اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

هفته ای که گذشت….!،اخبار هفته،رسانه شمائید:گردآوری از شهلا صفایی!

دریافتی:

 

 

فیلم:

سخنان جنتی در نماز جمعه تهران، ۸ مهر

آتش زدن عکس دیکتاتور سوریه

سوریه: شلیک گاز اشک آور به داخل مسجد

سوریه؛ ادامه تظاهرات با شعار سرنگونی رژیم اسد ـ1

سوریه؛ ادامه تظاهرات با شعار سرنگونی رژیم اسد ـ2

مادران عزادار ایران

شلیک چند جوان به خودرو و انفجار آن در شهر یزد؛ این تفریح نیست مقدمات فاجعه فرداست!

اقدام جدید اتحادیۀ اروپا برای محکومیت خشونت در سوریه

یادی از صحنه درگیری بین مردم و گارد در خیابان آزادی

جمع آوری دیش های ماهواره و تخریب آنها در مشهد

اعتراض و تظاهرات در بازار پارچه فروشان تهران

سخنان اژه ای در مورد تخلفات بانکی در اختلاس بزرگ

سارا شورد: از آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران حمایت می کنم

تظاهرات هزاران نفری در یمن

مراسم تشییع جنازه ابراهیم جعفرزاده و مینا کهربایی

تلویزیونِ جمهوریِ اسلامی، دکولتۀ سارا شرود را سانسور کرد

جشن تولد محمد و عبداله فتحی بر سر مزارشان

هفت ميليون دانش آموز ترک تحصيلي

واکنش پدر میثم عبادی به حرفهای احمدی نژاد درآمریکا

واکنش مادر سهراب اعرابی به حرفهای احمدی نژاد درآمریکا

یک مزدور دیگر سپاه پاسداران رژیم فقیه در سوریه شناسایی و دستگیر شد

رحیم‌ پورازغدی: ایران باید خود را برای حمله به شمال آفریقا، شرق آسیا و قلب اروپا آماده کند/ اول مهر 1390، 23 سپتامبر

تظاهرات ایرانیها و نروژیها جلوی زندان پناهندگان

********************

کلیپ و ویدئو:

والس عروسی؛ برای نهال سحابی

«آرش کمانگیر» منظومه ای از سیاوش کسرایی با صدای شاعر

اندر حکایت ساخته شدن فیلمی در لندن و بازداشت عده ای در تهران

اینجا ایران است؛ باورکنید!

فقر در استان لرستان

پنج در پنج مبارزه با حجاب اجباری

درددل های یک مهاجر افغان مقیم ایران

اعلاميه جهانی حقوق بشر مادهِ ۲۲

محسن نامجو با شعری از دکتر رضا براهنی در حضور شاعر

ویدیو جدید از شاهین نجفی

مراحل نجات یک خودروی تصادفی در ایران

دانشجوهای ایرانی در فستیوال رقص دانشگاه

صدایی بی نظیر در متروهای نیویورک

فیلمی بی نظیر از مردگان داخل دخمه زرتشتیان؛ یزد

اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر

دونوازی؛ امیر علی خلیلی تهرانی و احمد رضا محبوبی حسینی: چهار مضراب بیات ترک و رنگ دشتی

آراز-آراز- آواز خنیاگران در مورد صمد بهرنگی

موسیقی آذربایجانی-صمد ببهرنگی- صمد در قلب من است- شعر اوختای

قسمتی از کنسرت معمای هستی، شجریان، لطفی، افشارنیا

ازدواج احمدي نژاد با بشار اسد در نيويورک

فریاد درد زخمهای وطن از زبان هیلا صدیقی

جنگ حضرت عیسی و امام زمان با کشورهای غربی و شکست آنها

احمدي نژاد: افسانه خانم شماره بدهند تا قرار بگذاريم

پیرمرد باحال

همسر آزاری؛ یکی از گناهان نابخشودنی!!!!!

********************

لینک:

خون نوشته های یک دختر جوان (نهال سحابی)

اندوهنامه؛ شاملو با صدائی در تبعید …

فیلم های چهارمین گردهمایی سراسری در باره کشتار زندانیان سیاسی در ایران

گزارش راديو ندا از تظاهرات ايرانيان در دفاع از زندانيان سياسي – لندن

*******************

اخبار هفته :

افزایش تقابل سیاسی میان ایران و ترکیه

دویچه وله : ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ منطقه با پیشینه‌ی تاریخی‌شان تاثیری گسترده بر تحولات در خاورمیانه دارند. سیاست‌های متفاوت ترکیه و جمهوری اسلامی در قبال جنبش‌های اعتراضی در کشورهای عربی شکاف میان تهران و آنکارا را بیش از پیش تعمیق بخشیده است.

در روزهای گذشته مقام‌های رسمی، نظامی و دینی ایران هر چه بیشتر سیاست‌های ترکیه را مورد نقد قرار داده‌اند. به نظر می‌رسد که دو نگرش متفاوت از اسلام و انزوای هر چه بیشتر جمهوری اسلامی در میان نیروهای معتدل مسلمان دلیل حملات و انتقاد مقامات ایرانی شده است.

یکی دیگر از موارد مهم اختلاف میان دو کشور استقرار تاسیسات سپر دفاع موشکی ناتو در خاک ترکیه است. ترکیه به عنوان عضو ناتو خود را موظف می‌داند که در هماهنگی با برنامه‌های کلی این پیمان نظامی عمل کند. احمد وحیدی، وزیر فاع ایران در هفته گذشته اعلام کرد که استقرار سامانه ضدموشکی در ترکیه در جهت «دفاع از رژیم صهیونیستی و آمریکا» بوده و ترکیه در زمینه «توجیه‌ای» ندارد.

اما علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران در خصوص استقرار سپر دفاع موشکی در ترکیه برخلاف نظامیان گفت: «ما به وضوح مخالفت‌هایمان را به برادران ترک‌مان منتقل کرده‌ایم. ما هنوز نظر منابع رسمی ترک را درباره این موضوع دریافت نکرده‌ایم و همچنان هیچ اطلاعی نداریم که نشان دهد ترکیه ۱۰۰ درصد چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.»

در حالی‌که سیاست‌های متقابل تهران و آنکارا در قبال رژیم اسد هرچه بیشتر آشکار می‌شود صالحی در اینباره تصریح کرد که «مسایل سوریه بر روابط دو جانبه ایران و ترکیه تاثیری نخواهد داشت. این روابط مهمتر از آن است که اجازه دهد مسایل بین‌المللی بر آنها تاثیر بگذارد.» صالحی همزمان تاکید کرد که «روابط ایران با سوریه استراتژیک است.»

آیت‌الله مکارم شیرازی: ترکیه به مسلمانان از پشت خنجر می‌زند

آیت‌الله مکارم شیرازی در انتقاد به سیاست ترکیه تصریح کرد که «ترکیه گرچه در ظاهر با اسراییل جنگ زرگری دارد، اما از پشت به مسلمانان خنجر می‌زند.»

مکارم شیرازی از مسئولان جمهوری اسلامی خواست که در برابر سیاست‌های ترکیه در منطقه سکوت نکنند.

این مرجع تقلید افزود: «کار زشت دیگر دولتمردان ترکیه این است که دست در دست عربستان و آمریکا گذاشته‌اند و علیه سوریه اقدام می‌کنند تا آنجا را مانند لیبی به جنگ داخلی بکشانند تا تعداد زیادی از مسلمانان را به کشتن دهند.» وی گناه سوریه را تنها «مقابله با اسراییل» دانست.

متکی: ترکیه دارای اشتباهات راهبردی است

منوچهر متکی، وزیر امورخارجه پیشین ایران نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا گفت که «نقش عربستان، ترکیه و قطر در تحولات منطقه به شدت سوال‌برانگیز است.»

متکی با بر شمردن اشتباهات راهبردی ترکیه تصریح کرد که بر خلاف ادعاهای پیشین مسئولان ترکیه مبنی بر اینکه آنکارا با تمامی کشورهای منطقه دوستی دارد، این کشور با استقرار سپر دفاع موشکی به این سیاست پشت کرده است.

متکی درباره استقرار سپر دفاع موشکی افزود «می‌توان این اقدام در رابطه با رژیم صهیونیستی (اسراییل) را گامی مقدماتی برای برداشتن گام اصلی یعنی استقرار موشک‌های آمریکایی در ترکیه دانست.»

ارزیابی متفاوت از تحولات لیبی و سوریه

متکی ضمن انتقاد از ترکیه به خاطر همراهی با ناتو در ماموریت لیبی تصریح کرد که «ترکیه نباید شریک ناتو در تخریب زیرساخت‌ها و خسارت‌های چند میلیارد دلاری این کشور شود. اردوغان می‌بایست متوجه شود که هدف آمریکا و ناتو ساقط کردن قذافی از طریق بمباران نیست. (…) آنها به دنبال جنبش‌های سیاسی و قراردادهای نفتی و نظامی در دور بعد از قذافی بودند.»

وزیر پیشین امورخارجه ایران همچنین خواستار پاسخگویی آنکارا درباره تجمع مخالفان اسد در ترکیه شد. متکی افزود: چرا ترکیه «مخالفان پیشین حکومت سوریه را که سال‌ها در کشورهای اروپایی ساکن بودند را در کنفرانسی در استانبول گرد هم می‌‌آورد. دستور چنین ماموریتی از کدامین مرکز قدرت صادر شده بود؟»

بر خلاف تحلیل‌های متکی اردوغان در بازگشت از مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: «کلید سوریه دست ایران بوده و تهران تنها عامل کمک‌کننده به بقای نظام اسد است.» براساس گزارش برخی روزنامه‌های ترکی، اردوغان در رابطه با سوریه گفت‌وگویی نیز با احمدی‌نژاد داشته است. این روزنامه‌های به نقل از اردوغان می‌نویسند: «موضع امروز ایران نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. به آنها گفتم که سوریه از رفتارها و مواضع شما جسارت پیدا می‌کند.»

دفاع ترکیه از خواسته‌های فلسطینیان و جنبش‌های آزادی‌خواهانه در کشورهای عربی هرچه بیشتر مدل اسلام ترکی را در برابر گزینه افراطی مطرح ساخته است. شاهرودی ريیس پیشین قوه قضاییه نیز در گفت‌وگو با برخی نمایندگان مجلس در همین رابطه گفته بود: «من از محدوديت‌های وزارت امور خارجه مطلع نيستم اما هنوز ايران به جز نقش‌آفرينی ايدئولوژيك و استراتژيكی كه متعلق به خود انقلاب است، آنگونه كه برخی كشورها مثل تركيه كه فعال‌تر از ما ظاهر شده و به نفع مديريت اسلام ليبرال‌مآب عمل می‌‌كند، نقش و حضور فعالی در تحولات نداريم.»* خبرگزاری سپاه (فارس) : اتهام ندرخانی ارتکاب جرایم خشن است
* انتقال 12 زندانی به سلولهای انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

خبرگزای رسپاه (فارس) : اتهام ندرخانی ارتکاب جرایم خشن است

هرانا – خبرگزاری فارس متعلق به سپاه پاسداران اتهام یوسف ندرخانی را انجام جرایم خشن، تجاوز و اخاذی اعلام کرد.
این خبرگزاری که منبع اطلاعات خود را معرفی نکرده است مدعی شد یوسف نادرخانی به اتهام انجام جرایم خشن مانند تجاوز و اخاذی‌های متعدد به این مجازات محکوم شده است و اساسا این موضوع هیچ ارتباطی با مسئله خروج وی از دین ندارد.
این در حالی است که آقای ندرخانی پیش‌تر نیز توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به اتهام فعالیت تبلیغی مسیحی بازداشت و دارای پرونده در نهادهای امنیتی است و هم کیشان وی نیز اتهام وی را خروج از دین اعلام کرده‌اند.

انتقال 12 زندانی به سلولهای انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

بنابه گزارشات رسیده به «فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران» روز پنجشنبه 7 مهر ماه 12 نفر از زندانیان زندان لاکان رشت که محکوم به اعدام شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلولها انفرادی این زندان منتقل شدند.
زندانیان عادی که به سلولهای انفرادی منتقل شدند متهم به داشتن مواد مخدر می باشند.
سیاست اعدام های گروهی و در ملاعام توسط ولی فقیه علی خامنه ای گرفته می شود و بدستور صادق لاریجانی رئیس منصوب وی در قوۀ قضاییه و از جنایتکاران علیه بشریت به اجرا گذاشته می شوند.هدف از این اعدام ها ایجاد فضای رعب و وحشت در میان مردم ایران است.از زمان انتصاب صادق لاریجانی به ریاست قوۀ قضاییه صدور و اجرای احکام اعدام به صورت جهشی روبه افزایش بوده است.محکومیت مسعود بابا پور، فعال دانشجویی به حبس تعزیری

جـــرس: مسعود بابا پور فعال دانشجویی عضو ستاد میرحسین موسوی، در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، به نه ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش جرس حاکی از آن است، مسعود باباپور دانشجوی رشته مهندسی صنایع دانشگاه ایوانکی و از فعالین دانشجویی که سال ۸۸، و در جریان حوادث بعد از انتخابات، ابتدا مرداد ماه و بعد از آزادی، سپس در آستانه روز دانشجو هنگام خروج از دانشگاه بازداشت و پس از هفت ماه سلول انفرادی در بند ٢۰٩ زندان اوین، توسط قاضی مقیسه (شعبه ٢۸) به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود، که این حکم نیز عینا توسط شعبه ۵۴ تجدید نظر تایید شد.

بر اساس این گزارش، مسعود باباپور طی ماههای اخیر بارها به دادگاه انقلاب (به صورت کتبی و تلفنی) احضار شد، تا اینکه تیر ماه امسال به شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم گردید، که در پی اعتراض در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر، این حکم به مبلغ ۸۰۰ هزار تومان جریمه نقدی تبدیل شد.

در ادامه همین پرونده و در پی رسیدگی به اتهام «اخلال در نظم و تمرد از دستور پلیس» در دادگاه عمومی (مجتمع قضایی شهید صدوقی) این فعال دانشجویی به نه ماه حبس دیگر محکوم شد .ایران در مطبوعات جهان

صدای آمریکا : احتمال اعدام کشيش يوسف ندرخانی پيرو کلسيای انجيلی ايران، پاسخ شبکه القاعده به ادعای محمود احمدی نژاد مبنی بر توطئه بودن واقعه تروريستی ١١ سپتامبر و همچنين نقش ميرحسين موسوی در داغ شدن بازار کتاب ايران، از جمله موضوعهای مطرح شده در روزنامه های انگليسی زبان است.

روزنامه ديلی تلگراف چاپ لندن که هشدار وزير امورخارجه بريتانيا در زمينه اجرای حکم اعدام کشيش يوسف ندرخانی را عنوان گزارش خود قرار داده، می نويسد: يوسف ندرخانی عضو کليسای انجيلی ايران که در سال ٢٠٠۹ بازداشت شده، به جرم ارتداد به اعدام محکوم شده است.

اين کشيش ٣٤ ساله و پدر دو فرزند، يک کليسای خانگی را در خانه اش واقع در رشت، برپا کرده بود.

ديلی تلگراف می افزايد: بنا به گزارش ها دادگاه طی سه نوبت از اين کشيش خواسته بود تا از عقايد دينی خود دست برداشته مسلمان شود تا از حکم اعدام برهد؛ اما او با رد اين درخواست گفته است من مصممانه بر ايمانم به مسيحيت پايبندم، و توبه نخواهم کرد.

ديلی تلگراف می نويسد ويليام هيگ، وزيرامورخارجه بريتانيا، ازحکومت ايران خواهان لغو حکم اعدام يوسف ندرخانی شده است.

اما در خبری ديگر روزنامه اکونوميک تايمز چاپ آمريکا گزارشی دارد با عنوان: «القاعده از احمدی نژاد خواست دست از دعاوی طرح توطئه پيرامون يازدهم سپتامبر بردارد.» اين روزنامه می نويسد القاعده با صدور اطلاعيه ای خطاب به محمود احمدی نژاد از وی خواسته است از گسترش تئوری توطئه بودن حملات تروريستی ١١ سپتامبر که گويا دولت آمريکا در اين حملات دست داشته است، دست بردارد. اطلاعيه القاعده که در مجله انگليسی زبان «اينسپاير» متعلق به القاعده منتشر شده توطئه بودن يازدهم سپتامبر را ادعای مسخره و مضحک خوانده که توسط احمدی نژاد به آن دامن زده می شود. ادعايی که می گويد اين واقعه توسط دولت آمريکا طراحی شد تا به عراق حمله کند.

مقاله القاعده سپس با طرح پرسش «چرا دولت ايران چنين باور مضحکی را دامن می زند؟» خود پاسخ می دهد: «زيرا دولت ايران که می خواهد در قلب مسلمانان محروم جهان جای گيرد القاعده را رقيب خود می بيند.»

و روزنامه فايننشال تايمز چاپ لندن نيز در گزارشی با عنوان «رهبر مخالفان ايران هيجان کتاب را آغاز کرده است،» می نويسد: زمانی که ميرحسين موسوی، رهبر مخالفان، از محل بازداشت خانگی اش به کتاب گزارش يک آدم ربايی اثر گابريل گارسيا مارکز اشاره کرد، نسخه های موجود اين کتاب در بازار ايران ناياب شد.

فايننشال تايمز سپس می افزايد: صنعت زيرزمينی نشر کتاب به سرعت دست به کار شد و با چاپ زيرزمينی کتاب «گزارش يک آدم ربايي» کمبود بازار را پاسخ داد. از ديگر سو بسياری از وب سايت ها و وبلاگهای مخالفان نيز دست به انتشار نسخه الکترونيکی اين کتاب زدند.

اين روزنامه سپس می افزايد: ميرحسين موسوی گفته است برای شناخت بهتر از شرايط بازداشت خانگی او و همسرش، کتاب گزارش يک آدم ربايی مارکز را بخوانيد.

به نوشته اين روزنامه، ميرحسين موسوی سپس از هوادارانش خواسته است در انتخابات مجلس آينده شرکت نکنند.احمد علم الهدی : تفکیک‌جنسیتی برای حفظ حرمت بانوان است

امام جمعه مشهد در خصوص تعبیر درستی و نادرستی تفکیک جنسیتی گفت: طرح تفکیک جنسیتی برای صیانت حرمت خواهرانی است که در راستای علم و تعالی دانشمندی قرار گرفته اند و این قانون تحت عنوان صیانت از خواهران باید پیگیری شود.

به گزارش رسا، آیت الله سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد مقدس و عضو شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان، در مراسم میثاق مهر که روز گذشته در رواق شیخ حر عاملی حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: این امر که آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها در مراسمی خاص در جوار حضرت رضا انجام می شود، دارای پیام خاصی است و وزیر علوم تحقیقات و فناوری در برنامه ریزی ها و مدیریت های شان مجری این پیام ارزشی قرار گرفته اند و آن این است که باید تعلم و آموزش با هماهنگی شدیدی با فرهنگ و دین اجرا شود، زیرا آمیختگی علم و فرهنگ و دین یکی از نقطه های برجسته انقلابی در سیره امام هشتم است.

وی همچنین در خصوص تعبیر تفکیک جنسیتی تعبیر، درستی و نادرستی آن گفت: طرح تفکیک جنسیتی برای صیانت حرمت خواهرانی است که در راستای علم و تعالی دانشمندی قرار گرفته اند و این قانون تحت عنوان صیانت از خواهران باید پیگیری شود؛ لذا ضرورت دارد که دانشگاه های مشهد و خراسان در این جریان پیشقدم باشند تا آمیختگی فرهنگ دینی را به عنوان نمادی متجلی در مراکز آموزش عالی استان خراسان شاهد باشیم.نامه چند گروه علمی جهانی به رهبری نظام: امید کوکبی را آزاد کنید

همزمان با برگزری دادگاه امید کوکبی، دانشجوی ایرانیِ دانشگاه تگزاس آمریکا و در ادامۀ واکنش های جهانی به دستگیری و تداوم بازداشت و اتهامات وارده به این دانشجوی نخبه، چندین کمیته و جمعیت علمی- پژوهشی بین المللی، مجددا از مقام رهبری خواستار آزادی وی شدند.

به گزارش جرس، نشریۀ «ساینس»، بزرگترین مجله علمی دنیا، گزارش داده است که در آستانۀ دادگاهِ امید کوکبی، چندین گروه علمی شامل: جامعه فیزیک آمریکا(APS) ، جامعه بین المللی اپتیک (ISPE) ، جامعه اپتیک آمریکا (OSA) ، کمیسیون بین المللی اپتیک(ICO) ، جامعه اپتیک اروپا (EOS) در نامه ای مشترک به رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی امید شده اند.

بر اساس این گزارش، در نامه های این جوامع علمی آمده است ” از طرف دانشمندان و مهندسان اپتیک از ۱٧۰ کشور دنیا و سازمان های بین المللی، ما با احترام خواستار این هستیم تا با نظر لطف شما دانشجوی ما به تحصیلات خود ادامه بدهد.”

در نامۀ مجامع علمی – پژوهشی جامعه جهانی به رهبری نظام، همچنین بازداشت و اتهامات وارده به امید کوکبی، یک “سوء تفاهم” ذکر شده و تاکید کرده اند که “کوکبی هیچ آموزشی در زمینه فیزیک هسته ای نمی بیند و از نظر سیاسی نیز، نه فعال بوده و نه به گروه سیاسی خاصی وابسته است و تمام مشغولیت ذهنی اصلی وی نیز، رشته اپتیک است که این زمینه از فیزیک هم هیچ ربطی به فن آوری هسته ای ندارد.”

امید کوکبی ٢۹ ساله، فارغ التحصیل رشته فیزیک و مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف بود، که جهت ادامه تحصیل در رشته اپتیک به دانشگاه بارسلونا اسپانیا رفت و بعد از اتمام کارشناسی ارشد در بارسلونا، برای تحصیل در مقطع دکترا نیز، دانشگاه تگزاس استین در آمریکا را انتخاب کرد و به تحصیل در زمینه ی تعامل بین لیزر و پلاسما پرداخت.

این دانشجوی اهل سنت و ترکمن، بهمن ماه سال ۸۹ هنگامی که برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و بیش از یک ماه در سلول انفرادی نگه داشته و سپس به بند ۳۵۰ منتقل شد و در نهایت به “ارتباط با دولت متخاصم” و “کسب درآمد نامشروع” متهم گردید.

چندی پیش نیز، گروهی از برندگان جایزه نوبل، در نامه ای خطاب به جمهوری اسلامی، نوشته بودند که امید از بزرگترین نخبگان فیزیک اتمی جهان است و پیش بینی می شود در سالهای آینده به یکی از بزرگترین دانشمندان این رشته تبدیل شود، اما در صورت تداوم حضور در زندان این فرصت برای وی و کشور از بین خواهد رفت.

همان زمان، بیش از سیصد تن از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف در نامه ای به رییس قوه قضاییه با انتقاد از بازداشت امید کوکبی ورفتارهای غیرقانونی با وی، ادامه زندان خارج از قانون و قبل از دادگاه کوکبی را نه یک مورد اتفاقی که نشانه‌ای از سوء‌ظن و برخورد خشن دستگاه قضایی با نسل جوان نخبه ایرانی دانستند.

یکی از دوستان کوکبی در ایالات متحده آمریکا ، که نخواست نامش فاش شود گفته است “توجه رسانه به این موضوع عامل لغو دادگاه قبلی (اوایل تابستان) بود و این بسیار خوب است، چرا که مقامات جمهوری اسلامی ترجیح می دهند این پرونده را در سکوت کامل و بدون بازتاب رسانه ای به اتمام برسانند.”

همچنین Eugene Chudnovsky یک فیزیکدان از دانشگاه سیتی نیویورک و عضو international Committee of Concerned Scientists می گوید “با توجه به توجه وسیع عمومی به قضیه ، قاضی تصمیم گرفت تا قبل از تحمیل حکم به کوکبی، تا زمانی که دستورهایی از دفتر رهبری بگیرد با قضیه به نرمی برخورد بکند.”

گفتنی است این کمیته در نامه ای جداگانه به رهبری جمهوری اسلامی خواستار آزادی کوکبی شده است. وی اظهار امیدواری می کند “فشار عمومی آزادی کوکبی را تضمین کند و نه اینکه دادگاه را به تعویق بیاندازد.”

جان کیتو، مشاور دانشجویان تحصیلات تکمیلی بخش فیزیک آن دانشگاه نیز می گوید “دانشجویان ایرانی اکنون در مورد بازگشت یا حتی دیدار از ایران هم نگرانی دارند.”

پایگاه جامعه فیزیک ایالات متحده نیز، همچنین نوشته است که جان کیتو، مشاور دانشجویی تحصیلات تکمیلی دانشگاه تگزاس در مورد کوکبی گفته است “او عاشق فیزیک و علم بود و تمام تمرکز او در این موضوعات قرار داشت …هیچ دلیل منطقی برای دستگیری وی وجود ندارد، چرا که وی فردی سیاسی نیست… کسانی که کوکبی را از نزدیک می شناختند با شنیدن دستگیری ایشان دچار شک شدند. آنها می گویند که وی نه تنها هیچ موقع هیچ کاری بر علیه ایران انجام نداده ، بلکه هیچ موقع ، چه در ایران و چه در خارج ایران ، وارد فعالیت های سیاسی نبوده است.”

یوجین چادوسکی، یکی از روسای موسسه Committee of Concerned Scientists پیرامون تعویق دادگاه قبلی امید می گوید” به نظر می رسید که به دلیل سر و صدای زیادی که این موضوع کرد … قاضی تصمیم گرفت برای امنیت خود هم که شده تا زمانی که دستوراتی را از دفتری رهبری بگیرد دادگاه را به تعویق بیاندازد.”

قاضی پروندۀ امید کوکبی، ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبۀ پانزده دادگاه انقلاب تهران و از قضاتِ رسیدگی به پروندۀ بازداشت شدگانِ حوادثِ بعد از انتخابات بود، که حکم های ناعادلانه و سنگین صادر کرده است.

امید کوکبی، تابستان امسال، در آستانهٔ تشکیل دادگاه خود، در نامه‌ای تکان دهنده به آملی لاریحانی با توصیف شرح شکنجه‌ها و انفرادی‌های خود درخواست تشکیل دادگاهی عادلانه با امکان دفاع داده بود.

مادر امید کوکبی، طی روزهای اخیر، در گفت‌وگویی مقامات جمهوری اسلامی را به بازگشت به راه راست و عقلانیت دعوت کرده و خطاب به مسئولان قضایی نیز گفته است “از مسئولین قضایی می خواهم که بیشتر از این باعث رسوایی سیستم قضایی کشور نشوند و با برخورد درست با پرونده اندک آبروی باقیمانده خود را حفظ کنند.”عضو موتلفه: خسارت رویدادهای پس از انتخابات بیشتر از جنگ هشت ساله بود

نسیم آنلاین : عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی و از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی می گوید «اهداف اولیه‌ جریان انحرافی گرفتن مجلس نهم است و به احتمال زیاد، ریاست جمهوری بعدی خواهد بود، اما نمی توانند کوچکترین موفقیتی در این زمینه داشته باشند، اما می‌توانند خسارات فراوانی مانند فتنه 88 وارد کنند. احتمال زیاد می‌دهم اگر با این جریان انحرافی مقابله جدی نشود خطر بزرگتری از فتنه 88 را در آینده داشته باشیم.»

به گزارش «نسیم»، حسن غفوری فرد، در گفتگو با هفته نامه «شما» (ارگان حزب موتلفه)، دلیل ورود جامعتین (جامعه روحانیت و جامعه مدرسین) و به ویژه مهدوی کنی و یزدی در عرصه انتخابات آتی را نشانگر آن دانست که «آنها احساس کردند در بیداری اسلامی در جهان بیشتر تأثیرگذار باشند» و همزمان گفت «حضور فتنه‌گران و جریان انحرافی نیز تاثیر داشته است.»

این فعال اصولگرا که به زعم خود در تمام انتخابات بعد از انقلاب حضور داشته، ادعا کرد «مثلاً مجلس ششم و شورای شهر و روستا در دوره اول بسیار بد بود، فتنه 88 بسیار جدی بود که برخی معتقدند این فتنه از هشت سال دفاع مقدس بیشتر هزینه داشته است. اینها حتماً تاثیر داشته است من فتنه 88 را مرده می دانم اما خسارت‌هایی که به کشور وارد شد را نمی‌توان نادیده گرفت و این فتنه بسیاری از کشورها را به طمع انداخت که تحرکاتی را علیه جمهوری اسلامی انجام دهند و حتی اسرائیلی‌ها فتنه‌گران را بهترین یاران خود دانستند و آنها به طمع افتادند. فتنه خاموش شده اما باید مراقب بود.»

وی تاکید کرد «حقیقت این است که احمدی نژاد به جریان انحرافی اعتقاد دارد. به لیدر جریان انحرافی اعتقاد صد درصد دارد که پاک و زلال است و هیچ کسی هم نتوانسته در این اعتقاد کوچکترین مشکلی ایجاد کند. حتی رهبری نامه کتبی می دهند و عملاً اجرا می‌شود اگر چه ایشان را معاون اول نمی‌گذارند اما الان نقش این فرد از معاون اولی بسیار پررنگ تر است و علیرغم اینکه رهبری و دستور داد، احمدی نژاد این فرد (مشایی) را معاون اول نگذاشت ولی اعتقاد به این فرد دارد و بارها گفته‌ که افتخار می‌کنند دور بعد مشایی رئیس جمهور شود و احمدی‌نژاد معاون او شود.»

وی پیرامون اینکه «آیا جریان انحرافی وابسته به بیگانگان است» گفت «هر جریانی که خلاف نظام عمل کرد را نمی‌توان وابسته به بیگانگان دانست اما جریان انحرافی مورد استقبال دشمنان است. روزنامه‌های آمریکایی در ورود مسئولین ایرانی به آمریکا جنجال به راه انداختند، دستگاههای خارجی از جریان انحرافی استفاده خواهند کرد حالا اینکه وابسته هستند یا نه هنوز نامشخص است. ممکن است حتی بگوییم فتنه 88 وابسته به خارج نبوده اما نیروهای خارج، از فتنه استفاده زیادی بردند.»توان نظامی ایران: کمیت بالا، کیفیت پرسش‌برانگیز

دویچه‌وله: معاون پدافند هوایی قرارگاه خاتم‌الانبیا در مراسم سالروز جنگ ایران و عراق گفت: «دفاع از ایران را در خارج از مرزها آغاز می‌کنیم». هم‌زمان، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران اعلام کرد که ناوگان دریایی ارتش راهی آب‌های اقیانوس اطلس می‌شود تا همانگونه که امریکا در خلیج فارس حضور دارد، ایران هم در نزدیکی آب‌های امریکا حضور داشته باشد.

وزیر دفاع نیز خبر از تحویل خط تولید انبوه موشک کروز به نیروی دریایی سپاه و ارتش داده و معاون تحقیقات نیروی دریایی ارتش هم اعلام کرده طراحی و ساخت ناوهای هواپیمابر در نیروی دریایی ارتش به زودی آغاز خواهد شد.

هوشنگ حسن‌یاری استاد کالج نظامی سلطنتی کانادا به دویچه‌وله می‌گوید که این ادعاها بیشتر برای به رخ کشیدن توان نظامی ایران در چشم رقباست. او معتقد است این اخبار می‌تواند از نظر کمیت واقعیت داشته باشد اما درباره کیفیت تولیدات نظامی ایران پرسش‌های اساسی وجود دارد.

دویچه‌وله: آقای حسن یاری در حالی که چند هفته پیش از سوی برخی مسئولان نظامی ایران تلویحاً اعلام شد که ایران هنوز قادر به ساخت موتور برای شناورهای خود هم نیست، امروز اعلام شده که تولید موشک کروز به تولید انبوه رسیده و خط تولید انبوه آن تحویل نیروی دریایی سپاه و ارتش شده است. به‌نظر شما چه قدر از این ادعاها واقعی ‌و چه قدر از آن تبلیغاتی است؟

دکتر هوشنگ حسن‌یاری: اطلاعاتی که از ایران می‌آید، همین است که شما اشاره کردید. یعنی ایران امروز به یکی از تولیدکنندگان بزرگ تسلیحات در جهان تبدیل شده است. در کنار این گفته البته بدبینی و حداقل سئوالاتی است که در منابع اطلاعاتی غربی وجود دارد و آن‌ها را در مطبوعات غرب می‌توان مشاهده کرد. به این معنا که ایران در گذشته در بسیاری موارد ادعاهایی داشته که این ادعاها با واقعیات نمی‌خوانده و حتی در مورد آن عکس‌های معروف مانور موشکی که ایران دو سه سال پیش منتشر کرد، نتیجه‌گیری این بود که این عکس‌ها دستکاری شده‌اند تا ایران را به‌عنوان کشوری نشان دهند که دارای چنین تسلیحاتی‌است، به‌خصوص موشک‌های با بُردهای مختلف. در نتیجه توانایی واقعی تولید تسلیحات ایران تردید زیادی در اذهان به‌وجود می‌آورد. ضمن این که البته باید اشاره کرد که ایران در حدود یک دهه‌ی گذشته با سرمایه‌گذاری‌های بسیار انبوه توانسته در مواردی موفقیت‌هایی به دست آورد.

یعنی شما معتقدید با توجه به بودجه عظیمی که صرف ساخت وسایل نظامی می‌شود، حداقل بخشی از این ادعاها می‌تواند واقعیت داشته باشد؟

بله مثلاً در مورد ساخت موشک‌ها ایران ابتدا تکنولوژی را از کشورهای دیگر وارد کرد. تکنولوژی موشک‌های اسکات ساخت شوروی و بعد کره شمالی و بعد با کار زیاد روی آن‌ها توانست آن‌ها را به نوعی بهبود بخشد. این البته یک واقعیت است. واقعیت دیگر نیز این است که ایران به دلیل دست یافتن به این توانایی موشکی توانست ماهواره‌هایی را به فضا پرتاب کند. منتهی چیزی که مهم است این که در مباحثی که در سطح استراتژیک در جهان صورت می‌گیرد، صرفاً کمیت مهم نیست. یعنی این که چه تعدادی موشک، هواپیما و ادوات دیگر تولید شود.

کیفیت و ارزش این وسایل مهم‌تر است و در بسیاری از موارد دیده شده که هنوز ایران به چنین کیفیت بالایی دست پیدا نکرده و همان طور که شما اشاره کردید، مثلاً در مورد موتور برای ساخت شناورها نیازمند به خارج است. یا در مورد سیستم دفاع ضد موشکی «اس ۳۰۰» بحث‌هایی جدی وجود داشت و ایران بسیار ناخرسند بود از این که روسیه چنین سیستمی را تحویل نداد، ولی چند روز بعد اعلام کرد که سیستم‌هایی را ساخته که به مراتب بهتر از سیستم ‌ساخت روسیه است. خوب اگر چنین بوده، پس چه اصراری بود که میلیون‌ها دلار پول به روس‌ها پرداخت شود برای سیستمی که در نهایت آن‌ها تحویل ندادند. بنابراین یک نوع دوگانگی بین گفتار و تولیدات دیده می‌شود که پرسش‌هائی جدی را در اذهان به‌وجود می‌آورد.

سئوال دیگری که وجود دارد، این است که اصلاً ایران چه قدر توانایی ساخت چیزهایی را که ادعا می‌کند دارد. مثلاً الان ادعا شده که طراحی و ساخت ناوهای هواپیمابر در نیروی دریایی ارتش بزودی کلید می‌خورد. آیا به نظر شما واقعاً توان ایران در حدی هست که بتواند ناو هواپیمابر طراحی کند و بسازد؟

این هم ازجمله مواردی است که به آن‌ها اشاره شد. یعنی زمانی که ایران به چنین تکنولوژیی دست پیدا کرد و این ناو هواپیمابر را تولید کرد، باید دید که این ناو چه نوع ناوی است. آیا صرفاً به قول استراتژیست‌ها یک پلاتفرم یا یک زمینه‌ای است که روی آن چیزی سوار می‌شود یا این که اساساً خود این سطح تولیدشده توان این را دارد که به عملیات نظامی دست بزند، اقیانوس‌ها را بپیماید و به نوعی سرزمینی باشد خودکفا و قادر برای ماه‌ها نبرد دریایی و یا مبارزه با حمله‌ی احتمالی هوایی. همه این‌ها سئوالاتی‌ست که باید درباره آن صحبت کرد. منتهی بایستی دید که این صحبت‌ها و گفته‌ها تا چه حد به واقعیات و به‌خصوص به واقعیات عملیاتی وآن واقعیاتی که ارزش نظامی دارند نزدیک هستند.

به نظر شما این صحبت‌هایی که مسئولان ایرانی می‌کنند، صرفنظر از این که چه میزان به واقعیت نزدیک هست یا نه، چه قدر مخاطب داخلی دارد و چه قدر برای ترساندن و زهر چشم گرفتن از مثلاً آمریکا و اسراییل است؟

به طور کلی همه کشورها ازجمله ایران، بخش عمده‌ای از سیاست خارجی و سیاست دفاعی‌شان را بر این مبنا تنظیم می‌کنند که ابتدا در داخل بتوانند با طرح آن‌ها نتیجه‌ مثبت بگیرند. در زمینه‌ی خارجی دو کشوری که شما اشاره کردید، یعنی آمریکا و اسراییل و همچنین می‌توان گفت بسیاری کشورهای دیگر، از توانایی دیداری و شنیداری بسیار بالایی برخوردار هستند و قادرند از طریق ماهواره‌ها رزمایش‌هایی را که ایران انجام می‌دهد، نظاره کنند و ببینند که ایران تا چه حدی توان نظامی واقعی دارد. بنابراین از دید این کشورها و برای آنان هر ادعایی که ایران می‌کند، البته در همان حد ادعا می‌ماند.

برخی اوقات در گذشته دیده شده که گرایشی در این دو کشور و کشورهای دیگر وجود دارد، برای بزرگ کردن حرف‌های ایران و اضافه کردن چیزهای دیگری بر این حرف‌ها، هم برای مصرف داخلی و ترغیب مردم در داخل این کشورها برای مقابله‌ی احتمالی با ایران و هم برای کشاندن دیگر کشورها به طرف خود. به خاطر همین است که در موارد بسیاری دیده شده، مثلاً در زمینه‌ی پرونده‌ی هسته‌ای ایران، که دقیقاً همین ادعاها و بعد کارهای تبلیغاتی بسیار زیادی که بر روی این ادعاها از طریق آمریکا، اسراییل و برخی کشورهای اروپایی صورت گرفت، به این نتیجه رسید که پرونده‌ی هسته‌ای ایران از شورای حکام آژانس بین‌المللی به شورای امنیت سازمان ملل برود و تحریم‌هایی را اعمال کنند.

بنابراین کشورهایی که باید بدانند چه می‌گذرد، به طور قطع توانایی و دانش و بینش آن را دارند که ببینند تا چه حد ادعاهایی را که ایران دارد به واقعیت نزدیک هستند. همچنین در مورد کشورهای دیگر. تنها مورد ایران نیست. در گذشته مثلاً لیبی بود، عراق، کره شمالی و حتی زمان جنگ سرد، شوروی ادعاهایی داشت که به‌هیچ‌وجه با واقعیات نمی‌خواندند. منتهی آمریکا به دلایل منافع استراتژیک که به برخی از آن‌ها اشاره کردم این ادعاها را پررنگ‌تر می‌کرد.

روز چهارشنبه ششم مهر خبری منتشر شد مبنی بر حضور ناوگان دریایی ایران در اقیانوس اطلس و در نزدیکی آب‌های ایالات متحده آمریکا. وقتی این خبر را در کنار خبرهای اخیر در مورد بالا رفتن توان نظامی ایران می‌گذاریم، می‌توانیم این طور نتیجه بگیریم که واقعاً توان نظامی ایران حداقل در حدی هست که بتواند به نزدیکی آمریکا ناوگان بفرستد و از پس پیامدهای آن هم برآید؟

پیامدهایش جای بحث دارد. منتهی این که ایران قادر است چنین کاری کند، البته قبلا دیده شده است. مثلاً زمانی که شناورهایی را به دریای سرخ و بعد به دریای مدیترانه روانه داشت. ایران چنین توانایی را دارد. منتهی باز برمی‌گردد به بحث کیفیت و کمیت و بحث این که آیا این شناورها صرفاً ملاقات‌کننده یا به اصطلاح میهمان هستند، چون در عرف نظامی چنین چیزهایی اتفاق میافتد که شناورها و کشتی‌های مختلف از بنادر کشورهای دوست بازدید می‌کنند و مسائلی از این قبیل. منتهی سئوال اصلی این است که اعزام این شناورها به چه دلیل است و آیا در صورتی که درگیری احتمالی بین این شناورها با نیروهای کشور «متخاصم» به‌وجود آید ، در آن صورت شناورها چه کار خواهند کرد؟ بنابراین صرف فرستادن کشتی به منطقه‌ای، ضمن این که حداقل از نظر الفبای کار پیشرفتی به‌حساب می‌آید، نشان‌دهنده چیز خاصی نیست. منتهی این پیشرفت لازمه‌اش توانایی‌های دیگری است که بایستی این شناور را همراهی کنند.

خوب پاسخ شما به همین بخش چیست؟ من از پیامدهایش پرسیدم و این که آیا ایران قادر خواهد بود که پیامدهای ارسال ناوگان دریایی‌اش را به آبهای اقیانوس اطلس بپذیرد، آیا اگر درگیری پیش آید، توان ایران را در حدی می‌بینید که بتواند پاسخگو باشد؟

شکی نیست که ایران به دلایل متعدد ازجمله نداشتن همین ناوهای هواپیمابر کافی، قادر نخواهد بود از این شناورها در صورتی که مورد حمله‌ی نیروی برتری قرار گیرند دفاع کند. منتهی چیزی را که آمریکایی‌ها از این تحرکات نظامی ایران می‌بینند و اعلام می‌کنند، این است که ایران به دنبال این است که وجود و حضور خود را در صحنه‌ی بین‌المللی به نوعی نشان دهد و اقتداری را که فکر می‌کند دارد، به رخ دیگران کشد. این برداشتی‌است که اساساً آمریکایی‌ها می‌کنند. اما در صورت درگیری احتمالی و حمله‌ی به اعتقاد من بسیار دور از واقعیت آمریکایی‌ها به این شناورها، ایران تنها کاری که قادر خواهد بود انجام دهد، ایجاد آزار و اذیت برای نیروهای آمریکایی است که در منطقه‌ی خلیج فارس، عراق و افغانستان حضور دارند و نه بیش از آن.

در رابطه با این مورد اخیر هم سئوال این است که در صورت مثلاً حمله‌ی ایران به بعضی از نیروها در منطقه‌ی خاورمیانه و افغانستان، عکس‌العمل آمریکا چه خواهد بود و آیا ایران قادر خواهد بود که با آن عکس‌العمل آمریکا برخورد کند و وارد جنگ احتمالاً فرسایشی شود؟ این‌ها به اعتقاد من سئوالات اساسی است. بقیه می‌ماند در همان حوزه‌ی تبلیغاتی و این که تا چه حد می‌توان نیروهای خود را به رخ رقیب کشاند و این که تا چه حدی با این کار می‌توان بر تصمیم‌گیری رقیب تأثیر گذاشت. چون یکی از مهم‌ترین کارهایی که در گذشته قدرت‌های بزرگ با اعزام نیروهای خود انجام می‌دادند، دقیقاً این بود که بر روند تصمیم‌گیری در کشور رقیب در مورد مسائل فیمابین و یا مسائلی که بین کشور رقیب و کشورهای دیگری منطقه وجود داشت تأثیر بگذارند.

اخیراً یکی دیگر از فرماندهان عملیات ستاد ارتش اظهار کرده بود که استقرار سپر موشکی در ترکیه برای کنترل توان موشکی ایران است. اگر واقعا این گونه باشد، معنایش آن است که آمریکا هم احساس خطر کرده و به این دلیل قصد دارد سپر موشکی در ترکیه مستقر کند. با این نظر موافقید؟

در این که آمریکا یا اسراییل و برخی از کشورهای اروپایی و در مجموع می‌توان گفت کشورهای ناتو احساس خطر کرده‌اند، جای شک ندارد. منتهی این که آیا این خطر واقعی است یا نه، بحث دیگری است. البته ایران توان موشکی دارد، اعلام کرده و ظاهراً غربی‌ها هم پذیرفته‌اند که ایران موشک‌هایی با بُرد نزدیک به دو هزار کیلومتر دارد و در نتیجه می‌تواند خطری برای بخشی از جنوب اروپا و به اصطلاح برای جبهه‌ی جنوبی ناتو به‌وجود آورد. این ظاهراً یک واقعیت پذیرفته‌شده‌ای است. حالا این احتمال هم هست که ناتو و کشورهای غربی در این مورد مبالغه کرده باشند. منتهی استقرار بخشی از این سیستم و بخش راداری آن در ترکیه یک تصمیمی است که به وسیله‌ی ناتو گرفته شده و به اعتقاد من این خیلی خبر خوشی هم برای ایران نیست که بخواهد به آن ببالد. این که خطر ایران آن قدر قوی، بزرگ و واقعی‌است که ناتو بیآید همسایه ‌ایران شود.

به اعتقاد من این امر در درازمدت و میان‌مدت می‌تواند خطراتی بسیار جدی برای ایران به‌وجود آورد. به‌خصوص که روسیه در گذشته مخالف استقرار این سیستم در اروپای شرقی بود و حالا دیگر ایرادی به استقرار سیستم دفاع موشکی در ترکیه نمی‌گیرد. درنتیجه ایران تنها مانده، به‌ویژه که کشورهای همسایه‌ایران، و به طور مشخص کشور مسلمان ترکیه، امروز میزبان بخشی ازاین سیستم است. بنابراین به اعتقاد من این خطری است برای ایران و نه تحول مثبتی که خبر از توان بالای موشکی ایران دهد. در مورد این که استقرار این سیستم برای بازداشتن ایران از توسعه‌ی توان موشکی‌اش است، به اعتقاد من چنین نیست. چون این سیستم مستقر خواهد شد برای این که از حملات احتمالی ایران جلوگیری کند.

آنچه در داخل ایران در مورد توسعه‌ی ادوات جنگی می‌گذرد، البته آن بحثی است که به ایران و احتمالاً به ایرانی‌ها برمی‌گردد و نه به غربی‌ها. غربی‌ها که در این مورد منظور ناتو است، زمانی برآشفته می‌شوند که خطری را برای منافع خود احساس کنند. از آنجا که این منافع تعریف بسیار گسترده و بازی دارد و منطقه‌ی خاورمیانه را هم دربرمی‌گیرد، به اعتقاد من هرگونه تحرک یا تحریکی از جانب کشورهای منطقه، که حضور ناتو را در منطقه‌ی خاورمیانه توجیه کند، نه تنها برای کشورهای منطقه ازجمله ایران مثبت نیست، بلکه خطر بسیار جدی نیز هست، ضمن این که کشورهای منطقه را هرچه بیشتر به سوی ناتو و به سوی آمریکا سوق می‌دهد و در نتیجه ایران را منزوی‌تر می‌کند.

مصاحبه‌گر: میترا شجاعیسه ايرانی در ميان نخبگان علمی آمريکا

رادیو فردا : سه تن از دانش آموختگان برجستۀ ايرانی در آمريکا، نامزد دريافت يکی از باارزش ترين جوايز رياست جمهوری ايالات متحده شدند.

رييس جمهور آمريکا، همه ساله به تعدادی از دانشمندان و دانش آموختگان جوان اين کشور در علوم گوناگون که در نخستين مراحل زندگی حرفه ای خود هستند، به عنوان برگزيدگان رشته های علمی، بالاترين جايزه را اعطا می کند.

کاخ سفيد واشينگتن اعلام کرد که پرزيدنت اوباما، نام نود و چهار تن از اين دانش آموختگان و پژوهشگران را به عنوان دريافت کنندگان جايزه سال دوهزار و يازده برگزيده است.

در ميان اين عده، نام سه ايرانی نيز به چشم می خورد که دو تن از آنها، از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شريف هستند و يکی ديگر از فارغ التحصيلان دانشگاه های آمريکاست.

اين سه تن عبارتند از دکتر علی خادم حسينی از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه معروف هاروارد، دکتر ياسمين مستوفی از دانشگاه نيومکزيکو و دکتر امير سلمان اوستی مهر از دانشگاه کرنل که هر سه از ممتازان دانشگاه های آمريکا محسوب می شوند.

دکتر امیر سلمان اوستی مهر هم اکنون دردانشگاه کرنل در حال تدریس در رشته مهندسی کامپیوتر است. وی لیسانس خود را در رشته کامپیوتر از دانشگاه صنعنی شریف گرفته و در سال ۲۰۰۵ دکترای خود را از دانشگاه برکلی دریافت کرده است.

دکتر یاسمین مستوفی نیز در دانشگاه نیو مکزیکو ندریس می کند. وی لیسانس خود را از دانشگاه شریف و دکترای خود را در رشته کامپیوتر در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه استانفورد گرفته است.

دکتر علی خادم حسینی دکتری خود را از دانشگاه ماساچوست گرفته است و پیش از آن در دانشگاه تورنتوی کانادا تحصیل می کرده است.

اين جايزه که «جايزۀ رياست جمهوری برای حرفۀ نخستين دانش آموختگان» ناميده می شود، ازجمله الويتهای دولت آقای اوباما برای تشويق افراد ممتاز عرصۀ علم در جهت پيشبرد هدف های ملی آمريکا، مقابله با چالش های پيش رو، و کمک به اقتصاد کشور شمرده می شود.

باراک اوباما به هنگام اعلام نام برندگان سال جاری گفت: « ديدن نوآوريهای اين دانشمندان که به مراحل مهمتری در حرفۀ خود صعود می کنند، الهام بخش است و من اطمينان دارم که اين دستآوردها نه تنها برای اين افراد همراه با پاداش خواهد بود، بلکه برای ملت ما نيز بسيار ارزش خواهد داشت. برای بسياری از آنها، اختصاص وقت گرانبها جهت راهنمايی جامعه، نشانی از توانايی های رهبری آنها نه فقط در زمينۀ علوم است بلکه آنان نمونه ای برای شهروندان می شوند.»

برای گزينش دريافت کنندگان اين جايزۀ ارزشمند، شانزده وزارتخانه و سازمان دولتی هر سال، به بررسی دستآوردهای شايسته ترين افرادی می پردازند که حاصل کار آنها، چشم انداز فراخی را برای اطمينان از برتری آمريکا در عرصۀ علوم ترسيم می کند. پس از گزينش، فهرست کامل نام کانديداها در رشته های گوناگون برای بررسی و تصويب رييس جمهوری، در اختيار کاخ سفيد قرار می گيرد.

اين جايزه در سال هزار و نهصد و نود و شش (۱۹۹۶) ميلادی توسط پرزيدنت بيل کلينتون بوجود آمد و توسط بخش علوم و تکنولوژی کاخ سفيد مديريت می شود.نهال سحابی، از دوستان بهنام گنجی و کوهیار گودرزی پس از اقدام به خودکشی، درگذشت + عکس

کمیته گزارشگران حقوق بشر- نهال سحابی، از دوستان بهنام گنجی و کوهیار گودرزی که در تاریخ 9 مردادماه ماه ، بازداشت شدند، شب گذشته دست به خودکشی زد و درگذشت.

نهال سحابی از دوستان نزدیک بهنام گنجی بوده است که پس از خودکشی وی دچار مشکلات شدید روحی و روانی شده بود

وی شب گذشته به مانند بهنام گنجی، دست به خودکشی زده و درگذشت.

در ادامه ی بازداشت خودسرانه در روز 9 مردادماه، هم‌اکنون دو نفر به دلیل شرایط نامناسب روحی دست به خودکشی زده‌اند و کوهیار گودرزی، همچنان در شرایط نامعلوم در سلول انفرادی و در زندان به سر می‌برد.

مرگ بهنام گنجی و نهال سحابی در حالی اتفاق می‌افتد که هنوز از آنچه در زندان اتفاق افتاده است، اطلاعی در دست نیست.

کمیته گزارشگران حقوق بشر، ضمن ابراز همدردی و تسلیت به خانواده نهال سحابی، مرگ وی و بهنام گنجی را نتیجه مستقیم شکنجه‌های روحی و روانی از جمله نگهداری در سلول انفرادی می‌داند و باردیگر نگرانی شدید خود را نسبت به وضعیت نامعلوم کوهیارگودرزی اعلام می‌دارد.
وبلاگ نهال سحابیخاوری برنگشت

به گزارش خبرگزاری مهر خبر داد که محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی ایران که قرار بود ساعت ۲ و ۴۰ دقیقه بامداد امروز جمعه با پرواز برتیش ایرویز بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی انگلیس به تهران بازگردد و حتی برخی مسئولان این بانک نیز برای استقبال به فرودگاه امام خمینی (ره) رفتند، به کشور بازنگشته است.

گفته می‌شود این مدیر دولت دهم دارای تابعیت دوگانه بوده و خانواده او در کانادا زندگی می‌کنند.

دولت دهم بدون توجه به مشکلات امنیتی که این مدیران ممکن است برای کشور ایجاد کند، وی را به این سمت منصوب کرده است. به علاوه، به نظر می‌رسد که زندگی خانواده او در کانادا بر خلاف ادعای ساده‌زیستی است.

باید منتظر اظهار نظر مسئولین قضائی و امنیتی کشور بود و دید که چه برنامه‌ای برای برگرداندن این مدیر فراری دارند.حباب وعده های دولت به 18 میلیون زن خانه دار ترکید

شهرزادنیوز: فاطمه آلیا، عضو کمیسیون زنان مجلس، خبر داد که در صدد تهیه طرحی برای راه اندازی صندوق سرمایه گذاری برای بیمه زنان خانه دار است. وی با اعلام این مطلب در «اکونیوز» از نبود اعتبارات دولتی لازم برای عملی کردن این امر نام برده است.

8 سال است که دولت ایران وعده داده که زنان خانه دار از بیمه برخوردار خواهند شد، اما بودجه و اعتباری برای تامین هزینه های آن در نظر گرفته نشده است. سال هاست که زنان خانه دار در مراجعه به نهادها و مراکز دولتی مطلع می گردند که اصولا این سیاست تنها در حرف مطرح شده و عملی نیست. با این وجود، مقامات با وعده های دیگری 18 میلیون زن خانه دار را در بلاتکلیفی نگاه داشته اند.* دفتر صدراعظم آلمان کاردار سفارت ایران را احضار کرد
* بازداشت حمید موذنی روزنامه نگار بوشهری

دفتر صدراعظم آلمان کاردار سفارت ایران را احضار کرد

دویچه وله : دفتر صدراعظم آلمان با احضار کاردار سفارت ایران خواستار لغو «فوری» حکم اعدام کشیش‌ ایرانی، یوسف ندرخانی شد. یوسف ندرخانی به جرم «خروج از دین» و «تبلیغ تعالیم غیراسلامی» به اعدام محکوم شده است. به گفته سخنگوی دفتر آنگلا مرکل، آلمان با احضار مرتضی تهرانی، کاردار سفارت ایران مراتب اعتراض خود را نسبت به حکم اعدام برای یوسف ندرخانی اعلام کرده است. دولت آلمان به جمهوری اسلامی یادآور شده است که ایران «پیمان‌نامه بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی» را امضا کرده و متعهد شده است حقوق اقلیت‌های مذهبی را نیز رعایت کند.

بازداشت حمید موذنی روزنامه نگار بوشهری

جرس: در ادامه موج بازداشت های جدید، حمید موذنی فعال مدنی و روزنامه نگار و نویسنده بوشهری صبح روز سه شنبه پنجم مهر ماه توسط نیروهای اطلاعات بوشهر دستگیر شد.
به گزارش رسیده به جرس، موذنی بدون اطلاع قبلی دستگیر شده و تا 10 ساعت از محل بازداشت وی اطلاعی در دست نبود تا سرانجام با پیگیری های فراوان مشخص شد وی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده است.
آخرین خبرها حاکی است وی در تماسی کوتاه با خانواده اش از سلامتی خود خبر داده است. اتهام او مشخص نیست و به خانواده اش هم توضیحی نداده اند.
این روزنامه نگار در انتخابات 88 حامی مهدی کروبی بود و پس از انتخابات با مقالاتش در نشریات مختلف از حرکت اعتراضی مردم حمایت کرد. از او به تازگی مقالاتی در سایت روزانلاین منتشر شده است.
موذنی نویسنده چندین کتاب از جمله:بازنگری انتقادی، تاریخ سینمای بوشهر، تاریخ عکاسی،کاریکاتور،تاملاتی در باب سینما و فوتبال و… می باشد.امام جمعه همدان : بر اساس آمار (!) 50 درصد زنان ایتالیا، 70 درصد زنان فرانسه و 45 درصد از زنان آلمان خواستار زندگی در کشوری مذهبی هستند‌!

امام جمعه همدان گفت: بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از زنان اروپایی به دلیل شرایط حاکم در کشورشان، تمایل دارند در یک کشور مذهبی زندگی کنند.

به گزارش فارس، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی‌ ظهر دیروز در همایش استانی دختران ولایت‌مدار در همدان ضمن تبریک ولادت معصومه (خواهر امام هشتم) اظهار کرد: دختران ایران اسلامی باید قدر حجاب و عفاف خود را دانسته و از فرهنگ غرب تبعیت نکنند چرا که تنها رعایت حجاب و عفاف مایه سعادت دختران و زنان خواهد بود.

وی بیان کرد: دشمن در کمین است تا با از بین بردن عفاف و حجاب دختران ایران هویت آنها را گرفته و فرهنگ متعالی (!!) کشور را لکه‌دار کند.

محمدی تصریح کرد: طبق نظرسنجی صورت گرفته از زنان اروپایی این نتایج حاصل شد که 50 درصد از زنان کشور ایتالیا، 70 درصد زنان کشور فرانسه و 45 درصد از زنان کشور آلمان از شرایط جنسی حاکم بر کشور خود ناراضی هستند و تمایل دارند در یک کشور مذهبی زندگی کنند.

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز گفت: خدای بزرگ در هنگام تقسیم عقل و غریزه عقل را در اختیار ملائکه و غریزه را در اختیار حیوانات قرار داد و در هنگام خلقت انسان او را اشرف مخلوقات قرار داد و از غریزه و عقل هر دو را به او بخشید.* «دستگیری سخنگوی دولت قذافی در لباس زنانه»
* آمریکا حمله طرفداران اسد به سفیر آمریکا در سوریه را محکوم کرد

«دستگیری سخنگوی دولت قذافی در لباس زنانه»

دویچه وله : به گزارش خبرگزاری رویترز نیروهای نظامی وابسته به شورای ملی انتقالی روز پنجشنبه (۲۹ سپتامبر/۷ مهر) اعلام کردند کنترل فرودگاه شهر سرت را به دست گرفته‌اند.
این نیرو‌ها دو هفته پیش نیز توانسته بودند این فرودگاه را تصرف کنند، اما پس از مدت زمان کوتاهی، نیروهای نظامی وفادار به معمر قذافی بار دیگر بر این محل مسلط شدند.
هواداران سرهنگ قدافی همچنان در شهر سرت در برابر نیروهای شورای ملی انتقالی مقاومت می‌کنند.
در رخدادی دیگر منابع خبری از بازداشت سخنگوی رهبر پیشین لیبی خبر دادند. شبکه خبری «العربیه» به نقل از منابع نزدیک به شورای انتقالی مدعی شد که موسی ابراهیم، سخنگوی قذافی در حالی که با تغییر چهره و لباس زنانه تلاش داشت از شهر سرت خارج شود، بازداشت شده است.
بنابر بر این گزارش موسی ابراهیم سعی کرده است که در میان غیرنظامیان شهر سرت را ترک کند که شناسایی و دستگیر می‌شود. نیروهای وابسته به شورای ملی انتقالی ابراهیم را به شهر مصراته منتقل کرده‌اند.

آمریکا حمله طرفداران اسد به سفیر آمریکا در سوریه را محکوم کرد

صدای آمریکا : دولت اوباما حمله طرفداران دولت سوریه را که روز پنجشنبه سنگ و گوجه فرنگی به سوی رابرت فورد سفیر آمریکا در دمشق پرتاب کردند محکوم کرده است.
وزارت امور خارجه آمریکا گفت فورد هنگامی که برای ملاقات با یکی از رهبران مخالف آماده می شد با جمعیت خشمگین روبرو شد. شاهدان می گویند گروهی حدود ۱۰۰ نفر در حالی که به نفع دولت شعار می دادند سنگ و گوجه فرنگی به طرف فورد پرت کردند. به فورد آسیبی نرسید، اما چند خودرو سفارت به شدت صدمه دیدند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حادثه را به عنوان رفتاری بی بهانه محکوم کرد و آن را بخشی از کمپین جاری برای ارعاب دیپلمات های آمریکایی دانست. سخنگوی کاخ سفید حمله را نابجا و غیر قابل توجیه توصیف کرد.
رسانه های دولتی می گویند یک مقام وزارت امور خارجه سوریه آمریکا را متهم کرده که گروه های تروریست مسلح را به حمله به سربازان سوری تحریک می کند.
خبرگزاری سانا به نقل از مقامی که معرفی نشده است، می گوید اظهارات مقام های آمریکایی غیر مسئولانه است و می تواند موجب خشونت شود. وی همچنین مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا را تا حدودی مسئول دانست.
در این میان، رابرت فورد سفیر آمریکا از سنگ ها و گوجه فرنگی هایی که طرفداران بشار اسد رییس جمهوری به سوی او پرتاب کردند در امان ماند. شاهدان می گویند روز پنجشنبه حدود ۱۰۰ نفر به فورد هنگامی که عازم دیداری با یک رهبر مخالف دولت در دمشق بود نزدیک شدند.بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای به عنوان پایگاه و اتاق عملیاتی علیه کشور ما فعالیت دارند که البته ملت ایران آگاه است (ملت آگاه است پس لزومی ندارد ماهواره ها را جمع کنید)

فرمانده ناجا گفت: بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای به عنوان پایگاه و اتاق عملیاتی علیه کشور ما فعالیت دارند و اهدافشان سیاه‌نمایی، شایعه و دروغ‌پراکنی، تهمت، برچسب‌ اغتشاش و ایجاد معضلات اجتماعی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه اجرای برنامه نظارت و ارزیابی استان‌ها در جمع خبرنگاران اظهار داشت:ماهواره بنیان خانواده را فاسد و آن را فرو می‌ریزد و الگوی زندگی را تغییر داده و حیا را در خانواده کم‌رنگ می‌کند و به همین دلیل است که الگوهای رفتاری تحت تأثیر قرار گرفته و مذهب کم‌رنگ می‌شود و این امری است که حتی خانواده‌هایی که از ماهواره استفاده می‌کنند نیز خود به مشکلات حاصل از آن اذعان دارند.

وی افزود: در بعد سیاسی نیز امروز بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای به عنوان پایگاه و اتاق عملیاتی علیه کشور ما فعالیت دارند و اهدافشان سیاه‌نمایی، شایعه و دروغ‌پراکنی، تهمت، برچسب‌ اغتشاش و ایجاد معضلات اجتماعی است که البته ملت ایران آگاه است.

احمدی‌مقدم بیان کرد: کشور ما آسیب‌پذیری کمی در مقابل رفتار سیاسی شبکه‌های ماهواره‌ای دارد و بیشتر بعد اخلاقی این امر است که بسیار مخرب بوده و در جمع‌آوری ماهوره نیز به علت آمار پایین استفاده مردم همدان از این دستگاه، این استان دارای کم‌ترین آمار جمع‌آوری ماهواره در کشور است.در خواست اتحادیه اروپا برای آزادی کشیش محکوم به اعدام در ایران

رادیو فردا : همزمان با درخواست‌های بین‌المللی برای آزادی کشیش ایرانی محکوم به اعدام ، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی نیز خواستار آن شد که ایران به تعهدات‌ خود احترام گذاشته و یوسف ندرخانی را آزاد کند. در همین حال، لهستان، ریاست دوره‌ای اتحادیه ارویا را بر عهده دارد، نیز با احضار سفیر ایران خواستار توقف حکم اعدام این مسیحی ایرانی شد.

يوسف ندرخانی کشيش ايرانی، پيرو کليسای انجيلی، و همسرش که هر دو از اسلام به مسيحيت گرويده‌اند دو سال پیش در شهر رشت بازداشت شدند.

دادگاه بدوی یوسف ندرخانی را به «ترک دين » و «دعوت ساير مسلمانان به مسيحيت»، «ايجاد يک کليسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم و در نهایت وی را به اعدام محکوم کرد.

کاترین اشتون با صدور بیانیه‌ای گفت: «من از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهم به تعهدات بین‌المللی‌ خود در زمینه حقوق بشر و از جمله آزادی مذهب یا عقیده احترام بگذارد و قویا از ایران می‌خواهم که کشیش ندرخانی را به مرگ محکوم نکند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «من خواستار آزادی فوری و بی‌قیدوشرط آقای ندرخانی هستم.»ارسال پیامک به شهروندان خوزستانی توسط وزارت اطلاعات

جرس: در استان خوزستان پیامک به طور وسیع برای فعالان سیاسی و مدنی و حتی برخی شهروندان عادی ارسال شده و آنهارا از هر گونه ارتباط با رسانه های منتقد و مخالف حاکمیت پرهیز داده و به آنها هشدار داده است که با ایشان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

به گزارش رسیده به جرس، در این اس ام اس از افراد خواسته شده که هر گونه ارتباط خود را به ستاد خبری وزارت اطلاعات اطلاع دهند.

پیش از این نیز مشابه چنین پیامکی برای برخی از شهروندان در تهران و ارومیه ارسال شده بود.

متن این اسم ام اس به این شرح است:

شهروند محترم ، شما تحت تا ثیر تبلیغات ضد امنیتی رسانه های بیگانه قرار گرفته اید. در صورت ارتباط و تداوم در راستای اهداف رسانه های مذکور برابرمواد 498، 499، 500،610 قا نون مجرم شنا خت شده وبا شما بر خورد قانونی خواهد شد

اطلاع رسانی شما به ستاد خبری وزارت اطلاعات در خصوص انگیزه، علت تماس وهمرا هی ، در تصمیم گیریها موثر خواهد بود.* 8 آژانس مسافرتی به نام فرزند مدیر عامل بانک ملی در کانادا
* اسفندیار رحیم مشائی سفیر فرهنگی رژیم جمهوری اسلامی در سازمان ملل؟

8 آژانس مسافرتی به نام فرزند مدیر عامل بانک ملی در کانادا

بنا بر یک گزارش دریافتی محمود رضا خاوری ( مدیر عامل بانک ملی ) که تبعه کانادا هم هست 8 آ ژانس مسا فرتی به نام پسرش ا. خاوری در تورنتو کانادا خریداری کرده که یکی از آنها آژانس جری کاپلین Jerry caplan Travel است.
جری کاپلین در اسراییل دفتر دارد . گویا سرمایه این آژانس ها از طرف هواپیمایی ماهان به پاس وامهای کلانی که از طریق بانک سپه ( زمان ریاست خاوری ) دریافت کرده تامین شده است.
جهرمی ، مدیر عامل برکنار شده بانک صادرات، محمود رضا خاوری ( مدیر عامل بانک ملی ) را مقصر اصلی اختلاس 3 هزار میلیاردی معرفی کرده است. مقامات رژيم اسلامی فرار خاوری را تائید کرده اند.

اسفندیار رحیم مشائی سفیر فرهنگی رژیم جمهوری اسلامی در سازمان ملل؟

گزارش دریافتی : بر اساس گزارش منابع نزدیک به دفتر رژیم در نیویورک در سفر اخیر احمدی نژاد به آمریکا از محمد خزاعی سفیر جمهوری اسلامی خواسته تا برای اسفند رحیم مشائی بعنوان سفیر فرهنگی رژیم جمهوری اسلامی نسبت به اخذ پذیرش و موافقت سازمان ملل ونیز صدور ویزای دیپلماتیکی ورود به آمریکا از وزارت امور خارجه این کشور اقدام کند. این درحالیست که در تهران شایعات زیادی در مورد عدم حضور مشائی در کنار احمدی نژاد در ملاقات رسمی بگوش میرسد. در سالهای دور صادق خرازی و مهدی فرید زاده سفیران فرهنگی رژیم در سازمان ملل بودند احمدی نژاد با فرستادن مشائی به نیویورک هم وی را از تیر رس مخالفین در تهران دور کرده وهم نماینده رسمی خود را در آمریکا مستقر میکند و قدرت خود را برخ ولایت فقیه میکشد.تجمع كارگران بازنشسته نساجي مازندران در خانه كارگر قائمشهر

صبح امروز(پنجشنبه) تعدای از کارگران بازنشسته کارخانه‌های شماره۲ و۳طبرستان، تجن وگونی بافی با مراجعه به خانه کارگر از این تشکیلات خواستند که پیگیرمطالبات آنان در خصوص نگرفتن سنوات بازنشستگی خود از سال ۸۷ تاکنون شدند.

به گزارش ایلنا در این تجمع تعدای از این بازنشستگان در گفتگویی با ایلنا از بی‌توجهی مسئولین وسرگردانی چند ساله خود انتقادکردند.

در این گفتگو بازنشستگان معترض ابراز داشتند با توافقی که با مدیران وقت نساجی مازندران داشتیم بعضا کسری بیمه خود را به تامین اجتماعی از جیب خود پرداخت نمودیم وعلیرغم تعهد کارفرما که سنوات بمرور زمان با توجه به مشکل کارخانه نساجی پرداخت خواهد شد تا کنون وعد‌ها عملی نگردیده است.

این بازنشستگان معترض ابراز داشتند که بار‌ها به مراجع ذیصلاح واستانداری مراجعه نمودند ولی متاسفانه تاکنون بغیر از وعده و وعید چیز دیگری عاید ما نگردیده است.

کارگران بازنشسته خانه کارگر را تنها متولی خود دانسته و خواستار پیگیری صنفی خود از مسئولین ارشد استان وکشورتوسط این تشکیلات شدند.

قابل ذکر است تعداد۸۰ نفر ازکارگران کارخانجات نساجی مازندران از سال ۸۷ بازنشست گردیده‌اند.آمریکا خواستار آزادی کشیش محکوم به اعدام در ایران شد

رادیو فردا : ایالات متحده، روز پنجشنبه، صدور حکم اعدام یوسف ندرخانی کشیش مسیحی در ایران را محکوم کرد و آن را نقض تعهدات بین‌المللی ایران دانست.

يوسف ندرخانی کشيش ايرانی، پيرو کليسای انجيلی، و همسرش که هر دو از اسلام به مسيحيت گرويده‌اند دو سال پیش در شهر رشت بازداشت شدند.

دادگاه بدوی یوسف ندرخانی را به «ترک دين » و «دعوت ساير مسلمانان به مسيحيت»، «ايجاد يک کليسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم و در نهایت وی را به اعدام محکوم کرد.

همسر آقای ندرخانی که به حبس ابد محکوم شده بود، هم‌اکنون در بیرون از زندان به سر می‌برد.

اکنون سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای، ضمن محکومیت حکم صادر شده برای این مسیحی ایرانی، آن را نقض حقوق جهانشمول انسان‌ها که ایران نیز متعهد به اجرای آن شده، دانسته است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود می‌گوید: «کشیش ندرخانی کاری به جز پایبندی به ایمان قلبی‌اش که حق جهانشمول همه انسان‌هاست، انجام نداده است.»

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرده است: اجباری که مسئولان ایرانی به این شهروند مسیحی برای برگشتن از ایمانش بر او تحمیل کرده‌اند «ناقض آن ارزش‌های دینی‌ است که مسئولان ایرانی مدعی دفاع از آن هستند» و به مثابه زیر پا گذاشتن اصول و نقض تعهدات بین‌المللی ایران است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید صدور حکم اعدام برای یوسف ندرخانی «نهایت بی‌اعتنایی» مقام‌های ایرانی به آزادی مذهب است و بیانگر نقض ادامه‌دار حقوق جهانشمول شهروندان ایرانی است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود از مقام‌های ایرانی خواسته است کشیش ندرخانی را آزاد کرده و تعهد خود را به «حقوق ابتداییِ جهانشمولِ بشر و از جمله آزادی مذهب» نشان دهند.

درهمین حال محمد علی دادخواه، روز پنجشنبه، در گفت‌وگو با راديو فردا ابراز اميدواری کرد که موکلش، يوسف ندرخانی در دادگاه تجدید نظر عفو شود.

محمد علی دادخواه گفت ۹۵ درصد احتمال دارد يوسف ندرخانی در دادگاه تجديدنظر عفو شود.

جان بينر، رييس مجلس نمايندگان آمريکا و ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا نیز روز چهارشنبه از ايران خواستند حکم اعدام يوسف ندرخانی، کشيش مسیحی ايرانی را متوقف کند.آقازاده ای سوار بر خودرویی چهار و نیم میلیاردی در خیابان های تهران

اخیرا خیابانهای شمال شهر تهران شاهد تردد خودرو یكی از آقازاده ها با ارزش شش میلیارد تومان بوده است.

به گزارش خبرنگار «آینده»، خودروی مذكور كه «بوگاتی ویرون» می باشد، گرانقیمت ترین خودروی جهان بوده و ارزشی بیش از 2 میلیون دلار دارد.

این خودرو كه با موتور ۱۶ سیلندر W شكل و حجم موتور ۸ لیتری توربوشارژدار، ۱۰۰۱ اسب بخار قدرت دارد، برای ۲ سال ركورد سرعت را ۴۰۸ كیلومتر نگه داشت و به دلیل تعداد سیلندر و سرعت بالایش، ورود آن به ایران ممنوع می باشد.

 

سرعت خودروی مذكور كه بیش از سرعت بالگردهای موجود در ایران می باشد، به حدی است كه هیچ دوربین كنترل ترافیكی در كشور قادر به ثبت آن نیست.

شتاب این خودرو نیز در حدی است كه تنها با شتاب هواپیما قابل مقایسه است و انسان را به یاد ماشین فیلم های مرد خفاشی (بتمن) می اندازد. اگر فردی خودرو را از بالای یك ساختمان صد طبقه به پایین پرت كند نیز نمی تواند به شتاب این خودرو برسد ولی شاید اگر بالی از جنس تیتانیوم به عقب این ماشین وصل و آن را از ارتفاع به پایین پرتاب كنند، بتواند پرواز كند!

با توجه به آن كه قیمت خودروی مذكور با احتساب قیمت دلار حدود دو میلیارد و ششصد میلیون تومان است و 90 درصد عوارض آن نیز حدود دو میلیارد و سیصد میلیون تومان می شود، قیمت تمام شده این خودرو در ایران بیش از 5 میلیارد تومان می باشد.

همچنین با توجه به صدور پلاك این خودرو كه صدور قانونی آن، تقریبا غیرممكن است، هزینه صدور پلاك و مجوز ورود خودرو به كشور، با توجه به ممنوعیت قانونی استفاده از آن در ایران، از سوی مالك خودرو بیش از یك میلیارد تومان عنوان شده است.

البته ظاهرا خود این آقازاده محترم مدعی است تنها چهار و نیم میلیارد تومان برای ماشین شخصیش هزینه كرده، اما قیمت امروز این خودرو در تهران با توجه به قیمت دلار بالغ بر 6 میلیارد تومان می باشد.

اكنون مسئولان محترم باید پاسخگو باشند كه چگونه مجوز ورود این خودرو غیرقانونی به كشور صادر شده است؟

بینندگان «آینده» می توانند نظرات و اطلاعات خود درباره این موضوع را ذیل این خبر ارسال كنند كه به صورت گزارش مستقلی منتشر خواهد شد.«اختلاس يارانه ای» ويرانگرتر از «اختلاس بانکی»
رادیو فردا : «اختلاس يارانه ای» به معنای برداشت از منابع غير مجاز برای پرداخت يارانه نقدی، از لحاظ پيامدهای درازمدت اقتصادی آن بسيار ويرانگر تر از «اختلاس بانکی» است که اين روزها از آن زياد صحبت می شود.

در گفت و گو با فریدون خاوند، کارشناس اقتصادی این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

راديو فردا: گزارش های منتشر شده از سوی نهادهای مختلف جمهوری اسلامی نشان می دهد که يارانه های نقدی و چگونگی تامين آنها، بيش از بيش به باری سنگين برای اقتصاد ايران تبديل می شود. تا چه اندازه می توان به این گزارش ها اطمينان کرد؟

فريدون خاوند: در حالی که اين روزها نگاه ها به پرونده معروف به «اختلاس سه هزار ميليارد تومانی» دوخته شده است، ماجرای ديگری در بطن نظام اقتصادی ايران جريان دارد که اهميت آن از لحاظ تاثير گذاری بر بسياری از متغيرهای مالی کشور، آن هم طی مدتی طولانی، به مراتب از رسوايی بانکی بيشتر است.

صحبت بر سر پرداخت يارانه های نقدی است و يا بهتر بگوييم برداشت های دولت از منابع غير قانونی برای پراخت اين يارانه ها. برای روشن شدن موضوع، بد نيست ياد آوری کنيم که بر اساس قانون هدفمند کردن يارانه ها، قرار شد قيمت يک سلسله کالاهای اساسی که به صورت يارانه ای در اختيار مصرف کننده قرار می گرفت (از جمله بنزين و گاز و برق و غيره)، به تدريج واقعی شود و از محل درآمدی که از اين راه نصيب دولت می شود، به منظور جبران کردن افزايش قيمت آن کالاها، يارانه نقدی به خانوارها و واحد های توليدی تعلق گيرد.

اما اخيرا بر پايه ارزيابی هايی که انجام گرفته، اگر دولت همه درآمد ناشی از اصلاح قيمت کالاهای يارانه ای را هم برای پرداخت يارانه نقدی به خانوارها به مصرف برساند، و پرداخت موعود يارانه به واحد های توليدی را هم کنار بگذارد، باز در طول سال جاری با يک کسری هنگفت روبرو می شود که بعضی از منابع آن را معادل ۱۴ تا ۱۶ ميليارد دلار ارزيابی می کنند و برای جبران همين کسری است که دولت از منابع غير قانونی برداشت می کند.

در مورد نهادهايی که اين اتهام را بر دولت وارد می کنند، باید بگویم که اين اتهام از طرف ديوان عالی محاسبات، بازرسی کل کشور و بعضی از کميسيون های تخصصی مجلس بر دولت وارد شده است.

اتهام مربوط به «برداشت از منابع غير قانونی برای پرداخت يارانه های نقدی»، که به دولت وارد شده، جنبه کلی دارد. آيا به موارد مشخصی هم، در مورد اين برداشت ها، اشاره شده است؟

موارد مشخص کم نيست. تازه ترين نمونه آنها را در گزارشی می توان ديد که ديوان محاسبات کشور به کميسيون انرژی مجلس ارائه داده و به تازگی در رسانه های تهران به نقل از حميدرضا کاتوزيان، رييس همان کميسيون، منتشر شده است.

آقای کاتوزيان می گويد: «متاسفانه بخش بزرگی از درآمدهای وزارت نيرو به جای پرداخت بدهی‌ها به نحو غير قانونی صرف پرداخت يارانه‌ها شده است. حتی وزارت نيرو از پرداخت پول گاز مصرفی نيروگاه‌ها توسط دولت منع شده تا پول اش را به عنوان يارانه به مردم بدهند.»

رييس کميسيون انرژی مجلس به نقل از گزارش ديوان محاسبات می گويد چهار نيروگاه نصب نشده اند، چون که دولت هزينه ای که قرار بود صرف نصب آنها شود را به پرداخت يارانه های نقدی اختصاص داده است. نزديک به سه ميليارد دلار به صورت غير قانونی از محل صادرات نفت برداشت شده و به مصرف يارانه های نقدی رسيده. از محل در آمد ناشی از فرآورده های پتروشيمی هم پول برداشت شده، باز برای پرداخت يارانه ها.

همچنين می توان به گزارشی استناد کرد که از سوی کميسيون ويژه مجلس در مورد طرح تحول اقتصادی تهيه شده و بعضی از رسانه های تهران هم چکيده هايی از آنرا منتشر کرده اند. اين گزارش حجم کسری سال جاری برای پرداخت يارانه های نقدی را تا پايان سال جاری خورشيدی پانزده هزار ميليارد تومان بر آورد کرده است.

اگر پرداخت يارانه های نقدی با تکيه بر برداشت ها غير قانونی صورت می گيرد، چرا دستگاه های نظارتی و يا مجلس جلوی آن را نمی گيرند؟

چون پرداخت يارانه های نقدی برای نظام جمهوری اسلامی به يک الزام گريز ناپذير بدل شده و يارانه نقدی گرفتن به صورت يک حق دايمی در آمده است.
در فضای جمهوری اسلامی ایران، مقابله کردن با آقای احمدی نژاد در اين عرصه داغ و حساس، کار بسيار سختی است و شخص رييس دولت هم اين را خوب می داند، چون آينده سياسی او و نزديکانش به تداوم پرداخت يارانه های نقدی گره خورده است.

ترديدی نيست که کالاهای يارانه ای، طی يک دوران طولانی، بار بسيار سنگينی را بر اقتصاد ايران تحميل کردند. بنزين و گاز و برق، که با قيمتی بسيار پايين تر از قيمت واقعی در اختيار مصرف کننده قرار می گرفت، سال های سال بخش بزرگی از منابع ايران را بر باد داد.

ولی به جای حل اين مساله به صورت تدريجی و در چارچوب اصلاحات همه جانبه اقتصادی، دولت احمدی نژاد تصميم گرفت کالاهای يارانه ای را با يارانه های نقدی عوض کند. به اين ترتيب بار سنگين تری بر خزانه عمومی کشور تحميل شده که رها شدن از آن به سال ها تلاش نياز دارد. هر ماهی که می گذرد، دريافت يارانه های نقدی بيشتر به «حق» بدل می شود و کم تر کسی است که در درون جمهوری اسلامی، با تکيه بر «منطق اقتصادی»، بتواند با اين «حق» مقابله کند، آن هم در شرايطی که فساد و اختلاس در صد خبرهای کشور قرار دارد.

دولت احمدی نژاد بودجه عمرانی کشور را صرف پرداخت يارانه های نقدی می کند، چون می داند که مجلس و دستگاه های نظارتی، از ترس يارانه بگيرها، تنها مجبورند به سخنرانی و تنظيم گزارش اکتفا کنند، ولی نخواهند توانست به صورت جدی جلوی او را بگيرند.

مصيبت در آنجاست که برای پرداخت يارانه های نقدی يک تعهد بسيار عظيم مالی بر دوش دولت قرار گرفته که انجام آن در گروی نفت بالای صد دلار و قربانی شدن بخش بزرگی از برنامه های عمرانی کشور است. حذف برنامه های عمرانی برای پرداخت يارانه نقدی، «اختلاسی» است بزرگ با ابعادی بسيار مهم تر از آنچه به «اختلاس سه هزار ميليارد تومانی» معروف شده است.

ولی مقابله با «اختلاس يارانه ای» کار آسانی نيست.

در وضعيت تازه ای که در کشور به وجود آمده، هر ماه هزاران نفر از مردم ساعت ها جلوی خود پردازها صف می کشند تا يارانه نقدی دريافت کنند. برای اين انبوه منتظران، چه اهميتی دارد که پول يارانه های نقدی از چه محلی تامين می شود؟ حتی تصور اين که کسی بخواهد با تکيه بر گزارش ديوان محاسبات يا کميسيون های تخصصی مجلس به آنها «درس اقتصاد» بدهد، خنده دار به نظر می رسد.

با اين حال ترديدی نيست که «اختلاس يارانه ای»، به معنای برداشت از منابع غير مجاز برای پرداخت يارانه نقدی، از لحاظ پيامدهای دراز مدت اقتصادی آن بسيار ويرانگرتر از «اختلاس بانکی» است که اين روزها از آن زياد صحبت می شود.


********************

كسي كه به خودش دروغ مي گويد و به دروغ خودش گوش مي دهد،

كارش به جايي خواهد رسيد كه

هيچ حقيقتي را نه از خودش و نه از ديگران تشخيص نخواهد داد.

********************

القاعده» به احمدی نژاد: برج های دوقلو را ما منفجر کردیم، دروغ نگو!

احمدی نژاد باید برای سال آینده یه مطلب دیگه درست کنه و در سازمان ملل برای صندلی های خالی تعریف کنه.

********************

آن هنگام که از دست دادن عادت می شود،

به دست آوردن هم دیگر آرزو نیست.

********************

********************

بدون شرح

********************

ما خوب یاد گرفتیم در آسمان مثل پرندگان باشیم و در آب مثل ماهیها

اما هنوز یاد نگرفتیم روی زمین چگونه زندگی کنیم!

(ریچارد نیکسون)

********************

کاردستی مهدیه گلرو؛ دانشجوی زندانی

********************

********************

وقتی القاعده محمود را تهدید می‌کند:

سیّاره ی میمون ها!:

پاک ترین دولت و علاقه به بانک ملی:

عظما در نقش مبصر مجلس:

شفافیت در مبارزه با مفاسد کلان:

وقتی که جنگ شیرین بود:

فقط یک سکه!:

فصل پایانی دون‌کیشوت:

مشایی و احمدی نژاد:

 

جشن دار زدن:

********************

شعر پاییز تقدیم به کودکان فقر به مناسبت بازگشایی مدارس

م. شکیب

 

پاییز …نیا…

نیا…بگذار سیاهی بختمان را در شبهای مهتابی تابستان بدانیم…

بگذار تا امیدمان نامید نگردد وقتی می بینیم با آمدنت هیچ چیز بهتر نه،که بدتر می شود…

آی پاییز…نیا…

… بگذار همان شبهای زیبای تابستان بمانند

تا کمتر ببینم همسایگان گرسنه و سرما زده ام را

کودکان بیگانه با لبخند. بی کتاب و دفترم را

 

آی پاییز..نیا…

نیا تا نگاه پدرها به زمین دوخته نشود،

تا پدر زیر بار رسم و رسوم لباس و کیف خریدن کمر خم نکند…

نیا…نیا تا لباس کهنه من لباس نوی دیگری نگردد…

نیا تا جامه غرور و ریای من بر تن عریان کودکان گریان سرزمینم زار نباشد…

پاییز ،نیا…

نیا تا دخترک چشم سبز و مو طلایی هوس کیف قرمز و مداد رنگی نکند…

نیا تا دختران و پسران مدرسه ای با نگاه حسرت بارشان از جلو کفش فروشی

لذت داشتن یک جفت کفش را گدایی نکند…

نیا…نیا تا پدر، تا برادر، تا فرزند روسیاه نگردند برای رو سپیدی خانواده هایشان…

پاییز …نیا…

نیا تا مادر به یاد نیاورد که امسال هم باید غرور گدایی کند…

پاییز…نیا…

نیا تا نفهمم که یک سال دیگر هم گذشت…

پاییز…تورا به برگریزان درختانت،

تورا به سوز پاییزیت،

نیا…نیا و تنهایی مرا با تابستان برهم نزن…

25,09,2011

استکهلم

********************

قول داده بودند!

تمام ِ عهد نامه ها را بسته بودند

که هیچ جنگی حق ندارد به مدرسه سرایت کند

قول داده بودند مرزها را هم بگیرند ، مادرانمان را نمی گیرند

قول داده بودند انسان باشند حتی وقتی که پشت میز مذاکره نیستند

حالا من مانده ام و بغض ِ بغل دستی بر دفتر مشقم

حالا من مانده ام و نصف خالی یک میز

که هر بار هوای تقلب به سرم میزند

جای خالیش تمام دنیا را / از خودکار من سیاه میکند

قول داده بودند ما را ده ساله حساب کنند

و تفنگ های دستشان، کودکانه باشد

ما ادعای مردانگی نکردیم

شما مرد بودید و قول دادید

که مرد سرش میرود / قولش نمی رود

قول شما رفت و سر ِ ما هم …. رفت ………..

********************

من ِ من

گیل آوایی

چه می خواهد از جان من که دست از سر من بر نمی دارد! هرکاری می کنم باز دو قورت و نیمش باقیست. چنان ذره بینی به همه چیز نگاه می کند که انگار در جهان به این گله گشادی آسمان سوراخ شده و من افتاده ام پایین که هر چیز را به رُخم می کشد.

به من چه که در افغانستان چوب آنجای یارو کرده اند که خواسته بود موسیقی گوش کند و یا آن دیگری را در پاکستان سر بریدند! چرا باید مو بر تن من راست شود که دارفور چنان جنایتهایی کرده اند که من از انسان بودن خودم شرم کنم! اصلا مگر میان نزدیک به شش میلیارد انسان فقط من ِ یک لا قبا باید هر روز و هر لحظه غذاب بکشم!

– چرا دست از سر من بر نمی دارد!؟

خواب و بیداری سراغ مرا می گیرد. اصلا هم نمی دانم از کجا پیدا می شود. نه خبر می کند، نه وقت می گیرد، نه قراری مداری، هیچ چیز جلودارش نیست. همینجور مثل گاو سرش را می اندازد پایین و وارد می شود.

وقت و بی وقت هم ندارد. یک بار هم نشده که ملاحظه حال و روز آدم را بکند! بی وقفه مسلسل وار آدمی را به رگبار هزار مورد و پدیده و فاجعه و حادثه می بندد.

– به من چه!؟

– من که آزارم به یک حشره هم نمی رسد چرا باید بازخواست شوم!؟

– چرا همه را می گذارد راست می آید سراغ من!؟ کجای کارم من!؟

نه سر پیاز نه ته پیازم. هیچ جای جهان گسترده ی اینهمه حادثه از آن من نیست. کاره ای نیستم. چه کاری دارد به من که سراغ من می آید و دم به ساعت چنان به پیچ و تاب دردناک می کشاندم که مثل سگ که از چیز خوردنش پشیمان می شود، از نفس کشیدنم پیشیمانم می کند.

به تنگ آمدم. جانم به لبم رسیده است. آخر تاوان چه را باید بدهم!؟ چه می خواهد!؟ من که نه اینجا آمدنم دستم بود نه از اینجا رفتنم! که اگر می بود و می توانستم خیلی وقت ها پیش ریغ رحمت را سر کشیده بودم.

آخر چه می خواهد از جان من!؟

فکرش را بکن! اختیار خودت را هم نداشته باشی که بخواهی یک دم هم که شده دور از این جهانی خودت باشی. حتی در خلوت ترین لحظات ِآدم هم، سر و کله اش پیدا می شود. نهیب می زند. مثل یک پرده سینما باز می شود و روزگار بی همه چیز را به تماشا می گذارد!

تازه هیچ گزینه ای هم برای آدم نمی گذارد. حتی اگر بخواهی از یکی اش بگذری و چشمت را ببندی، باز چندین و چند چیز دیگر در چنته دارد. انگار که خورجینی با خودش بکشاند و دم به ساعت سراغ آدم بیاید وُ به هر حال وُ هوا وُ درد بی درمانی که باشی، از خورجینش چیزی می کشد بیرون و خراب می کند هرچه و هر جا و هر حالی که باشی.

– آخر این که نشد کار!؟

– آخر شرم حضوری هم گفتند یا نه!؟

وقت شخصی و زندگی شخصی و لحظات شخصی و چه می دانم یکی از همین چیزهایی که هرکسی در هر جایی برای خودش دارد که مال خودش است، باید یک جایی و معنایی و دلیلی و اهمیتی داشته باشد! اما این چیزها اصلا حالی اش نیست! نیست که نیست!

از رختخواب بگیر تا رفتن به سر کار و از کار کردن بگیر حتی شاشیدن هم سراغ آدم می آید. هر چه سرش داد می زنم. بد و بیراه می گویم. خواهش می کنم، تمنا می کنم. شرح می دهم. از تحمل و ظرفیت و بجان آمدن می گویم اما انگار نه انگار! نرود میخ آهنین بر سنگ!

مثل این است که گوش شنوا که ندارد هیچ بلکه ذره ای هم اهمیت نمی دهد که بجان آمده ام!

آخر به من چه که غارت کرده اند. بیچاره کرده اند. هر قاتلی شده یک کاره و سرنوشت مملکت افتاده دستش. هم او قانون تعیین می کند، قانون تفسیر می کند، جرم را به دلبخواه و بتناسب زمان و منافعش تعریف می کند.

به من چه که دانشجو را لت و پار کرده اند! به من چه که دانشگاه ها پر شده از هرچی حزب اللهی منگول که صلاحیت اش نه استعداد و شعور و درسخوان بودنش که حماقت و سرسپردگیش هست! به من چه که معتاد اینقدر زیاد شده که هر خانواده ای زخم آن را بر پیکر خودش دارد. به من چه که دزد میلیاردی را مقام و پاداش می دهند اما بدبخت افتابه دزد را دست می برند!

مگر من گفتم که حکومت عدل علی! مگر من گفتم که پیغمبر دست کارگر را بوسیده که اینها شلاقش می زنند، تاوانش را به هزار آه و زخم و درد بدهم که چه و چه و چه!

– بابا برو سراغ همون جاکشها که اینهمه سر خدا هم کلاه گذاشته اند! چرا من!؟

– اما مگر تو کله اش فرو می رود!؟ نخیر!

اصلا گوشش بدهکار این حرفها نیست! از خانواده و دوست و آشنا بگیر تا از شهر و دیار و سرزمین پدری، از افریقا تا استرالیا از امریکای لاتین تا اروپای جاکشتر از همه جا! از خاورمیانه تا خاور دور و نزدیک! هزار چیز با خودش دارد.

از اشک دخترک فلسطینی تا تکه تکه شدن کودک اسرائیلی از چهره های خون اشام آخوندی حزب الله تا کراواتی های با بمب و موشک و دمکراسی!

اینقدر از خورجینش بیرون می کشد که تا خلاصه جان بلبم نکند دست از سرم بر نمی دارد. همینکه کمی آرام می گیرم، دوباره شروع می کند. یکبار هم نشده است بگوید که چه از جان من می خواهد!؟

چه روزگاریست که نفس کشیدن ِ در آن اینهمه تاوان دارد!؟

28 آوریل 2009

********************

زبان نشانه‌ها

پائولو کوئیلو

«کرزوس»[1] پادشاه «لیدی»[2] تصمیم گرفته بود به ایران حمله کند. با این حال، می‌خواست با یک شخص خردمند یونانی که آینده را می‌دید، مشورت کند. خردمند یونانی به او گفت:

– در تقدیر شماست که یک امپراتوری بزرگ را نابود کنید.

«کرزوس» با خوشحالی اعلان جنگ داد. پس از دو روز نبرد، ایرانیان به «لیدی» حمله کردند، پایتخت آن را گرفتند و «کرزوس» اسیر شد.

«کرزوس» برآشفته از سفیر خود در یونان خواست که به دیدار آن خردمند یونانی برود و به او خبر دهد که چه قدر در پیش‌بینی خود اشتباه کرده است.

خردمند یونانی به سفیر «کرزوس» گفت:

– آن‌ که اشتباه کرد، شما بودید. شما یک امپراتوری بزرگ را نابود کردید: «لیدی» را.

‏استاد می‌گوید:

‏- زبان نشانه‌ها در مقابل ماست تا بهترین راه را برای عمل به ما بیاموزد. اما بسیار پیش می‌آید که ما آن نشانه‌ها را طوری تحریف می‌کنیم که با کاری که از ابتدا قصد انجامش را داشتیم، بخواند.

—————————————————

1. پادشاه لیدی (از حدود 560 تا 546 قبل از میلاد) که بر ضد کوروش هخامنشی با پادشاهان مصر و بابل متحد شد. کوروش، او را مغلوب و اسیر کرد، ولی بعد در زمره‌ی دوستان معتمد خود قرار داد.

2. سرزمینی در غرب آسیای صغیر مطابق با شمال غرب ترکیه‌ی کنونی، که پس از شکست از کوروش، ضمیمه‌ی ایران شد.

********************

دلیل داد زدن!!!

استادى از شاگردانش پرسید: چرا ما وقتى عصبانى هستیم داد می‌زنیم؟

چرا مردم هنگامى که خشمگین هستند صدایشان را بلند می‌کنند و سر هم داد می‌کشند؟

شاگردان فکرى کردند و یکى از آن‌ها گفت: چون در آن لحظه، آرامش و خونسردیمان را از دست می‌دهیم.

استاد پرسید: این که آرامشمان را از دست می‌دهیم درست است امّا چرا با وجودى که طرف مقابل کنارمان قرار دارد داد می‌زنیم؟

آیا نمی‌توان با صداى ملایم صحبت کرد؟ چرا هنگامى که خشمگین هستیم داد می‌زنیم؟

شاگردان هر کدام جواب‌هایى دادند امّا پاسخ‌هاى هیچکدام استاد را راضى نکرد.

سرانجام او چنین توضیح داد: هنگامى که دو نفر از دست یکدیگر عصبانى هستند، قلب‌هایشان از یکدیگر فاصله می‌گیرد.

آن‌ها براى این که فاصله را جبران کنند مجبورند که داد بزنند. هر چه میزان عصبانیت و خشم بیشتر باشد، این فاصله بیشتر است و آن‌ها باید صدایشان را بلندتر کنند.

سپس استاد پرسید: هنگامى که دو نفر عاشق همدیگر باشند چه اتفاقى می‌افتد؟

آن‌ها سر هم داد نمی‌زنند بلکه خیلى به آرامى با هم صحبت می‌کنند. چرا؟ چون قلب‌هایشان خیلى به هم نزدیک است. فاصله قلب‌هاشان بسیار کم است

استاد ادامه داد: هنگامى که عشقشان به یکدیگر بیشتر شد، چه اتفاقى می‌افتد؟

آن‌ها حتى حرف معمولى هم با هم نمی‌زنند و فقط در گوش هم نجوا می‌کنند و عشقشان باز هم به یکدیگر بیشتر می‌شود.

سرانجام، حتى از نجوا کردن هم بی‌نیاز می‌شوند و فقط به یکدیگر نگاه می‌کنند. این هنگامى است که دیگر هیچ فاصله‌اى بین قلب‌هاى آن‌ها باقى نمانده باشد.

********************

مسیح و یهودا

لئوناردو داوینچی هنگام كشیدن تابلوی شام آخر دچار مشكل بزرگی شد: می‌بایست نیكی را به شكل عیسی و بدی را به شكل یهودا، از یاران مسیح كه هنگام شام تصمیم گرفت به او خیانت كند، تصویر می‌كرد. كار را نیمه تمام رها كرد تا مدل‌های آرمانیش را پیدا كند.

روزی در یك مراسم همسرایی، تصویر كامل مسیح را در چهره یكی از آن جوانان همسرا یافت. جوان را به كارگاهش دعوت كرد و از چهره‌اش اتودها و طرح‌هایی برداشت.

سه سال گذشت. تابلو شام آخر تقریبأ تمام شده بود؛ اما داوینچی هنوز برای یهودا مدل مناسبی پیدا نكرده بود. كاردینال مسئول كلیسا كم كم به او فشار می‌آورد كه نقاشی دیواری را زودتر تمام كند.

نقاش پس از روزها جستجو، جوان شكسته و ژنده‌پوش و مستی را در جوی آبی یافت. به زحمت از دستیارانش خواست او را تا كلیسا بیاورند، چون دیگر فرصتی برای طرح برداشتن نداشت.

گدا را كه درست نمی‌فهمید چه خبر است، به كلیسا آوردند: دستیاران سرپا نگه‌اش داشتند و در همان وضع، داوینچی از خطوط بی‌تقوایی، گناه و خودپرستی كه به خوبی بر آن چهره نقش بسته بودند، نسخه برداری كرد.

وقتی كارش تمام شد، گدا، كه دیگر مستی كمی از سرش پریده بود، چشم‌هایش را باز كرد و نقاشی پیش رویش را دید و با آمیزه‌ای از شگفتی و اندوه گفت: «من این تابلو را قبلأ دیده‌ام!»

داوینچی با تعجب پرسید: «كی؟»

– سه سال قبل، پیش از آنكه همه چیزم را از دست بدهم. موقعی كه در یك گروه همسرایی آواز می‌خواندم، زندگی پر رویایی داشتم و هنرمندی از من دعوت كرد تا مدل نقاشی چهره عیسی شوم !!!!»

********************

نام توفان‌ها از كجا مي‌آيند؟

نام توفان‌ها از روي ليست از پيش آماده‌اي انتخاب مي‌شود. اين ليست هر چند سال يكبار دوباره مورد استفاده قرار مي‌گيرد، ‌مگر اين كه توفاني آن‌قدر در خاطره‌ها باقي بماند كه نامي را براي خود نگه دارد .

اين روزها از تمام رسانه‌ها نام توفان بسيار بزرگ آيرين را مي‌توان شنيد. آيرين باعث مرگ تعدادي از افراد در آمريكا شده و در حال حاضر به نيويورك نزديك مي‌شود.

در تصاوير نيويورك،‌ آمادگي براي رسيدن آيرين همه‌جا به چشم مي‌خورد،‌ از تعطيلي مغازه‌ها و سيستم حمل و نقل عمومي گرفته تا منازل تخليه شده. نام آيرين، ‌باعث اضطراب مردم بسياري در دنيا شده است. اما اين نام از كجا آمده و چرا اين توفان بسيار بزرگ و كم‌سابقه، به اين نام خوانده مي‌شود؟

در واقع در زمان‌هاي گذشته، توفان‌ها اسم نداشتند. در طول زمان،‌ مردم شروع كردند به ناميدن توفان‌ها با اسامي قديس‌ها. بعد اين اسامي جاي خود را به حروف نظامي دادند و امروزه،‌ همان‌طور كه بارها شنيده‌ايد، توفان‌ها اغلب اسامي زنانه دارند.

به گزارش ديسكاوري،‌ توفان‌ها امروزي را نه تنها مي‌توان دنيلا، لورا و ترزا ناميد،‌ بلكه نام‌هايي مانند نوربرت،‌ كيكو، اومكايا و كرووان را هم مي‌توان روي يك توفان گذاشت. اين اسامي،‌ نام‌هايي هستند كه براي ليست سازمان هواشناسي جهاني يا به اختصار دبليو.ام.او انتخاب شده‌اند.

ما آن‌قدر به اسامي توفان‌ها عادت كرده‌ايم كه فراموش كرده‌ايم كه تا همين 6 دهه پيش، فناوري‌هاي امروزي براي ديدن توفان‌ها از فضا وجود نداشت و اغلب مردم زماني متوجه توفان مي‌شدند كه ديگر خيلي دير بود.

به گفته بيل ريد، ‌مدير مركز ملي توفان‌،‌ در گذشته مردم سيستم هشداري براي توفان‌ها نداشتند و اگر هم نامي روي توفان مي‌گذاشتند،‌ بعد از اتمام آن بود. ريد همچنين مدير كميته توفان دبليو.ام.او،‌ يعني همان گروهي است كه ليست اسامي توفان‌هاي آمريكا، كاراييب،‌ مكزيك،‌ كانادا و برمودا را تهيه مي‌كند.

در گذشته،‌ وقتي توفاني مي‌گذشت،‌ اگر خسارت زيادي به جا مي‌گذاشت،‌ مردم آن را مثلا توفان 48 يا توفان سنت فيليپ 1876 مي‌ناميدند،‌ چون توفان در آن سال در روز بزرگداشت آن قديس اتفاق افتاده بود.

بعدها امكانات هواشناسي، ‌امكان پيگيري توفان‌ها را فراهم كرد و براي جلوگيري از گيج شدن و توانايي تفكيك آن‌ها از هم،‌ توفان‌ها نامگذاري شدند. اولين تلاش رسمي براي نام‌گذاري توفان‌هاي اقيانوس اطلس به بعد از جنگ جهاني دوم برمي‌گردد. در آن زمان از حروف نظامي براي نام‌گذاري توفان‌ها استفاده شد و بعد اين حروف جاي خود را به اسامي زنانه دادند.

در واقع از سال 1979، اسامي زنانه و گاهي هم مردانه در ليست نام‌هاي توفان‌ها وارد مي‌شوند. فقط يك ليست هم وجود ندارد. دو لييست به توفان‌هاي شرق اقيانوس آرام و اقيانوس اطلس اختصاص دارد كه اغلب مربوط به آمريكا است. همچنين ليست‌هاي ديگري براي شمال مركزي اقيانوس آرام،‌ شمل غربي اقيانوس آرام،‌ منطقه استراليا، منطقه فيجي،‌ منطقه پاپوآ گينه نو، منطقه فيليپين،‌ اقيانوس هند شمالي و اقيانوس هند جنوبي وجود دارند.

هر يك از ليست‌هاي شرق اقيانوس آرام و اقيانوس اطلس در واقع 6 ليست از اسامي كه با 21 حرف آغاز مي‌شوند (شامل حروف كيو، يو، ايكس،‌ واي و زد) در خود دارند. اين ليست‌ها هر 6 سال يك‌ بار دوباره استفاده مي‌شوند، ‌مگر اين كه توفاني آن‌قدر سهمگين بوده باشد كه نامش براي هميشه از ليست كنار گذاشته شود. براي مثال، ‌هرگز در آينده هيچ توفاني ديگر نام كاترينا، كميل، اندرو، آيكه و يا پالوما را نخواهد داشت. اين نام‌ها در اصطلاح بازنشسته شده‌اند.

هر يك از اعضاي كميته مي‌تواند درخواست كند كه به دليل شدت خسارات يا افراد كشته‌شده در توفان، نامي از ليست حذف شود. مكس ميفيلد، مدير سابق كميته توفان دبليو.ام.او در مورد روند حذف اسامي و افزوندن نام‌هاي جديد مي‌گويد: «اين فرايند راي دادن به نام‌ها مي‌تواند خيلي وقت‌گير باشد.

بنابراين، اگر احتمال مي‌رود كه تقاضايي براي حذف يك نام از ليست وجود داشته باشد، ‌قبل از جلسه سالانه، با كشوري كه از آن توفان آسيب ديده تماس گرفته مي‌شود تا تقاضاي احتمالي آن‌ها براي حذف نام توفان از ليست دريافت شود. همچنين به آن‌ها پيشنهاد مي‌شود كه چند نام به عنوان جايگزين به كميته ارائه دهند.»

اما آيا استفاده از اسامي انساني براي توفان‌ها روش خوبي است؟ در واقع پيشنهاد خوب ديگري هنوز وجود ندارد و به نظر مي‌رسد در هر صورت، ‌اين روش در حال حاضر جواب مي‌دهد.

********************

نگاه زنانه و نگاه مردانه

این روزها در هر گوشه و کنار با نوشته هایی رو به رو می شویم که به تفاوت میان زن و مرد اشاره دارند، اما به نظر من گرچه تفاوت های فیزیکی جالبند اما داشتن تفاوت های روانی زن و مرد، بیشتر می تواند به ما کمک کند تا ارتباط موثری با یک دیگر برقرار کنیم و توقعات یکسان و مشابهی از یک دیگر نداشته باشیم.

يکی از جالب‌ترين تفاوت‌های ميان زن و مرد که بر ساير رفتارهايشان هم اثر می‌گذارد نگرش آن ها به دنياست.

مردان دنیا را از دیدگاه متمرکز نگاه می کنند در حالی که زنان دنیا را از دیدگاه منبسط می بینند .

آگاهی جنس مذکر به تدريج يک جزء را به جزء ديگر مربوط می‌سازد تا به کل برسد که اين باجزء يا کل‌نگری تفاوت دارد.

اما آگاهي جنس مؤنث که منبسط است تصوير کلی را می‌گيرد و به تدريج اجزای درون آن را کشف مي‌کند. همين آگاهی جنس مؤنث باعث مي‌شود زنان علاقه بيشتری به عشق، ايجاد ارتباط، مشارکت، همکاری و هماهنگی و سازش داشته باشند، درحالی که آگاهی متمرکز مردها، آن ها را بيشتر به سمت ايجاد نتايج، رسيدن به اهداف، رقابت، کار، منطق وتأثيرگذاری سوق مي‌دهد.

حالابه برخی رفتارهای خانم ها و آقایان اشاره می کنیم که تا حدی زیادی از این نگرش نشات می گیرد :

ورود به اتاق!

وقت مردی وارد اتاق جديدی می‌شود نقطه‌ای را انتخاب می‌کند، به طرف آن می‌رود به چيزی نگاه می‌کند و بعد به چيز ديگر و بعدش باز به چيزی ديگر. اين کار را ادامه می‌دهد تا به تدريج تصويری از محيط بسازد.

برعکس وقتي يک زن وارد همان اتاق می‌شود در يک نگاه سريع، تقريباً خود به خود به خيلی چيزها نگاه می‌کند و تمام اتاق را به يک باره می‌بيند. او به رنگ ديوارها، عکس‌ها و اين که اتاق چگونه تزيين شده دقت می‌کند سپس وقتی تصويری از کل محيط دارد، يک نقطه را برای نشستن انتخاب می‌کند.

وقتی زن و مردی وارد يک نمايشگاه می‌شوند شما می‌توانيد تمرکز مردانه را هنگامی که يک مرد بسيار سريع و هدفمند از يک غرفه به غرفه ديگری می‌رود ببينيد، در عوض زن انگار همه چيز را در درون خود جای می‌دهد و سپس به اکتشاف و تجسس جزئيات می‌پردازد.

کیف های زنانه و کیف های مردانه!

زنان اغلب از کيف‌های بزرگ و سنگين با روکش‌های زيبا استفاده می‌کنند و در عوض کيف مردان سياه يا قهوه‌ای و مخصوص حمل وسايل کاملاً ضروری مانند: گواهينامه رانندگی، کارت ماشين، اسکناس و… است.

در کیف خانم ها هر چیزی را که احتمالا خودش یا دیگران ممکن است به آن احتیاج داشته باشند، می توان پیدا کرد. قرص سرماخوردگی، قرص های مسکن یا ویتامین، سنجاق سر، آینه، ناخن گیر، مداد، خودکار، کاغذ، دستمال کاغذی، دسته کلید، مسواک، خمیردندان، یک آلبوم کوچک، چای کیسه ای، کتاب جیبی مورد علاقه، عینک آفتابی، سوهان ناخن، و ده ها وسیله ریز و درشت دیگر.

کمتر مردی می تواند یک روز با چنین کیفی سر کند.

مکالمه با تلفن!

مردها در حين صحبت با تلفن دوست ندارند با کس ديگری صحبت کنند، انرژی مردانه خواهان آن است که در يک لحظه بر روي يک موضوع متمرکز شود، در حالي که يک زن قادر است با تلفن صحبت کند، از سوختن شام جلوگيری کند، بچه‌اش را آرام کند، متوجه شود شوهرش به او چه مي‌گويد و…

هوشياری منبسط او اجازه مي‌دهد تا مراقب چيزهاي زيادی باشد.

رانندگی!

رانندگی اتومبيل وضعيت ديگری است که اين تفاوت‌ها را آشکار می‌سازد. هرگز سعی نکنيد با مردی که در حال رانندگی است گفت و گوی خصوصی داشته باشيد. تمرکز يک مرد در رسيدن به هدفش در مؤثرترين شيوه ممکن است.

اما متأسفانه زن‌ها گوش ندادن مردها را بد تعبير می‏کنند يا خيال می‌کنند توجهی به آن ها ندارند!

اما کداميک از اين ديدگاه‌ها بهتر است؟

بديهی است هر دو طرز تلقی می‌تواند صحيح و درست باشد.

ديدگاه‌های هم ديگر را بشناسيم و ارتباط مؤثرتری برقرار کنيم!

********************

شن!!!

مردی با دوچرخه به خط مرزی می رسد. او دو کیسه بزرگ همراه خود دارد. مامور مرزی می پرسد : « در کیسه ها چه داری». او می گوید « شن».

مامور او را از دوچرخه پیاده می کند و چون به او مشکوک بود ، یک شبانه روز او را بازداشت می کند ، ولی پس از بازرسی فراوان ، واقعاً جز شن چیز دیگری نمی یابد. بنابراین به او اجازه عبور می دهد.

هفته بعد دوباره سر و کله همان شخص پیدا می شود و مشکوک بودن و بقیه ماجرا…

این موضوع به مدت سه سال هر هفته یک بار تکرار می شود و پس از آن مرد دیگر در مرز دیده نمی شود.

یک روز آن مامور در شهر او را می بیند و پس از سلام و احوال پرسی ، به او می گوید : من هنوز هم به تو مشکوکم و می دانم که در کار قاچاق بودی ، راستش را بگو چه چیزی را از مرز رد می کردی؟ قاچاقچی می گوید : دوچرخه!

بعضی وقت ها موضوعات فرعی ما را به کلی از موضوعات اصلی غافل می کند.

********************

سفــر بخیر …!

دو خلبان نابینا که هردو عینک های تیره به چشم داشتند، در کنار سایر خدمه پرواز به سمت هواپیما آمدند.

در حالی که یکی از آنها عصایی سفید در دست داشت و دیگری به کمک یک سگ راهنما حرکت می کرد!

زمانی که دو خلبان وارد هواپیما شدند، صدای خنده ناگهانی مسافران فضا را پر کرد.

اما در کمال تعجب دو خلبان به سمت کابین پرواز رفته و پس از معرفی خود و خدمه پرواز، اعلام مسیر و ساعت فرود هواپیما، از مسافران خواستند کمربندهای خود را ببندند.

در همین حال، زمزمه های توام با ترس و خنده در میان مسافران شروع شده و همه منتظر بودند، یک نفر از راه برسد و اعلام کند این ماجرا فقط یک شوخی یا چیزی شبیه دوربین مخفی بوده است.

اما در کمال تعجب و ترس آنها، هواپیما شروع به حرکت روی باند کرده و کم کم سرعت گرفت!

هر لحظه بر ترس مسافران افزوده می شد چرا که می دیدند هواپیما با سرعت به سوی دریاچه کوچکی که در انتهای باند قرار دارد، می رود!

هواپیما همچنان به مسیر خود ادامه می داد و چرخ های آن به لبه دریاچه رسیده بود که مسافران از ترس شروع به جیغ و فریاد کردند!!

اما در این لحظه هواپیما ناگهان از زمین برخاست و سپس همه چیز آرام آرام به حالت عادی بازگشته و آرامش در میان مسافران برقرار شد!

در همین هنگام در کابین خلبان، یکی از خلبانان به دیگری می گوید:

یکی از همین روزا بالاخره مسافرها چند ثانیه دیرتر شروع به جیغ زدن می کنن و اون وقت کار همه مون تمومه..!!

********************

خرگوش معتاد

خرگوش مي ره تو جنگل روباه رو مي بينه داره ترياک مي کشه مي گه: اقا روباه اين چه کاريه پاشو بدوييم شاد باشيم. بعد مي رن تا مي رسن به گرگه مي بينن داره حشيش مي کشه.

خرگوش مي گه: آقا گرگه اين چه کاريه پاشو شاد باشيم بدوييم. گرگم پا مي شه مي رن 3تايي مي رسن به شيره مي بينن داره تزريق مي کنه.

خرگوش مي گه آقا شيره اين چه کاريه پاشو بدوييم ورزش کنيم شاد باشيم. شيره مي پره مي خورتش.

گرگ و روباه مي گن چرا خورديش اين که حرف بدي نزد!؟

شيره مي گه نه بابا اين پدر سگ هرروز اکس مي زنه مي ياد مارو مي دوونه!

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 سپتامبر 2011 بدست در eshtrak، اخبار - news & views فرستاده شده و با برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: