اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار،تفسیرهای سیاسی:برنامه رادیو دمکراسی شورایی!

دریافتی:

         . مطالبات چایكاران داه نشود، چای برداشت نمی‌كنیم

مطالبات چایكاران داه نشود، چای برداشت نمی‌كنیم

Posted: 31 Oct 2011 08:44 AM PDT

رئیس اتحادیه چایکاران با انتقاد از وعده‌های عمل نشده دولت نسبت به پرداخت مطالبات چایکاران گفت: باوجود تکرار وعده‌های مسئولان مبنی بر پرداخت مطالبات، تاکنون یک ریال هم به چایکاران داده نشده است. اعلام شده بود که با پایان چهارمین وآخرین مرحله برداشت برگ سبز یعنی مهر ماه، باقی مانده بدهی دولت به کشاورزان پرداخت می‌شود اما باز هم این وعده محقق نشد.

ایرج هوسمی در گفت‌و‌گو با ایلنا افزود: مهرماه آخرین فصل برداشت محصولاست و تمامی تولیدات باغات در این زمان به طور کامل برداشت می‌شود. این در حالی است که به دلیل انباشت مطالبات و عدم پرداخت پول خرید چای به کشاورزان، محصول برگ سبز در بسیاری از باغات برداشت نشده و به حال خود‌‌ رها شده است و اگر مطالبات چایكاران داه نشود قطعا نمی توان چای برداشت كرد.

به گفته هوسمی در حال حاضر چایکاران به واسطه پرداخت نشدن مطالباتشان در بد‌ترین شرایط اقتصادی قرار دارند، به طوریکه برخی از کشاورزان از تامین نیازهای حداقلی باز مانده‌اند.

رئیس اتحادیه چایکاران ضمن تاکید بر اینکه مسئولان منتصب در سازمان چای نسبت به این حوزه آگاهی درستی ندارند، عنوان کرد: متاسفانه مسئولان دولتی در قبال صنعت چای و کشاورزان این حوزه احساس مسئولیت ندارند. ما طی ماه‌های اخیر نامه‌ای به رئیس جمهور دادیم تا به واسطه عدم توجه به حوزه چای، اجازه تغییر کاربری باغات داده شود اما تاکنون این نامه هیچ پاسخی دریافت نکرده است. طی روزهای اخیر نیز متعاقبا نامه‌ای خطاب به وزیر جهاد کشاورزی به منظور رسیدگی به پرداخت مطالبات چایکاران نوشتیم که این نامه نیز بی‌پاسخ باقی مانده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در شرایط کنونی کشاورزان دیگر پولی برای آماده کردن باغات و کاشت دوباره محصول برای سال آینده ندارند. متاسفانه شرایط کنونی اصلا قابل تحمل نبوده و کسی هم به فکر چایکاران نیست.

Share

كمبود بیش از ۲ هزار پزشک در روستاها

Posted: 31 Oct 2011 08:43 AM PDT

مجری طرح پزشک خانواده گفت: «از مجموع 7 هزار و 272 پزشک مورد نیاز تنها 5 هزار و 103 پزشک در اختیار داریم و با كمبود 2 هزار و 169 پزشک مواجه هستیم.»

ایلنا: مجری طرح پزشک خانواده گفت: «به دلیل كمبود پزشك در روستاها اوایل مهرماه و در زمان جابه‌جایی پزشكان مشكلاتی وجود دارد.»

قایم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشكی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایلنا در مورد كمبود پزشك در روستاها گفت: «مهمترین مشکل اجرای طرح پزشک خانواده در روستا کمبود پزشک است.»

“محمد شریعتی”، در این نشست خبری كه در نمایشگاه مطبوعات در غرفه وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان مشکلات و نارسایی‌های این طرح در بخش روستا گفت: «از مجموع 7 هزار و 272 پزشک مورد نیاز تنها 5 هزار و 103 پزشک در اختیار داریم و با كمبود 2 هزار و 169 پزشک مواجهیم.»

وی با اعلام این که با تمام این کمبودها دانشگاه‌های علوم پزشکی طرح را به پیش برده و توازن نیرو را برقرار شده است، گفت: «البته کمبودها در همه جا یکسان نیست و در برخی استان ها مثل خراسان شمالی بیشتر و در برخی استان ها مثل قم کمتر است.»

وی با بیان اینکه کمبود تعداد دانش آموخته در هر دوره، کم بودن سرانه در این طرح، تعداد زیاد جمعیت تحت پوشش نسبت به تعداد پزشک بخش دیگری از مشکلات این طرح است، گفت: «برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم حقوق آنان افزایش یافته است ولی هنوز هم با ایده آل ها در این زمینه فاصله داریم.»

Share

۱۴۲ مورد بازداشت فعالان در مناطق کُردنشین ایران

Posted: 31 Oct 2011 08:43 AM PDT

دستگاه‎های قضایی و امنیتی-پلیسی ایران در سه ماه گذشته، بیش از 142 نفر از فعالان سیاسی و فرهنگی کُرد را در مناطق کُرد نشین ایران بازداشت کرده‎اند.
بر اساس آمار منتشر شده در وب‌سایت‌های خبری معتبر، طی سه ماه گذشته در اکثر شهر‌ها و روستاهای مناطق کُردنشین ایران، تعداد زیادی از شهروندان کُرد یا توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده‌اند و یا پس از احضار از سوی دستگاه قضایی بازداشت گردیده‌اند. دانشجویان و فعالان محیط زیست بخشی از این بازداشت شدگان هستند.
به گزارش سایت کردپا، اتهام برخی دیگر از این بازداشت شدگان، “اقدام علیه امنیت ملی” از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران اعلام شده است.
از دیگر سو در میان این بازداشت شدگان، تعداد زیادی از فعالان مدنی، فرهنگی و مطبوعاتی کردستان به چشم می‌خورد.

Share

هزینه ماهیانه در تهران؛ یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان

Posted: 31 Oct 2011 08:42 AM PDT

نتایج بررسی‌های شهرداری ‌تهران درباره كیفیت زندگی در پایتخت و همچنین شاخص‌های اقتصادی در این كلان‌شهر حاكی است: خانوارهای ساكن تهران در ماه به‌طور متوسط حداقل یك میلیون و 216 هزار تومان هزینه دارند كه از این رقم فقط 216 هزار تومان بابت اقلام خوراكی صرف می‌شود.

در گزارشی كه با عنوان اطلس كلان‌شهر تهران تهیه شده، ضمن تشریح آمارهایی درباره میزان دسترسی ساكنان پایتخت به مسكن اعلام شده است: خریداران و اجاره‌نشین‌ها اغلب به سكونت در آپارتمان‌های با متراژ حداقل 50 و حداكثر 70 مترمربع گرایش پیدا كرده‌اند.

شهرداری‌تهران كه همه ساله كیفیت زندگی در پایتخت و همچنین وضعیت متغیرهای كلان اقتصادی در این شهر را بررسی می‌كند در تازه‌ترین گزارش، از افزایش بهای سبد‌هزینه‌ای خانوارها و همچنین گرایش پایتخت‌نشینان به تملك و اجاره آپارتمان‌های متراژ‌ كوچك خبر داده است.

گزارش «دنیای‌اقتصاد» از جزئیات سالنامه آماری شهرداری ‌تهران حاكی است: حداقل هزینه ماهانه خانوارهای ساكن تهران، رقمی معادل یك میلیون و 216 هزار تومان است؛ به طوری كه هزینه سالانه خانوارهای مناطق شهری تهران حداقل 14 میلیون و 600 هزار تومان برآورد شده است كه 12 میلیون آن را هزینه‌های غیرخوراكی و مابقی را خوراكی تشكیل می‌دهد.

سهم هزینه تامین مسكن شامل اجاره‌بها یا قیمت خرید، بخش قابل توجهی از هزینه‌های غیرخوراكی را به خود اختصاص می‌دهد.

آخرین آمار از چیدمان جمعیت تهران در مناطق 22گانه كه مربوط به سال 88 می‌شود، نیز نشان می‌دهد: 2میلیون و 373 هزار خانوار – با بُعدخانوار سه‌نفر- در این كلانشهر ساكن هستند كه مجموع جمعیت تهران را به 8 میلیون و 217 هزار نفر رسانده است. براین اساس منطقه 22 دارای كمترین جمعیت ساكن و منطقه4 دارای بیشترین جمعیت ساكن است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نتایج بررسی‌های شهرداری‌تهران همچنین درباره كیفیت زندگی و اوضاع اقتصاد مسكن در پایتخت نشان می‌دهد: گرایش متقاضیان مسكن به سمت واحدهای مسكونی با متراژ كمتر از 100 متر افزایش پیدا كرده است، به طوری كه عمده تهرانی‌ها تمایل به اجاره یا خرید آپارتمان‌های 50 تا 70 مترمربعی با حداقل دارای 2 اتاق را دارند كه همین گرایش هم‌اكنون باعث افزایش واحدهای مسكونی با تعداد دو اتاق در سطح شهر تهران شده است.

براساس آمار منتشر شده، ساختمان‌های مسكونی نوساز در مناطق تهران اغلب مساحتی بین 40 تا 70 مترمربع دارند، اما متوسط زیربنای مسكونی در این كلانشهر هنوز بالاتر از 100 مترمربع گزارش شده است.

آن‌طور كه شهرداری‌تهران اعلام كرده، در پایتخت، 57 درصد ساكنان مالك آپارتمان هستند و مابقی اجاره‌نشین یا به صورت رایگان در خانه‌های سازمانی سكونت می‌كنند.

در تحلیل شهرداری‌ تهران درباره نحوه تصرف مسكن در پایتخت تاكید شده است: شاخص تصرف ملكی در برخی از جوامع توسعه‌یافته همچون آلمان و سوئیس از میزان بسیار پایینی برخوردار است و كمتر از 40 درصد كل ساكنان را تشكیل می‌دهد، اما در برخی دیگر از كشورها همچون انگلستان، این شاخص بالا و در حد 70 درصد است. در كشورهایی كه شاخص تصرف ملكی در آنها پایین است، بخش عمده‌ای از اراضی و همچنین واحدهای مسكونی شهرها در مالكیت شهرداری‌ها قرار دارد و در عین حال با توجه به سطح رفاه و برنامه‌های دولت در تامین مسكن، مردم در این كشورها انگیزه كمتری برای مالكیت مسكن دارند.

شهرداری‌ تهران معتقد است: در كلانشهر تهران بالا بودن میزان تصرف ملكی به عنوان وضعیت مطلوب بخش مسكن تلقی می‌شود، زیرا از یك‌سو در نگاه خانوارها، مسكن به عنوان محل سكونت، سرمایه و نوعی پس‌انداز برای خود و فرزندان است و از سوی دیگر، برنامه‌های دولت در تامین مسكن و بالا بردن شاخص تصرف ملكی مسكن به عنوان یك سیاست مثبت تلقی می‌شود.

Share

تظاهرات جنبش “ما ۹۹ درصدیم”در فرانکفورت-۷ آبان ۱۳۹۰

Posted: 30 Oct 2011 12:21 PM PDT

Share

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۸ آبان

Posted: 30 Oct 2011 10:33 AM PDT

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – آینده مردم در لیبی پس از کشته شدن معمر قدافی و انتخابات اخیر در تونس در گفتگویی با بهروز فراهانی تحلیل‌گر مسائل سیاسی- و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۷ با عنوان “چالشی جديد در مناسبات بين‌المللی جمهوری اسلامی”، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared در زیر استفاده کنید:

 

تفسیرهای خبری:

آتش سوزی در پالایشگاه نفت شازند و یک میدان نفت و گاز، دست کم چهار کشته و زخمی برجای گذاشت

صبح روز جمعه ششم آبان ماه در حالی که کارگران و کارکنان دکل ۴۳ فتح شرکت ملی حفاری در حال حفاری بودند، وقوع یک انفجار و آتش‌سوزی در این دکل، جان یک نفر از کارکنان را گرفت و سه تن دیگر را مصدوم ساخت. بر اساس گزارش خبر گزاری مهر، به دنبال این حادثه، دکل فعال در میدان نفت و گاز بی‌بی حکمیه نیز در همان بامداد روز جمعه دچار حریق و آتش‌سوزی شد که تا لحظه تنظیم این خبر هنوز دلایل این آتش‌سوزی و تلفات احتمالی آن مشخص نشده است. علاوه بر این‌ها عصر روز جمعه خط لوله ٢۶ اینچ گاز تزریقی پازنان به طول ۵٠ کیلومتر که گاز مخزن پازنان ٢ را به گچساران منتقل می‌کند، دچار پارگی و آتش سوزی شد. این نخستین بار نیست که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و یا پالایشگاه‌های ایران انفجار و آتش‌سوزی رخ می‌دهد و هر بار شماری از کارگران و کارکنان این واحدها را مصدوم نموده و یا به کام مرگ می کشاند. پالایشگاه آبادان نیز در اوائل خرداد سال جاری شاهد انفجار مهیبی بود که در اثر آن، یک نفر کشته و بیش از ٢٠ نفر مجروح شدند. روز پنجشنبه ٢٣ تیر نیز انفجار مهیبی در شرکت ملی پالایش و پخش نفتی تهران به وقوع پیوست و سه نفر را به شدت مصدوم ساخت. به این لیست باز هم می‌توان اضافه نمود. بروز آتش‌سوزی در شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بندر امام، آتش‌سوزی در چاه شماره ٢۴ میدان نفتی نفت‌شهر، انفجار و آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی خارک، آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی پردیس و انفجار و آتش سوزی در خط لوله گازی سرخس، انفجار و آتش‌سوزی پی در پی خطوط انتقال گاز، در زمره حوادثی در بخش نفت و گاز و پتروشیمی است که ده‌ها تن را مجروح و مصدوم ساخته و یا به کام مرگ فرستاده است. این رویدادهای دردناک نشان‌دهنده آن است که پس از اعمال تحریم‌های آمریکا، میزان سوانح از جمله انفجارات و آتش‌سوزی‌ها در این بخش‌ها به نحو آشکاری افزایش یافته است. رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی، فشار کار و استثمار کارگرانی که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به کار مشغول‌اند را به نحو روز افزونی تشدید نموده است. جمهوری اسلامی که به رغم تمام ادعاهایش قادر به تأمین قطعات و لوازم مورد نیاز این صنایع نیست، با استفاده از نمونه‌هایی که کیفیت آن‌ها بسیار پائین و خارج از استانداردهای بین‌المللی‏ست و نیز با استفاده بیش از حد از دستگاه‌ها و قطعاتی که عمر مفید خود را از دست داده‌اند، آشکارا میزان این سوانح را بالا برده است. مسبب اصلی تمامی این انفجارات و آتش‌سوزی‌ها و حوادث، و مسبب اصلی مصدوم شدن و مرگ کارگران، کس دیگر ی جز رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی نیست.

تجمع اعتراضی کارگران نی بُر کشت و صنعت کارون در برابر مجلس

کارگران نی‌بر کشت و صنعت کارون شوشتر، در ادامه اقدامات اعتراضی خود در چند روز گذشته، از جمله تجمع در مقابل درب ورودی کارخانه، روز چهارشنبه این هفته نیز در تهران و در مقابل درب شمالی مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند. بسیاری از این کارگران که بین ٢٠ تا ٣٠ سال سابقه‌ی کار دارند و کارفرما ۹ درصد حقوق آن‌ها را بابت حق بیمه کسر نموده است، اما آن را در سنوات سابقه بیمه کارگران منظور ننموده است و به جای دوازده ماه، گاه فقط پول ۹ ماه آن به حساب تأمین اجتماعی واریز شده است. کارگران نی‌بُرکه بارها دست به اعتراض و اعتصاب زده و به شیوه‌ی محاسبه‌ی سنوات بیمه‌ای خود اعتراض کرده‌اند، این بار نیز با تجمع در مقابل مجلس نسبت به این موضوع اعتراض نموده و خواستارحق و حقوق خویش شدند.

اعلام موجودیت تشکل دانشجویان کوی دانشگاه تهران و هشدار به برپائیِ تجمعات اعتراضی در ١٣ آبان

به دنبال اعتراضات دانشجویان کوی دانشگاه تهران در تاریخ ٣۰ مهر، جمعی از دانشجویان ساکن کوی این دانشگاه با صدور بیانیه‌ای اعلام نمودند که تشکلی مستقل برای پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه تهران را تاسیس نموده‌اند. در این بیانیه همچنین اعلام شده است که در صورت عدم پیگیری و پاسخ‌گوئی به مشکلات صنفی دانشجویان، در روز ۱٣ آبان ماه، مجدداً دست به تجمع خواهند زد. در قسمت‌هائی از این بیانیه چنین آمده است:

“ما دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران … با اعلام عدم تایید شورای صنفی انتصابی دانشگاه تهران و با انگیزه احقاق حقوق اولیه مان شورای صنفی مستقل از حیطه نظارت و تصمیم‌گیری مسئولین دانشگاه را به صورت خودجوش تشکیل می‌دهیم. باشد تا با یاری و همکاری تمامی دانشجویان، این شورا بتواند اهرم فشاری برای سیاست‌های سخت‌گیرانه مسئولین نسبت به دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه تهران و احقاق حقوق اولیه و بدیهی مان باشد.” در بیانیه اهداف “شورا” به شرح زیر بیان شده است: “١- اعلام مشکلات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه و رساندن آن به گوش مسئولین مربوطه ٢- همیاری طلبیدن از کلیه دانشجویان دانشگاه برای احقاق حقوق صنفی ٣ – ایجاد هم‌فکری میان دانشجویان برای ارائه راه حل‌های عملی و کاربردی ۴- خارج نمودن دانشجویان کوی از فضای منفعلانه کنونی ۵ – ساماندهی اعتراضات”

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان کوی دانشگاه تهران در ادامه می‌افزاید: “متاسفانه پس از تجمع ٣۰ مهر ماه در کوی دانشگاه و اعتراض به وضعیت معیشتی اسفبار کوی دانشگاه، مسئولین که هیچ گونه تجمعی حتی از نوع صنفی را برنمی‌تابند با تهدید و ارعاب و فیلمبرداری سعی کردند از شروع و ادامه تجمع دانشجویان جلوگیری نمایند ولی دانشجویان بدون توجه به این تهدیدها تجمع نموده و اعلام کردند که به وضعیت موجود به شدت معترض می‌باشند. روز بعد مسئولین دانشگاه به جای حل ریشه‌ای مسائل صنفی، با فرستادن مسئولین رده پایین دانشگاه در کوی دانشگاه و نیز عدم پاسخگویی شفاف پیرامون حل مشکلات صنفی دانشجویان نشان دادند که رغبتی به حل مسائل دانشجویان ندارند. لذا این شورا اعلام می‌دارد که به مسئولین دانشگاه برای حل مشکلات ۱۰ روز وقت می‌دهد و در غیر این صورت در ۱٣ آبان دست به برگزاری تجمعات و اعتراضات دانشجویی با رویکردی جدید خواهد زد.”

اعتراضات دانشجوئی تنها به اعتراضات دانشجویان کوی دانشگاه تهران خلاصه نمی‌شود. اعتراضات دانشجوئی برای تحقق مطالبات صنفی یا سیاسی دانشجویان، در حال حاضر اغلب دانشگاه‌های کشور را فرا گرفته است. این اعتصابات و اجتماعات اعتراضی که از آغاز سال تحصیلی جدید پیوسته در حال گسترش بوده است، نویدبخش آن است که جنبش دانشجوئی پس از گذشت یک دوره، بار دیگر کمر راست کند و در مبارزات توده‌های مردم زحمتکش ایران علیه رژیم سرمایه‌داری و دیکتاتوری حاکم و برای تحقق اهداف و مطالبات دموکراتیک و آزادیخواهانه، نقش شایسته‌ای ایفا کند.

اعتصاب کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر و ادامه تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان

کارگران شهرداری خرمشهر، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود، دست از کار کشیدند و در مقابل فرمانداری خرمشهر تجمع کردند. در این حرکت اعتراضی که با شرکت اکثر کارگران شهرداری اعم از کارگران فضای سبز، خدمات شهری و نیز کارکنان شهرداری همراه بود، اعتراض‌کنندگان خواستار پرداخت کلیه مطالبات معوقه خود شدند. معاونت سیاسی اجتماعی فرمانداری خرمشهر با تایید این مطلب گفت: با پی‌گیری‌های انجام شده قرار است حقوق آن‌ها پرداخت شود و چنین اضافه نمود که “کارگران به علت کمبود نقدینگی و مشکلات مالی که دارند صبرشان لبریز شده است.” کارگران لوله‌سازی خوزستان نیزدرادامه اعتراضات خویش، طی هفته گذشته نیز همه روزه، جهت بازنشستگی وپرداخت ٢۴ ماه حقوق معوقه‌شان در مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی به مشکلات خود شده‌اند. به رغم اعتراضات مداوم کارگران لوله‌سازی خوزستان اما تا کنون هیچ مقام و مرجعی به خواست این کارگران رسیدگی ننموده و مطالبات آنان همچنان بی پاسخ مانده است.

Share

مطالبات چایكاران داه نشود، چای برداشت نمی‌كنیمPosted: 31 Oct 2011 08:44 AM PDT

رئیس اتحادیه چایکاران با انتقاد از وعده‌های عمل نشده دولت نسبت به پرداخت مطالبات چایکاران گفت: باوجود تکرار وعده‌های مسئولان مبنی بر پرداخت مطالبات، تاکنون یک ریال هم به چایکاران داده نشده است. اعلام شده بود که با پایان چهارمین وآخرین مرحله برداشت برگ سبز یعنی مهر ماه، باقی مانده بدهی دولت به کشاورزان پرداخت می‌شود اما باز هم این وعده محقق نشد.

ایرج هوسمی در گفت‌و‌گو با ایلنا افزود: مهرماه آخرین فصل برداشت محصولاست و تمامی تولیدات باغات در این زمان به طور کامل برداشت می‌شود. این در حالی است که به دلیل انباشت مطالبات و عدم پرداخت پول خرید چای به کشاورزان، محصول برگ سبز در بسیاری از باغات برداشت نشده و به حال خود‌‌ رها شده است و اگر مطالبات چایكاران داه نشود قطعا نمی توان چای برداشت كرد.

به گفته هوسمی در حال حاضر چایکاران به واسطه پرداخت نشدن مطالباتشان در بد‌ترین شرایط اقتصادی قرار دارند، به طوریکه برخی از کشاورزان از تامین نیازهای حداقلی باز مانده‌اند.

رئیس اتحادیه چایکاران ضمن تاکید بر اینکه مسئولان منتصب در سازمان چای نسبت به این حوزه آگاهی درستی ندارند، عنوان کرد: متاسفانه مسئولان دولتی در قبال صنعت چای و کشاورزان این حوزه احساس مسئولیت ندارند. ما طی ماه‌های اخیر نامه‌ای به رئیس جمهور دادیم تا به واسطه عدم توجه به حوزه چای، اجازه تغییر کاربری باغات داده شود اما تاکنون این نامه هیچ پاسخی دریافت نکرده است. طی روزهای اخیر نیز متعاقبا نامه‌ای خطاب به وزیر جهاد کشاورزی به منظور رسیدگی به پرداخت مطالبات چایکاران نوشتیم که این نامه نیز بی‌پاسخ باقی مانده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در شرایط کنونی کشاورزان دیگر پولی برای آماده کردن باغات و کاشت دوباره محصول برای سال آینده ندارند. متاسفانه شرایط کنونی اصلا قابل تحمل نبوده و کسی هم به فکر چایکاران نیست.

Share

كمبود بیش از ۲ هزار پزشک در روستاهاPosted: 31 Oct 2011 08:43 AM PDT

مجری طرح پزشک خانواده گفت: «از مجموع 7 هزار و 272 پزشک مورد نیاز تنها 5 هزار و 103 پزشک در اختیار داریم و با كمبود 2 هزار و 169 پزشک مواجه هستیم.»

ایلنا: مجری طرح پزشک خانواده گفت: «به دلیل كمبود پزشك در روستاها اوایل مهرماه و در زمان جابه‌جایی پزشكان مشكلاتی وجود دارد.»

قایم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشكی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایلنا در مورد كمبود پزشك در روستاها گفت: «مهمترین مشکل اجرای طرح پزشک خانواده در روستا کمبود پزشک است.»

“محمد شریعتی”، در این نشست خبری كه در نمایشگاه مطبوعات در غرفه وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان مشکلات و نارسایی‌های این طرح در بخش روستا گفت: «از مجموع 7 هزار و 272 پزشک مورد نیاز تنها 5 هزار و 103 پزشک در اختیار داریم و با كمبود 2 هزار و 169 پزشک مواجهیم.»

وی با اعلام این که با تمام این کمبودها دانشگاه‌های علوم پزشکی طرح را به پیش برده و توازن نیرو را برقرار شده است، گفت: «البته کمبودها در همه جا یکسان نیست و در برخی استان ها مثل خراسان شمالی بیشتر و در برخی استان ها مثل قم کمتر است.»

وی با بیان اینکه کمبود تعداد دانش آموخته در هر دوره، کم بودن سرانه در این طرح، تعداد زیاد جمعیت تحت پوشش نسبت به تعداد پزشک بخش دیگری از مشکلات این طرح است، گفت: «برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم حقوق آنان افزایش یافته است ولی هنوز هم با ایده آل ها در این زمینه فاصله داریم.»

Share

۱۴۲ مورد بازداشت فعالان در مناطق کُردنشین ایرانPosted: 31 Oct 2011 08:43 AM PDT

دستگاه‎های قضایی و امنیتی-پلیسی ایران در سه ماه گذشته، بیش از 142 نفر از فعالان سیاسی و فرهنگی کُرد را در مناطق کُرد نشین ایران بازداشت کرده‎اند.
بر اساس آمار منتشر شده در وب‌سایت‌های خبری معتبر، طی سه ماه گذشته در اکثر شهر‌ها و روستاهای مناطق کُردنشین ایران، تعداد زیادی از شهروندان کُرد یا توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده‌اند و یا پس از احضار از سوی دستگاه قضایی بازداشت گردیده‌اند. دانشجویان و فعالان محیط زیست بخشی از این بازداشت شدگان هستند.
به گزارش سایت کردپا، اتهام برخی دیگر از این بازداشت شدگان، “اقدام علیه امنیت ملی” از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران اعلام شده است.
از دیگر سو در میان این بازداشت شدگان، تعداد زیادی از فعالان مدنی، فرهنگی و مطبوعاتی کردستان به چشم می‌خورد.

Share

هزینه ماهیانه در تهران؛ یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومانPosted: 31 Oct 2011 08:42 AM PDT

نتایج بررسی‌های شهرداری ‌تهران درباره كیفیت زندگی در پایتخت و همچنین شاخص‌های اقتصادی در این كلان‌شهر حاكی است: خانوارهای ساكن تهران در ماه به‌طور متوسط حداقل یك میلیون و 216 هزار تومان هزینه دارند كه از این رقم فقط 216 هزار تومان بابت اقلام خوراكی صرف می‌شود.

در گزارشی كه با عنوان اطلس كلان‌شهر تهران تهیه شده، ضمن تشریح آمارهایی درباره میزان دسترسی ساكنان پایتخت به مسكن اعلام شده است: خریداران و اجاره‌نشین‌ها اغلب به سكونت در آپارتمان‌های با متراژ حداقل 50 و حداكثر 70 مترمربع گرایش پیدا كرده‌اند.

شهرداری‌تهران كه همه ساله كیفیت زندگی در پایتخت و همچنین وضعیت متغیرهای كلان اقتصادی در این شهر را بررسی می‌كند در تازه‌ترین گزارش، از افزایش بهای سبد‌هزینه‌ای خانوارها و همچنین گرایش پایتخت‌نشینان به تملك و اجاره آپارتمان‌های متراژ‌ كوچك خبر داده است.

گزارش «دنیای‌اقتصاد» از جزئیات سالنامه آماری شهرداری ‌تهران حاكی است: حداقل هزینه ماهانه خانوارهای ساكن تهران، رقمی معادل یك میلیون و 216 هزار تومان است؛ به طوری كه هزینه سالانه خانوارهای مناطق شهری تهران حداقل 14 میلیون و 600 هزار تومان برآورد شده است كه 12 میلیون آن را هزینه‌های غیرخوراكی و مابقی را خوراكی تشكیل می‌دهد.

سهم هزینه تامین مسكن شامل اجاره‌بها یا قیمت خرید، بخش قابل توجهی از هزینه‌های غیرخوراكی را به خود اختصاص می‌دهد.

آخرین آمار از چیدمان جمعیت تهران در مناطق 22گانه كه مربوط به سال 88 می‌شود، نیز نشان می‌دهد: 2میلیون و 373 هزار خانوار – با بُعدخانوار سه‌نفر- در این كلانشهر ساكن هستند كه مجموع جمعیت تهران را به 8 میلیون و 217 هزار نفر رسانده است. براین اساس منطقه 22 دارای كمترین جمعیت ساكن و منطقه4 دارای بیشترین جمعیت ساكن است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نتایج بررسی‌های شهرداری‌تهران همچنین درباره كیفیت زندگی و اوضاع اقتصاد مسكن در پایتخت نشان می‌دهد: گرایش متقاضیان مسكن به سمت واحدهای مسكونی با متراژ كمتر از 100 متر افزایش پیدا كرده است، به طوری كه عمده تهرانی‌ها تمایل به اجاره یا خرید آپارتمان‌های 50 تا 70 مترمربعی با حداقل دارای 2 اتاق را دارند كه همین گرایش هم‌اكنون باعث افزایش واحدهای مسكونی با تعداد دو اتاق در سطح شهر تهران شده است.

براساس آمار منتشر شده، ساختمان‌های مسكونی نوساز در مناطق تهران اغلب مساحتی بین 40 تا 70 مترمربع دارند، اما متوسط زیربنای مسكونی در این كلانشهر هنوز بالاتر از 100 مترمربع گزارش شده است.

آن‌طور كه شهرداری‌تهران اعلام كرده، در پایتخت، 57 درصد ساكنان مالك آپارتمان هستند و مابقی اجاره‌نشین یا به صورت رایگان در خانه‌های سازمانی سكونت می‌كنند.

در تحلیل شهرداری‌ تهران درباره نحوه تصرف مسكن در پایتخت تاكید شده است: شاخص تصرف ملكی در برخی از جوامع توسعه‌یافته همچون آلمان و سوئیس از میزان بسیار پایینی برخوردار است و كمتر از 40 درصد كل ساكنان را تشكیل می‌دهد، اما در برخی دیگر از كشورها همچون انگلستان، این شاخص بالا و در حد 70 درصد است. در كشورهایی كه شاخص تصرف ملكی در آنها پایین است، بخش عمده‌ای از اراضی و همچنین واحدهای مسكونی شهرها در مالكیت شهرداری‌ها قرار دارد و در عین حال با توجه به سطح رفاه و برنامه‌های دولت در تامین مسكن، مردم در این كشورها انگیزه كمتری برای مالكیت مسكن دارند.

شهرداری‌ تهران معتقد است: در كلانشهر تهران بالا بودن میزان تصرف ملكی به عنوان وضعیت مطلوب بخش مسكن تلقی می‌شود، زیرا از یك‌سو در نگاه خانوارها، مسكن به عنوان محل سكونت، سرمایه و نوعی پس‌انداز برای خود و فرزندان است و از سوی دیگر، برنامه‌های دولت در تامین مسكن و بالا بردن شاخص تصرف ملكی مسكن به عنوان یك سیاست مثبت تلقی می‌شود.

Share

تظاهرات جنبش “ما ۹۹ درصدیم”در فرانکفورت-۷ آبان ۱۳۹۰Posted: 30 Oct 2011 12:21 PM PDT

Share

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۸ آبانPosted: 30 Oct 2011 10:33 AM PDT

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – آینده مردم در لیبی پس از کشته شدن معمر قدافی و انتخابات اخیر در تونس در گفتگویی با بهروز فراهانی تحلیل‌گر مسائل سیاسی- و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۷ با عنوان “چالشی جديد در مناسبات بين‌المللی جمهوری اسلامی”، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared در زیر استفاده کنید:

 

تفسیرهای خبری:

آتش سوزی در پالایشگاه نفت شازند و یک میدان نفت و گاز، دست کم چهار کشته و زخمی برجای گذاشت

صبح روز جمعه ششم آبان ماه در حالی که کارگران و کارکنان دکل ۴۳ فتح شرکت ملی حفاری در حال حفاری بودند، وقوع یک انفجار و آتش‌سوزی در این دکل، جان یک نفر از کارکنان را گرفت و سه تن دیگر را مصدوم ساخت. بر اساس گزارش خبر گزاری مهر، به دنبال این حادثه، دکل فعال در میدان نفت و گاز بی‌بی حکمیه نیز در همان بامداد روز جمعه دچار حریق و آتش‌سوزی شد که تا لحظه تنظیم این خبر هنوز دلایل این آتش‌سوزی و تلفات احتمالی آن مشخص نشده است. علاوه بر این‌ها عصر روز جمعه خط لوله ٢۶ اینچ گاز تزریقی پازنان به طول ۵٠ کیلومتر که گاز مخزن پازنان ٢ را به گچساران منتقل می‌کند، دچار پارگی و آتش سوزی شد. این نخستین بار نیست که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و یا پالایشگاه‌های ایران انفجار و آتش‌سوزی رخ می‌دهد و هر بار شماری از کارگران و کارکنان این واحدها را مصدوم نموده و یا به کام مرگ می کشاند. پالایشگاه آبادان نیز در اوائل خرداد سال جاری شاهد انفجار مهیبی بود که در اثر آن، یک نفر کشته و بیش از ٢٠ نفر مجروح شدند. روز پنجشنبه ٢٣ تیر نیز انفجار مهیبی در شرکت ملی پالایش و پخش نفتی تهران به وقوع پیوست و سه نفر را به شدت مصدوم ساخت. به این لیست باز هم می‌توان اضافه نمود. بروز آتش‌سوزی در شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بندر امام، آتش‌سوزی در چاه شماره ٢۴ میدان نفتی نفت‌شهر، انفجار و آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی خارک، آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی پردیس و انفجار و آتش سوزی در خط لوله گازی سرخس، انفجار و آتش‌سوزی پی در پی خطوط انتقال گاز، در زمره حوادثی در بخش نفت و گاز و پتروشیمی است که ده‌ها تن را مجروح و مصدوم ساخته و یا به کام مرگ فرستاده است. این رویدادهای دردناک نشان‌دهنده آن است که پس از اعمال تحریم‌های آمریکا، میزان سوانح از جمله انفجارات و آتش‌سوزی‌ها در این بخش‌ها به نحو آشکاری افزایش یافته است. رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی، فشار کار و استثمار کارگرانی که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به کار مشغول‌اند را به نحو روز افزونی تشدید نموده است. جمهوری اسلامی که به رغم تمام ادعاهایش قادر به تأمین قطعات و لوازم مورد نیاز این صنایع نیست، با استفاده از نمونه‌هایی که کیفیت آن‌ها بسیار پائین و خارج از استانداردهای بین‌المللی‏ست و نیز با استفاده بیش از حد از دستگاه‌ها و قطعاتی که عمر مفید خود را از دست داده‌اند، آشکارا میزان این سوانح را بالا برده است. مسبب اصلی تمامی این انفجارات و آتش‌سوزی‌ها و حوادث، و مسبب اصلی مصدوم شدن و مرگ کارگران، کس دیگر ی جز رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی نیست.

تجمع اعتراضی کارگران نی بُر کشت و صنعت کارون در برابر مجلس

کارگران نی‌بر کشت و صنعت کارون شوشتر، در ادامه اقدامات اعتراضی خود در چند روز گذشته، از جمله تجمع در مقابل درب ورودی کارخانه، روز چهارشنبه این هفته نیز در تهران و در مقابل درب شمالی مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند. بسیاری از این کارگران که بین ٢٠ تا ٣٠ سال سابقه‌ی کار دارند و کارفرما ۹ درصد حقوق آن‌ها را بابت حق بیمه کسر نموده است، اما آن را در سنوات سابقه بیمه کارگران منظور ننموده است و به جای دوازده ماه، گاه فقط پول ۹ ماه آن به حساب تأمین اجتماعی واریز شده است. کارگران نی‌بُرکه بارها دست به اعتراض و اعتصاب زده و به شیوه‌ی محاسبه‌ی سنوات بیمه‌ای خود اعتراض کرده‌اند، این بار نیز با تجمع در مقابل مجلس نسبت به این موضوع اعتراض نموده و خواستارحق و حقوق خویش شدند.

اعلام موجودیت تشکل دانشجویان کوی دانشگاه تهران و هشدار به برپائیِ تجمعات اعتراضی در ١٣ آبان

به دنبال اعتراضات دانشجویان کوی دانشگاه تهران در تاریخ ٣۰ مهر، جمعی از دانشجویان ساکن کوی این دانشگاه با صدور بیانیه‌ای اعلام نمودند که تشکلی مستقل برای پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه تهران را تاسیس نموده‌اند. در این بیانیه همچنین اعلام شده است که در صورت عدم پیگیری و پاسخ‌گوئی به مشکلات صنفی دانشجویان، در روز ۱٣ آبان ماه، مجدداً دست به تجمع خواهند زد. در قسمت‌هائی از این بیانیه چنین آمده است:

“ما دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران … با اعلام عدم تایید شورای صنفی انتصابی دانشگاه تهران و با انگیزه احقاق حقوق اولیه مان شورای صنفی مستقل از حیطه نظارت و تصمیم‌گیری مسئولین دانشگاه را به صورت خودجوش تشکیل می‌دهیم. باشد تا با یاری و همکاری تمامی دانشجویان، این شورا بتواند اهرم فشاری برای سیاست‌های سخت‌گیرانه مسئولین نسبت به دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه تهران و احقاق حقوق اولیه و بدیهی مان باشد.” در بیانیه اهداف “شورا” به شرح زیر بیان شده است: “١- اعلام مشکلات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه و رساندن آن به گوش مسئولین مربوطه ٢- همیاری طلبیدن از کلیه دانشجویان دانشگاه برای احقاق حقوق صنفی ٣ – ایجاد هم‌فکری میان دانشجویان برای ارائه راه حل‌های عملی و کاربردی ۴- خارج نمودن دانشجویان کوی از فضای منفعلانه کنونی ۵ – ساماندهی اعتراضات”

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان کوی دانشگاه تهران در ادامه می‌افزاید: “متاسفانه پس از تجمع ٣۰ مهر ماه در کوی دانشگاه و اعتراض به وضعیت معیشتی اسفبار کوی دانشگاه، مسئولین که هیچ گونه تجمعی حتی از نوع صنفی را برنمی‌تابند با تهدید و ارعاب و فیلمبرداری سعی کردند از شروع و ادامه تجمع دانشجویان جلوگیری نمایند ولی دانشجویان بدون توجه به این تهدیدها تجمع نموده و اعلام کردند که به وضعیت موجود به شدت معترض می‌باشند. روز بعد مسئولین دانشگاه به جای حل ریشه‌ای مسائل صنفی، با فرستادن مسئولین رده پایین دانشگاه در کوی دانشگاه و نیز عدم پاسخگویی شفاف پیرامون حل مشکلات صنفی دانشجویان نشان دادند که رغبتی به حل مسائل دانشجویان ندارند. لذا این شورا اعلام می‌دارد که به مسئولین دانشگاه برای حل مشکلات ۱۰ روز وقت می‌دهد و در غیر این صورت در ۱٣ آبان دست به برگزاری تجمعات و اعتراضات دانشجویی با رویکردی جدید خواهد زد.”

اعتراضات دانشجوئی تنها به اعتراضات دانشجویان کوی دانشگاه تهران خلاصه نمی‌شود. اعتراضات دانشجوئی برای تحقق مطالبات صنفی یا سیاسی دانشجویان، در حال حاضر اغلب دانشگاه‌های کشور را فرا گرفته است. این اعتصابات و اجتماعات اعتراضی که از آغاز سال تحصیلی جدید پیوسته در حال گسترش بوده است، نویدبخش آن است که جنبش دانشجوئی پس از گذشت یک دوره، بار دیگر کمر راست کند و در مبارزات توده‌های مردم زحمتکش ایران علیه رژیم سرمایه‌داری و دیکتاتوری حاکم و برای تحقق اهداف و مطالبات دموکراتیک و آزادیخواهانه، نقش شایسته‌ای ایفا کند.

اعتصاب کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر و ادامه تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان

کارگران شهرداری خرمشهر، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود، دست از کار کشیدند و در مقابل فرمانداری خرمشهر تجمع کردند. در این حرکت اعتراضی که با شرکت اکثر کارگران شهرداری اعم از کارگران فضای سبز، خدمات شهری و نیز کارکنان شهرداری همراه بود، اعتراض‌کنندگان خواستار پرداخت کلیه مطالبات معوقه خود شدند. معاونت سیاسی اجتماعی فرمانداری خرمشهر با تایید این مطلب گفت: با پی‌گیری‌های انجام شده قرار است حقوق آن‌ها پرداخت شود و چنین اضافه نمود که “کارگران به علت کمبود نقدینگی و مشکلات مالی که دارند صبرشان لبریز شده است.” کارگران لوله‌سازی خوزستان نیزدرادامه اعتراضات خویش، طی هفته گذشته نیز همه روزه، جهت بازنشستگی وپرداخت ٢۴ ماه حقوق معوقه‌شان در مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی به مشکلات خود شده‌اند. به رغم اعتراضات مداوم کارگران لوله‌سازی خوزستان اما تا کنون هیچ مقام و مرجعی به خواست این کارگران رسیدگی ننموده و مطالبات آنان همچنان بی پاسخ مانده است.

Share

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

You are subscribed to email updates from نیویورک
To stop receiving these emails, you may unsubscribe now.
Email delivery powered by Google
Google Inc., 20 West Kinzie, Chicago IL USA 60610

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 31 اکتبر 2011 بدست در eshtrak، اخبار - news & views فرستاده شده و با برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: