اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

به مناسبت شصت و هفتمین سالگرد صدور بیانیه ۱۲ شهریور :پیام تبریک کمیته مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران(اكثریت)!

دریافتی:

ملت آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری، مبارزی از نسل كمونیستها، در ۱۲ شهریور سال ۱۳۲۴ در تبریز بهمراهی گروهی از همرزمان سابق آذربایجانی خود بیانیه ۱۲ ماده ای (بیانیه ۱۲ شهریور) صادر و احیای فرقه دمكرات آذربایجان را رسمیت بخشید…

پیام تبریک کمیته مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران(اكثریت)
به مناسبت شصت و هفتمین سالگرد صدور بیانیه ۱۲ شهریور

در قرن بیستم انقلاب مشروطیت ایران هر چند كه نتوانست بر نظام سلطنتی فایق آید، اما قوانینی برای محدود ساختن آن بتصویب رسانید. این انقلاب با تصویب قانون انجمنهای ایالتی و ولایتی، توانست تقسیم قدرت در ایران كثیرالمله را در ذهن خلقهای مختلف كشور احیا كند.

نیروهای ترقیخواه كشور برای مبارزه با دیكتاتوری دولت مركزی از قوانین مشروطه بهره جسته و به تشكیل احزاب و تشكلهای سیاسی و اجتماعی مترقی اقدام نمودند.
در نقاط مختلف كشور، از جمله در آذربایجان كه اهالی این مرزو بوم در به ثمر رساندن انقلاب مشروطه پیشاپیش خلقهای ایران گام برداشته و برای برقراری نظام مشروطه بارها با ارتجاع مركزی به مبارزه برخاسته بودند، بار دیگر به میدان آمدند.

بین سالهای۱۳۲۰- ۱۳۱۸ مبارز نستوه شیخ محمد خیابانی با الهام از جنبش مشروطه، با تغییر شعبه ایالتی فرقه دمكرات ایران به فرقه دمكرات آذربایجان، در تبریز و سایر شهرها مردم آذربایجان بر علیه استبداد مركزی قیام نموده و حكومت مترقی آزادیستان را تشكیل داد. هرچند این حكومت نتوانست بیشتر از شش ماه در مقابل ارتجاع و حاكمیت خودكامه دوام بیاورد، اما در آذربایجان سرمنشاء یكسری اصلاحات مترقیانه گردید.

۲۰ سال بعد، در اثر جنگ دوم جهانی، كشور ما از طرف نیروهای متفقین اشغال شد و در نتیجه آن قدرت سركوب حكومت مرتجع مركزی تضعیف گردیده و شرائطی پیش آمد كه، باز ملت آذربایجان بر طبق اصول مصرحه در قانون اساسی، برای احقاق حقوق ملی خود به پا خاست.
ملت آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری، مبارزی از نسل كمونیستها، در ۱۲ شهریور سال ۱۳۲۴ در تبریز بهمراهی گروهی از همرزمان سابق آذربایجانی خود بیانیه ۱۲ ماده ای (بیانیه ۱۲ شهریور) صادر و احیای فرقه دمكرات آذربایجان را رسمیت بخشید. فرقه دمكرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری نیز با الهام از جنبشهای ترقیخواهانه پیشین، بخصوص خیابانی، در چارچوب ایران، شعار «دمكراسی برای ایران و خودمختاری برای آذربایجان» را پیش كشید. این فرقه، در كوتاه ترین مدت، چنان نیروئی بسیج نمود كه بعد از سه ماه به تشكیل حكومت خودمختار محلی در آذربایجان موفق گردید.

هدف این حكومت اجرای اصول معوقه قانون اساسی حاصل انقلاب مشروطه بود. یعنی با تشكیل حكومت دوباره آذربایجان بسان دوره مشروطیت، آذربایجان میرفت كه به دژ مستحكم انقلاب تبدیل شود. اما متأسفانه این پایگاه انقلاب بعد از یكسال از طرف ارتجاع مرکزی و حامیان امپریالیست آن به سركردگی امپریالیست آمریكا در هم كوبیده شد. در نتیجه تمام اصلاحات مترقیانه كه حاصل زحمات ملت غیور آذریایجان بود، محو و نابود شدند.

علیرغم گذشت شصت و هفت سال از تاریخ تشكیل فرقه دمكرات آذربایجان، یعنی از ۱۲ شهریور ۱۳۲۴، هنوز هم تجربه مبارزات این حزب ملی در میان نیروهای مترقی و چپ مورد بحث و بررسی قرار میگیرد. حقیقت امر این است كه همه این نیروها در شگفتند كه، چگونه این حزب توانست در كوتاهترین مدت به این موفقیتها دست یابد. به اعتقاد ما این حزب با طرح برنامه دقیق و انطباق آن با شرایط آن روزی جامعه آذربایجان توانست نیروی لایزال توده های خلق را بسیج نماید.

آری! به اعتراف دوست و دشمن، این حزب با تشكیل حكومت ملی آذربایجان، در عرض یك سال به انجام چنان اصلاحاتی مترقیانه ای موفق شد كه رژیم پهلوی در مدت بیست سال از انجام عاجز ماند.

کمیته مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) شصت و هفتمین سالگرد تشكیل فرقه دمكرات آذربایجان را به تمام اعضاء و هواداران، کادرها و رهبری فرقه دمکرات آذربایجان و در رأس آنها، به خلق بزرگ آذربایجان که در طول تاریخ ایران همواره نقش مترقیانه ای ایفاء کرده است، تبریك و تهنیت گفته و اعلام می دارد كه در چنین شرائط حساس جهان، منطقه و كشور در مبارزه برای احقاق حقوق ملی ملت آذریایجان در كنار این رفقا همگام و هم سنگر خواهد بود. ما ایمان راسخ داریم كه نسل جدید فرقه دمكرات آذربایجان خواهد توانست با الهام از رهبری مدبرانه بنیانگذاران این حزب و با سرمشق گرفتن از تجارب غنی آن، در همگامی و همراهی عملی با نیروهای مترقی كشور و با رهنمودهای اصولی خود، نسل جوان آذربایجان را در راستای ایرانی آزاد و فدرال بسیج نمایند.
کمیته مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران(اكثریت)
۱۲ شهریور ۱۳۹۱

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: