اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

آخرين اخبار با پيک ايران 5/31/2011

حضور پررنگ نیروهای امنیتی و لباس شخصی در لواسان

در پی درگذشت مهندس عزت الله سحابی و تحویل پیکر وی به خانواده اش، تحرک نیروهای امنیتی در منطقه لواسان شدت گرفت.

به گزارش رسیده به جرس، مهندس عزت الله سحابی دو بامداد دهم خرداد پس از حدود یک ماه بیماری در بیمارستان در اثر پاره شدن رگهای مغز، پس از هشتاد ویک سال چشم به جهان فرو بست.

صبح امروز در حالی پیکر وی برای مراسم تشییع به خانواده اش تحویل داده شد که حضور نیروهای امنیتی در منطقه لواسان کاملا مشهود است.

بر اساس این گزارش، برخی از نزدیکان و اقوام مهندس سحابی از صبح امروز احضار شده اند.

این در حالی است که تعداد زیادی لباس شخصی با حضور در اطراف منزل مهندس سحابی مشغول فیلمبرداری از افراد و شماره اتومبیلهای آنان هستند.

قرار است، فردا صبح چهارشنبه، پیکر مرحوم سحابی از مقابل منزل وی در لواسان تهران تشییع شده و در گورستان همان منطقه به خاک سپرده شود .

منزل مهندس سحابی در لواسان ، بلوار امام خمینی ، بعد از میدان گلن دووک ، خیابان پیام ، خیابان صحرای ناران ، کوچهٔ گلستان ، پلاک ۱۰ واقع شده است.

گفتنی است پیش از این نیز نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی، فشارهای زیادی را متوجه خانواده و همفکران مهندس سحابی کرده‌ بودند که مراسم تشییع وی در لواسان صورت گیرد.

در دو هفته ی اخیر که وضع جسمی مهندس سحابی بدتر شده بود، فشارهای امنیتی و اطلاعاتی برای برگزاری «بی مشکل» مراسم تشییع و تدفین مهندس سحابی، شدت یافت.

در حال حاضر دوستان و خویشاوندان مهندس سحابی با حضور در منزل وی به بازماندگان تسلی می دهند.
منبع:جرس
——————————————————————————–

تشدید فشارهای نیروهای امنیتی برای دفن فوری پیکر مهندس سحابی
تحول سبز: جمعی از مردم با حضور در منزل مهندس سحابی و خیابان های اطراف محل سکونت ایشان به عزاداری پرداخته اند.

به گزارش تحول سبز، پس از فوت مهندس عزت الله سحابی در اولین ساعات بامداد امروز و انتشار خبر آْن در رسانه ها جمع کثیری از مردم با حضور در محل سکونت و خیابانهای اطراف منزل ایشان به عزاداری پرداخته اند.

بر اساس گزارش منابع خبری، نیروهای امنیتی با تشدید فشار بر خانواده مرحوم عزت الله سحابی اصرار بر دفن فوری پیکر ایشان در چند ساعت آینده را دارند. اما بازماندگان مهندس سحابی مخالفت کرده و اظهار داشته اند که طبق برنامه اعلام شده پیکر ایشان را فردا تشییع و دفن خواهند کرد.

گزارش های رسیده حاکیست که هر لحظه بر جمعیت عزادار افزوده می شود. و فشار نیروهای امنیتی برای دفن پیکر ایشان در امروز همچنان ادامه دارد.

گفتنی ست، براساس اعلام قبلی از سوی خانواده ایشان قرار است پیکر مهندس سحابی فردا صبح یازدهم خرداد ماه از منزل ایشان واقع در لواسان بلوار امام خمینی بعد از میدان گلن دووک خیابان پیام خیابان صحرای ناران کوچه گلستان پلاک ۱۰ تشییع شود.

——————————————————————————–

نماینده ولی فقیه و امام جمعه كاشان: آقا نمی خواستند حكم ابقای مصلحی رسانه ای شود/ دستور خامنه ای به فرمانده سپاه برای بازداشت نیروهای عملیاتی

به گزارش مشرق، پایگاه اطلاع رسانی «سفیر ولایت» كه توسط دفتر آیت الله عبدالنبی نمازی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه كاشان اداره می شود، با انتشار مطلبی با عنوان «ناگفته های حضرت آیت الله نمازی درباره انحرافات و جریانات اخیر كشور»، اطلاعات مهمی را فاش كرد.

در این مطلب كه امروز، سه شنبه بر روی این پایگاه منتشر شده و ناگفته های ‌آیت الله نمازی در حاشیه درس خارج فقه می باشد، آمده است:

مراكز قدرت نظام در اختیار دفتر رئیس جمهور

به هر تقدیر رئیس دفتر رئیس جمهور مراكز قدرت نظام را در اختیار خودش گرفته مثلاً در كمیسیون فرهنگی دولت طبق روال جاری رئیس كمیسیون باید رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد ولی خارج از ضابطه ایشان رئیس كمیسیون هستند و تمام بودجه های فرهنگی كشور را در دست دارد.

دستور بازداشت نیروهای عملیاتی

آقای سرلشگر جعفری فرمانده كل سپاه رفتند خدمت مقام معظم رهبری و گفتند اجازه بدهید ایشان را بگیریم كل غائله حل می شود حالا نهایتاً چند روزی بعضی ها اظهار نگرانی خواهند كرد و تمام خواهد شد. آقا ظاهراً هنوز به این نتیجه نرسیدند ولی فرمودند همه عوامل را دستگیر كنید كسانی كه نیروهای عملیاتی این طرح هستند آقا فرمودند با قوت بازجویی كنید و بررسی كنید اما حساب رئیس جمهور را جدا كنید.

مشایی: فكر نمی كردیم رهبری این قدر قاطع و محكم بایستد

مشایی در جلسه ای گفته بود ما فكر نمی كردیم رهبری این قدر قاطع و محكم روی مسئله بایستند. در قضیه وزیر اطلاعات، وزیر گزارشاتی داده بود خدمت آقا كه اینها چه كسانی هستند و قصدشان چسیت و تنها راه را در بركناری وزیر دیده بودند و آقا متوجه بود و این قضیه از شش ماه قبل گزارش شده بود به آقا كه به فریاد اطلاعات برسید كه این ها در حال توطئه هستند اگر خاطرتان باشد چهار پنج ماه قبل آقا خودشان رفتند وزارت اطلاعات كه به دنبال همین گزارش بود. آقای مصلحی یك جلسه داخل سازمانی تشكیل داده بود و برای كادر اطلاعات مطالبی را گفته بود و یك آقایی به نام عبداللهی كه رئیس ستاد اطلاعات بوده در صحبت ها پارازیت ایجاد می كرده كه نه آقا اینجوری نیست و وزیر اطلاعات بعد از جلسه حكم عزل ایشان را صادر می كند این هم عنصر نفوذی دفتر رئیس جمهور بوده است.

آقا نمی خواستند حكم ابقای مصلحی رسانه ای شود

بعد از این آقای رئیس جمهور آقای مصلحی را احضار می كند كه چرا ایشان را بدون هماهنگی من برداشتی؟! آقای مصلحی می گوید كه من وزیرم و این شخص كارمند من می باشد و رئیس جمهور هم میگوید كه شما یا استعفا بدهید یا من عزلتان می كنم و آقای مصلحی هم استعفا می دهد. خبر كه به آقا می رسد ایشان آن حكم را صادر می كند. البته قبل از حكم به خاطر این كه مسئله رسانه ای نشود شخصاً در چند سطر خطاب به رئیس جمهور می نویسند كه آقای مصلحی باید در جای خودش ابقا بشود و خود آقا هم این نوشته را كه دست نویس بوده در پاكت گذاشته و در پاكت را می چسبانند و یكی از اعضای دفتر به دست رئیس جمهور می رساند. رئیس جمهور می پرسد كه نامه چیست؟ اظهار بی اطلاعی می كنند و وقتی نامه را باز می كنند میخوانند و می گویند: خب این مسئله كه تمام شده است! گزارش را كه به آقا می دهند آقا مطلع می شوند و حكم را صادر می كنند.

آقا گفتند تا آخر پای این مسأله می ایستم

در اولین جلسه ای كه هیئت دولت در كردستان بودند آقای مصلحی شركت نمی كنند. در اولین جلسه در تهران آقای مصلحی با مشورت دفتر به قم سفر می كنند ولی در جلسه دوم هیئت دولت شركت می كنند. رئیس جمهور كه وارد جلسه می شود به احترام آقای حائری كه درس اخلاق گفتندچند دقیقه ای می نشیند و بعد با اجازه آقای حائری جلسه را ترك می كند و از طریق یكی از اعضای دفتر آقای مصلحی را صدا می كنند و می پرسد كه شما چرا شركت كردید؟ آقای مصلحی می گوید دستور آقاست. رئیس جمهور میگوید شما به مسائل بین من و آقا كاری نداشته باشید و خودتان را درگیر این مقوله نكنید. آقای مصلحی از جلسه هیئت دولت خارج می شود و در نهایت خبر به آقا می رسد و آقا محكم می گویند كه آقای مصلحی حتماً باید در جای خوشان باشند و به همین دلیل مشایی گفته بود كه ما احتمال نمی دادیم كه آقا این قدر محكم بمانند و آقا هم كه گفته بودند من تا آخر پای این مسئله می ایستم منتها با حفظ آرامش كشور در حالی كه اوضاع منطقه مانند مصر و لیبی و بحرین و عربستان به این صورت است باید طوری رفتار كرد كه هم این فتنه مهار و كنترل بشود توسط وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی و هم آرامش كشور پابرجا باشد.

آقا می فرمایند رئیس جمهور باید حفظ شود

در یك ملاقاتی كه سران سه قوه حضور داشته اند آقا می فرمایند كه رئیس جمهور باید حفظ بشود به دلیل زحمات و خدمات مختلفی كه انجام دادند مانند مسكن و هسته ای و … فلذا به شخص ایشان در خطبه ها و سخنرانی ها چیزی گفته نشود ولی جریان انحرافی باید برای مردم روشن بشود كه اینان درصدد در دست گیری قوه مقننه و نتیجتاً قوه مجریه است چون كابینه را مجلس رأی می دهد.

مشایی گفته تا دو سال دیگر آقای جنتی نیست

آیت الله نمازی در ادامه در پاسخ به پرسش یكی از حضار، گفت: به آقای مشایی گفتند شما كه می خواهی رئیس جمهور شوی صلاحیت شما را شورای نگهبان باید تأیید كند و آیت الله جنتی بسیار قاطع است و شما را رد صلاحیت می كند كه مشایی گفته تا دو سال دیگر آیت الله جنتی نیست و […] هم نیست كه باعث رد صلاحیت بشوند. حالا نمی دانیم در ارتباط با جن، این چیزها را فهمیده اند یا چیز دیگری است.

می خواهند جریان سومی به نام «خط رئیس جمهور» ایجاد كنند

البته حرفها زیاد است و من خواستم كه آقایان در جریان امور باشند بدون این كه اسمی از رئیس جمهور برده شود این جریان انحرافی را برای مردم روشن كنید كه اگر قرار شد در آینده برخوردی صورت بگیرد مردم كاملاً توجیه باشند به خصوص در انتخابات ستادهایی را تشكیل داده اند در استان ها فراخوانی كرده اند از مراكز شهرها و از اعتبار و حیثیت رئیس جمهور استفاده می كنند و این ها می خواهند یك جریان ثالثی در خط سیاسی كشور ایجاد كنند یعنی اصلاح طلب ها و اصول گراها و یك خط میانه ای به عنوان خط رئیس جمهور.

احمدی نژاد: آرای من به خاطر حمایت آقا كم شد

اشتباه اینها و شخص رئیس جمهور این است كه فكر می كنند آراء 24 میلیونی مال خودشان است و حتی در جلسه ای گفته بوده است كه شش میلیون از آراء من به خاطر حمایت آقا كم شده است و الا آراء من سی میلیون بوده است. اصل تبیین این توطئه ای كه در كار است این است كه ما در این زمان احتیاجی به حلقه وصل بین امام زمان و مردم نداریم و خودمان می توانیم ارتباط برقرار كنیم و حذف جایگاه روحانیت و ولایت فقیه از مقاصد این جریان است.

——————————————————————————–

کمبود بودجه سبب قطع دسترسی ۶۰ دانشگاه کشور به منابع علمی بین‌المللی شد
رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با اعلام اینكه ۱٢۰ دانشگاه و پژوهشگاه وابسته به وزارت علوم در قالب كنسرسیوم به منابع علمی بین‌المللی دسترسی دارند از قطع شدن دسترسی ۶۰ دانشگاه و پژوهشگاه به منابع علمی بین‌المللی خبر داد.

به گزارش ایسنا، امید فاطمی در حاشیه گردهمایی معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاه‌های تهران كه در دانشگاه‌های صنعتی امیركبیر برگزار شد، با بیان اینكه منابع علمی جهت استفاده محققان دانشگاه‌ها و پژوهشگا‌ها به دو دسته منابع بین‌المللی و داخلی تقسیم می‌شوند، گفت: برخی از موسساتی كه در پرداخت هزینه‌های دسترسی به منابع علمی تاخیر دارند توسط ناشران بین‌المللی محدودیت ایجاد شده است.

وی با بیان اینكه ۱٢۰ موسسه وابسته به وزارت علوم عضو كنسرسیوم استفاده از منابع علمی بین‌المللی هستند، خاطرنشان كرد: در حال حاضر ۶۰ دانشگاه و پژوهشگاه به دلیل عدم پرداخت حق عضویت به منابع علمی دسترسی ندارند.

فاطمی ادامه داد: رقم كل دسترسی‌های موسسات وابسته به وزارت علوم حدود ٢۰ میلیارد تومان در سال است كه از حق عضویت‌های سال ٢۰۱۰ و ٢۰۱۱ حدود دو و نیم میلیارد تومان پرداخت نشده است.

وی با بیان اینكه در سالهای گذشته دسترسی‌ها با مشكل خاصی مواجه نبوده است، اضافه كرد: برخی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تنها برای امسال در پرداخت حق عضویت با مشكل مواجه شده‌اند كه امیدواریم هر چه زودتر حل شود.
فاطمی تصریح كرد: حدود شش سال است كه موسسات، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وابسته به وزارت علوم در قالب كنسرسیومی در جهت سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و تامین این منابع حركت می‌كنند چرا كه وقتی قراردادها به صورت كنسرسیومی منعقد می‌شود، ناشران بین‌المللی امكاناتی را در جهت آ‌موزش و فرهنگ‌سازی در اختیار می‌گذرانند و تسهیلاتی در جهت دسترسی ایجاد كرده و در قیمت‌ها هم تخفیف می‌دهند.

وی با یان اینكه در حال حاضر حدود ۴۰منبع علمی الكترونیكی معتبر در وزارت علوم به صورت كنسرسیومی تهیه می‌شود، گفت: برخی منابع ممكن است كه تنها هشت عضو داشته و یا برخی منابع ۶٩ دانشگاه و پژوهشگاه‌ها عضو آن باشند.

وی با بیان اینكه بالغ بر ده درصد حجم كل اعتبار مخصوص دسترسی به منابع علمی بین‌المللی برای دانشگاه تهران است، تصریح كرد: این دانشگاه با توجه به تعداد زیاد اعضای هیات علمی، دانشجویان دكتری و كارشناسی ارشد همیشه در تهیه منابع علمی پیشتاز بوده است كه در قطعی اخیر از جمله دانشگاه‌هایی است كه در تامین منابع سال جاری با مشكل مواجه شده‌اند.

——————————————————————————–

آلمان: جلوگیری از پرواز مرکل برای ایران پیامد دیپلماتیک خواهد داشت

دویچه وله : ایران به هواپیمای حامل آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اجازه عبور از حریم‌هوایی خود را نداد. خانم مرکل که با هواپیمای دولتی به مقصد هند در راه بود نتوانست بدون تاخیر به پرواز خود ادامه دهد.

هواپیمای صدراعظم آلمان پس از دو ساعت دور زدن در حریم هوایی ترکیه سرانجام موفق به دریافت مجوز برای ادامه پرواز خود شد. هواپیمای صدراعظم آلمان با تاخیری دو ساعته در دهلی نو، پایتخت هند، به زمین نشست. خانم مرکل درباره این حادثه گفت: «تاکنون چنین امری را تجربه نکرده بودم.، خلبانان هم چنین تجربه را نداشته‌اند.»

پس از این تاخیر دو ساعته صدراعظم آلمان در بامداد سه‌شنبه در راس هیاتی بزرگ وارد هند شد و با سینگ مانموهان، نخست‌وزیر این کشور، دیدار کرد.

احضار سفیر ایران در آلمان

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، با فراخواندن سفیر ایران در برلین از وی پیرامون خودداری مقامات ایرانی از صدور مجوز پرواز برای هواپیمای صدر‌اعظم آلمان توضیخ خواست.

وزیر امور خارجه آلمان در این‌باره گفت: «به روشنی می‌گوییم که این امر مغایر تمامی روال‌ها و قواعد بین‌المللی بوده و آلمان به هیچ وجه آن را نخواهد پذیرفت.»

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، تصریح کرد، جلوگیری از ادامه پرواز هواپیمای خانم مرکل برای ایران «پیامد دیپلماتیک» خواهد داشت. زایبرت، همچون وزیر امور خارجه آلمان، افزود: «این اقدام بی‌احترامی به آلمان است و ما آن را نخواهیم پذیرفت.»

پیش از این برنامه اتمی و نقض حقوق بشر در ایران بر مناسبات تهران و برلین سایه افکنده بود. آنگلا مرکل یکی از مدافعان سرسخت تحریم‌ها علیه ایران است.

واکنش صدراعظم آلمان از هند

آنگلا مرکل از فراخواندن سفیر ایران به وزارت امور خارجه آلمان در برلین پشتیبانی کرد. صدر‌اعظم آلمان تصریح کرد که احضار سفیر ایران برای ادای توضیحات کاری عاقلانه بوده است. وی افزود: «موضوع به هیچ‌وجه ربطی به عصبانیت ما ندارد، بلکه مسئله بر سر روشنگری است.» خانم مرکل افزود: «خوشحالم که سرانجام به مقصد رسیده‌ام. حال باید دید که دلیل این اقدام چه بوده است.»

دلیل ممنوعیت پرواز هواپیما هنوز روشن نیست. کلاوس کرومرای، یکی از مسئولان وزارت امور خارجه آلمان، در خلال پرواز گفت، «به دلیل مشکل با ایران» فرود هواپیما در دهلی‌نو با تاخیر همراه خواهد بود. به گفته منابع دولتی آلمان، در عصر دوشنبه (۹ خرداد / ۳۰ مه) اجازه پرواز گرفته شده بوده است. منابع دولتی ایران صدور مجوز برای این پرواز را تکذیب می‌کنند.

در بامداد سه‌شنبه (یک و سی‌دقیقه) سرنشینان هواپیمای دولتی آلمان با نام «کنراد آدناوئر» متوجه می‌‌شوند که پرواز مستقیم آنان به دهلی‌نو با مشکل مواجه شده است.

خلبانان پس از جر و بحث‌های شدید با مرکز کنترل هوایی ایران مجبور به دور زدن و بازگشت به حریم هوایی ترکیه می‌شوند. گفته می‌شود، مرکز کنترل هوایی ایران پس از چندی از گفت‌‌وگو با خلبانان آلمانی سرباز زده است.

اجازه در آخرین دقایق

سخنگوی دولت آلمان نیز تصریح کرد، «چنین امری هرگز تاکنون رخ نداده بود.» تنها پس از یک ساعت مذاکره میان وزارت امور خارجه آلمان با مقامات ایرانی با میانجیگری ترکیه، سرانجام مجوز پرواز صادر شده است.

به گفته سخنگوی دولت آلمان، صدور مجوز در آخرین دقایق عملی شده، زیرا در صورت تعلل بیشتر، هواپیمای ایرباس ۳۴۰ برای رسیدن به هند سوخت کافی نداشته و مجبور به فرود در ترکیه می‌شده است. زایبرت گفت، آلمان سرگرم بررسی این قضیه بوده و در صورت لزوم از کانال‌های دیپلماتیک اعتراض خواهد کرد.

دومین هواپیمای دولتی آلمان که حامل وزیران این کشور بود، توانست بدون هیچ مشکلی به پرواز خود بر فراز خاک ایران ادامه دهد. هانس پتر فریدریش، وزیر کشور، توماس دمزیر، وزیر دفاع، پتر رامزاور، وزیر ترابری و آنته شوان، وزیر علوم عالی آلمان در این هواپیما بوده‌اند.

اغلب رسانه‌های رسمی ایران تاکنون گزارشی درباره این واقعه منتشر نکرده‌اند. در برخی تارنماهای فارسی‌زبان تنها به ممنوعیت پرواز هواپیمای صدر‌اعظم آلمان در حریم هوایی ایران اشاره شده، اما دلیل این ممنوعیت عنوان نشده است. نشست خبری محمود احمدی‌نژاد برای روز سه‌شنبه (۱۰ خرداد) لغو و به هفته آتی موکول شده است. هنوز مشخص نیست که آیا لغو این نشست خبری در رابطه با واقعه اخیر بوده و یا دلایل دیگری داشته است.

——————————————————————————–

وزير دادگستري در نامه‌اي به رئيس قوه قضائيه: وظایف وزارت دادگستری را شفاف روشن کنید

فارس: وزير دادگستري در نامه‌اي به رئيس قوه قضائيه، پيشنهادات مربوط به تبيين وظايف و اختيارات وزارتخانه متبوعش را ارسال كرد.

سيد مرتضي بختياري از مكاتبه خود با صادق آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه براي تبيين شفاف وظايف و اختيارات وزارت دادگستري ، خبر داد و متذكر شد كه اكنون بر اساس اصل 160 قانون اساسي خدمت مي كند كه تصريح دارد «وزير دادگستري مسئوليت كليه مسائل مربوط به روابط قواي سه گانه را بر عهده دارد «.

وزير دادگستري كه تنها وزيري است كه سه قوه در انتخاب وي نقش دارند، اظهار داشت: در سياست‌هاي راهبردي برنامه پنجم كه آذر ماه 88 از سوي رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، «استفاده از ظرفيت‌هاي وزارت دادگستري » مورد تاكيد قرار گرفته و در ماده 211 برنامه پنجم توسعه هم، اين عبارت قيده شده است.

بختياري افزود: در هيئت ارتقا كه در زمان رياست آيت‌الله هاشمي شاهرودي در قوه قضائيه با حضور نمايندگاني از دفتر رهبري و دستگاه قضايي تشكيل شده بود، پيشنهاداتي براي استفاده از ظرفيت‌هاي وزارت دادگستري ارائه شده بود.

وي ادامه داد: مجلس شوراي اسلامي نيز در راستاي اجراي اصل 160 قانون اساسي طرحي را تحت عنوان «تبيين وظايف وزير دادگستري » تهيه كرد و ما نيز با كنار هم قرار دادن اين موارد، گزارشي به آيت‌الله آملي لاريجاني ارائه كرديم و شخصا هم با رئيس قوه قضائيه در اين زمينه صحبت كردم و قرار شد در اين خصوص كارشناسي شود.

وزير دادگستري گفت: سال گذشته كارگروه تخصصي تبيين وظايف وزارت دادگستري تشكيل شد و پس از جمع‌بندي در خصوص كارهايي كه وزير دادگستري به عنوان مسئول هماهنگي قوه قضائيه با قواي مجريه و مقننه مي تواند انجام دهد و ادله توجيهي آن نامه‌اي به رياست قوه قضائيه نوشتم تا آيت‌الله آملي لاريجاني هم نظر خودشان را در اين زمينه ارائه دهند.

بختياري افزود: آنچه در اصل 160 قانون اساسي آمده نيازمند تعريف و تبيين شفاف است و تصميم داريم پس از اعلام نظر رئيس دستگاه قضا، لايحه شرح وظايف و اختيارات وزير دادگستري كه با طرح نمايندگان مجلس اشتراكاتي دارد و برخي موارد آن قابل تجميع هستند را به مجلس شوراي اسلامي ارائه دهيم.

وي خاطر نشان كرد: بر اساس اصل مذكور رئيس قوه قضائيه مي‌تواند اختيارات اداري و مالي را هم به وزير دادگستري محول كند و اگر اختيارات اداري و مالي به وزير محول شد، بايد مانند ساير وزرا پاسخگوي مسائل كارمندان و مسائل اداري باشد، اما از زمان رياست آيت‌الله هاشمي شاهرودي بر اساس حق قانوني كه داشته، معاونتي در اين زمينه در قوه ايجاد شده است.

وزير دادگستري با تاكيد بر اينكه بايد تكاليف وزارت دادگستري به صورت شفاف تبيين و رابطه آن با قوا ضابطه‌مند شود، گفت كه در نامه خود به رئيس قوه قضائيه، 25 وظيفه را مشخصا اعلام كرده كه اگر به وزير دادگستري واگذار شوند، مي تواند در احصاي وظايف وزير به ويژه در زمينه هماهنگي ها موثر باشد.

——————————————————————————–

معاون سیاسی جامعه روحانیت مبارز:
دریافت پول جزء حقوق شهروندی روحانیون است!

دیگربان : ابوالحسن نواب، معاون سیاسی جامعه روحانیت مبارز می‌گوید استفاده حوزه‌های علمیه از منابع مالی دولت جزء «حقوق شهروندی» روحانیون است.
به گزارش روز دوشنبه (نهم خرداد) مرکز خبر حوزه٬ آقای نواب گفته است: «آنچه حوزویان از دولت دریافت کردند، بودجه عمومی کشور بوده و مطابق قانون اساسی و از حقوق شهروندی است.»

به گفته وی٬ خدمات مختلف مرکز خدمات حوزه­‌های علمیه به طلاب و روحانیون٬ «خدمات معمولی شهروندی» است که در قانون اساسی برای همه شهروندان پیش‌بینی شده است.

آقای نواب در بخش دیگری از سخنان خود گفت که طلاب و روحانیون در بسیاری از موارد «از حقوق شهروندی که به سایر اقشار تعلق می‌­‌گرفت، مانند طرح بیمه تامین اجتماعی محروم بوده‌اند.»

معاون سیاسی جامعه روحانیت مبارز گفته است: «آن میزانی که حوزه برای دولت‌­‌ها هزینه می‌کند، خیلی بیشتر از هزینه‌های دولت برای حوزه است.»

با این حال نواب نگفته است که آیا سایر شهروندان نیز می‌توانند از این حقوق بهره‌مند باشند یا خیر.

اظهارات این روحانی در واکنش به گفته‌های علی‌اکبر جوانفکر مدیرعامل خبرگزاری ایرنا مبنی بر کمک ۷۶۰ میلیارد تومانی دولت احمدی‌نژاد به روحانیون ایراد شده است.

اعلام این کمک‌های دولتی با واکنش گروهی از روحانیون حامی خامنه‌ای مواجه شده، به طوری که مرتضی مقتدایی مدیر حوزه‌های علمیه کشور حاضر نشده این حمایت‌های مالی را تائید کند.

آقای مقتدایی روز شنبه (هفتم خرداد) گفته که «اگر چنین خدمتی هم به حوزه‌های علمیه شده باشد، آیا مصلحت است که بیان شود؟»

محمودرضا جمشیدی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران هم پول دادن دولت به حوزه‌های علمیه را به معنای ارتباط داشتن با حوزه‌ ندانسته و گفته است: «پول دولت، پول ولی فقیه است.»

محمدتقی رهبر رئیس فراکسیون روحانیون مجلس نیز گفته که «حوزه‌های ‌‌علمیه از جیب دولت ارتزاق نمی‌کنند که وامدارش باشند.»

آقای رهبر افزوده است: «در مقابل این حجم عظیم هدررفت سرمایه ملی، حتی تخصیص ۷۶۰ میلیارد تومان به حوزه‌های علمیه اندک و ناچیز است.»

——————————————————————————–

در پی عدم اجازه عبور به هواپیمای آنگلا مرکل از حریم هوائی ایران
سفیر ایران به وزارت امور خارجه آلمان احضار شد
دویچه وله : در پی عدم اجازه عبور به هواپیمای آنگلا مرکل، صدر‌اعظم آلمان از حریم هوائی ایران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین به وزارت امور خارجه آلمان احضار شد. گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان روز سه‌شنبه (۳۱ مه / ۱۰ خرداد) در واکنش به این اقدام دولت ایران گفت:«این بی‌احترامی به آلمان به هیچ عنوان قابل قبول نیست». وی افزود: «ما با صراحت تمام تاکید می‌کنیم که نقض قواعد بین‌المللی به هیچ عنوان از سوی آلمان مورد پذیرش نیست». هواپیمای صدر‌اعظم آلمان سرانجام پس از ۲ ساعت پرواز بر فراز آسمان ترکیه، با تماس‌های مقامات این کشور و وزارت خارجه آلمان موفق به عبور از فضای ایران به سمت هند شد.

——————————————————————————–

انتقال 2 هموطن بلوچ به زندان اوین جهت اجرای حکم اعدام

بنابه گزارشات رسیده به «فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران» صبح امروز 2 نفر از زندانیان بند 1 زندان گوهردشت کرج جهت اجرای حکم اعدام به زندان اوین منتقل شدند.
روز سه شنبه 10 خرداد ماه حوالی ساعت 09:00 از سلول 24 سالن 1 بند1 زندان گوهردشت کرج دو زندانی هموطن بلوچ را برای اجرای حکم ضدبشری اعدام به زندان اوین منتقل کردند. نام دو زندانی که امروز از بند 1 زندان گوهردشت کرج جهت اجرای حکم اعدام به زندان اوین منتقل شدند عبارتند از؛

1 محمد ریگی 40 ساله او در سال 1385 در بزرگ راه خلیج فارس تهران دستگیر شد هنگام دستگیری مامورین نیروی انتظامی بسوی آنها شلیگ کردند که وی را از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. نیروی انتظامی در جریان شلیک بسوی آنها منجر به قتل یک عابر بی گناه شد و در حدود 7 نفر از عابرین زخمی شدند . علیرغم اینکه در تحقیقات مشخص شد که عابر کشته شده و زخمی شدگان توسط گلولها نیروی انتظامی مورد اصابت قرار گرفته اند. ولی کشته و زخمی شدگان عابرین را به آنها نسبت دادند. او به مدت 5 ماه در آگاهی شاهپور تهران مورد شکنجه های وحشیانه قرار گرفت و برای گرفتن اعتراف از او اقدام به فرو کردن چوب در زخم آنها می نمودند. در حالی که در زمان دستگیری هیچگونه مواد مخدری نداشتند آنها را به اتهام حمل مواد مخدر و درگیری با نیروهای انتظامی و قتل توسط صلواتی قاضی مرگ به 2 بار اعدام محکوم شدند.

2_زندانی عبد الحمید ریگی 36 ساله پسر خواهر آقای محمد ریگی است که همزمان با دائی اش دستگیر شدند. او در حین دستگیری مورد اصابت گلوله نیروی انتظامی از ناحیۀ پا قرار گرفت و از زمان دستگیری تاکنون در بند 1 زندان گوهردشت کرج بسر می برد.

این 2 زندانی همراه با تعداد دیگری از زندانیان قرار است که روز چهارشنبه حکم ضد بشری اعدام آنها در زندان اوین به اجرا در آورده شود.

—————————————————————————————-

وضعیت یک بهایی در زندان: یک سال زندان برای عضویت در فیس‌بوک و 6 ماه برای نامه نوشتن به خامنه ای

به گزارش رادیو فردا، هوشنگ فناییان، شهروند بهایی، در آمل به چهار سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است. آقای فناییان اسفندماه ۸۹ توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در محل کارش بازداشت شد و اوایل ماه جاری به چهار سال و شش ماه حبس محکوم شد.

از جمله اتهامات آقای فناییان «بهایی بودن» و «تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در فیس‌بوک» اعلام شده است.

ژانت خانلری، همسر هوشنگ فناییان، در گفت‌وگو با رادیوفردا در رابطه با اتهامات آقای فناییان گفتند :

سه اتهام به ایشان وارد کرده‌اند. نخست این که بهایی بودن ایشان را شرکت در مناسبات مذهبی مربوط به دین بهائیت تلقی و عضویت در گروه‌های مخالف نظام اسلامی اعلام کرده‌اند و به خاطر این مسئله سه سال زندان برای ایشان صادر کرده‌اند.
یک سال زندان هم به خاطر تبلیغ علیه نظام و عضویت در فیس‌بوک برای‌شان صادر کرده‌اند. این در حالی است که فعال بودن همسرم در فیس‌بوک فقط به خاطر ارتباط با اقوام و فامیل‌هایی بوده که در خارج از کشور به سر می‌برند، چون تمام بستگان پدری و مادری ایشان در خارج از کشور به سر می‌برند و فیس‌بوک عملا یک پل ارتباطی بین آن‌ها محسوب می‌شد.
شش ماه زندان هم به خاطر نامه‌ای که به رهبری نوشته بودند برای ایشان صادر شده است که روی هم رفته حکم صادر شده برای ایشان چهار سال و نیم است.

خانم ژانت خانلری در خصوص نامه همسرش به خامنه ای اظهار داشت :

نامه‌ای که همسرم خطاب به رهبری نوشت نخست برای مشکل مالی بود که برای‌مان ایجاد کرده بودند، در مردادماه‌‌ همان سال، یعنی هفت یا هشت ماه قبل از دستگیری همسرم به منزل ما ریختند و به مقدسات ما توهین کردند و تمام کتاب‌های مقدس ما را پاره کردند.
توهین و جسارت‌های سنگینی به فرزند و همسرم روا داشتند، اخراج دخترم از دانشگاه و این توهین‌ها باعث شد که شوهرم به فکر نوشتن یک نامه سرگشاده خطاب به رهبر باشد.
از آنجا که هر اقدامی در این موارد انجام دادیم به نتیجه نرسیدیم، ایشان خواستند به گوش رهبر برسانند که در این جامعه چه مشکلاتی برای بهائیان و جامعه بهایی پیش می‌آورند و این نامه فقط بابت تظلم‌خواهی و دادخواهی نوشته شده است.

——————————————————————————–

ادارات شهر شیراز به حالت نیمه تعطیل درآمد
حبس مدیران استانداری فارس و اخراج بخشدار

دیگربان : چهارمین روز رویارویی حامیان خامنه‌ای و احمدی‌نژاد در شیراز با توقف فعالیت‌های اداری در این شهر همراه شد و لباس شخصی‌های حامی رهبر به تمام درب‌های استانداری قفل زده و یک بخشدار را بیرون کردند.

وبلاگ «حزب‌الله شیراز» گزارش کرده که حامیان خامنه‌ای در چهارمین روز تحصن خود مقابل استانداری در اقدامی «انقلابی تمامی درب‌های استانداری فارس را قفل زده» و مسئولان استان را برای مدتی حبس کردند.

این وبلاگ گزارش کرده که تیم احمدی‌نژاد از تهران به مسئولان استان دستور داده به مرخصی بروند که این مسئله باعث شده «روند امور کند و در برخی مواقع نیز متوقف شود.»

به نوشته این وبلاگ «بلاتکلیفی استان فارس روز به روز گسترش می‌یابد و تحصن دانشجویان در مقابل استانداری این استان همچنان ادامه دارد.»

وبلاگ «حزب‌الله شیراز» همچنین هشدار داده «چنانچه به زودی این استان از بلاتکلیفی درنیاید، شرایط بحرانی می‌شود و زیان‌های جبران‌ناپذیری گریبان فارس وسیع و گسترده را می‌گیرد.»

سایت «صدای شیراز» نیز در گزارشی از اخراج سرپرست جدید بخشداری «خشت» از سوی حامیان خامنه‌ای خبر داده است.

این سایت نوشته که سرپرست جدید بخشداری «خشت» روز دوشنبه (نهم خرداد) پس از بی‌اعتنایی به اعتراض‌ها «مبنی بر بیرون رفتن از بخشداری» توسط حامیان خامنه‌ای به بیرون رانده شد.

سایت «هفت صبح» نزدیک به دولت احمدی‌نژاد در واکنش به این اعتراض‌ها نوشته که مخالفت با سرپرست جدید استانداری فارس به خاطر «قطع شدن منافع سهم‌خواهان» است.

این سایت هشدار داده است در صورت ادامه «سنگ اندازی‌ها» جزییات دقیقی از منافع قطع شده یا در شرف قطع این عده را منتشر خواهد کرد.

هواداران رهبر جمهوری اسلامی از روز شنبه (هفتم خرداد) مقابل استانداری شیراز تجمع کرده، شعار‌هایی علیه نزدیکان احمدی‌نژاد سر می‌دهند.

«مشایی حیا کن٬ فارس را‌‌‌ رها کن»، «مرگ بر مشایی منحرف» و «مرگ بر رمال» از جمله شعار‌هایی است که حامیان خامنه‌ای علیه تیم احمدی‌نژاد سر می‌دهند.

هواداران خامنه‌ای و احمدی‌نژاد ماه‌ها بود بر سر ادامه کار روح‌الله احمدزاده استاندار سابق شیراز اختلاف داشتند که عاقبت احمد‌زاده از مقام خود برکنار و به سمت رئیس سازمان میراث فرهنگی منصوب شد.

پس از برکناری احمد‌زاده٬ عبدالله حسینی معاون عمرانی استاندار به عنوان سرپرست استانداری منصوب شد که مورد حمایت حامیان خامنه‌ای در شیراز بود.

روز جمعه وزارت کشور در حکمی حسینی را برکنار و فرهاد سجادی را به عنوان سرپرست جدید استانداری معرفی کرد که این اقدام با خشم محافظه‌کاران منتقد دولت همراه شده است.

حامیان خامنه‌ای می‌گویند تیم احمدی‌نژاد با تغییر تدریجی استاندار‌ها٬ فرماندار‌ها و بخشدار‌ها تلاش می‌کند مقدمات تقلبی گسترده در انتخابات مجلس نهم را فراهم کند.

محافظه‌کاران در حالی نگران تقلب در انتخابات مجلس آینده از سوی دولت هستند که دولت دهم با تقلبی گسترده که مورد حمایت خامنه‌ای بود در انتخابات سال ۱۳۸۸ تشکیل شده است.

——————————————————————————–

مطالب روزنامه های عربی در مورد اخراج «دیپلمات» ایرانی از مصر

صدای آمریکا : روزنامه های کشورهای عربی موضوع استرداد ديپلمات ايرانی متهم به جاسوسی در مصر را در کانون توجه خود قرار داده اند.

روزنامه الرياض چاپ عربستان سعودی نوشتت: «ديپلماسی و فعاليتهای ديپلماتيک ايران در پی انقلاب ۲۵ ژانويه مصر افزايش يافته و ايران در صدد سوء استفاده از خلأ امنيتی در مصر و کشورهای شمال آفريقاست.»

روزنامه صوت الجبال مصر ضمن درج خبر آزاد شدن ديپلمات ايرانی و اخراج او از مصر، اين رويداد را مرتبط با بهره برداری ايران از شرايط انقلاب مصر و کشورهای شمال آفريقا، توصيف کرده است.

روزنامه مصری اخبارک نوشته است: «پس از اتهاماتی که در خصوص جاسوسی در زمينه های نظامی، سياسی و اقتصادی به ديپلمات ايرانی قاسم حسينی وارد شد، مصر از ايران خواست اين ديپلمات را بازگرداند.»

شبکه عرب زبان دفاع از سنت در مطلبی با عنوان «استرداد ديپلمات ايرانی متهم به جاسوسی ظرف ۴۸ ساعت» نوشته است اين ديپلمات ايرانی در صدد شناسايی گروههای سياسی محبوب و پرنفوذ در مصر و تشويق آنها به دريافت کمک مالی از ايران بوده است.

روزنامه مصری الوسط با انتشار عکس هاشم بدوی مقام مسؤل مصری که خبر جاسوسی ديپلمات ايرانی را توضيح داده است: «فعاليت جاسوسی ديپلمات ايرانی به زيان امنيت ملی مصر بوده است.»

روزنامه بحرينی البلاد ضمن اشاره به آنچه فعاليت جاسوسی ديپلمات ايرانی خوانده که از ديد اين روزنامه خلاف پروتکل همکاريهای ديپلماتيک بين کشورها ست، خاطر نشان می کند که قاسم حسينی علاوه بر مصر، اطلاعات سياسی، نظامی و اقتصادی دولتهای حوزه خليج فارس را هم گردآوری می کرده است. پيشتر بحرين جمهوری اسلامی ايران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است.

——————————————————————————–

نماینده قزوین: اگر قرار است مصوبات اجرائی نشود ،سفرهای استانی را کلاً تعطیل کنند
قدرت الله علیخانی نماینده قزوین و عضو شورای مرکزی فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور امروز خود از احمدی نزاد خواست تا به دلیل اجرائی نشدن مصوبات ،سفرهای استانی را کلاً تعطیل کند.

به گزارش پارلمان نیوز، وی همچنین با اشاره به افزایش شدسد قیمت سوخت و عدم توانایی گرمابه داران عمومی روستایی برای پرداخت هزیته سوخت تصریح کرد: با افزایش بی رویه قیمت سوخت حمام های روستایی اکثراً رو به تعطیلی است و مردم دچار مشکلات شرعی شده اند.

علیخانی در بخشی از سخنان امروز خود گفت :

اما مطلب سوم به بخشی از مشکلات مردم عزیزمان به ویژه روستائیان عزیز و کارگران گرامی اشاره می‌کنم که بعضاً برخی از این مشکلات هر چند اندک شمرده می‌شوند ولی برای مردم بسیار مهم و مشکل آفرین و حتی مشکلات شرعی بوجود می‌آورند و آن عبارت از حمام‌های روستایی که شما نمایندگان محترم عنایت دارید که همه مردم روستاها توان احداث حمام خصوصی را ندارند. مجبورند از حمام عمومی استفاده نمایند که متاسفانه با افزایش بی رویه قیمت سوخت و انرژی حمامهای روستایی اکثراً رو به تعطیلی است و متاسفانه مردم دچار مشکلات شرعی شدند و حال که دولت محترم شخصاً مسئولیت وزارت نفت را برخلاف نظر شورای محترم نگهبان عهده دارند لازم است مسئله تعدیل قیمت و تامین سوخت مورد مورد نیاز حمام های روستایی و بطور کلی سوخت مورد نیاز روستاها و بخش کشاورزی و سوخت چاه ها و صنعت را بویژه مصرف گاز خانوارها را مورد توجه قرارداده و حل نمایند و این مسئله در آینده برای نظام ممکن است ایجاد مشکل نماید.

و مطلب دیگر مصوبات استانی سفر هیئت دولت به قزوین است. که اکثر مصوبات کلیدی اجرایی نشده و تامین اعتبار نگردیده است و در لایحه بودجه ۹۰ هم مورد توجه قرار نگرفته است که به اعتقاد من اگر قرار بر این است که مصوبات اجرائی نشود بهتر است آقای رییس جمهورسفرهای استانی را کلاً تعطیل کنند.

از دولت می خواهم که مشکل کارگران در باره حقوق که بعضاً ۸ ماه ، ۱۰ ماه و ۱۶ ماه حقوق نگرفته اند را حل کند.

——————————————————————————–

دفتر خامنه ای واژه پلیس را ابقا کرد

بی بی سی : فرهنگستان زبان و ادب فارسی، که از جمله وظایف آن واژه گذاری در برابر لغات خارجی است، گفته است که از قبول واژه پاسور، که به عنوان جایگزینی برای لغت پلیس پیشنهاد شده بود، منصرف شده و قرار نیست معادلی برای لغت پلیس انتخاب کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرهنگستان طی یک سال گذشته برای انتخاب معادل واژه پلیس تلاش فراوانی به خرج داد و از میان بیش از یکصد و پنجاه معادل پیشنهادی، تنها واژه پاسور (بر وزن پایور) توانست نظر مسئولان دفتر واژه گزینی نظامی نیروهای مسلح را جلب کند.

با وجود این، به دلیل دشواری تلفظ لغت پاسور و اینکه اصطلاح پلیس در گذشته هم رایج بوده، این وازه همچنان حفظ شده است.

ظاهرا نظر دفتر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز، در تصمیم فرهنگستان در ابقای واژه پلیس موثر بوده است.

خبرگزاری فارس به نقل از غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان، گفته است: «معادل پاسور حذف شده و دفتر رهبری به ما در فرهنگستان اعلام کرد که این کلمه نباید به عنوان جانشین پلیس انتخاب شود.»

آقای حدادث عادل گفته است: «فرهنگستان هم با تمکین به این نظر، اعلام می کند که پلیس معادلی ندارد و جایگزینی برای آن انتخاب نشده است.»

——————————————————————————–

خبرهای کوتاه: نخستین مقاومت مسلحانه در برابر رژیم اسد/ بازداشت یکی از طراحان کودتا علیه اردوغان/ هشت مقام ارشد ارتش لیبی به مخالفان پیوستند

نخستین مقاومت مسلحانه در برابر رژیم اسد

دویچه وله : نیروهای نظامی سوریه در حمله به شهرهای تلبیسه و رستن برای نخستین بار با مقاومت مسلحانه ساکنان شهر مواجه شدند. دو تن از فعالان سیاسی سوری در استان حمص ضمن ارسال گزارش مشابه‌ای از مقاومت مسلحانه‌ی مخالفان در این دو شهر، گفتند که ارتش و نیروهای امنیتی موفق به اشغال نقاط مرکزی شهرها نشده‌اند. از این دو شهر گزارش می‌شود که تانک‌ها و خودروهای ارتش به آتش کشیده شده‌اند.
تهاجم نیروهای نظامی به این دو شهر که ازروز دوشنبه (۳۰ مه / ۹ خرداد) آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد. بنا بر گزارش کمیته هماهنگی اعتراضات که سازمان‌‌دهی تظاهرات در سوریه را برعهده دارد، از بامداد سه‌شنبه شهر تلبیسه هدف توپخانه ارتش سوریه قرار گرفته است. نیروهای امنیتی می‌کوشند که با استقرار تک‌تیراندازها بر بام مساجد از حضور مردم در خیابان‌های جلوگیری کنند.
به گفته منابع مخالف دولت، تاکنون دست‌کم ۹ نه نفر در حمله‌ی اخیر نظامیان کشته شده‌اند. تلویزیون دولتی سوریه تایید کرد که در درگیرهای خونین تلبیسه ۴ سرباز سوری کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

بازداشت یکی از طراحان کودتا علیه اردوغان

یورو نیوز : یک ژنرال عالیرتبۀ ارتش ترکیه به اتهام دست داشتن در تلاش برای کودتا علیه دولت رجب طیب اردوغان در سال 2003، روز دوشنبه به حکم دادگاهی در استانبول بازداشت شد.
بیلگین بالانلی، ژنرال چهار ستارۀ ارتش ترکیه و رییس دانشگاه نظامی این کشور که به طور موقت بازداشت شده است، متهم است که در سال 2003 و یکسال پس از به قدرت حزب عدالت و توسعه به همراه تعدادی از سران ارتش ترکیه قصد سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان را داشته است.
علاوه بر این ژنرال، نزدیک به 200 فرماندۀ دیگر که برخی از آنها هنوز عضو ارتش این کشورند نیز به اتهام همکاری برای اجرای این کودتا دستگیر شده اند.
در سال 1980 میلادی، نظامیان ترکیه با کودتا علیه سلمیان دمیرل، رییس جمهوری وقت دولت نظامی در این کشور تشکیل دادند و تا برگزاری انتخابات پارلمان این کشور در سال 1983، قدرت را در ترکیه در دست داشتند.
در ماه سپتامبر گذشته، دولت ترکیه اصلاحات در موادی از قانون اساسی از جمله اصلاحات سیستم قضایی را به همه پرسی گذاشت. این همه پرسی که بیش از 60 درصد از شهروندان به آن رای مثبت دادند، مصونیت قضایی فرماندهان ارتش که در کودتای سی سال پیش دست داشتند را از میان برداشت و به این ترتیب امکان محاکمۀ عاملان کودتای سال 1980 و طراحان اقدامات نظامی علیه دولت را هموار کرد. بازداشت ژنرال بیلگین بالانلی نیز در چارچوب همین اصلاحات صورت می گیرد.

هشت مقام ارشد ارتش لیبی به مخالفان پیوستند

بی بی سی : هشت عضو عالیرتبه ارتش لیبی از سربازان این کشور خواستند به آنها پیوسته و از مخالفان مسلح معمر قذافی حمایت کنند.
گفته می شود پنج نفر از آنها ژنرال ارتش هستند.
آنها در یک کنفرانس خبری در رم، پایتخت ایتالیا ظاهر شدند.
یکی از این ژنرالها از سربازان و نیروهای امنیتی لیبی خواست «بنام شهدایی که در دفاع از آزادی جان داده اند» دست از حمایت از سرهنگ قذافی بکشند.
او حکومت لیبی را متهم به «قوم کشی» و «خشونت علیه زنان در شهرهای مختلف» کرد.
در همین حال جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی با سرهنگ قذافی در طرابلس گفتگو کرده و در تلاش است راه حلی دیپلماتیک برای پایان بحران لیبی پیدا کند.
یکی دیگر از ژنرالهای گریخته از لیبی گفت که «کمتر از 10 ژنرال» در کنار آقای قذافی باقی مانده اند.
عبدالرحمن شلقم، وزیر خارجه پیشین لیبی نیز در این کنفرانس خبری ظاهر شد و گفت که طی چند روز گذشته 120 سرباز ارتش لیبی فرار کرده اند.

——————————————————————————–

وجود 400 زندانی ایرانی مواد مخدر در شرق آسیا

معاون کنسولی وزارت خارجه از وجود 400 زندانی ایرانی به جرم مواد مخدر در کشورهای شرق آسیا خبر داد و گفت: شیشه و کراک وجهه ملی ما را به شدت مخدوش کرده است.

به گزارش مهر، حسن قشقاوی در مراسم نمایش آخرین شگردهای قاچاقچیان شیشه که صبح دوشنبه در محل پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا برگزار شد، اعلام کرد:‌ متاسفانه در حال حاضر تعداد زیادی زندانی مواد مخدر در کشورهای شرق آسیا داریم که وزارت خارجه حداکثر تلاش خود را برای انتقال آنها به کشور انجام می‌دهد ولی این مشکل باید به صورت ریشه ای حل شود .

وی با قدردانی از تلاشهای پلیس برای کشف سرشاخه‌های باندهای قاچاق مواد مخدر افزود: در حال حاضر دو چهره از جمهوری اسلامی ایران در کشورهای جنوب شرقی آسیا وجود دارد. چهره اول شامل تمدن و فرهنگ والای ما و نیز انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) و چهره دوم شیشه و کراک که وجهه ملی ما را به شدت مخدوش کرده است.

قشقاوی افزود: متاسفانه عده‌ای سودجو با دست زدن به اعمال خلاف و تجارت مواد مخدر هویت هموطنان خود را در کشورهای جنوب شرقی آسیا مخدوش کردند که با همکاری رسانه‌ها باید ابعاد آن بیشتر مشخص شود.

——————————————————————————–

پرداخت پول برای تانک هایی که دریافت نشد
22 و نیم میلیون دلار اموال ایران در صربستان بلوکه شده است

روز آنلاین ، فرشته قاضی : 22 و نیم میلیون دلار اموال ایران در صربستان بلوکه شده است و نماینده ارومیه در مجلس که پرده از خبر برداشته به «روز» می گوید که از این موارد زیاد است اما چه کسی جرات دارد بگوید؟

نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس، سوم خرداد ماه و در جریان بررسی لایحه موافقتنامه همکاری ایران و صربستان در زمینه پزشکی و دامپزشکی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت که 22 و نیم میلیون دلار از پول‌های مردم ما از سوی صربستان بلوکه شده است. از کجا معلوم که اموال دامپزشکی ما را نیز بلوکه نکنند؟

هرچند در این مورد توضیح بیشتری داده نشد اما آقای قاضی پور در مصاحبه با «روز» گفت که صربستان با یاران در مورد تحویل تانک قرار داد داشته اما این کشور پول ها را گرفته و تانک ها را تحویل نداده است.

این اولین بار نیست که اموال و پول های ایران در کشوری خارجی بلوکه می شود و مسولان امر این مساله را مسکوت می گذارند. تا بدانجا که سایت تابناک با اشاره به همین مساله پرسیده است: چرا چنین اطلاعاتی در زمینه اموال و دارایی های مردم ایران در بیرون کشور ـ که اتفاقا بلوکه شده است ـ تنها در چنین محفل هایی مطرح و البته بدون پیگیری رها می شود و از سرنوشت این پول ها خبر و اطلاعی به مردم و افکار عمومی داده نمی شود؟

——————————————————————————–

* به ازای 130 گردشگر ایرانی تنها یک گردشگر ترک به ایران می آید
* هشدار معاون اول احمدی نژاد به رسانه های ‹تحریف گر›

به ازای 130 گردشگر ایرانی تنها یک گردشگر ترک به ایران می آید

خبر آنلاین : مسئولان سازمان گردشگری قول داده اند برای ترغیب گردشگران ترک که به ایران سفر می کنند، قیمت‌های قابل رقابت و تسهیلات ویژه، اختصاص دهد. این در حالی است که فعالان بخش خصوصی می گویند در مقابل یک میلیون و ششصد گردشگری که از ایران به ترکیه می رود، سالانه بین 10 تا 15 هزار گردشگر ترک به کشور ما می آیند. یعنی به ازای هر 130 گردشگر ایرانی که برای دیدار از قونیه، سواحل دریای سیاه، آنتالیا و استامبول می رود، تنها یک گردشگر ترک از ایران بزرگ دیدن میکند.

هشدار معاون اول احمدی نژاد به رسانه های ‹تحریف گر›

بی بی سی : محمدرضا رحیمی معاون اول رئيس جمهوري با متهم کردن برخي «وبلاگ ها و سايت ها» به تحريف سخنان خود گفت: «آنهايي كه نابساماني ايجاد مي كنند و مي خواهند ما را با ضعف مواجه كنند، در حد توان با آنان برخورد مي كنيم.»
به گزارش خبرگزاری دولتی ايرنا، آقای رحیمی دیشب در جریان سفر به استان همدان، در انتقاد به «تحريف سخنراني خود در برخي سايت ها» اظهار داشت: «امروز بنده چندين سخنراني داشتم كه هنوز پايم به تهران نرسيده، عده اي آن را تحريف كرده اند.»
اگرچه محمدرضا رحیمی مشخص نکرده که کدام سخن او و به چه صورتی تحریف شده است، اما به نظر می رسد اشاره معاون اول آقای احمدی نژاد، به سخنانی باشد که در همان روز، به نقل از وی در برخی رسانه های ایران منتشر شده بود.
به گزارش رسانه ها آقای رحیمی با انتقاد از کسانی که «همه چیز را زیر سوال می برند و به دولت حمله می کنند»، وعده داده بود که با انتخابات مجلس نهم، «كشور زیر و رو می‌شود».
این اشاره محمدرضا رحیمی، که بدون توضیح بیشتر بیان شده بود، روز گذشته مورد توجه بسیاری از سایت های خبری داخل کشور قرار گرفت.

——————————————————————————–

عبدالله شهبازی به زندان فراخوانده شد

کلمه : عبدالله شهبازی نویسنده، مورخ و پژوهشگر ایرانی که به مدت یک دهه مدیریت موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی را به عهده داشت به زندان فراخوانده شده است.

شهبازی در پی شکایت افرادی مانند فرمانده سابق «سپاه انصار المهدی» که به همکاری در زمین خواری در استان فارس متهم شده بود، پرونده‌ای در تاریخ ۷ آذر ۱۳۸۹، در دادگاه باز شد.علت این اتهامات نگارش کتاب «زمین و انباشت ثروت: تکوین الیگارشی جدید در ایران امروز» عنوان شده بود.

وی در دادگاه بدوی به اتهام «تهمت و افترا و توهین و نشر اکاذیب» به پنج ماه حبس تعزیری محکوم شد که درخواست تجدید نظر کرد ولی دادگاه تجدید نظر به جای تخفیف در مجازات آن را به هفده ماه زندان قطعی تشدید کرد.

شهبازی در صفحه شخصی خود در این باره نوشته است:

امروز، شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۰، از دادسرای اجرای احکام شیراز اطلاع دادند که برای آغاز محکومیت هفده ماهه زندان، به دلیل نگارش کتاب «زمین و انباشت ثروت: تکوین الیگارشی جدید در ایران امروز»، هفته آینده خود را به دادسرای فوق معرفی کنم. هم‌اکنون پرونده من برای اعاده دادرسی در دست ریاست قوه قضائیه است و نمی‌دانم در این فاصله کوتاه پاسخی خواهد رسید یا نه؟ این پرونده مراحل دشوار و طولانی را طی کرده و با نظر مثبت مراجع ذیربط سرانجام برای امضای نهایی به ریاست قوه تحویل شده. اگر نظر ریاست قوه قضائیه بر اعاده دادرسی و بازبینی پرونده باشد، که از نظر قانونی در حیطه اختیارات ایشان است، زندان منتفی خواهد شد. اگر نه، دوره هفده ماهه زندان من از هفته آینده آغاز خواهد شد و احتمالاً مدتی در دسترس نخواهم بود.

تاکنون با رأی کمیسیون‌های پزشکی قانونی شیراز و سپس تهران آزاد بوده ام ولی اینک اعلام می کنم بیش از این حاضر به پذیرش مرخصی پزشکی قانونی نیستم و مرخصی پیشین را نیز به پیشنهاد و اصرار مقامات قضایی پذیرا شدم. اینک خواستار آنم که تکلیف پرونده یکسره شود: اگر در دعاوی خود محق بوده‌ام در انتظار پاداش و تشویق، به دلیل خدمت بزرگی که با انتشار کتاب «زمین و انباشت ثروت» به مردم و مملکتم انجام داده‌ام نیستم، ولی باید از من رفع اتهام شود؛ و اگر مجرمم باید مجازات شوم.

——————————————————————————–

اعتصاب و تجمع کارگران ساسان در محوطه کارخانه
بنا بر گزارش سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، از صبح امروز سه شنبه دهم خرداد ماه کارگران کارخانه ساسان در اعتراض به عدم رسیدگی به خواستهای خود و اخراج نماینده هایشان دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کرده اند.

کارفرمای این کارخانه صبح دیروز از ورود سه تن از نماینده های کارگران به نامهای حسین مرزبان، حسین الهیار و مهندس سعید رستمی به کارخانه جلوگیری کرد و به آنان اعلام نمود شما حق نداشتید به مدیریت کارخانه مراجعه کرده و خواستهای کارگران را مطرح کنید. این کارگران هر کدام ۱۸ سال سابقه کار دارند.

بدنبال واگذاری کارخانه ساسان به شخصی به نام یغماییان در آذر ماه ۸۸ ، این کارخانه در سال ۸۹ حدود ششصد نفر از کارگران قراردادی خود را اخراج کرد و از سال گذشته با تمام شدن دوره شورای کارخانه اجازه تشکیل شورا در این کارخانه را به کارگران نداد. در طول این مدت کارفرمای این کارخانه بدون پرداخت هزینه ایاب و ذهاب کارگران سرویسهای رفت و آمد آنان را قطع کرده است، همچنین ناهار کارگران را نیز بدون پرداخت هزینه ناهار به کارگران قطع نموده و در رابطه با پرداخت سنوات کارگرانی که بازنشسته می‌شوند فقط میزان حقوق آنان را مبنای پرداخت سنوات قرار داده است، این در حالی است که قبلاً سنوات کارگران بازنشسته با احتساب کل دریافتی کارگران محاسبه و پرداخت میشد.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در طول هفته‌های گذشته کارگران کارخانه ساسان با انتخاب نماینده هایی به مدیریت کارخانه مراجعه و طی مذاکراتی که در این مدت انجام گرفته بود خواستهای خود را در ۲۲ بند مطرح کردند اما کارفرما به جای رسیدگی به خواستهای کارگران صبح دیروز از ورود سه نفر ازنماینده های آنان به کارخانه جلوگیری کرد.

کارخانه ساسان پس از انقلاب ابتدا تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار داشت که از طریق این بنیاد به جامعه الزهرا واگذار شده بود و نهایتاً در آذر ماه سال ۸۸ از جامعه الزهرا به شخصی به نام یغماییان واگذار شد و از آن تاریخ اخراج کارگران کارخانه ساسان آغاز شد بطوریکه در حال حاضر در بخش تولید این کارخانه فقط ۲۲۰ کارگر مشغول بکار هستند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران اعتصاب و تجمع کارگران کارخانه ساسان تا لحظه مخابره این خبر (ساعت ۱۰/۳۰ ) همچنان ادامه دارد و کارگران مصرانه خواهان بازگشت بکار نماینده های اخراجی خود و تحقق مطالبات شان هستند.

——————————————————————————–

جمهوری اسلامی مانع پرواز هواپیمای صدر اعظم آلمان بر فراز آسمان ایران شد

به گزارش جهان به نقل از اشپیگل، ایران با عبور هواپیمای صدراعظم آلمان که قصد داشت با عبور از حریم هوایی ایران به سمت هندوستان حرکت کند، مخالفت کرده است.

هواپیمای مرکل مجبور شده است به مدت دو ساعت بر فراز ترکیه پرواز کند تا به آن اجازه عبور داده شود، که ظاهرا چنین اجازه‌ای صادر نشده است. اشپیگل هشدار داده که این اقدام ایران می‌تواند تبعات دیپلماتیک داشته باشد.

مقامات آلمانی مدعی هستند که ایران پیش‌تر با وساطت ترک‌ها با عبور این هواپیما از حریم هوایی خود موافقت کرده بود. سخنگوی دولت آلمان نیز ضمن اعتراض به این موضوع گفته است که تاکنون چنین چیزی را ندیده است. وی اعلام کرده که کشورش در این خصوص به صورت دیپلماتیک اعتراض خواهد کرد.

پیش از هواپیمای مرکل، یک هواپیمای آلمانی که حامل اعضای کابینه دولت آلمان بود بدون مشکل از ایران عبور کرده بود. به نظر می‌رسد مشکلاتی در راستای هماهنگی در خصوص عبور این هواپیما پیش آمده باشد.

جزئیات بیشتری از این ماجرا ارائه نشده و مقامات ایران هنوز رسما در خصوص آن موضع‌گیری نکرده‌اند.

——————————————————————————–

وضعیت وخیم چهار زندانی سیاسی در دهمین روز اعتصاب غذا
رسول بداقی زندانی سیاسی به همراه سه زندانی محبوس در زندان رجایی شهر که در دهمین روز اعتصاب غذا بسر می برند در وضعیت وخیم جسمی قرار دارند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، رسول بداقی عضو کانون صنفی معلمان ایران که در حال تحمل حبس در زندان رجایی شهر کرج بسر می‌برد در پنجمین روز اعتصاب غذا به دلیل نگارش نامه‌ای از درون زندان به سلول انفرادی منتقل شده است.

وی که هم اکنون در دهمین روز اعتصاب غذا بسر می‌برد به دلیل ضعف جسمانی می‌بایست تحت نظر پزشک قرار گیرد و این در حالی است که زندانیان محبوس در انفرادی از رسیدگی پزشکی محروم هستند.

عیسی سحر خیز، کیوان صمیمی، مهدی محمودیان سه زندانی سیاسی دیگر نیز در بند ۴ زندان رجایی شهر در طی ده روز گذشته از خوردن و آشامیدن سر باز می‌زنند.

این زندانیان به همراه چند تن دیگر از زندانیان سیاسی از روز جهانی کارگر در ۱۱ اردی بهشت به صورت هماهنگ و در چند نوبت دست به اعتصاب غذا زده‌اند و از اول خرداد تا کنون نیز ۴ زندانی فوق همچنان در اعتصاب بسر می‌برند.

زندانیان سیاسی پیش‌تر در بیانیه‌ای خواسته‌های عمدتا سیاسی خود را در آستانه دومین سال انتخابات جنجالی ریاست جمهوری که منجرب بازداشت ایشان شده است مطرح کرده‌اند.

——————————————————————————–

«خطای بزرگ احمدی نژاد بزرگ دیدن خود، بخصوص در آینه رسانه های خارجی است. اینک کار او به جایی رسیده که مجبور است با وزیر اطلاعات برکنارشدۀ خود در هیئت دولت رو در رو بنشیند »

رادیو فرانسه، رضا تقی زاده : خطای بزرگ احمدی نژاد پذیرفتن توهم قدرت بجای اصل آن، و بزرگ دیدن خود، بخصوص در آینه رسانه های خارجی است. اینک کار او به جایی رسیده که مجبور است با وزیر اطلاعات برکنارشدۀ خود در هیئت دولت رو در رو بنشیند و روزنامه ای را بخواند که در صفحه اول آن از دستیار ارشد وی با عناوین «معلوم‌الحال و منحرف» یاد شده است.

روسای جمهوری خاتمه خدمت یافته را، طی زمان انتقال قدرت به رییس جمهور بعدی، به دلیل برخوردار نبودن از قدرت کامل، «مرغابی لنگ» می خوانند. اصولگرایان مخالف دولت در ایران، نیز قصد دارند پس از جدا ساختن دستیاران عمده احمدی نژاد، او را طی دو سال باقی مانده از عمر دولت دهم، در قواره مرغابی لنگ، و در کنترل کامل خود نگاه دارند.

بعد از سقوط بقائی، اسفندیار رحیم مشائی، رییس اجرایی دفتر رییس جمهور، آخرین خاکریز باقی مانده برای احمدی نژاد پیش از سپر انداختن و تسلیم کامل به اردوی طرفداران رهبر جمهوری اسلامی است.

علیرغم تهدید پاره ای از مجلسیان به استیضاح رییس دولت، صدور رای عدم کفایت سیاسی احمدی نژاد و راندن او از مسند رییس جمهوری، راهی که در خرداد سال 1360 آیت الله خمینی در برخورد با ابولحسن بنی صدر اولین رییس جمهور حکومت اسلامی ایران انتخاب کرد، نه خواسته رهبر جمهوری اسلامی است و نه در دستور کار وی قرار دارد.

باز گشت باهنر به هیات رئیسه مجلس نیز، بیشتر نشانه تلاش اصولگرایان مخالف دولت و حامی رهبر برای دست یافتن به اتحاد و هماهنگی بیشتراست، تا اقدامی برای مدیریت کردن صحنه استیضاح احمدی نژاد در مجلس و راندن او از مقام ریاست دولت.

علی خامنه ای، در اجرای سیاست «دوست را بخود نزدیک و دشمن را بخود نزدیک تر نگاه دار» احمدی نژاد را ضعیف شده و زیر دست و در اختیار خود میخواهد، و میداند که هزینه این تصمیم بسیار کمتر از تبعات غیر قابل پیشبینی کنار گذاشتن کامل او خواهد بود.

توهم قدرت رییس دولت

احمدی نژاد حتی پیش از رویداد های چند هفته اخیر نیز، بر خلاف توهم شایع در داخل و خارج از ایران، و همچنین نمایشهای شخصی قدرت در داخل دولت، در عمل، اختیاری بیشتر از روسای دولتهای قبلی جمهوری اسلامی نداشت.

در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی، جایگاه رییس جمهور، عملا در اندازه رییس تشریفاتی هیات دولت و اجرای «منویات» رهبر نظام است. اصلاح قانون اساسی جمهوری اسلامی در خاتمه جنگ با عراق و حذف پست نخست وزیری و تعویض مسئولیتهای نخست وزیر به رییس جمهور نیز در تغییر این وضعیت تاثیر فوق العاده ای نداشته است.

نزدیکترین نمونه دیگر از این الگو شاید نقش نخست وزیر فرانسه در مقایسه با اختیارات رییس جمهور آن کشور است، با این تفاوت که در فرانسه رییس جمهور، منتخب واقعی مردم است و نه ولی مطلق آنها، حال آنکه «ولایت» رهبر جمهوری اسلامی، الهی و خدشه ناپذیر است و مادام الاعمر.

محمد خاتمی، رییس دولتهای هفتم و هشتم، زمانی در اوج درگیری با مجلس، نسبت اختیارات رهبر جمهور اسلامی را با رییس جمهور، که بروی کاغذ نفر بعد از او بشمار میرود، 70 به 30 ارزیابی کرده بود.

در واقع بر خورداری از 30 در صد اختیارات رییس جمهور، در هرم قدرت جمهوری اسلامی نیز، مشروط و موکول بر این است که رهبر نظام استفاده از آن را مجاز بشمارد و در مقابل آن قرار نگیرد.

از این رو حتی بخشی ازاختیارات «تفویض شده » را میتوان، در صورت ضرورت، با تحمیل تصمیمات عالیه و صدور حکم حکومتی، و یا حتی با توسل به برکناری رییس جمهور (منتخب) بطور کامل از او باز پس گرفت. بنی صدر و خاتمی شاهد های زنده از این دو نمونه اند.

قدرت مطلقه

در حقیقت، اختیارات رییس جمهور در جمهوری اسلامی، از اندازه های نوشته شده در قانون اساسی نظام بسیار کمتر است. چنانکه در قانون اساسی، رییس جمهور دارای حق عزل و نصب وزیران و مسئول اجرایی هیات دولت است، حال آنکه رهبر جمهوری اسلامی، بنا بر یک قانون ننوشته، وزارت اطلاعات، وزارت خارجه، وزارت کشور و حتی وزارت نفت را نیز در دایره نفوذ و اختیارات مستقیم خود می داند.

محمد خاتمی بر قبول این رویه گردن نهاده بود، و حتی در مقابل دستگیری عبدالله نوری وزیر کشور و برکناری عطاالله مهاجرانی وزیر ارشاد خود، ایستادگی نکرد.

مهاجرانی در زندگینامه خود یادآور شده که حتی «معرفی وی بعنوان وزیر ارشاد بنا بر (پیشنهاد) رهبری بوده است». گناه عمده عبدالله نوری استقلال نسبی رای و گناه بزرگ عطاالله مهاجرانی پیش از برکناری، انتشار مقاله ای بود در باب «مصلحت گشودن باب گفتگو با آمریکا » (بدون کسب اجازه از دفتر رهبری).

بر خلاف قناعت محمد خاتمی به حدود مجاز اعمال قدرت و رعایت خط قرمز های رهبر، احمدی نژاد که ماموریت چنگ انداختن به دامن هاشمی رفسنجانی و شکست حرمت او را در داخل نظام، به عهده گرفته بود، از بابت انجام این خدمت، ظاهرا اختیارات بیشتری را در داخل دولت میخواست.

در اولین اقدام چشمگیر برای بدست آوردن اختیار بیشتر در درون دولت، و نه فرا تر از حدود قانونی آن، احمدی نژاد در اردیبهشت سال 1387 مصطفی پورمحمدی را، که مشهور به داشتن رابطه مستقیم با رهبر جمهوری اسلامی بود، از وزارت کشور کنار گذاشت.

در آبانماه همان سال، عوضعلی (علی) کردان که جانشین پور محمدی شده بود، به عنوان هشدار مستقیم به احمدی نژاد، در مسلخ مجلس قربانی شد و شغل خود را با تحمل تحقیر، در افکار عمومی از دست داد.

اقدام دیگر احمدی نژاد برای کسب اختیارات بیشتر در انتخاب و اداره هیئت دولت، ایستادگی وی در کنار اسفندیار رحیم مشائی بود که در این مورد نیز چند پشت دستی سیاسی را تجربه کرد؛ منجمله تنزل اسمی سمت مشائی از معاون اول رییس جمهور به پست رییس دفتری و بعد از آن، کنار گذاشتن مشائی از دو سمت دیگر در درون نهاد رییس جمهوری.

در دمکراسی اسلامی ایران که ادعا میشود رییس جمهور آن با رای اکثریت مردم انتخاب شده، سئوال ساده این است که آیا رییس دولت در حدود گماردن رییس دفتر خود از اختیار لازم برخوردار است یا حتی این لیوان آب را نیز باید با کسب اجازه از دفتر مقام معظم بنوشد؟

خطای محاسبه

خطای بزرگ احمدی نژاد که با سرعت از جایگاهی کوچک به منصب شماره دو در جمهوری اسلامی رسیده، پذیرفتن توهم قدرت بجای اصل آن، و بزرگ دیدن خود، بخصوص در آینه رسانه های خارجی است.

در نتیجۀ این توهم، احمدی نژاد، با تشویق اطرافیان، قصد داشت منصب رییس جمهور را، تا حد ممکن، به اندازه های نوشته شده در قانون اساسی حکومت اسلامی ارتقاء دهد، ولی اینک حتی حفظ رییس دفتر خود را نیز موفقیتی عمده میداند و ظاهراً به آن قانع است.

رییس جمهور حکومت اسلامی ایران امروز مجبور است با وزیر اطلاعات بر کنارشدۀ خود – که گفته میشود در اتاق رییس دفتر وی، و حتی در دفتر خود او، دستگاه شنود نصب کرده- در هیئت دولت رو در رو بنشیند و روزنامه ای را بخواند که در صفحه اول آن از دستیار ارشد وی با عناوین معلوم الحال و منحرف»، و از گروه همکاران او به عنوان «حلقه انحرافی» یاد شده است.

در مجلس، غضنفری ها و توکلی ها و شیخ اسلامی ها و علی منتظری ها حملات خود را علیه مشائی، با حمایت سازمان داده شده سپاه، تا آنجا ادامه خواهند داد که احمدی نژاد، به رها ساختن مشائی تن در دهد.

بعد از فرو ریختن این خاکریز، رهبر جمهوری اسلامی که به عنوان «ولی فقیه»، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، شورای امنیت ملی، رادیو و تلویزیون، ستاد نماز جمعه، دست کم چهار تا پنج پست کلیدی در دولت، تمامی بنیادهای ظاهراً خیریه مانند بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید، بعلاوه سپاه و ارتش و نیروهای انتظامی و امنیتی و اطلاعاتی را زیر نگین خود دارد، موفق خواهد شد رییس دولت را نیز که مدتی خارج از خط میرانده، دوباره مهار ساخته و به خط بر گرداند.

در صورت عدم تغییر ناگهانی در روند کنونی تحولات سیاسی در داخل و خارج از ایران، قصد بر این است که اقدامات منجر به حذف احمدی نژاد، بعد از حذف مشائی، بصورت تدریجی و طی دو سال آینده تکمیل شود – مگر آنکه کشتی بان را سیاستی دگر آید و مقدرات غیر قابل پیش‌بینی سیاسی در منطقه، محاسبات گردانندگان «نظام ولایی » را یکسره وارونه سازد.
——————————————————————————–

كنفرانس خبري احمدی نژاد لغو شد

ایرنا : نشست خبري احمدی نژاد با اصحاب رسانه‌هاي داخلي و خارجي كه قرار بود روز دهم خرداد برگزار شود به سه شنبه هفته آينده (هفدهم خرداد) موكول شد.
احمدی نژاد در اين كنفرانس خبري قرار است به سوالات خبرنگاران داخلي و خارجي درباره مهمترين مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي پاسخ دهد.

——————————————————————————–

لاریجانی خطاب به دولت : پس از اتمام حجت رهبری تخطی از قانون، بهانه پذیر نبوده و قابل اغماض نیست

رئیس مجلس بار دیگربر لزوم رعایت قوانین از سوی دولت تاکید کرد و گفت که با اتمام حجت رهبری، تخطی از قانون قابل اغماض نیست.

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی در نطق صبح امروز خود با اشاره به دیدار نمایندگن با رهبری، این دیدار را پر دستاورد خواند و گفت: ما سخنان ایشان را مبنای عمل خویش در آینده قرار می دهیم.

به گفته وی، ستایش عملکرد مجلس هشتم از سوی رهبری پشتوانه موثری برای ادامه فعالیت نمایندگان خواهد بود.

وی همچنین از نمایندگان خواست تا در تصویب طرح نظارت بر نمایندگان، نظرات رهبری را لحاظ کرده و هرچه سریعتر برای بررسی مجدد آن را به مجلس ارائه دهند.

——————————————————————————–

سیگار كشیدن در 123 پارك تهران ممنوع

معاون پیشگیری اداره كل سلامت شهرداری تهران گفت: در نیمه دوم سال جاری استعمال دخانیات در 123 پارك تهران ممنوع می‌شود.

رضا قهرمانی در گفت‌وگو با فارس افزود: در راستای اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ایجاد بوستان بدون دخانیات اقدام كرده‌ایم.

وی با بیان اینكه می‌خواهیم در اماكن عمومی وابسته به شهرداری تهران این كار را اجرایی كنیم، گفت: در حال حاضر در تعدادی از پارك‌ها استعمال دخانیات را ممنوع كرده‌ایم.

معاون پیشگیری اداره كل سلامت شهرداری تهران با بیان اینكه باید سیگار نكشیدن را به یك فرهنگ تبدیل كنیم، گفت: باید به شهروندان آموزش‌های لازم را بدهیم تا رفتار خود را در این زمینه اصلاح كنند.

قهرمانی با اشاره به اینكه در پارك‌های قیطریه، فدك، هنرمندان، معلم، بعثت و قائم استعمال دخانیات را ممنوع كرده‌ایم، گفت:‌ این كار به صورت پایلوت انجام شده است. با نصب تابلوها و علائم هشداردهنده از شهروندان خواسته‌ایم دخانیات استعمال نكنند.

معاون پیشگیری اداره كل سلامت شهرداری تهران ادامه داد: در این پارك‌ها آموزش‌های لازم ارائه و همچنین ایستگاه‌هایی برای آموزش ترك سیگار كشیدن گذاشته شده است.

وی افزود: باید سیگار نكشیدن در جامعه به یك فرهنگ تبدیل شود.

وی با تأكید بر این موضوع كه ایجاد پارك‌های بدون دخانیات و ممنوع كردن استعمال دخانیات یك اقدام سلبی و قهری نیست،‌ گفت: باید فرهنگسازی شود و شهروندان خودشان دخانیات استعمال نكنند.

به گفته قهرمانی براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در شش ماهه دوم سال در 123 پارك استعمال دخانیات ممنوع می‌شود.

وی در خصوص معایب كشیدن سیگار گفت: بالغ بر 50 هزار نفر در سال بر اثر بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

——————————————————————————–

نامه ۱۵۱ شخصیت فرهنگی و سیاسی به بان کی مون : درخواست از سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت زندانیان و تسریع در تعیین نماینده ویژه حقوق بشر

151 نفر از شخصیتهای فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی ایرانی اعم از استاد دانشگاه ، نویسنده و پژوهشگر، فعال سیاسی و مدنی ، روزنامه نگار ،فعال دانشجویی ، زنان و .. ، طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد از وی تقاضا کردند در تعیین نماینده ویژه حقوق بشر در رابطه با ایران تسریع نماید تا هرچه زود تر به وضع اسفناک زندانیان و نحوه بازجویی از آنان ، روند دادرسی و شرایط غیر انسانی برخی زندان ها رسیدگی شود.
به گزارش جرس در این نامه با اشاره به وضعیت حقوق بشر در ایران آمده است: اینک زندان های جمهوری اسلامی ایران مملو از فعالان سیاسی و مدنی است که به دنبال دستگیری های گسترده، نه تنها متحمل شرایط سخت بازداشت و شکنجه ها و فشارهای جسمی و روانی در مدت بازجویی می شوند، بلکه در مغایرت با قوانین داخلی در خصوص حقوق متهمین و نیز تعهدات حقوقی بین المللی ایران،حقوق اولیه شان نقض می گردد و در اکثر موارد با حکم های سنگین دادگاهای فرمایشی روبرو شده وسپس در زندانهایی بسیار شلوغ با حداقل امکانات زیستی و رفاهی و در شرایطی بسیار دشوار، به ویژه در زندان های مشترک با متهمان به قتل ، تجاوز ، اعتیاد و…( که خود آن ها نیز قربانیان وضعیتی هستند که حاکمیت ایران مسبب آن است ) ؛ به سر می برند.

متن کامل نامه که ترجمه انگلیسی آن توسط شیرین عبادی تسلیم بان کی مون شده ، چنین است:

جناب آقای بان کی مون

دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

سلام

عطف به گزارش جنابعالی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران و نیز متعاقب صدور قطعنامه مجمع عمومی و تصمیم مثبت و راهگشای اخیر شورای حقوق بشر مبنی بر تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران، توجه جنابعالی را به وضعیت غیر قانونی و غیر انسانی زندانیان عقیدتی – سیاسی در ایران که منجر به اعتصاب غذای تعدادی از آنها در زندان رجایی شهر شده جلب میکنیم.

هم چنین گزارشهای تکان دهنده ای توسط برخی زندانیان و یا خانواده های آنها در رابطه با وضعیت زندانیان در زندان های مختلف ایران ( مانند رجایی شهر – قرچک ورامین – اهواز و …) در رابطه با نحوه بازجویی ، آماده سازی برخی زندانیان برای اعترافات اجباری و نیز وضعیت بسیار دشوار و وحشتناک زندگی زندانیان سیاسی ( اعم از زن و مرد ) در این زندانها منتشر شده است.

اینک زندان های جمهوری اسلامی ایران مملو از فعالان سیاسی و مدنی است که به دنبال دستگیری های گسترده، نه تنها متحمل شرایط سخت بازداشت و شکنجه ها و فشارهای جسمی و روانی در مدت بازجویی می شوند، بلکه در مغایرت با قوانین داخلی در خصوص حقوق متهمین و نیز تعهدات حقوقی بین المللی ایران،حقوق اولیه شان نقض می گردد و در اکثر موارد با حکم های سنگین دادگاهای فرمایشی روبرو شده وسپس در زندانهایی بسیار شلوغ با حداقل امکانات زیستی و رفاهی و در شرایطی بسیار دشوار، به ویژه در زندان های مشترک با متهمان به قتل ، تجاوز ، اعتیاد و…( که خود آن ها نیز قربانیان وضعیتی هستند که حاکمیت ایران مسبب آن است ) ؛ به سر میبرند.

بر این اساس ما امضاء کنندگان این بیانیه جمعی از روشنفکران ، نویسندگان ، فعالان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی ، اساتید دانشگاه و … ضمن تشکر از تصویب تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشردر مورد ایران؛ ازشما تقاضای تسریع در اجرای آن را داشته وبا اعلام نگرانی از شرایط غیر قانونی و غیر انسانی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران از گذشته های دور تا کنون ، با توجه به بند دو ماده 2 و ماده 99 منشور ملل متحد، از جنابعالی(و نماینده احتمالی ویژه ایران ) درخواست می کنیم دولت ایران را به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی جهت انجام تعهدات حقوقی بین المللی خود به ویژه در خصوص حقوق زندانیان و متهمین مندرج در اعلامیه جهانی حقوقی بشر و میثاقین حقوق بشر 1966، و نیز تعهدات حقوقی داخلی خود در خصوص اصول اولیه دادرسی عادلانه و حقوق متهم که هم در قانون اساسی ایران درج شده و هم به نحو مفصل در قوانین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی ایران تشریح شده است، مجاب نموده و تحت فشار قرار دهید.

پیشاپیش از شما و همکاران و گزارشگر ویژه ایران و تمامی حق طلبان آزاده در سراسر جهان ، به خاطر پیگیری های شان در این رابطه سپاسگزاری می کنیم.

رونوشت به:

– خانم ناوی پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

– دبیرخانه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد

– خانم کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

آبراهامیان- اروند

آزادفر – داوود

آذرینوش – فرشید

احمدزاده – مستوره

ادیب زاده – ایرج

اردشیر امیر ارجمند

ارس – کمال

ارشاد – اردوان

ازرحیمی – ارنوش

اسدی – آزاده

اسدی – جمشید

اسدی – هوشنگ

اسکندری – صادق

اسکندری – صدیقه

اسماعیلی – رشید

اعرابی – سهیل

افتخاری – بیژن

افشاری – علی

اکبرین – محمد جواد

امیری – نوشابه

امینی – مهدی

انتصاری – نادر

بابامیر- فاروق

بازرگان – عبدالعلی

باقی – احسان

بختیارنژاد – پروین

براتی – مهران

برزنجه – محمد

برقعی – محمد

بروجردی – مهرزاد

برومند – بهروز

بهاردوست – شهلا

بهرنگ – کامیار

بهشتی – حمید

بهمنی – آرش

بیات – هوشنگ

بیات زاده – منصور

بید هندی – حسین

پاکدامن – ناصر

پرهام – نیما

پورفر – محمد

پیوندی – سعید

تاجیک – مهدی

توکل – رحمت

تولایی – مجید

جهانبگلو – رامین

جهاندار – پویا

جعفر پور- ناهید

جعفریان – رضا

جمشیدی – سمیرا

چرندابی – رضا

حاجی – رضا

حبیبی – فرنگیس

حسن پور – ستاره

حسن زاده – ستاره

حقیقت جو – فاطمه

حکیم زاده – عباس

حمزه لوئیان – مرتضی

دوستی پور – فرشاد

ذوالنور – بهزاد

راسخ – محمود

راضی – فرید

رحیمی – سالومه

رحیمی – محمد رضا

رشیدی – امیر

رضایی – سجاد

زارع زاده اردشیر- حسن

زربخش – مجید

سحرخیز – منصور

سرابندی – سمیه

سرداری – علی

شاهسوندی – سعید

شجاعی – صادق

شجاعی – منصوره

شریعتمداری – حسن

شهسواری – روح الله

صادقی – محمد

صدارت – علی

صدری – محمود

صفایی – سیاوش

صفوی – سیاوش

طالبی – حسن

ظریفیان – حمید رضا

عاقلی زاده – عباس

عبادی – شیرین

عبدی – علی

عرب سرخی – فاطمه

علوی – حسین

علیپور – فرهمند

علیجانی – ارشاد

علیجانی- رضا

عنایتی – فرزاد

غروی – نور الدین

فاضل کاشانی – حسن

فتح الله زاده – اتابک

فرهی – فریده

فولادی – فیروزه

قائمی – هادی

قاسمی – پروین

قاسمی نژاد – سعید

قاضی – فرشته

قاضیان – حسین

قانعی راد – عرفان

قجر- آیدا

قلی زاده – ریحانه

قنبری – شهرام

کاظمیان – مرتضی

کجرونی – یاسر

کحال زاده – هادی

کریمی – پوران

کسمایی – علی

کشتگر – علی

کشگر – علی

کلانتریان – سپیده

گنج بخش – امیر حسین

لیوانی – رحمان

ماهباز – عفت

ماهباز – علی

مجتهد زاده – شهرام

مختاری – پرویز

مدرس – فرخنده

مزروعی – حنیف

مزروعی – علی

معصومی تهرانی- عبدالحمید

معماریان – امیر

معماریان – امیر حسین

مصطفوی – نریمان

ملتی – فهیمه

ملک محمدی – مرتضی

ممکن – مهدی

منتظر حقیقی – حسین

مهتری – ابراهیم

مهدوی – مجتبی

موسوی خوئینی ها – علی اکبر

میرابیان – امیر حسین

میرستاری – انور

میردامادی – سراج الدین

میرفخرایی – مسعود

ناصری – هوشنگ

نانور – بهزاد

نصرتی – اصغر

نظری – علی

نگهدار – فرخ

نوربخش – مهدی

نورمحمدی- مسعود

وثیق – شیدان

وحدت – فرزین

ویس مرادی – سجاد

همتی – رحیم

هودشتیان – عطاء الله

یزدان پناه – محمد رضا

یوسفی اشکوری – حسن

——————————————————————————–

خبرگزاری مصر: دیپلمات ایرانی بخاطر جاسوسی اخراج شده است
رادیو فردا : در حالی که خبرگزاری رسمی مصر روز دوشنبه از اخراج یک دیپلمات ایرانی بازداشت شده در این کشور خبر داده است، وزیر امور خارجه ایران، از این مساله به عنوان یک «سوتفاهم» یاد کرده و از بازگشت این دیپلمات به ایران خبر داده است.

خبرگزاری رسمی مصر روز دوشنبه گزارش داده است، که قاسم حسینی، دیپلمات ایرانی که به اتهام جاسوسی در این کشور بازداشت شده بود، از مصر اخراج شده و با پرواز هواپیمایی امارات قاهره را به مقصد دوبی ترک کرده است.

بر اساس این گزارش دولت مصر به این دیپلمات ایرانی ۴۸ ساعت مهلت داده بود، که خاک این کشور را ترک کند.

در همین حال علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا، از بازداشت دیپلمات ایرانی به عنوان «یک سوتفاهم» یاد کرده و گفته است: «حدود ۵۰ نفر از فرهیختگان و اندیشمندان مصری به دعوت ایران امروز وارد تهران می‌شوند که آقای قاسم حسینی نیز همراه میهمانان است.»

روز یکشنبه و پس از انتشار گزارش هایی در باره بازداشت یکی از کارکنان دفتر حفاظت از منافع ایران در قاهره به اتهام «جمع آوری و انتقال اطلاعات»، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، اعلام کرده بود، این دیپلمات آزاد شده و دولت مصر نیز به دلیل بازداشت وی از ایران عذرخواهی کرده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری مصر علت آزادی قاسم حسینی مصونیت دیپلماتیک وی بوده است.

هر چند مقام‌های امنیتی مصر این دیپلمات ایرانی را به تلاش برای جاسوسی متهم کرده‌اند، ولی حیدر مصلحی در باره بازداشت وی گفته بود: «آنها به دنبال یکی از نیروهای خود بودند که به اشتباه یکی از دیپلمات‌های ایرانی را دستگیر و پس از دو ساعت رها کردند.»

نخستین بار در بامداد روز یکشنبه شبکه تلویزیون العربیه از بازداشت این دیپلمات ایران خبر داده بود.

این شبکه خبری عصر همان‌ روز اعلام کرد که قاسم حسینی آزاد شده، اما وزارت خارجه مصر قصد دارد، از وی بخواهد تا «ظرف ۴۸ ساعت آینده خاک مصر را ترک کند.»

خبر بازداشت یک دیپلمات ایرانی به اتهام جاسوسی در حالی منتشر شده بود، که پس از سقوط حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، تهران و قاهره از تمایل خود برای از سرگیری روابط دیپلماتیک سخن گفته بودند.

——————————————————————————–

مهندس عزت الله سحابی درگذشت

میزان: مهندس عزت الله سحابی نیمه شب گذشته درگذشت.

به گزارش «میزان خبر» این فعال کهنه کار سیاسی و رییس شورای فعالان ملی مذهبی، که عمر خود را صرف مبارزه با استبداد و در تلاش برای آبادانی و آزادی ایران سپری کرده بود، نیمه شب گذشته با زندگی وداع کرد.

مهندس عزت الله سحابی فرزند شادروان دکتر یدالله سحابی، متولد ۱۳۰۹ در تهران است.

او مبارزات خود را در سالهای دهه ۲۰ و در دورهٔ دانشجویی و ملی شدن صنعت نفت آغاز کرد و با به وقوع پیوستن کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به نهضت مقاومت ملی پیوست.

سحابی در سال ۱۳۴۰ و با شروع به کار نهضت آزادی ایران به این گروه پیوست و در سال ۱۳۴۲ همراه دیگر اعضا و رهبران نهضت محاکمه شد و به شش سال زندان محکوم شد. او بار دیگر به خاطر مبارزات خود در سال ۱۳۵۰ به زندان افتاد و تا نزدیکی روزهای انقلاب در زندان ماند.

بعد از پیروزی انقلاب، مدتی به علت مرخصی مهندس بازرگان از دبیرکلی نهضت آزادی، برای انجام وظایف نخست وزیری، سرپرستی نهضت آزادی را بر عهده داشت تا زمانی که به عنوان رئیس سازمان برنامه بودجه در دولت مشغول به کار شد. او بعد از استعفای دولت موقت، با سران نهضت آزادی دچار اختلاف شد و با ۱۲ تن دیگر از جمله محمد بسته نگار، مرحوم محمدعلی رجایی و محمدمهدی جعفری از نهضت آزادی جدا شدند.

سحابی به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس اول شورای ملی (اسلامی) انتخاب شد و در سالهای بعد در پروژه‌های ملی با دولت‌های وقت همکاری داشت.

سال ۱۳۶۹ مهندس عزت الله سحابی توسط تیم سعید امامی در وزارت اطلاعات بازداشت و به شدت شکنجه شد تا جایی که در برنامهٔ هویت مجبور به اعتراف علیه خود و یارانش شد. در سالهای دهه ۷۰ او به انتشار نشریه ایران فردا پرداخت و در سال ۱۳۷۶ به درخواست شادوران دکتر یدالله سحابی به همراه دکتر ابراهیم یزدی و دکتر حبیب الله پیمان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدند که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

او در سال ۱۳۷۸ و بعد از پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس ششم به عنوان سخنران به کنفرانس برلین دعوت شد و پس از بازگشت چند ماهی در بازداشت بود. پس از این او در اسفند ۱۳۷۹ در جلسه شورای فعالان ملی مذهبی، به حکم قاضی حداد و توسط اطلاعات سپاه به جرم براندازی نظام جمهوری اسلامی بازداشت شد و مدت‌ها تحت شکنجه روانی قرار گرفت و به ۱۱ سال زندان محکوم شد. او خود این دورهٔ زندان از زندان‌های ۱۵ سالهٔ خود را سخ‌ترین دوره دانسته است.

او در سال ۱۳۸۷ به علت سال‌ها تلاش در عرصه مطبوعات برنده جایزه قلم طلایی از سوی انجمن آزادی مطبوعات ایران شد.

دختر مهندس سحابی، هاله سحابی، که در جریان اعتراضات به تحلیف محمود احمدی‌نژاد بازداشت شده بود، هم اکنون در حال گذراندن حکم دو سال حبس خود است.

با اینکه پس از زندان آخر او به شدت شکسته شده بود به طوری که با کمک عصا راه می‌رفت، از دغدغه‌های فردای ایران دست برنداشت و تلاش خود را لحظه‌ای برای فردای ایران متوقف نکرد.

وب سایت خبری-تحلیلی «میزان خبر» این فقدان بزرگ را به خانواده ایشان، همرزمان و عموم مردم ایران تسلیت می‌گوید.
——————————————————————————–

تبدیل هزاران هکتار از اراضی ملی و طبیعی به ویلا و شهرک های مسکونی
آخرین نیوز : رییس قوه قضاییه در حالی امروز تاکید کرد که شخصا پیگیر زمین خواری و تبدیل جنگل ها به ویلا و غارت منابع طبیعی است که تاکنون و براساس گزارش های متعدد هزاران هکتار اراضی ملی به چنگ زمین خواران افتاده و انتظار مردم در معرفی برخی از این زمین خواران و غارتگران بیت المال توقعی بجا و منطقی محسوب می شود. نکته تاسف بار در این فاجعه ردپای برخی آقازاده ها و نورچشمی هاست که در سایه برخی مصونیت ها و رانت ها به تاراج مشغولند.

به گزارش آخرین نیوز بیش از 80درصد از اراضی منابع طبیعی واگذار شده به دامداران در استانهای شمالی کشور به ویلا و مجتمع های مسکونی تبدیل شده است.

امروز رئیس دستگاه قضا با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از تخریب جنگلهای کشور گفت: دستگاه قضائی با جدیت با زمین خواران و افرادی که به جنگلها تعرض می کنند مبارزه می کند و خود من هم شخصا پیگیر این قضیه هستم.لاریجانی با اشاره به سفر اخیر خود به استان مازندران گفت: من از نزدیک تخریب جنگل ها را مشاهده کردم و دیدم که صدها هکتار چگونه یک شبه جنگل زدایی شده و با چند بلوک سیمانی زمین ها مرز بندی شده اند.

اظهارات رییس قوه قضاییه در حالی مطرح می شود که براساس طرح خروج دام و جنگل نشینان از جنگل ، دولت چند سال پیش مقرر کرده بود که تا با تغییرکاربری جنگلهای جلگه ای دامداران و دامهای موجود در جنگل را با دادن مراتع و زمین های منابع طبیعی را از جنگل خارج کنند و در جلگه اسکان دهند و جنگل را از وجود دام آزاد نمایند اما، در عمل جنگلهای جلگه ای به هرکس به جز دامداران واگذار شد.

این افراد با سوء استفاده از نابسامانی ها و عدم نظارت دقیق مسئولان این زمینها را بجای دامداری به افراد سودجو واگذار کردند که محصول آن پیدایش قارچ گونه ویلاها و شهرک های مسکونی در این اراضی ملی بود و تاکنون بیش ازهزاران هکتار از این زمینها شناسایی شدند. متاسفانه دامداران سابق با فروش ارزان قیمت این زمینها و اتمام پول به دست آمده به کار سرایداری در ویلاهای ساخته شده مشغولند.

به گفته یک منبع مطلع اخیرا ادامه این واگذاریها با اعتراض مردم مواجه شده بطوری که چندی پیش مردم سه روستای کلاردشت درخصوص واگذاری 6 هکتار از منابع ملی به یک دامدار ، با ماموران منابع طبیعی درگیر شدند . دراین درگیری مردم روستاهای پی قلعه ، اسپندکلا و کلنو با رییس منابع طبیعی کلاردشت و ماموران گارد جنگلی درگیر شدند که با دخالت نیروی انتظامی خاتمه یافت.

——————————————————————————–

بادامچیان : محمود احمدی‌نژاد انحراف نزدیکان خود را قبول ندارد، چه برسد به اینکه بخواهد علیه آن‌ها اقدامی انجام دهد

دیگربان : اسد‌الله بادامچیان قائم مقام حزب موتلفه گفته که محمود احمدی‌نژاد انحراف نزدیکان خود را قبول ندارد، «چه برسد به اینکه بخواهد علیه آن‌ها اقدامی انجام دهد.»

آقای بادامچیان به سایت «ندای انقلاب» گفته که احمدی‌نژاد «اعتقاد دارد این جریان انحرافی نیست و ذهن وی هنوز آماده پذیرش انحرافی بودن آن‌ها نشده است.»

این نماینده مجلس تیم احمدی‌نژاد را جریانی انحرافی دانسته که «کمتر خلوص عقیده» دارد و «به دنبال منفعت، مقام، خوش‌گذرانی و کسب شهرت است.»

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفته که عباس امیری‌فر در بازجویی‌ها برخی افراد را «لو» داده و «دستگاه اطلاعاتی کشور این موضوع را دنبال می‌کند.»

امیری‌فر امام جماعت مسجد نهاد ریاست جمهوری و یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد است که در هفته‌های اخیر بازداشت و زندانی شده است.

حامیان علی خامنه‌ای که در حال حاضر به جدی‌ترین منتقدان رئیس دولت دهم تبدیل شده‌اند در برخورد با نزدیکان احمدی‌نژاد دو رویکرد متفاوت دارند.

گروهی معتقدند حساب احمدی‌نژاد را باید از «جریان انحرافی» جدا کرد و در مقابل گروهی دیگر که نزدیک به محمدباقر قالیباف هستند می‌گویند احمدی‌نژاد هیچ تفاوتی با «جریان انحرافی» ندارد.

روز گذشته نیز سایت «آینده‌نیوز» به نقل از یک مقام بلندپایه جمهوری اسلامی {علی خامنه‌ای} نوشته بود که نظام برای برکناری احمدی‌نژاد آماده بوده و این رئیس دولت دهم است که باید تکلیف خود را با نزدیکانش روشن کند.

محمد دهقان نماینده مجلس نیز گفته است: «دولت باید تکلیف خود را مشخص کند اگر قرار است برای مردم و کشور کار کند، بچسبد به کار و اگر نه، بگوید نمی‌تواند ادامه دهد.»

——————————————————————————–

ایران در مطبوعات جهان

صدای آمریکا : هنوز اختلاف رهبر ایران و رییس جمهوری احمدی نژاد از سوی رسانه های امریکایی پیگیری می شود.

روزنامه لس آنجلس تایمز می نویسد رهبر جمهوری اسلامی برای حل اختلاف های چند ماهه درمیان مدیران کشور، روز یکشنبه در جمع نمایندگان اصول گرای مجلس شورای اسلامی حمایت خود را از رییس جمهوری اعلام کرد. این روزنامه اضافه می کند پشتیبانی مجدد آیت الله خامنه ای از احمدی نژاد از آن روست که رهبر و روحانیون وابسته به او نگران هستند که سیاست ها و حرف های احمدی نژاد منافع بلند مدت آنها را به خطر اندازد و یا آنان را به کل از صحنه حذف کند. این روزنامه در ادامه می نویسد البته تلویزیون دولتی ایران گوشه های برگزیده ای از سخنان آیت الله خامنه ای را پخش کرد که در آن رهبر، به رییس جمهوری هشدار جدی می دهد که پا را از گلیم خود درازتر نکند.

روزنامه انگلیسی گاردین می نویسد بر اساس گزارش نه صفحه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی که هفته گذشته منتشر شد، جمهوری اسلامی تکنولوژی هسته ای جدیدی را به کار گرفته که تنها در ساخت سلاح هسته ای کاربرد دارد. به نوشته گاردین، این نخستین بار نیست که آژانس به شواهدی مبنی بر تلاش آن کشور برای ساختن بمب اتمی دست می بابد، اما با توجه به گزارش اخیر باید در مورد ادعای دولت تهران در مورد هدف صلح آمیز برنامه هسته ای اش به طور جدی تردید کرد.

روزنامه استرالین از اخراج دیپلمات ایرانی از مصر خبر داده و نوشته است قاسم حسینی که به اتهام گردآوری اطلاعات حساس در مورد رویدادهای مصر و ارسال آن به سازمان های اطلاعاتی ایران بازداشت شده بود، روز دوشنبه قاهره را به مقصد دبی ترک کرد.

این در حالی است که روزنامه سان فرانسیسکو کرونیکل به نقل از وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اتهام دولت مصر به حسینی را سو تفاهم خوانده و از آزادی وی پس از دو ساعت بازداشت خبرداده ست.

——————————————————————————–

اختلاف دولت و قوه قضائیه بر سر شتر

خبر آنلاین : قیمت شتر این روزها به اختلافی میان دولت و قوه قضاییه برای تعیین نرخ دیه بدل شده به طوری که وزیر دادگستری هنوز نرخ دیه 90 میلیونی را به شرکت های بیمه ابلاغ نکرده است؛ اگرچه آیت الله لاریجانی، رییس قوه قضاییه مصمم بر نظر خود پافشاری می کند که دیه 90 میلیون تومانی تغییر ناپذیر است.

از طرفی گفته می شود، پای مقام های ارشد نظام هم به جنجال باز شده است.

علاوه بر دولت، بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران به شدت به دنبال رایزی با قوه قضاییه و ارگان های بانفوذ هستند تا شاید بتوانند نرخ دیه 90 میلیون تومانی را کاهش دهند. با این حال خبرهای رسیده حاکی است که رایزنی های انجام شده مثمر نبوده است.

اصل مناقشه بین دولت و قوه قضاییه بر این است که قیمت هر نفر شتر 900 هزار تومان نیست و دولت مردان و به ویژه بیمه مرکزی معتقد است قیمت هر نفر شتر در سال جاری نسبت به سال گذشته دو برابر نشده است. سال گذشته قیمت هر نفر شتر برابر با 450 هزار تومان بوده است و به همین دلیل در سال 89 نرخ دیه 45 میلیون تومانی نیز تصویب شد. افزایش نرخ دیه تا 90 میلیون تومان روایت اول از قیمت هر نفر شتر است که قوه قضاییه آن را اعلام کرده است.

با این حال جواد فرشباف ماهریان، رییس کل بیمه مرکزی با استناد به برآوردهای جهاد کشاورزی از قیمت هر نفر شتر 500 هزار تومان خبر می دهد که بر این اساس نرخ دیه در سال جاری 50 میلیون تومان خواهد بود. روایت دومی که فرشباف از آن خبر می دهد.

در این بین روایت سومی نیز وجود دارد که مربوط به کسانی است که هر روزه با این قضیه به نوعی در ارتباط هستند؛ افرادی که در کشتارگاه ها مشغول به کار هستند.

میرعارفین پزشک کشتارگاه ورامین که کشتارگاه ویژه شتر است در گفتگو با خبرآنلاین می گوید: قیمت هر نفر شتر از حدود یک میلیون تومان آغاز می شود. بهترین شترها حدود دو میلیون تومان قیمت دارند. البته هستند شترهایی که کمتر از این میزان هم فروخته می شوند که شترهای لاغر و بی کیفیت هستند.

او معتقد است: اکثر شترهایی که در داخل وجود دارند از کشور پاکستان وارد می شوند و از طریق استان سیستان و بلوچستان به کشتارگاه ها منتقل می شوند. از آن جایی که شترهای خارجی با دلار خریداری می شوند واضح است که قیمت شتر به دلیل افزایش 200 تومانی دلار نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی یافته باشد اما قیمت شتر از سال گذشته تاکنون دو برابر نشده است.

میرعارفین از قیمت پارسال شتر می گوید: سال گذشته قیمت هر نفر شتر تقریبا بین 600 تا 650 هزار تومان بود که قیمت همان نوع شتر در حال حاضر نزدیک به یک میلیون تومان شده است.

البته او معتقد است تمامی شترهای موجود از خارج وارد نمی شوند و شترهای داخلی نیز وجود دارند.

عارفین در ادامه این بحث می افزاید: شترهای خارجی بعد از وارد شدن در اطراف ورامین یا استان گلستان نگهداری می شود تا به کشتار برسند.

با تمام اینها، با وجود آن که وارد سومین ماه از سال جدید شده ایم هنوز نرخ دیه به بیمه گران ابلاغ نشده است. از طرفی بر اساس وعده رییس قوه قضاییه این نرخ از 16 خرداد سال جاری در کشور اجرایی است با این حال وزیر دادگستری هنوز این نرخ را ابلاغ نکرده و به نظر می رسد او نیز منتظر است تا ببیند پایان رایزنی ها به کجا می انجامد. اما باید گفت امید بیمه گران به تغییر این نرخ بسیار اندک است.

البته هنوز رایزنی ها پایان نیافته و مجلس مدعی است در برابر نرخ جدید دیه سکوت نمی کند. امروز قرار است بیمه گران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه داشته باشند. باید منتظر بود و دید که پایان کشمکش میان دولت و قوه قضاییه چه می شود.

البته در پایان ذکر یک نکته ضروری به نظر می رسد و آن این است که قوه قضاییه کدام شتر را مبنای محاسبه نرخ دیه قرار داده است؛ شتر خارجی که با افزایش قیمت دلار نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته یا شتر داخلی؟ گرچه همواره گفته شده، ارزان ترین شتر مبنای این محاسبه قرار گرفته است.

——————————————————————————–

info@peykeiran.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 31 مه 2011 بدست در eshtrak، اخبار - news & views فرستاده شده و با برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: