اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

ایران پیروز شد٬ جهان به حقوق هسته ای ایران اعتراف نمود ٬پیامدها چیست؟:سرتیب دکتر محمد امین حطیط٬ استاد دانشگاه و متخصص مسائل استراتزیک نظامی- لبنان ٬ترجمه: احمد مزارعی

ایران پیروز شد… جهان به حقوق هسته ای ایران اعتراف نمود…پیامدها چیست؟

نوشته: سرتیب دکتر محمد امین حطیط٬ استاد دانشگاه و متخصص مسائل استراتزیک نظامی- لبنان

ahmad mazaree

ترجمه: احمد مزارعی

هم چنان که پیش بینی می کردیم٬ توافق نامه بین المللی در مورد مسئله هسته ای ایران به امضاء رسید و در نتیجه رابطه ایران با جامعه بین المللی وارد مرحله تازه ای گردید که به طور کلی با مرحله پس از برقراری جمهوری اسلامی در ایران فرق دارد. سیاستی که ایران پس از انقلاب درپیش گرفت مبنی بر استقلال و عدم تبعیت از بیگانگان چه شرقی و چه غربی آن بود٬ این اصلی بود که ایران در این دور تازه در همه روابط٬ قراردادها و سیاست های بین المللی خود درپیش گرفت.

در زمینه انرٰی هسته ای نیز ایران حق خود می دید که از این امکان برای استفاده در راه بهبود کشور در زمینه های کشاورزی٬ پزشکی٬ محیط ریست و… بهره بگیرد. لذا٬ دولت ایران به طریقه علمی و متحدنانه برای استفاده از این حق طبیعی و قانونی خود٬ که مقررات بین المللی نیز آن را به رسمیت نشناخته بود٬ اقدام نمود٬ اما در گام های اولیه خود با مخالفت و ممانعت کشورهایی روبه رو شد که پس از پیروزیشان در جنگ جهانی دوم قوانین و مقرراتی را به تصویب رسانیده بودند که امتیازات مهم اقتصادی٬ سیاسی و غیره را در کنترل و اداره آن ها قرار می داد.

از این جا بود که دخالت٬ تعقیب و محاصره ایران به توسط کشورهای استعماری آغاز گردید و در حقیقت با این کار خود ایران را میان دو گزینه قراز داداند:

اول- این که از سیاست استقلال طلبانه خود دست بکشد و در راهی حرکت کند که مصالح استعمارگران ایجاب می کرد و در زمینه هسته ای نیز باید در چهارچوب نیازمندی های کشورهای مذکور عمل کند٬

دوم- این که به محاصره درآید٬ شدیدترین تحریم های اقتصادی٬ سیاسی و امنیتی در موردش اجرا٬ تهدید به حمله نظامی و بمباران کشور٬ تا  از این راه٬ ایران را مجبور کنند تا از برنامه هسته ای خود و در حقیقت از سیاست استقلال طلبانه خود دست بردارد.

   جمهوری اسلامی هردو گزینه را به دقت بررسی و درنهایت راه دوم را برگزید٬ راهی که بدون شک پر از مشکلات و ناملایمات بود و بر سیاستمداران دولت کاملا روشن بود که در چه راه صعب العبوری گام گذارده اند٬ اما برای دفاع از استقلال و حقوق حقه خود این تنها راه بود. از این جا رو در رویی ایران با جهان غرب استعماری آغاز گردید. استعمارگران هر روز که گذشت برفشارها٬ تحریم ها و توطئه های خود برعلیه ایران افزودند٬ زیرا کاملا مطمئن بودند و مسئله اصلی وقت است و دیر یا زود ایران تسلیم خواهد شد.

اما ایران همه آرزوها وبرنامه های غرب را که تسلیم و شکست او را انتظار می کشیدند درهم ریخت٬ ایستادگی و مقاومت کرد٬ تحقیقات علمی در تمام زمینه ها به وسیله دانشمندان ایرانی به گستردگی به ویژه در زمینه هسته ای دنبال شد. هم زمان ایران به همه تعهدات ملی٬ منطقه ای و بین المللی نیز پای بند ماند و در خطرناک ترین قضایا٬ به ویژه مسئله فلسطین که خط قرمز غرب بود٬ دخالت و از مقاومت مردم فلسطین در آزادسازی سرزمین های اشغال شده اش کمک نمود و تنها کشوری در جهان بود که اسرائیل را غده سرطانی نامید٬ به این معنی که علی رغم همه فشارهای ضدانسانی که برعلیه ایران و ملت مقاوم آن اعمال می کردند٬ دفاع از پرونده های مهم منطقه ای از دستور کار دولت ایران خارج نشد. در همین گیرو دار٬ ایران وارد یک پیمان استراتژیک با سوریه گردید٬ تنها کشوری که سرسختانه در برابر همه توطئه های امپریالیسم و ارتجاع عرب مقاومت کرده و حاضر نشده بود نه با اسرائیل صلح کند و نه حتی از تبلیغات برعلیه این پایگاه استعمار وصهیونیسم دست بردارد٬ کشوری که حاضر نشده بود حتی از یک ذره از سرزمین های اشغالی فلسطین و سایر کشورهای عربی بگذرد.

ایران مقاومت کرد. ایران در برابر وحشیانه ترین انواع تحریم ها که در بسیاری زمینه ها مصالح ملت ایران را به سختی زیر ضرب می برد و روزگار را بر آن ها تنگ نمود٬ سرسختانه ایستاد و با هشیاری و اعتماد به نفس این فشارها را تبدیل به فرصت هایی نمود که در زمینه هسته ای٬ نظامی٬ اقتصادی و اجتماعی موفقیت های مهمی به دست آورد. اما ایران نتوانست مجموعه فشارها و عملکردهای تحریم ها را از میان ببرد و متأسفانه تحریم ها توانست دردهای مؤثری در جسم ایران و به طرق مختلفی وارد آورد و در این جا بود که ملت ایران سیاست صبر و تحمل و مقاومت در پیش گرفتند٬ اما این ملت ایمان داشتند که در لحظه معین نهایتی برای این مرحله خواهد رسید و  امور بین المللی به این حال باقی نخواهد ماند و زمانی فرا خواهد رسید که کشورهای استعماری که آشکارا به حقوق و حق ملت ایران تجاوز کرده اند٬ مجبور خواهند شد عقب نشینی کنند. ملت ایران سرسختانه باور داشت که باید در پایداری و مقاومت خود در برابر این ظلم فاحش و آشکار بیفزاید و هیچ گونه عقب نشینی و تزلزلی از خودشان نشان ندهد٬ زیرا زمانی طولانی نخواهد کشید که تحریم های ظالمانه به وبالی به گردن خود تحریم کنندگان تبدیل خواهد شد و مصالح خود آن ها را در معرض خطر قرار خواهد داد.

پس از ده سال از رو در رویی سرسختانه و مرحله تاریخی بسیار حساس لحظه موعدی که ملت ایران انتظارش را می کشیدند فرا رسید تا ایران بتواند استعمارگران را وادارد تا به حقوق حقه اش در استفاده قانونی از انرژی هسته ای اعتراف کنند٬ بدون این که بحث در مورد پرونده های دیگری پیش آید. این لحظه بدون شک٬ در نتیجه عوامل متعددی به ظهور رسید که طی آن شکست های استراتژیک و مهمی به جبهه تجاوزکاران وارد شده بود. تجاوز به سوریه٬ این قدرتمند ترین قلعه مقاومت با شکست جانکاه روبه رو شد٬ آماده شدن آمریکا برای خروج از افغانستان که ضرورت یک قرارداد بین المللی با ایران را از جانب ناتو و آمریکا ضروری می دانست. ما مطمئن بودیم که آمریکا نیازمند انعقاد چنین قراردادی پیش از فرارسیدن سال نو میلادی یعنی ۲۰۱۴ می باشد٬ یعنی سال خروج از افغانستان و سال به کرسی نشاندن پیروزی سوریه در جنگ برعلیه جبهه تجاوزکاران٬ این اکنون بسیار روشن شده است.

 بنابه ضرورت های فوق دستاویزهای غرب برای فشار بر ایران سقوط کرد و حق ایران را در داشتن انرژی هسته ای به رسمیت شناخت و در مقدمه آن حق عنی سازی در کشور خود و به بالاترین نسبتی که برای استفاده مسالمت آمیز در امور مختلف نیاز دارد یعنی ۵ ٪ چیزی که ایران در سال های گذشته و علی رغم تبلیغات شوم و وجود محاصره ظالمانه اما ایران آن را به دست آورده بود.

در مقابل ایران متعهد شده تا از هرگونه اقدامی درجهت ساخت بمب اتمی پرهیز کند و بازرسان بین المللی نیز این حق را داشته باشند تاهر آن گونه که مایلند برای اطمینان یابی مراکز هسته ای ایران را بازدید کنند٬ همراه با این تعهدات ایران٬ تحریم ها نیز به طور تدریجی برداشته خواهد شد.

با این حساب مهم ترین چیزی که در توافق نامه٬ شامل چهار اصل است:

به رسمیت شناخته شدن ایران به عنوان کشوری اتمی از طرف جامعه بین المللی٬ این که ایران مسیری که تاکنون پیموده می تواند ادامه بدهد٬ پای بندی ایران به این که نباید در جهت ساختن بمب اتمی اقدام کند و عقب نشینی بین المللی و غربی از تحریم هایی که تاکنون برعلیه ایران اعمال کرده اند. در نتیجه٬ این که باتوافق روی این قرارداد ایران به یک پیروزی استراتژیک و نه یک پیروزی معمولی٬ دست یافته است. زیرا باب تازه ای در روابط بین المللی کشور که بنای آن بر مصلحت و منفعت کشوری خارج از باشگاه کشورهای بزرگ بوده است و براین اساس و در نتیجه این توافق نامه آثار و پیام هایی در زمینه های مختلف و در سطوح گوناگون به ظهور خواهد رسید که توضیح آن در زیر خواهد آمد:

۱- ایجاد قاعده تازه ای در روابط بین المللی با این مضمون که «دولت ها خود حدود حقوق و منافع خود را ترسیم می کنند» و جهانیان سپس آن را به رسمیت می شناسند٬ اما اگر این دولت ها قدرت اعمال این امر را داشته باشند٬ موفق می شوند٬ حتی اگر خارج از باشگاه برندگان جنگ جهانی دوم باشند. توضیح این نکته ضروری است که قرارداد با موافق نامه فوق برای ایران حقی معین یا ایجاد نکرده٬ بلکه به این حق اعتراف کرده است و این امر بسیار مهم است.

۲- این قرارداد می تواند نمونه ای باشد تا کشورهایی که نمی خواهند از حقوق ملی خود بگذرند و خواستار آنند که بدون عقب نشینی از این حقوق و بدون تبعیت و دنباله روی از سیاست های دیگران٬ باید مقاومت کنند و مشکلات و مصائب را تحمل کنند نه فقط برای آزادسازی سرزمینشان و اخراج اشغالگران از آن جا٬ بلکه باید بتوانند پس از گرفتن این حق٬ موقعیت تازه را بر دیگران تحمیل کنند.

۳- این قرارداد می تواند اهرمی باشد درجهت حفظ و دفاع از پیروزی های مقاومت و محور آن از سال ۲۰۰۰ تا اکنون ۲۰۱۳ ٬ و باید در صفحه درخشان مقاومت به ثبت برسد٬ مقاومتی که دربرابر زورگویی و سلطه طلبی غرب به مدت سه دهه ایستاد٬ اشغالگران اسرائیلی و آمریکایی را از لبنان و عراق بیرون کرد. قرارداد پیروزمندانه هسته ای ایران در عین حال یک پیروزی استراتژیک بسیار مهمی است از نوعی که در آینده دولت ها می توانند بنای سیاست های استقلال طلبانه خود را بر آن بنا کنند.

۴- قرارداد تازه با ایران٬ به مثابه ضربه خردکننده ای به مزدوران و عمله های آمریکا در منطقه می باشد. پس از عقب نشینی آمریکا مبنی بر حمله نظامی به سوریه٬ این دومین ضربه کوبنده ای بود که تهدیدات نظامی غرب به ایران را با عقب نشینی جبوبانه ای روبه رو کرد٬ به همین دلیل اسرائیل و عربستان با خشم و غضب فراوان٬ به مخالفت با قرارداد برخاسته٬ زیرا این قرارداد موقعیت ایران را در منطقه و صحنه بین المللی مستحکم و تسخیرناپذیر می نماید. در عین گفتن مطلب مزبور٬ از این امر غافل نمانیم که ایران آمادگی کامل برای دفاع از خود را داشت و آن چنان توانایی در اختیار داشت که اعتماد و اطمینان کامل را برایش تضمین می نمود٬ اما تحقق اهداف و مصالح از طریق مسالمت آمیز بسیار بهتر از اعمال آن با جنگ بود.

۵- قرارداد تازه برگی که غرب با دردست داشتن آن٬ ایران را مورد سوء استفاده قرار می داد٬ منظور اتهام ساختن بمب اتمی٬ اکنون از میان رفته است. آمریکا و غرب می کوشیدند تا با استفاده از «لولوی» بمب اتمی ایران ٬ بر سر مسائل و مشکلات دیگر منطقه با ایران وارد معامله شوند. هم چنان که با حل مشکل سلاح شیمیایی سوریه٬ دیگر ابزار فشاری برای سوء استفاده از سوریه ندارند٬ همین مسئله در مورد ایران نیز در شکل تازه اش صادق است٬ با این حساب هر دو طرف عمده جبهه مقاومت از دستاویزهای دروغین غرب رها شدند.

۶- ایران در قرارداد تازه بر حقوق خود پافشاری کرد و چیزی را از دست نداد٬ اما در مورد متعهد شدن به این که اسلحه اتمی تولید نکند٬ عقب نشینی محسوب نمی گردد٬ زیرا اساسا ایران هیچ گاه به دنبال ساختن آن نبوده و نیازی هم به چنان اسلحه ای نداشته است.

۷- کشورهای غربی و در رأس آن آمریکا که جنگ برعلیه سوریه را پیش می بردند٬ با امضای قرارداد تازه با ایران در حقیقت به شکست سیاست های خود و به بن بست رسیدن در آن جا اعتراف کرده اند٬ زیرا اگر امیدی به پیروزی برعلیه سوریه داشتند٬ چنان قراردادی را با ایران امضاء نمی کردند. این قرارداد در حقیقت «ضرورت و مصلحت» بود٬ آنان پس از ده سال فشار بر ایران به توافق مذکور تن دادند٬ آن ها به این نتیجه رسیدند که از قبل توافق با ایران مصالحی به دست خواهند آورد که پیروزی در سوریه با آن برابر نخواهد بود.

۸- امضای قرارداد٬ به مثابه سکوی پرشی خواهد بود برای رو در رویی با تروریست های مزدور در سوریه و تأکید بر پیروزی استراتژیک محور مقاومت در آن جا و قرارداد مذکور در حقیقت بیانگر پیروزی مقاومت نیز به حساب می آید. از این پس تحقق پیروزی سریع تر خواهد بود و سرزمین سوریه از وجود تروریسم تصفیه خواهد شد و امنیت و استقرار به آن جا باز خواهد گشت.

پایان

1 دیدگاه برای “ایران پیروز شد٬ جهان به حقوق هسته ای ایران اعتراف نمود ٬پیامدها چیست؟:سرتیب دکتر محمد امین حطیط٬ استاد دانشگاه و متخصص مسائل استراتزیک نظامی- لبنان ٬ترجمه: احمد مزارعی

 1. Mehrdad. Shirakvand.
  29 نوامبر 2013

  Az in maghaaleh intor fahmideh mishavad ke, kami az amvaale mafghoodehe Iran,
  be masrafe charb kardane sebeele aaghaaye Sartip Ahmad resideh. » be ghole
  Ahmadi Nezhaad; nooshe jaanash!!!!! »
  Baa dorood.

  On 11/28/13, » اشتراک

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 نوامبر 2013 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: