اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار کارگری ایران: شاهرخ زمانی به ۶ ماه حبس محکوم شد و «نامه اعتراضی کارگران به لغو بازنشستگی با 10 سال سابقه»

در شرایطی که جمهوری اسلامی به سوی سازش با طرف‌های غربی خیز برداشته و در همین راستا نیز عده‌ای از زندانیان اصلاح‌طلب را مورد عفو قرار داده است، خطر تکرار دوباره‌ی فاجعه‌‌ای هم‌چون قتل‌عام ۶۷ هر لحظه بیش‌تر می‌شود. همه‌ی شواهد نشان از پیروی نظام از همان الگوی ضدبشری برای حل معضلات‌اش است.

بیانیه ۸۹

 kargari,free shahrokh zamani

شاهرخ زمانی به ۶ ماه حبس محکوم شد

در پی محاکمه‌ی مجدد شاهرخ زمانی وی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

روز شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ شاهرخ زمانی فعال کارگری، عضو هیئت بازگشایی سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان و عضو شورای نمایندگان کمیته‌ی پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری که به اتهام تشکیل گروه سوسیالیستی و تبلیغ علیه نظام در حال گذراندن ۱۱ سال حبس در تبعیدگاه رجایی شهر است برای محاکمه مجدد به اتهام توهین به رهبری به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز برده شد.

این دادگاه که بر مبنای گزارش ۲ تن از زندانیان عادی تشکیل شده بود، در نهایت با استناد به سخنان آن‌ها نیز رای خود را صادر کرده است.

این دو تن که بنا به گفته‌ی زندانیان در تبریز از بدنام‌ترین زندانیان هستند، مدعی شده‌اند که شاهرخ زمانی در صحبت‌هایش به علی خامنه‌ای توهین کرده است.

یکی از این دو تن علی ابراهیمی معروف به علی  بسیجی است این بسیجی به جرم اختلاس از بیمارستان 29 بهمن تبریز  زندانی شده  است به دلیل خوش‌خدمتی‌های خود برای مسولان زندان، از رای باز بهره‌مند بوده و مدتهاست زندان خود را در منزل می‌گذارند همچنین او را  مسئول خرید برای زندان گذاشته اند . نفر دوم نیز فردی است به نام امید روشنی که چندین بار همسر خود را به قصد کشت به باد کتک گرفته و به دلیل علاقه‌ی فراوان‌اش به آزار و اذیت دیگران (سادیسم) مورد توجه مسولان زندان تبریز است.

 نامبردگان  در جلسه‌ی دادگاه، در حضور شاهرخ زمانی قادر به تکرار ادعاهای خود نبوده و از شرم سر به زیر انداخته بودند.

در نهایت شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب تبریز شاهرخ زمانی را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرده و این رای دیروز ۴ مهر ماه در زندان رجایی‌شهر کرج به وی ابلاغ شد.

بنابراین این حکم ۶ ماه نیز همانند حکم پیشین صادره برای شاهرخ زمانی بدون هرگونه دلیل و مدرک و تنها برای انتقام‌گیری از وی به دلیل افشاگری‌هایش از درون زندان است.

این در حالی است که ماموران وزارت اطلاعات طی چند روز گذشته با حضور در زندان رجایی‌شهر کرج اقدام به تهدید شاهرخ زمانی، صالح کهندل، سعید ماسوری، خالد حردانی و فرزاد مددزاده کرده‌اند، که در صورت رها نکردن فعالیت‌های سیاسی خود با حکم اعدام روبه‌رو خواهند شد.

دوستان،

در شرایطی که جمهوری اسلامی به سوی سازش با طرف‌های غربی خیز برداشته و در همین راستا نیز عده‌ای از زندانیان اصلاح‌طلب را مورد عفو قرار داده است، خطر تکرار دوباره‌ی فاجعه‌‌ای هم‌چون قتل‌عام ۶۷ هر لحظه بیش‌تر می‌شود. همه‌ی شواهد نشان از پیروی نظام از همان الگوی ضدبشری برای حل معضلات‌اش است.

با اعتراضات و اقدامات متحدانه از وقوع خطر های احتمالی جلوگیری کرده و آزادی زندانیان سیاسی را از حکومت بستانیم.

کمیته‌ی حمایت از شاهرخ زمانی تمامی احزاب، سازمان‌ها، کارگران، زنان و جوانان انقلابی را فرا می‌خواند با اقدامات عملی و متحدانه در مقابل فریب‌کاری جمهوری اسلامی و سرکوب بیش‌تر زندانیان انقلابی بایستند.

پیش بسوی اتحاد بیشتر، برای فشار بیشتر!!!

پیش بسوی اعتراضات گسترده و متحدانه با شعار :

کارگر زندانی ، زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

کمیته حمایت از شاهرخ زمانی

۵/۷/۱۳۹۲

http://www.chzamani.blogspot.com

freeshahrookh@gmail.com

 *****************************

Normal
0

false
false
false

EN-AU
X-NONE
AR-SA

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:»Table Normal»;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:»»;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:»Calibri»,»sans-serif»;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:»Times New Roman»;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

«نامه اعتراضی کارگران به لغو بازنشستگی با 10 سال سابقه»

«اقتصاد وسیله است نه هدف»

«در تحکیم بنیادهای اقتصادی ،اصل ،رفع نیازهای انسان در جریان رشد و تکامل اوست… بدین جهت تامین امکانات مساوی ومتناسب و ایجاد کار برای همه افراد و رفع نیازهای ضروری جهت استمرار حرکت تکاملی او برعهده حکومت اسلامی است.»              ( مقدمه قانون اساسی)

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

 با توجه به مصوبه اخیر مجلس13/6/1392 در مورد پرداخت مستمری به افراد با سابقه کمتر از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه که بسیار به جا ودرست بود،متاسفانه با مخالفت شورای نگهبان روبرو شد.آیا محروم کردن پیرمردان و پیر زنان که در سن 60 سالگی توانایی کارگردن را ندارد از حق داشتن حداقل حقوق،رعایت قوانین اساسی است؟این محرومیت با عدم تعمیم ماده 111 قانون تامین اجتماعی در موردکلیه بازنشستگان ومستمری بگیران جهت دریافت حداقل حقوق کامل گردیده است.هرچند که حداقل حقوق فعلی 4 برابر زیرخط فقر بوده وتامین کننده نیازهای یک شهروندایرانی نیست،امادریغ کردن این حداقل حقوق از بازنشسته تامین اجتماعی به عنوان یک امکان ناچیز برای زنده ماندن،سوق دادن پیر مردان وپیرزنان وافراد تحت تکفل به سمت مرگ تدریجی است.مانظر اعضای مجلس وشورای نگهبان رابه مقدمه ذکرشده واصل 43 قانون اساسی که تاکید کرده است«برای تامین استقلال اقتصادی جامعه وریشه کن کردن فقرو محرومیت و برآوردن نیازهای انسان درجریان رشد….1- تامین نیازهای اساسی: مسکن،خوراک،پوشاک، بهداشت،درمان،آموزش و پرورش، و امکانات لازم برای تشکیل خانواده»همچنین اصل سوم قانون اساسی دولت راموظف کرده است که همه امکانات خود را برای امورزیربکاربرد:« بند 12- پی ریزی اقتصادصحیح وعادلانه برطبق ضوابط اسلامی جهت ایجادرفاه ورفع فقرو برطرف ساختن هر نوع محرومیت درزمینه های تغذیه ومسکن وکاروبهداشت وتعمیم بیمه»آیا در60 سالگی می توان کاری جهت تامین نیازهای خانواده خود پیداکرد؟ نداشتن حداقلی برای رفع نیازهای زندگی دراین سن گسترده تر شدن فقروتباهی نیست؟ همچنین نظرکلیه اعضای مجلس وشورای نگهبان رابه اصول 19و 20  قانون اساسی درمورد تعمیم ماده 111 قانون تامین اجتماعی به کلیه افراد بازنشسته «مساوی بودن آحادملت در برابر قانون»و«همه افرادملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند»جلب می کنیم.اصل29 قانون اساسی بصورت شفاف تاکید دارد: «برخورداری از تامین اجتماعی ازنظربازنشستگی،بیکاری، پیری،ازکار افتادگی، بی سرپرستی، درراه ماندگی، حوادث ونیاز به خدمات بهداشتی و درمانی ومراقبتهای پزشکی بصورت بیمه و غیره حقی است همگانی.دولت مکلف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی ودرآمدهای حاصل ازمشارکت مردم، خدمات وحمایت های مالی فوق رابرای یک یک افراد کشورتامین کند»

باتاکید برقوانین ذکرشده و با توجه به پرداخت سهمی از درآمدمان در طی سالها به سازمان تامین اجتماعی جا داردکه دولت وسازمان تامین اجتماعی نیز در سنین پیری ازما حمایت وپشتیبانی کنند. لذا ما کارگران امضاکننده این نامه اعتراضی خواستارتصویب واجرایی شدن این  حقوق همگانی:

1-تصویب ماده قانونی بازنشستگی با 10 سال سابقه برای مردان دارای 60 سال سن و زنان 55 سال سن هستیم.

2- دریافت حداقل حقوق برای کلیه بازنشستگان باهرچندسال سابقه می باشیم.

                        سندیکای کارگران فلزکارمکانیک تهران و حومه

هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران وحومه

6/7/1392  رونوشت به:

شورای نگهبان )تحویل به دفترشورای نگهبان ساعت 10 و40 دقیقه صبح 7/7/1392)

مجمع تشخیص مصلحت نظام( تحویل به دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام ساعت 10 و50 دقیه صبح 7/7/1392)

وزیر کار آقای ربیعی ( ثبت در دبیرخانه به شماره 113590به تاریخ 7/7/1392)

سازمان تامین اجتماعی آقای نوربخش(ثبت در دبیرخانه به شماره1655817به تاریخ 7/7/1392)

آقایان محجوب ، کامران نمایندگان مجلس (ثبت در دبیرخانه به شماره5654566به تاریخ 7/7/1392)

خبرگزاری ایلنا (تحویل به خبرگزاری ساعت 14)

سندیکاهای کارگری و انجمن های صنفی کارگری

************************

خطرات جیوه بر سلامت: ۳۰۰کارگر استحصال طلای پویا در معرض سیانور و جیوه‌ قرار دارند

PostDateIcon مهر ۸م, ۱۳۹۲ | Author: روشنگری
Print Friendly

ایلنا.        ۳۰۰  کارگر کارخانه استحصال طلای پویا زرکان در جنوب آذربایجان غربی، به دلیل رعایت نشدن اصول ایمنی و بهداشت در محیط کار روزانه در معرض مواد آلاینده صنعتی ناشی از فعالیت استخراج و تولید طلا به ویژه جیوه و سیانور قرار دارند.

یکی از کارگران شاغل در «کارخانه استحصال طلای پویا زرکان آق دره تکاب»که نخواست نامش فاش شود به ایلنا گفت: کارخانه پویا زرکان آق دره تکاب حدود ۸۰۰ کارگر دارد که از این تعداد ۳۰۰ کارگر در بخش استیصال طلا در کارخانه فعال بوده و مابقی ۵۰۰ کارگر در بخش استخراج طلا در معدن روباز کار می‌کنند.

او افزود: بهداشت و ایمنی کار در هیچ یک از مراحل استخراج و تولید در این کارخانه رعایت نمی‌شود و کارگران شاغل در این واحد تولیدی بدون وسایل و ابزار استاندارد در معرض انواع مواد سمی همانند سیانور و جیوه قرار دارند و نگران سلامت خود هستند.

معاوضه سلامت‌ با شغل
این کارگر که به نمایندگی از کارگران کارخانه استحصال طلای پویان زرکان سخن می گفت، با بیان اینکه ۳۰۰ کارگر کارخانه روزانه با ۳ تن سیانور سر و کار دارند، اضافه کرد: ماده سمی سیانور که برای جداسازی طلا از خاک معدن مورد استفاده قرار می‌گیرد به راحتی در محیط کارخانه پراکنده بوده و نظارت کافی بر نحوه نگهداری خام این ماده قبل از استفاده اعمال نمی‌شود و اثرات سیانور از جمله سوزش دست‌ها تا چند هفته پس از تماس با آن نیز احساس می‌شود.

به گفته وی، مسئله آلودگی محیط کار در کارخانه تولید طلای پویا زرکان تکاب سالهاست کارگران این کارخانه را آزار می‌دهد و آن‌ها از ترس از دست دادن شغل خود مجبورند آلودگی‌ها را به جان بخرند و دم نزنند چرا که آلوده شدن به مواد سمی و احتمال بیماری در آینده را به بیکاری و بی‌پولی ترجیح می‌دهند. این کارگر در ادامه افزود: در هر استریپ (باری که از محل استخراج وارد کارخانه می‌شود) ۱۰ کیلو طلا، ۲۰ کیلو نقره و ۶۰ کیلو جیوه از طریق جداسازی طلا با کربن استخراج می‌شود که مقدار زیادی از این جیوه استخراج شده در هوا بخار شده و محیط را آلوده می‌کند. او از استحصال غیر اصولی و غیر بهداشتی طلا در این کارخانه انتقاد کرد و گفت: این کارگران فاقد لباس مناسب کار در محیطهای آلوده بوده و ماسکهای جیوه‌ای که باید هر ۲۴ساعت یکبار تعویض شوند هر شش ماه یکبار در اختیار کارگران قرار می‌گیرند. او همچنین با بیان اینکه این واحد تولیدی فاقد دستگاه «اسکرابر» است، افزود: دستگاه اسکرابر دستگاهی است که بخارا‌های معلق هوا را می‌گیرد و باعث جدا سازی جیوه از بخار می‌شود. او اضافه کرد: جیوه از خطرناک‌ترین آلاینده‌های زیست محیطی بوده که اثرات سمی شناخته شده‌ای برای انسان ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آن ابتلا به بیماری سرطان و بروز انواع بیماریهای عصبی در بین کارگران است که هم اکنون تعداد زیادی از این کارگران دانسته و ندانسته به این بیماری‌ها مبتلا شده‌اند. او به ذکر مثالی از پنهان ماندن بیماری‌های عصبی کارگران بر اثر تماس با جیوه پرداخت و گفت: حدود سه سال پیش کارگری به نام «سجاد.ق» بر اثر افسردگی شدید ناشی از صدماتی که به سیستم مرکزی اعصابش وارد آمده بود، با استفاده از سیانور که در دسترس تمام کارگران قرار دارد خودکشی کرد و جان باخت. این کارگر در ادامه گفتگو با انتقاد از بی‌توجهی بازرسان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده اداره بهداشت در واحد‌های تولیدی استان آذربایجان غربی به مشکلات آشکار کارگران این کارخانه، گفت: در صورتی که بازرسان با استفاده از تمام ابزارهای در اختیار، به وظایف قانونی خود عمل می‌کردند امروز کارگران کار را با سلامتی‌شان معاوضه نمی‌کردند.

او در این رابطه اضافه کرد: انگار در سطح استان آذربایجان غربی حتی یک عدد دستگاه جیوه سنج وجود ندارد تا میزان جیوه معلق این کارخانه را که تا شعاع ۴۰ کیلومتری کارخانه قابل پراکندگی است را اندازه گیری کند.

این کارگر در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی شهرستان ارومیه «سختی کار» این تعداد کارگر را مورد تایید قرار نمی‌دهد گفت: مسئولان اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان ارومیه می‌گویند سختی کار شما بعد از ۲۰ سال کار کردن قابل پیگیری است اما به دلیل اتمام ذخایر طلای این معدن تا ۵ سال آینده، کارگران این واحد اکنون با ۱۰ سال سابقه کار نمی‌توانند از مزایای «سخت و زیان‌آور» بودن شغل‌شان بهره‌مند شوند.

خطرات جیوه بر سلامتی 

بر اساس اطلاعات دانشنامه مجازی ویکی پدیا، خطرات جیوه بر سلامتی بشر ابتدا توسط مصریان باستان که از بردگان جهت کار در معادن جیوه استفاده می‌کردند، کشف شده بود. احتمالا به خاطر سمّی بودن ملغمهٔ جیوه در استخراج طلا، بردگانی که در معادن شنگرف (HgS) رومی‌ها کار می‌کردند، بعد از ۶ ماه می‌مردند. از اوایل سدهٔ هجدهم میلادی توجه دانشمندان به احتمال روبرویی شغلی و تماس افراد عادی با جیوه جلب شد. انواع ترکیبات جیوه، سمیّت متفاوتی دارند، ترکیباتی مانند فنیل مرکور و الکوکسی الکیل، کمترین میزان آسیب، و ترکیبات الکیل جیوه بیش ترین آسیب را می رسانند.

جیوه از راه تنفس، گوارش و نیز از طریق پوست قابل جذب می‌باشد، بخار جیوه به دستگاه اعصاب مرکزی تمایل دارد، اما هدف اصلی Hg+۲ کلیه‌ها و کبد است. تا کنون مدارک محدودی در ارتباط با سرطانزا بودن جیوه ارائه شده‌است. مطالعات جهانی نشان می‌دهند که در نتیجهٔ تماس مستقیم یا استنشاق بخارات جیوه، اختلالات مختلفی به وجود می‌آید که برخی از آن‌ها عبارتند از: اختلال دستگاه خود-ایمنی، اختلال در عملکرد کلیه، ناباروری، تاثیرات منفی روی جنین، مشکلات رفتاری– عصبی، ناکارآمدی قلبی، آلزایمر، تاثیرات مخرب بر دستگاه عصبی مرکزی و محیطی، تاثیرات چشمی، مشکلات دهانی، نارسایی حاد تنفسی، درماتیت، دمانس، تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، همانوری، کونژکتیویت، برونشیت، پنومونی، ورم ریه، تب بخار فلزی و اختلالات نوروسایکوتیک، اثر بر روی غده تیروئید، تولید مثل و سمیت ژنی. استنشاق ۱ mg/m۳ بخار جیوه به ریه‌ها، کلیه‌ها و دستگاه عصبی آسیب زده و باعث تحریک پذیری شدید، بی ثباتی احساس، لرزش، کاهش وزن، ورم لثه، سردرد، کاهش رشد، التهاب ریه و آماس پوست می‌شود. این عوارض ممکن است در جمعیت‌های عمومی در مواجهه با ۱/۰ mg/m۳ نیز مشاهده گردد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 سپتامبر 2013 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: