اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

پایان استعمار فرانسه: تیری میسان

francois_hollande_by_jeff_stahl_1675705

پایان استعمار فرانسه

 

 تیری میسان

۰۵ مهر ۱۳۹۲

رئیس جمهور روسیه  پوتین اخیراً در روزنامه نیویورک تایمز نوشت که جنگ سوریه دولت را در مقابل جهادیسم بین‌المللی قرار داده است. در همان لحظه رئیس جمهور فرانسه فرانسوا اولاند  در تلویزیون TF1 می‌گوید که این مبارزه برای دمکراسی است. ایشان همان‌طور که استدلالش در مورد جبهه جنگ سه ضلعی نشان می‌دهد، اشتباه می‌کنند. در پس این تضاد لفظی، به آخر خط رسیدن کلنیالیسم خفته.

تارنگاشت عدالت

تیری میسان

ولترنت

رئیس جمهور روسیه  پوتین اخیراً در روزنامه نیویورک تایمز نوشت که جنگ سوریه دولت را در مقابل جهادیسم بین‌المللی قرار داده است. در همان لحظه رئیس جمهور فرانسه فرانسوا اولاند  در تلویزیون TF1 می‌گوید که این مبارزه برای دمکراسی است. ایشان همان‌طور که استدلالش در مورد جبهه جنگ سه ضلعی نشان می‌دهد، اشتباه می‌کنند. در پس این تضاد لفظی، به آخر خط رسیدن کلنیالیسم خفته.

ایالات متحده آمریکا و روسیه در ژوئن ۲٠۱۲ در کنفرانس اول ژنو به توافق رسیدند که بر روی ویرانه‌های قرارداد سایکس پیکوت در سال ۱۹۱۶ ، خاورمیانه را بین خود تقسیم کنند. آن‌چه را که به عنوان  آرزوی رسیدن به صلح عادلانه و مستمر ارائه کردند، در واقع بازگشت به جهان دوقطبی دوران حضور اتحادجماهیر شوروی و دور نگاه‌داشتن انگلیس و فرانسه از منطقه بود.

این پروژه می‌تواندخیالی به نظر رسد ولی اکنون پس از ۱۴ ماه رفته رفته به واقعیت مبدل می‌گردد.

تاکنون اروپائی‌ها نقش خود را خوب بازی کردند. در نوامبر ۲٠۱٠ دیوید کامرون و نیکولا سارکوزی قرارداد «لانکستر هاوس» را به امضاء رساندند و از آن طریق نیروهای واکنش سریع خود، یعنی نیروهای استعماری خود را یک کاسه کردند. طبق قرار با واشنگتن آنها به انتظار «بهار عربی» نشستند تا در لیبی و سوریه به ناآرامی‌ها دامن زنند. آنها به جاسوسان لیبیائی خود پرچم پادشاه سابق، ادریس که از دست‌نشاندگان انگلیس بود، و به ارتش آزاد سوریه پرچم قیمومیت فرانسوی را اهدا کردند. کافی بود که نمادهای آنان قابل رویت باشد  تا بتوان درک کرد که این به اصطلاح جنبش انقلابی محصول نیروهای اشغالگر سابق است.

به کمک قطر و عربستان سعودی ممکن شد در دو کشور سرگشتگی و اغتشاش رواج داد. بخشی از مخالفین معمرقذافی و بشار اسد برای مدتی به جهادیست‌های پیمان نظامی ناتو پیوستند. ولی در حالی‌که جمهوری لیبی به علت عدم وجود پیمان‌های بین‌المللی به دنبال بمباران‌ها از پای درآمد، سوریه بمباران نشد و هنوز ایستاده و مقاومت می‌کند. دیگر مسئله برسر سرنگونی دستگاه نبود، بلکه این‌که آینده آن باید چگونه باشد. رفته رفته سوءتفاهمات برکنار شد. امروز، مثل هرجنگ دیگری، دو جبهه وجود دارد: دولت سکولار در یک‌طرف و جهادیون بین‌المللی در طرف دیگر.

در طی جنگ دوم جهانی شارل دوگل نیز به مناسبت فراخوان ۱۸ ژوئن ۱۹۴٠ به شکل مشابهی منزوی شد. تعداد قلیلی از مردم فرانسه به فراخوان او پاسخ دادند، چون شاید فکر می‌کردند که این جنگ قبل از این‌که آغاز شود، شکست خورده است و یا چون از خصلت دیکتاتور منشانه‌ دوگل خوششان نمی‌آمد. با این حال ۴ سال بعد او توانست ۹۵درصد مردم کشور را  حول محور خویش متحد کند، از یک طرف چون او آنها را به پیروزی هدایت می‌کرد و از طرف دیگر او دارای این توانائی بود که حساسیت‌های سیاسی مختلف پیرامون خویش را متحد سازد.

اما چون اکثریت غالب مردم سوریه از رئیس‌جمهور اسد پشتیبانی می‌کند، اکنون فرانسه به بن بست فکری رسیده. رئیس‌جمهور فرانسه فرانسوا اولانددر یک مصاحبه تلویزیونی با TF1 مدعی شد که هدف این جنگ دمکراسی است. و در نتیجه کشورهای غربی موظفند دمکراتهای سوری را در دمشق به قدرت برسانند ، دقیقتر بگوئیم نه بشار اسد و نه جهادیون. این تجزیه و تحلیل بی‌‌معنی می‌گوید که در صحنه جنگ اکنون سه گروه در حال مبارزه است. ولی در واقع تنها دو گروه رودرروی هم قرار دارند، زیرا که دمکرات‌ها جانب دولت سوریه، یعنی رئیس‌جمهور اسد را گرفته‌اند.

مشکل بین‌المللی این جنگ آنجاست که: استعمارگری در سده ۲۱ دیگر مفهومی ندارد. اگر ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه، بنا برتوان موقعیت خود میخواهند منطقه را به حوضه‌های سلطه نفوذ خود تقسیم کنند، باید آنرا به شکلی دیگری، جز از شیوه‌هائی که انگلیس و فرانسه در قرن گذشته انجام داده بودند، عملی کنند. آنها باید به فکر شراکت باشند و نه حکومت.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 سپتامبر 2013 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: