک بحرین در خلیج فارس است که سربازان سعودی جنبش طرفدار دمکراسی، مخالف استبداد محلی را سرکوب کردند.

0

بندر: ترور جهانی بر مبنای مشکوک داخلی

بندر تحول سیاست خارجی عربستان سعودی را بطور فوق العاده ای آغاز کرده و نفوذ جهانی اش را افزایش داده است. مثل اسرائیل٬ وقتی که یک حاکم مرتجع به قدرت میرسد٬ همه چیز را بدتر و نظم دمکراتیک را لغو میکند٬ عربستان سعودی برای تحکیم رژیم با کیسه های دلار از راه میرسد. هر زمان یک شبکه ترور اسلامی برای واژگون کردن یک رژیم ملی گرا٬ سکولار یا شیعه پدیدار میشود٬ میتوان روی حمایت مالی و تسلیحاتی سعودی حساب کرد.

چیزی که بعضی از کارشناسان غربی به حسن نیت بعنوان «کوشش ظریف برای آزاد ساختن و مدرن کردن» رژیم عقب افتاده سعودی تعبیر میکنند٬ واقعا افزایش فعالیتهای تروریستی خارج از کشورش است. بندر از تکنیک های جدید ترور برای تحمیل الگوی ارتجاعی سعودی جهت سلطه بر رژیمهای همسایه و دور با جمعیت مسلمان استفاده میکند.

مشکل این است که عملیات «ماجراجویانه» خارج از کشور  بندر در مقیاس بزرگ با روش حکومتی برخی از حکمرانان «درون» خاندان سلطنتی در تضاد است. آنها میخواهند کسی کاری بکارشان نداشته باشند تا بتوانند با جمع آوری صدها میلیارد پول نفت٬ در حالی که به وارستگی و پشتیبانی از مکانهای مقدس مکه و مدینه تظاهر می نمایند، در املاک گرانقیمت در سراسر جهان سرمایه گذاری کرده٬ بی سر وصدا با زیباترین فاحشه ها در واشنگتن٬ لندن و بیروت زندگی کنند.

بندر تاکنون برای اینکه با دقت به پادشاه حاکم و اطرافیانش احترام گذاشته است٬ به چالش کشیده نشده است. او با پرداخت رشوه، نخست وزیران غربی و شرقی و رؤسای جمهور و مقامات قابل احترام از دید ریاض را برای امضای معاهدات و دیدار و تعارفات شادیبخش به استبداد حاکم، به کشور آورده است.

با این حال، رفتار نگران کننده اش در عملیات خارج از کشور القاعده٬ تشویق افراط گرایان سعودی برای رفتن به خارج از کشور و شرکت در جنگهای تروریستی٬ باعث مزاحمت محافل و اطرافیان سلطنتی شده است. آنها نگرانند که تروریستهای آموزش دیده٬ مسلح و آگاه- که به «جنگجویان مقدس» تبدیل گشته اند – پس از بازگشت از سوریه٬ روسیه و عراق ممکن است کاخهای سلطنتی را بمبگذاری کنند.

بعلاوه٬ رژیمهای خارجی که توسط شبکه تروریستی بندر مورد هدف قرار گرفته اند، ممکن است تلافی نمایند: روسیه یا ایران٬ سوریه ای ها٬ مصری ها٬ پاکستانی ها٬ عراقی ها ممکن است بهمانصورت با حمایت از ابزارهایشان مقابله به مثل کنند.

علیرغم هزینه های صدها میلیاردی برای خرید اسلحه٬ رژیم سعودی از همه نظر آسیب پذیر است. بغیر از نظامیان قبیله ای٬ نخبگان میلیاردر دارای پشیبانی کم و حتی مشروعیت عمومی کمتری هستند. به کارگران مهاجر کشورهای خارجی٬ «کارشناسان» خارجی و نیروی نظامی آمریکا بستگی دارد.

نخبگان سعودی بخاطر اعطای اجازه حضور به «کفار» در سرزمین های مقدس، مورد روحانیون شدیدا متعصب وهابی قرار دارند. در حالی که بندر قدرت عربستان را در خارج گسترش میدهد٬ پایه های داخلی حکومت در حال سست شدن است. در حالی که او با سیاستگذاران آمریکایی در سوریه٬ ایران و افغانستان مخالف است٬ رژیم  سعودی برای محافظت از صف رژیم های مخالف به نیروی هوایی آمریکا و ناوگان هفتم وابسته است.

بندر٬ با خود پرستی اش٬ احتمالا براین باور است که او یک «صلاح الدین» است که درحال ساختن یک امپراتوری اسلامی است. اما در واقع٬ تکان یک انگشت پادشاه حامی اش میتواند به اخراج سریعش منجر شود.

بمبگذاریها و کشتار بیش از حد علیه غیرنظامیان توسط مزدوران تروریست اسلامی میتواند به بحرانهای جهانی منجر شود که عربستان سعودی هدف ناسزاگویی واقع گردد.

در واقع٬ بندر بن سلطان دست پرورده و جانشین بن لادن است؛ او تروریسم جهانی را عمیقتر و دارای قاعده – اسلوب کرده است. تعداد قربانیان بیگناه شبکه تروریستی بندر خیلی بیشتر از تعداد کسانی است که بن لادن بقتل رساند. البته٬ که چنین هم انتظار میرفت؛ اضافه بر همه اینها، او یک آموزش دیده توسط سیا،  همدست نتانیاهو  و صاحب میلیاردها دلار از خزانه عربستان است!

جیمز پتراس استاد بازنشسته جامعه شناسی (بازنشستگان) بارتل در دانشگاه بینگهامتون٬ نیورک و استادیار دانشگاه سنت مری٬ هالیفکس٬ نوا اسکوشیا٬ در کانادا است که مقالات زیادی در مورد مسائل سیاسی خاورمیانه و آمریکای لاتین منتشر کرده است.

برگرفته از:

Global Terrorism and Saudi Arabia: Bandar’s Terror Network

http://www.4thmedia.org/2014/01/12/global-terrorism-and-saudi-arabia-bandars-terror-network/

اطلاعات

این ویودی در 17 ژانویه 2014 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: