اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

افغانستان به چند «…ستان» تقسیم می شود: یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی!

اگر توانستی جانت را به در ببر. جنگ را باخته ایم

کشورهای اروپائی با عصبانیت ناظر آغاز  برقراری تماس میان واشنگتن و اسلامگرایان هستند:« مذاکرات میان آمریکا و طالبان انحصاری است و  آغازی است نادرست.»

افغانستان به چند «…ستان» تقسیم می شود

reza nafee

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

سازمان اطلاعاتی اتحادیه اروپا INTCEN معتقد است : اشغالگران، جنگ در هندوکش را باخته اند. جنگ سالاران محلی، طالبان و تبهکارن سازمان یافته کنترل افغانستان را بدست خواهند گرفت.

روز 16 نوامبر 2001 در مجلس آلمان سخنان پر شکوهی  چون حقوق بشر، برابری حقوق زنان با مردان، مبارزه با تند روی های مذهبی، بر زبان ها روان بود و قول های بزرگ داده می شد  ــ این همان روزی بود که مجلس آلمان با ائتلاف بزرگ پنج حزب سوسیال دموکرات، سبزها، دموکرات مسیحی، دموکرات اجتماعی و دموکرات آزاد تصمیم گرفت در هندوکش حضور  نظامی پیدا کند. فقط 35 تن از نمایندگان مجلس آلمان با این تصمیم مخالفت کردند که اکثر آنها در آن زمان عضو PDS حزب سوسیالیستی دموکراتیک بودند. فراکسیون این حزب در مجموع – با چند رای ممتنع – مخالف شرکت آلمان در جنگ بود .

اینک که نزدیک به دوازده سال از آن روز می گذرد شعار این است: اگر توانستی جانت را به در ببر. جنگ را باخته ایم.

در «گزارش محرمانه به پارلمان»  که وزارت دفاع آلمان روز چهارشنبه گذشته در اختیار پارلمان گذاشت نوشته شده که اوضاع در مجموع بسیار خطرناک است: «در آینده نزدیک باید در انتظار حملات بود».

سازمان های اطلاعاتی اتحادیه اروپا نیز در ارزیابی  اوضاع افغانستان دچار توهم نیستند و معتقدند که: آن کشور به مناطق قدرت جنگ سالاران محلی، طالبان و مافیا تقسیم خواهد شد.

از حقوق بشر هم، که تا امروز 54 سرباز آلمانی و هزاران نفر از آنها که قرار بود آزاد بشوند، قربانی آن شده اند، دیگر حتی  حرفی هم در میان نیست.

روز 21 ژوئن – سه روز قبل از آن که دولت آلمان گزارش موقت خود را در باره «پیشرفت ها » در افغانستان ارائه دهد ــ  یک نماینده سازمان اطلاعاتی اتحادیه اروپا INTCEN ، در بروکسل، در باره سناریو در افغانستان، پس از سال 2014، یعنی زمانی که بخشی از نیروهای اشغالگر بین المللی از افغانستان خارج شده اند، گزارشی داد. شنوندگان این گزارش اعضای کمیته سیاسی و سیاست امنیتی شورای اروپا بودند. سخنگوی اطلاعاتی از آنها پنهان نکرد که اوضاع واقعی در هندو کش  چگونه است. او گفت نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان در آینده  باید خود را بر  دفاع از پایتخت و دیگر شهر های مهم و زیر ساخت هائی که با خطر مواجه هستند متمرکز سازند. به این صورت مناطق روستائی در اختیار جنگ سالاران قدرتمند محلی قرار خواهد گرفت. مسئله حفظ حقوق مدنی و آزادی ها نیز کاملا بستگی به » حسن نیت » قدرتمندان محلی خواهد داشت.

توصیف وضع در منطقه بقلان، واقع در شمال افغانستان، برای این کشور نمونه وار است. تا همین اواخر چند صد سرباز آلمانی در این منطقه مستقر بودند. روز 15 ژوئن نیروی نظامی آلمان،  پایگاه „ Post North“ را به نیروهای نظامی افغانی تحویل داد. در سند محرمانه وزارت خارجه آلمان، که تاکید شده فقط ویژه استفاده های کاری است، وضع این منطقه چنین توصیف شده است «وضع کنونی منطقه بقلان، در شمال افغانستان چنین است که بخشی از آن تحت اختیار طالبان است و بخش دیگر آن در اختیار تبهکاران سازمان یافته است، فعلا وضع این منطقه ثباتی نسبی با تصادماتی اندک دارد، مشروط بر این که دو طرف از حد و مرز خود آنسوتر نروند و وارد  منطقه طرف دیگر نشوند. این وضع، احتمالا  می تواند نمونه ای باشد از وضع کلی افغانستان، پس از سال 19014، که نیروهای بین المللی از افغانستان خارج خواهند شد. هم اکنون مشاهده می شود که نیروهای متمرد فراوانی از پاکستان به بخش شرقی افغانستان باز می گردند. «ادامه حضور نظامی غرب  ضروری است». کشورهای اروپائی با عصبانیت ناظر آغاز  برقراری تماس میان واشنگتن و اسلامگرایان هستند:« مذاکرات میان آمریکا و طالبان انحصاری است و  آغازی است نادرست.»

http://www.jungewelt.de/2013/06-29/061.php

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 ژوئن 2013 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: