اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

گردهمایی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران:کمیته برگزارکننده چهارمین گردهمایی سراسری!

 

گردهمایی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران

 

اعلام فهرست سخنرانیها، کارگاهها و برنامه های

جشنواره کوچک و نمایشگاه هنرمندان

نگاه کُن که غم درون دیده‌ام
چگونه قطره قطره آب می‌شود
چگونه سایۀ سیاه سرکشم
اسیر دست آفتاب می‌شود
نگاه کُن
تمام هستی‌ام خراب می‌شود
شراره‌ای مرا به کام می‌کشد
مرا به اوج می‌بَرد
مرا به دام می‌کِشد
نگاه کُن
تمام آسمانِ من
پُر از شهاب می‌شود…

(فروغ فرخ‌زاد)

یاد همبندیانمان، باماست. یاد هزاران، هزار زندانیانی سیاسی که از آغاز به قدرت رسیدن رژیم جمهوری اسلامی به قتل رسیده¬اند، یا در زیر شکنجه¬ها جان سپرده¬اند، با تمام هستی ما پیوند خورده است.

چگونه می¬توان از کنار بیش از سه دهه سرکوب و کشتار حاکمان اسلامی با سکوت و بی¬تفاوتی گذشت؟!

گردهمایی سراسری زندانیان سیاسی، برای خطاب قرار دادن وجدانهای بشری است، برای شکستن سکوت و سانسور حاکمان و رسانه¬هایشان در مقابل چنین ظلم و بیدادی است که برچندین نسل از مبارزین کشورمان روا شده و برای دادخواهی علیه چنین فجایعی است.

 باری، گردهمایی سراسری، برای نگاه کردن است، برای گفتن است و شنیدن از سالهایی که در پس پرده تاریک کشتارها، شکنجه¬ها و نسل کشی کمونیستها، انقلابیون و همه زندانیان سیاسی ایران پنهان شده است.

با درود بی کران به همه یاران و عزیزانی که در تمامی شهرها و کشورها، برای برگزاری چهارمین گردهمایی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران، با تلاشی بی وقفه مشغولند تا یادمانی گسترده، موفق و با پوششی سراسری را برای همبستگی با خانواده ها و بازماندگان کشتارهای رژیم جمهوری اسلامی تدارک ببینند.

 بازتاب فعالیتهای مدافعین آزادی همه زندانیان سیاسی،تبلیغات عوامفریبانه عوامل اطلاعاتی رژیم را خنثی کرده و نور امیدی برای همبستگی مبارزات داخل و خارج از کشور در این زمینه به شمار می¬رود.

 در روزهای باقی مانده تا آغاز گردهمایی سراسری، کمیته برگزارکننده از همه یاران درخواست می¬کند که با حضور فعال خود در گردهمایی و نیز خبررسانی وسیع¬تر، با ما همراهی و همیاری کرده و سد سانسور خبری رسانه¬های حاکم را در برابر انتشار آزاد اخبار در این زمینه بشکنند.

کمیته برگزارکننده چهارمین گردهمایی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران، فهرست سخنرانی¬ها، کارگاه¬ها (Workshops)، برنامه¬های جشنواره کوچک سینمای مقاومت و نیز نمایشگاه آثار هنرمندان را به اطلاع همگان می¬رساند. جزئیات کامل به همراه آخرین تغییرات و توضیحات، در بروشورهای گردهمایی سراسری در روزهای آتی انتشار خواهد یافت. حضور وسیع هنرمندانی همچون گیسو شاکری، داریوش شیروانی (فیلمساز و موسیقی¬دان)، نعمت آزرم (شاعر و نویسنده)، بصیر نصیبی (منتقد سینمایی)، مسلم منصوری (کارگردان)، عباس سماکار (نویسنده و فعال سیاسی)، سودابه اردوان (نقاش) و منوچهر شهابی (نقاش) و گستردگی برنامه های فرهنگی و هنری، نشانی از همبستگی گسترده هنرمندان متعهد و پیشرو در بازسازی و زنده نگاه داشتن یاد و خاطر هزاران هزار زندانی سیاسی ای است که در زندان¬های جمهوری اسلامی از آغاز به قدرت رسیدنش تاکنون توسط رژیم به قتل رسیده¬اند.

 در روزهای گردهمایی و به ویژه برنامه افتتاحیه علاوه بر سخنرانانی که موضوعات بحث آنها در زیر ذکر می شود، نمایندگانی از امنستی اینترناشنال (عفو بین الملل)، احزاب کمونیست، سوسیالیست و چپ سوئد در برنامه حضور داشته و سخنرانی خواهند کرد. از جمله هانس لینده نماینده مجلس، رئیس گروه پارلمانی و سخنگوی سیاست خارجی گروه پارلمانی حزب چپ سوئد، آندرش کارلسون رهبر حزب کمونیست، آراز فنی هماهنگ کننده ی بخش آسیای مرکزی عفو بین الملل و جمعی از پژوهشگران و فعالین سوئدی و آلمانی… در گردهمایی حضور خواهند داشت.

سخنرانی ها و کارگاهها (Workshops)
کمیته برگزارکننده، تلاش کرده و خواهد کرد تا بیش از پیش، در روزهای گردهمایی محیط و فضایی برای شرکت¬کنندگان فراهم آورد تا به صورت فعال در بحث¬ها و تبادل نظرها حضور داشته باشند. به همین دلیل در برنامه¬های امسال، برگزاری کارگاههای (Workshops) مختلف در تکمیل و پرداختن ژرفتر به موضوعات سخنرانیها، پیش بینی شده است. با توجه به این که هر کارگاه، ظرفیت حداکثر 30 شرکت کننده را دارد، از علاقمندان تقاضا می کنیم، در صورت امکان در هنگام ثبت نام در گردهمایی، کارگاههایی که تمایل به شرکت در آن را دارند را به اطلاع ما برسانند. فهرست سخنرانی ها و کارگاهها تاکنون به قرار زیرند. با این توضیح که احتمال تغییر یا افزایش برخی از موضوعات در بروشور گردهمایی به اطلاع همگان خواهد رسید.

جنبش دادخواهی از چشم انداز حقوقی و کیفری
• لیلا قلعه بانی: اهمیت دادخواهی از سوی بازماندگان و خانواده ها
• شکوفه منتظری: دادخواهی؛ وفاداری به امر حقیقی یا فرایند حقیقت؟
• کارگاه: وفاداری به امر حقیقی یا فرایند حقیقت؟
o کارگاهی با هدف بررسی و به چالش کشیدن این پرسش که آیا وفاداری به امر حقیقی مستلزم فهم پروسه ی حقیقت است یا رمز گشایی از آن؟ حداکثر ظرفیت: 30 نفر، از علاقمندان در خواست می شود، از قبل به کمیته برگزارکننده برای شرکت در کارگاه اطلاع دهند.

نقش جنبش دادخواهی در شکل دهی یادمانه (حافظه) اجتماعی، جمعی، تاریخی و فرهنگی
• همایون ایوانی: دادخواهی علیه کشتارهای رژیم جمهوری اسلامی: ژرفابخشی به یادمانه تاریخی و فرهنگی ایران
• کارگاه : نگاهی به تجربیات کشورهای دیگر و چشم اندازهای مطالبات جنبش دادخواهی
• طرح بنای یادبود

جنبش دادخواهی برای اعاده خسارت مادی و معنوی
• دکتر الهه امانی: گفتمان تاوان، ماورای غرامت مالی
• سیروس کفایی: غرامت زندان پرداخت باید گردد، تشکیل سندیکای زندانیان سیاسی به عنوان یک منشور

جنبش دادخواهی و رویکرد روانشناسانه
• دکتر نورایمان قهاری: نه می بخشیم، نه فراموش می کنیم: عبارتی کلیدی در تضمین پیشروی بسوی بهبودی فرد و جامعۀ آسیب دیده
• کارگاه: از فاجعه تا بقاء، از بقاء تا واگشت پذیری: تا چه حد واگشت پذیرهستیم؟

o کارگاهی با هدف توضیح مقولۀ واگشت پذیری و اهمیت آن در روند مقابله با سختی ها، بازسازی پس از وقوع فاجعات، و پیشرفت فردی، شرکت کنندگان با مراحل مختلف واگشت پذیری آشنا خواهند شد و فرصت خواهند داشت تا در مورد تجربیات فردی خود در این رابطه تحلیل و شناخت بدست آورند. حداکثر ظرفیت: 30 نفر، از علاقمندان در خواست می شود، از قبل به کمیته برگزارکننده برای شرکت در کارگاه اطلاع دهند.

علیه اعدام
• میلا مسافر: ضرورت لغو مجازات اعدام
• جعفر امیری: محاکمه و مجازات آری، مجازات مرگ نه

میزگرد دادخواهی و آزار جنسی
• شادی صدر، شادی امین: جنایت بی عقوبت، بررسی نتایج تحقیق درباره آزار و شکنجه جنسی زندانیان سیاسی زن در دهه 60

موضوعات ویژه
• عباس سماکار: تاثیر کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت بر جنبش چپ
• علی دروازه غاری: دیالکتیک خشونت و قهر
• کارگاه: گفتگوهای زندان و رسانه آلترناتیو

برنامه های هنری، تئاتر و شعرخوانی
• شعرخوانی:نعمت آزرم، سیروس کفایی
• موسیقی با حضور هنرمندان گیسو شاکری، داریوش شیروان، دنا، آروین و شمیم همراه با گروه ربلز

• تئاتر: پنج هزار پرنده، بازیگر و نویسنده مارال نصیری

نمایشگاه هنرمندان

بخش مهمی از این گردهمایی ها برپایی نمایشگاه های مرتبط با موضوعات مورد بررسی ست. که در هر دوره مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

 در کنار هنرهای دستی زندانیان سیاسی سابق،نگاه هنرمندان امروز به شیار زخمی که سه دهه پیش با ابعادی فاجعه بار بر تن و روح شاهدان بازماندگان و به کل جامعه اثر گذاشته است به مثابه ی روزنه ای گشوده شده بر آن دخمه ی تاریک وناشناسی است که شناخت ابعاد آن شاید نسل ها کار پژوهشی همه جانبه نیاز دارد.

امسال نیز هنرمندانی از سه نسل که به گونه های متفاوت شاهد مبارزه ی همنوعان خود برای دستیابی به جامعه¬ای آزاد و بری از بی¬عدالتی بوده¬اند؛ نمایشگاه ما را با آثار خود جلای دیگری میدهند و شرکت¬کنندگان در گردهمایی سراسری را با نگاه¬های خود آشنا میکنند.

 باشد تا با نگاه به آن دوره از این دریچه ی گشوده شده سهمی در جاودان کردن یاد جانفشانان آن دهه در حافظه ی فرهنگی و تاریخی کشورمان داشته باشیم.

نمایشگاه هنرمندان به نمایش آثار پنج هنرمند گرانقدر پرستو فروهر، سودابه اردوان، بهروز حشمت، منوچهر شهابی و سیاوش فانی اختصاص یافته است. در بخش نمایشگاه، آثار نقاشی، مجسمه سازی، ویدئو و چیدمان به نمایش در خواهد آمد. اطلاعات و معرفی بیشتر زندگی و آثار هنرمندان در بروشور ویژه نمایشگاه به زودی انتشار می¬یابد.

شبهای سینمای مقاومت ایران
با همکاری سینمای آزاد و کانون سینماگران ایران در تبعید، جشنواره کوچک ادبیات و سینمای سرکوب، زندان و مقاومت، به مروری بر سینمای ایران در تبعید اختصاص یافته است. کمیته برگزارکننده چهارمین گردهمایی سراسری، با تشکر فراوان از هنرمندان و سینماگران متعهد، به اطلاع علاقمندان می رساند که در روزهای گردهمایی در سالن سینما و آمفی تئاتر محل گردهمایی در گوتنبرگ، سوئد، آثاری از یوسف اکرمی، پانته آ بهرامی، میترا تبریزیان، دلارا رسولی، مسعود رئوف، آرش ریاحی، وحید زمانی، داریوش شیروانی، هوشمند عمران، لیلا قبادی، لیلا قرایی، مسلم منصوری، آرمان نجم و سایر سینماگران متعهد نمایش درمی¬آید.

آغاز برنامه¬های جشنواره کوچک با یاد و نام شاعر برجسته معاصر احمد شاملو و نمایش فیلم آخرین کلام کار مسلم منصوری و سخنرانی بصیر نصیبی با عنوان: سینمای جمهوری اسلامی وسینمای ایران در تبعید و گفتگو های سینمایی همراه خواهد بود. جزئیات و ساعت دقیق برنامه¬های جشنواره کوچک در بروشور گردهمایی به زودی انتشار خواهد یافت. علاوه براین جدول برنامه های مروری بر سینمای ایران در تبعید، در لینک زیر انتشار یافته است:

http://www.dialogt.org/fileadmin/user_upload/Festival_Cinema.pdf
محل برگزاری گردهمایی
چهارمین گردهمایی سراسری، در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه (9 تا 11 سپتامبر 2009) در شهر گوتنبرگ – سوئد برگزار خواهد شد:

Mölndals Folkets Hus
Göteborgsvägen 19
431 30 Mölndals
Gothenburg Sweden
شروع گردهمایی: جمعه 9 سپتامبر، ساعت 14
پایان: یکشنبه 11 سپتامبر ساعت 16

هزینه ثبت نام و شرکت
برای برنامه ریزی دقیق تر و پیش بینی امکانات بهتر، از شرکت کنندگان درخواست می کنیم از هم اکنون برای ثبت نام در گردهمایی اقدام کنند.
– هزینه سه روز سمینار 30 یورو
– هزینه سه روز سمینار به همراه غذا 65 یورو
– تخفیف ویژه برای جوانان، دانشجویان، بیکاران و پناهجویان در نظر گرفته شده است.
– برای رزرو هتل می توانید مستقیماً با هتل Ibis تماس و جای خود را رزرو نمایید:
هتلIbis
تلفن : 004631679630
آدرس: Idrottsvägen 6 Mölndal
علاقمندان می توانند مبلغ ثبت نام را به حساب زیر واریز کنند و از طریق Email و یا نامه، آدرس و امکان تماس خود را به کمیته برگزار کننده اطلاع دهند تا امکان خبررسانی و هماهنگی با شما میسر شود.

شماره حساب برای پرداخت هزینه ثبت نام:
Skandinaviska Enskilda Banken
شماره حساب:5164 1190779

IBAN Account number: SE7950000000051641190779 Bic-kod or Swift:
ESSESESS
کمیته برگزارکننده
گردهمایی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران
27 اوت 2011
شماره تلفن تماس:

00491779360481 0046735065657
آدرس تماس: tondardialog@web.de
اینترنت: http://www.dialogt.org

جهت اطلاعات بیشتر به پیوندهای زیر مراجعه کنید:
http://www.dialogt.org/index.php?id=77

http://yaranema.eu/roidad.php?a_id=338

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 31 اوت 2011 بدست در eshtrak، فراخوان - اطلاعیه - اعلامیه فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: