اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

پایان مهندسی اجتماعی: حزب کمونیست ترکیه!

بخاطر آورید که آن‌چه تاکنون به نام مبارزه ایدئولوژیک انجام داده اند چقدر لمپنی، جاهلانه و کریه بوده است، چگونه اعضای حزب توسعه و عدالت وفاداری خود را به نخست‌وزیر نشان دادند، چگونه چماق‌داران را به خیابان‌ها آوردند، چگونه تاب تحمل «مرد ایستاده» را نداشتند (مردی که در سکوت در اعتراض به قتل سه جوان معترض شش ساعت در میدان تقسیم ایستاد)، چگونه آن‌ها سعی کردن اقدامات مبتکرانه معترضین را، بعنوان مثال با دادن کتاب به افراد پلیس در میدان تقسیم، تقلید نمایند.

پایان مهندسی اجتماعی

TURKEY-POLITICS-UNREST

چاپ پست الكترونيكي

۰۸ تير ۱۳۹۲

 کشمکش در سال ٢٠٠١ بین سزر رییس‌جمهور پیشین و اجویت نخست‌وزیر پیشین، به عبارت دیگر بین دو فرزند جمهوری، موجب یک بحران سیاسی و اقتصادی و خوش شانسی حزب توسعه و عدالت و اردوغان شد. آیا این فقط شانس بود؟ این یک معجزه مهندسی اجتماعی بود. و مهندسی ادامه یافت. برای منهدم کردن جمهوری ١۹٢٣ و جایگزین کردن آن با ساختمان یک الگوی اسلامی قابل قبول برای منافع ایالات متحده، لازم بود کشور با سرمایه خارجی اداره شود. پتانسیل کارگران که همیشه خواب از چشم طبقه حاکم در ترکیه می‌ربود از طريق روندهای تحت نفوذ اتحادیۀ اروپایی گندیده شد. خصوصی سازی‌ها، مقاطعه کاری‌های دست دوم و انعطاف‌پذیر ساختن، توانایی سازمانی جنبش کارگران را از بین برد. با بازگشت توده‌ها به سیاست، شیوه های مهندسی اجتماعی از کار افتاده اند.

تارنگاشت عدالت

منبع: حزب کمونیست ترکیه

رفقای گرامی،
به پیوست مقاله رفیق آیدمیر گولر را که در ٢۴ ژوئن ٢٠١٣ در روزنامه «چپ» منتشر شد ، ملاحظه نمایید. گولر توضیح می‌دهد که چرا و چگونه همه تلاش‌های حزب توسعه و عدالت برای بی اعتبار کردن مقاومت تا کنون شکست خورده است.

با دوردهای رفیقانه،
دفتر بین‌الملل حزب کمونیست ترکیه

***

پایان مهندسی اجتماعی

کشمکش در سال ٢٠٠١ بین سزر رییس‌جمهور پیشین و اجویت نخست‌وزیر پیشین، به عبارت دیگر بین دو فرزند جمهوری، موجب یک بحران سیاسی و اقتصادی و خوش شانسی حزب توسعه و عدالت و اردوغان شد.

آیا این فقط شانس بود؟ این یک معجزه مهندسی اجتماعی بود. یک حزب فقط ١۵ ماهه با کسب یک‌سوم آراء به قدرت رسید. حزب توسعه و عدالت یک حزب نبود بلکه یک «پروژه» بود. و مهندسی ادامه یافت. برای منهدم کردن جمهوری ١۹٢٣ (جمهوری اول سکولار تأسیس یافته توسط کمالیست‌ها) و جایگزین کردن آن با ساختمان یک الگوی اسلامی قابل قبول برای منافع ایالات متحده، لازم بود کشور با سرمایه خارجی اداره شود.

مهندسی اجتماعی چندان شیفته نوسانات نیست. «افزایش میزان جمعیت  به معنی افزایش دشواری کنترل آن‌ها نیز هست». نمی‌توان در مبارزه طبقاتی دغل‌کاری کرد. مبارزه طبقانی فی‌نفسه موتور است.

در کشور دو دینامیسم عظیم مهم وجود داشت. یکی از آن‌ها جنبش اسلام‌گرای ارتجاعی بود، که سرکار آورده شده بود. هواداران حزب توسعه و عدالت به آسانی به جنبش فاشیستی معمول و تحت‌الحمایه دولت در ترکیه مبدل شدند.

جنبش کردها نیز لازم بود با نظام همخوان شود. حبس اوجالان رهبر PKK باید در این چهارچوب قرار داده شود، اما این زیاد طول خواهد کشید. حزب توسعه و عدالت بدون پاکسازی هواداران جمهوری اول از بلوک قدرت نمی‌توانست گامی به جلو بردارد. هنوز راه زیادی مانده است… اما راه زیادی طی شد و به نقطه ای رسید که جنبش کردها آشکارا از در قدرت بودن حزب توسعه و عدلت حمایت کرد.

پتانسیل کارگران که همیشه خواب از چشم طبقه حاکم در ترکیه می‌ربود از طريق روندهای تحت نفوذ اتحادیۀ اروپایی گندیده شد. خصوصی سازی‌ها، مقاطعه کاری‌های دست دوم و انعطاف‌پذیر ساختن، توانایی سازمانی جنبش کارگران را از بین برد. نظام خیرات و صدقات نظام مذهبی نوظهور به کمک فقرا آمد.

هر شخص تصور کرد که دیگری شبیه اوست.

رهبر و حزب سیاسی پروژه به این مبارزه بمثابه یک طرح نگاه می‌کند و آن‌را اجرا می‌کند. رهبر و حزب سیاسی پروژه واقعیت دینامیسم‌های مخالف را احساس نمی‌کند و بر برخی تئوری‌های توطئه که گویا در پشت این دینامیسم‌ها قرار دارند تمرکز می‌نماید. رهبر و حزب سیاسی پروژه هر چه بیشتر مصنوعی شد و نهایتاً بجای این‌که بخشی ارگانیک از جامعه باشد به زائده ای کریه و انگلی مبدل شد. این مهندسی کژراهه است که از درک برخی عوامل، مانند زندگی، جامعه و انسان واقعی عاجز است.

درگیری را که دو هفته پیش در مقابل دوربین‌ها برای تخریب مشروعیت مقاومت «تقسیم» به نمایش گذاشته شد بخاطر آورید (پلیس توسط گروه دیگری از افراد پلیس که لباس گروه‌های چپ را به تن کرده بودند با کوکتل مولوتف مورد حمله قرار گرفت).

بازگشت اردوغان از تونس و رفتن او از فرودگاه به مرکز آنکار، همراه با جمعیت «متحرک» او و تلاش وی برای ایجاد گردهمایی‌ها در آن مسیر را بخاطر آورید. دیگر تجمعات (سازمان‌یافته توسط حزب توسعه و عدالت، نخست در آنکارا، سپس در استانبول) را بخاطر آورید که به گردهمایی دولتی مبدل شد و آن‌ها از چند ترفند برای افزایش جمعیت استفاده کردند.

بخاطر آورید که آن‌چه تاکنون به نام مبارزه ایدئولوژیک انجام داده اند چقدر لمپنی، جاهلانه و کریه بوده است، چگونه اعضای حزب توسعه و عدالت وفاداری خود را به نخست‌وزیر نشان دادند، چگونه چماق‌داران را به خیابان‌ها آوردند، چگونه تاب تحمل «مرد ایستاده» را نداشتند (مردی که در سکوت در اعتراض به قتل سه جوان معترض شش ساعت در میدان تقسیم ایستاد)، چگونه آن‌ها سعی کردن اقدامات مبتکرانه معترضین را، بعنوان مثال با دادن کتاب به افراد پلیس در میدان تقسیم، تقلید نمایند.

و سرانجام دانش آموزان دوره ابتدایی، شنبه گذشته سرود «تخلیه بدون گاز اشک‌آور تقسیم» را اجرا کردند. آیا متوجه شدید که پلیس چگونه در مقابل مردم واقعی که پلیس را مجبور می‌کردند به آن‌ها گوش بدهند و دستورات آن‌ها را اجرا کنند عمل می‌کردند؟ آن‌ها در پاسخ به شعار «به مردم خیانت نکنید. دست فروش باشید اما شرافتمندانه زندگی کنید»، از گاز اشک آور و گلوله پلاستکی استفاده نکردند.

البته همیشه پخش مستقیم و گزارش‌گران وجود دارند… نه تنها حزب توسعه و عدالت، بلکه رسانه‌ها نیز یک پروژه اند. گزارش‌گران تصور می‌کنند اگر به کرات بگویند «تقسیم در مقابسه با گزارش قبلی آرام‌تر است… اکنون کاملاً، تماماً و سراپا آرام است» مشکل حل خواهد شد! اما در همان لحظه ۴٠-٣٠ هزار نفر در میدان تقسیم هستند و شیوه ارتباطاتی آن‌ها بر خلاف تصاویر تلویزیونی ساختگی نیست.

طیب اردوغان،  بعنوان محصول پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌ها، با مهندسی اجتماعی در مقابل روندهای ارگانیک جامعه مقاومت می‌کند. با بازگشت توده‌ها به سیاست، شیوه های مهندسی اجتماعی از کار افتاده اند. ترکیه جمهوری دوم، جمهوری ارتجاعی حزب توسعه و عدالت را بالا آورده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 ژوئن 2013 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: