اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار هفته : گردآوری از شهلا

در جریان مراسم روز چهارشنبۀ تشییع و خاکسپاریِ این قهرمان ملی، درحالیکه مردم به تاسی آن مرحوم، رک گویی و شفافیت پیشه کرده و زبان به انتقاد از شرایط فعلی و آزادی زندانیان گشوده بودند، گروه زیادی بازداشت و روانه محل های نامعلوم شده اند، که خبری از آنها در دست نمی باشد.
برگزاری مراسم بزرگداشت ناصر حجازی تحت تدابیر امنیتی

بعد از حضور گسترده مردم و علاقمندان به ناصر حجازی در مراسم تشییع و خاکسپاری وی، روز جمعه ششم خرداد ماه نیز، جمع کثیری از آنها، با حضور در مراسم بزرگداشت این اسطورۀ ورزشی و قهرمان ملی، همدردی خود را با خانواده آن مرحوم و همچنین ادای احترام به صداقت و مردمی بودن وی ابراز داشتند.
به گزارش رسیده به جرس، مراسم ترحیم ناصر حجازی، بنا به اعلام قبلی و دعوت خانواده آن مرحوم، از ساعت ده صبح تا دوازده ظهر امروز جمعه (ششم خرداد ماه) در مسجد جامع شهرک غرب در شرایطی برگزار شد که جو سنگین امنیتی در خیابانهای منتهی به مسجد جامع شهرک غرب بسیار نمایان و چشمگیر بود.
گزارش ها همچنین خاطرنشان می کند نیروهای یگان ویژه پاسداران و لباس شخصیهای امنیتی، با آرایش نظامی و همچنین ایجاد ارعاب، از ساعتها قبل از آغاز مراسم در منطقه شهرک غرب مستقر شده بودند .
بر اساس گزارش شاهدان عینی، علیرغم برقراری جو امنیتی – پادگانی، چندین هزار نفر از مردم بی اعتنا به شرایط موجود در مراسم بزرگداشت اسطوره ورزش و شخصیت دردآشنای کشور شرکت کردند به گونه ای که نه تنها امکان ورود مردم به داخل مسجد نبود، بلکه شرایط طوری شد که افراد جدید و چهره های برجسته ورزشی نیز نمی توانستند به داخل مسجد وارد شوند.
در ادامه آمده است «از مهمانان اصلی نیز که برای شرکت در ختم آمده بودند خواسته شد تا بیشتر از پنج دقیقه در مسجد حضور نداشته باشند تا بقیه مهمانان هم بتوانند در مراسم شرکت کنند.»
بر اساس گزارشی دیگر، حضور پر تعداد هواداران در شهرک غرب باعث شده بود تا ترافیک سنگینی در اتوبان شیخ فضل الله و میدان صنعت ایجاد شود.
روبروی در مسجد عکس بزرگی از اسطوره فوتبال نصب شده بود و همچنین دوستداران او پارچه ‌نوشته‌های را به عنوان پیام تسلیت روی دیواره‌های مسجد نصب کرده بودند.
همچنین علاقمندان به حجازی همچنین با چسباندن اعلامیه و تصاویر او به شیشه اتومبیل هایشان در خیابان های اطراف در تردد بودند و در پایان این مراسم نیز مجری برنامه از طرف خانواده حجازی از تمامی مردم و نیروی انتظامی تشکر کرد.
گزارش های دیگر از شهرستانها نیز حاکی از آن است که بعد از ممانعت و برخورد خشن ماموران و مقامات امنیتی شهر رشت با برگزاری مراسم بزرگداشت آن مرحوم در روز پنجشنبه، که قرار بود در مسجد چینیچیان این شهر صورت گیرد، امروز (جمعه) در شهر لاهیجان هم مقرر شده تا مراسمی از سوی کسبه شهر برگزار شود .
به گزارش تارنمای رسمی «ناصر حجازی»، خانوادۀ آن زنده یاد، ضمن سپاسگزاری و قدردانی از حضور باشکوه مردم در مراسم «وداع آخر»، در پیام خود که با امضای آتیلا حجازی، فرزند بزرگ وی منتشر شده، خاطرنشان ساخته بودند: «بی شک پدرمان دیروز خوشحال و همراهمان بود و تا همیشه با ما می ماند. با ما فرزندانش و با شما مردم عزیز کشورمان که همیشه دوستش داشتید و دوستتان داشت. ما خانواده حجازی تا همیشه حضور گرمتان را در یاد خواهیم داشت و سپاسگزاریم.»
گفتنی است در جریان مراسم روز چهارشنبۀ تشییع و خاکسپاریِ این قهرمان ملی، درحالیکه مردم به تاسی آن مرحوم، رک گویی و شفافیت پیشه کرده و زبان به انتقاد از شرایط فعلی و آزادی زندانیان گشوده بودند، گروه زیادی بازداشت و روانه محل های نامعلوم شده اند، که خبری از آنها در دست نمی باشد.
منبع:جــرس

دادستان تهران: 300 قاچاقچي مواد مخدر به اعدام محكوم شده‌اند، متأسفانه در بين اين افراد دانه درشت ها به چشم نمي‌خورند

دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: براي 300 متهم در رابطه با قاچاق مواد مخدر و كساني كه حداقل 30 گرم هروئين به همراه داشته‌اند حكم اعدام صادر شده است.

به گزارش فارس، عباس جعفري دولت آبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران عصر امروز در مراسم توديع و معارفه سرپرستان سابق و جديد دادسراي ناحيه 20 و دادگاه انقلاب با اعلام اين مطلب افزود:‌ امروز دغدغه اول مردم در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي بحث اعتياد و معتادان است.

وي ادامه داد: تحقيقاتي كه برخي انجام داده‌اند و پرس‌وجوهايي كه انجام شده حاكي از آن است كه دغدغه مردم، حضور معتادان در سطح شهر است زيرا نگراني خانواده‌ها امروز اين است كه حضور معتادان در شهر باعث شده كه دسترسي به مواد مخدر آسان‌تر باشد.

دادستان تهران با اشاره به اين مطلب كه 300 نفر از افرادي كه در بحث مواد مخدر فعاليت داشته‌اند به اعدام محكوم شده‌اند، گفت: متأسفانه در بين اين افراد كساني كه دانه درشت باشند به چشم نمي‌خورند و ما بايد تلاش كنيم به سمت كساني برويم كه سردمداران توزيع و حمل و نقل مواد مخدر هستند.

دادستان تهران همچنين به 250 پرونده‌اي كه متهمان آن به اعدام و حبس ابد محكوم شده‌اند اشاره كرد و گفت: به تازگي گزارشي از اين افراد تهيه شده و بر اساس اولويت‌بندي به مسئولان قوه قضاييه گزارش شده است.

——————————————————————————–

افشای پهلوگیری چندین کشتی گروه اسرائیلی عوفر در بنادر ایران در سال‌های اخیر

چند روز پس از آنکه دولت آمریکا برای دومین بار تکرار کرد که یکی از شرکت‌های گروه بزرگ تجاری اسرائیلی- بین‌المللی «برادران عوفر» یک کشتی را به ایران فروخته و باید تحریم شود، رسانه‌های اسرائیل روز یکشنبه «برادران عوفر» را متهم کردند که شماری از نفتکش آنها در سال‌های اخیر چند بار در بنادر ایران لنگر انداخته‌اند.

بنا بر گزارش رسانه‌های اسرائیل و نیز یک نهاد بین‌المللی، کشتی‌های این شرکت متعلق به این بازرگانان اسرائیلی هفت تا ۱۳ بار به ایران رفته بودند.

«د مارکر»، روزنامه اقتصادی وابسته به موسسه هاآرتص، یکشنبه به نقل از «اکواسیس»، نهاد داده‌های کشتیرانی بین‌المللی از لنگر انداختن ۱۳ کشتی خاندان «عوفر» در سال‌های اخیر در ایران سخن می‌گوید.

روزنامه مهم اقتصادی دیگر اسرائیل، «کالکالیست» (اقتصادی) نیز یکشنبه نوشته است که بی‌احتیاطی «برادران عوفر» در معاملات بین‌المللی‌شان تنها محدود به آن نبوده که یکی از نفتکش‌هاشان سرانجام به شرکت ملی کشتیرانی ایران تحویل شده است، بلکه در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰، دست کم هفت نفتکش وابسته به این گروه عظیم تجاری، در بندرهای ایران پهلو گرفتند.

روزنامه «کالکالیست» نوشت تحقیقاتی که در روزهای اخیر به عمل آورده، نشان می‌دهد که نفتکش‌هایی که به ایران رفته‌اند، متعلق به همان شرکت «تانکر پاسیفیک» بودند که معامله پاییز گذشته‌اش با شرکتی در امیرنشین دوبی، موجب شد که یک نفتکش این خانواده اسرائیلی به بهای حدوداً هشت و نیم میلیون دلاری به شرکت ملی کشتیرانی ایران فروخته شود.

به نوشته «کالکالیست»، هفت نفتکش «برادران عوفر» برای نقل و انتقال نفت و مشتقات نفتی دیگر به بندرهای ایران رفتند: نفتکش ««کوسمیک جوئل» ابتدا در ماه مه سال ۲۰۰۴ زیر پرچم لیبریا به ایران رفت و آخرین بار نیز آوریل ۲۰۱۰، نفتکش «کارمن. سی» که حرکت خود را از بندری در ژاپن آغاز کرد، به ایران رسید و پس از بارگیری نفت ایران، به سوی بندری در فرانسه رفت.

نفتکش رافلز پارک نیز که سرانجام در معامله‌ای در اختیار شرکت کشتیرانی ایران قرار گرفت، زیر پرچم لیبریا فعالیت داشته است.

دولت اسرائیل در طول سال‌ها، به ویژه از زمانی که شک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به ماهیت نظامی برنامه اتمی ایران تقویت شد، مرتباً به آمریکا و جامعه جهانی به سختی فشار می‌آورد تا تحریم‌ها علیه ایران را به مرحله تحریم علیه فروش نفت و بنزین ایران گسترش دهد، تا به گفته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، «اقتصاد ایران زمین‌گیر شود».

«برادران عوفر»: کار غیرقانونی نکردیم

برخی از افراد نزدیک به خاندان بازرگانان مشهور اسرائیلی «عوفر» به رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند که در سال‌هایی که سخن از لنگر انداختن کشتی‌های یک شرکت این خاندان در بنادر ایران مطرح است، هنوز رفتن کشتی‌های بین‌المللی به ایران امر ممنوعی نشده بود.

این افراد مرتبط با خاندان «عوفر» افزوده‌اند که شرکت «تانکر پاسیفیک» یک کمپانی عظیم بین‌المللی است که مانند دیگر کمپانی‌هایی که همطرازش هستند، عمل می‌کند و کشتی‌های آنها نیز در آن دوره در بنادر ایران لنگر می‌انداختند.

روزنامه «کالکالیست» می‌نویسد، واکنشی را که از شرکت «تانکر پاسیفیک» در پاسخ به استعلام این روزنامه دریافت کرده، باید به منزله «تأیید معاملات نفتکش‌های این شرکت با ایران» از سوی خاندان «عوفر» تلقی کرد.

«کالکالیست» به نقل از پاسخ استعلامی که از «تانکر پاسیفیک» دریافت کرده، می‌افزاید که خانواده «عوفر» مدعی هستند که «همه اقدامات‌شان در چارچوب قوانین بین‌المللی بوده است و با تحریم‌های مستقلی که آمریکا و اتحادیه اروپا نیز وضع کرده‌اند، همخوانی داشته است».

خانواده «عوفر» افزوده‌اند که ضمن رعایت همه قوانین، به اختیار خود نوامبر ۲۰۱۰، آبان ۱۳۸۹، ارتباط نفتکش‌های کمپانی «تانکر پاسیفیک» با ایران را کاملاً قطع کرده‌اند.

معاون وزیرخارجه آمریکا سه‌شنبه گذشته، ۲۴ مه، سوم خرداد، در فهرست هفت شرکت جدید مورد تحریم به خاطر معاملات با ایران، برای نخستین بار نام یکی از شرکت‌های گروه عظیم «برادران عوفر» را ذکر کرد.

تحقیقات دولت آمریکا نشان داده بود که شرکت «تانکر پاسیفیک» چند ماه پیش معامله ای با شرکتی ثبت شده در دوبی داشته، که بعداً معلوم شده یکی از شرکت‌های پوششی است که رژیم ایران باهدف عامدانه دور زدن تحریم‌های جهانی علیه خود، در دوبی برپا کرده است.

خاندان اسرائیلی «عوفر» که شرکت‌های گروه‌شان درسراسر جهان ثبت است، گفته بودند که «معامله عامدانه با ایران نکرده‌اند»، و از وزارت خزانه داری آمریکا خواستند که تحریم‌های ذکر شده علیه «تانکر پاسیفیک» را لغو کند.

اما وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه دوباره اعلام کرد که شرکت یاد شده، خطا کرده است.

وزارت خارجه اسرائیل نیز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم یکی از شرکت‌های خاندان «عوفر» از سوی آمریکا، یک امر داخلی مربوط به این کمپانی و دولت آمریکاست، و وزارت خارجه اسرائیل در آن هیچ مداخله‌ای نمی‌کند.
منبع:رادیو فردا

فروش بالگردهای قراضه اسرائیلی به ایران

در همان روز، دولت اسپانیا نیز از دستگیری هشت نفر خبر داد که تلاش داشتند هلیکوپترهای دست دومی را به ایران منتقل کنند و سه نفر آنها ایرانی بودند.

وزارت دفاع اسرائیل شامگاه پنجشنبه اعلام کرده بود که هلیکوپترهای موضوع این پرونده در اسپانیا، بالگردهای ساخت اسرائیل بودند که از رده خارج شده و به عنوان قراضه، نیروی هوایی اسرائیل از دست آنها خلاص شده بود.

این هلیکوپترهای قراضه اسرائیلی، پس از مدت زمانی کوتاه از اسپانیا سر درآورده و افرادی در صدد انتقال آن به ایران بوده‌اند.

«۲۰۰ شرکت اسرائیلی دیگر مشکوک به معامله با ایران»

رسانه‌های اسرائیل، از جمله روزنامه منتقد هاآرتص، در روزهای اخیر نوشته بودند که ممکن است ۲۰۰ کمپانی دیگر اسرائیلی با شرکت‌هایی در جهان معامله دارند که آن شرکت‌ها، درگیر معاملات با جمهوری اسلامی ایران هستند.

به نوشته هاآرتص، دولت اسرائیل می‌خواهد از این پس، این شرکت‌ها را مورد نظارت دقیق‌تری قرار دهد زیرا بعید نیست که عاقبت برخی از معاملات اسرائیل با شرکت‌های جهانی، به سود جمهوری اسلامی ایران باشد.

رسانه‌های اسرائیلی انتقاد کرده‌اند که ذره‌بین موساد برای تعقیب همه شرکت‌های جهانی به دلیل معاملات آنها با ایران فعال بوده اما شرکت‌های اسرائیلی را به فراموشی سپرده است.

در این میان، محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، نخستین مقام ایرانی است که خرید نفتکش شرکت متعلق به یک خاندان بازرگان اسرائیلی را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای نهاوندیان «استدلال» کرده است که جمهوری اسلامی ایران «رژیم صهیونیستی» را به رسمیت نمی‌شناسد و افزوده‌است که قوانین ایران اجازه چنین معامله‌ای با «صهیونیست‌ها» را نمی‌دهد.

آقای نهاوندیان خبرهای روزهای اخیر را «بازی جدید» در واکنش به «استقبال کشورهای دیگر از رابطه اقتصادی با ایران» نامیده است.

——————————————————————————–

نامه نسرین ستوده به همسرش در آستانه ابطال پروانه وکالت: من بي‌پروانه‌ي وكالت يا با پروانه، به اين احكام معترضم

مدرسه فمینیستی: امروز 8 خردادماه 1389 نسرین ستوده با توجه به درخواست مراجع قضايي مبني بر تعليق پروانه وکالت اش، از زندان اوین به محل دادگاه انتظامي کانون وکلا اعزام شد( سایت زنان ایران [1]). اما بنا به گزارش های رسیده به مدرسه فمینیستی، امروز دادگاه وی تجدید و به وقت دیگری موکول شد. نسرین ستوده در آستانه برگزاری این دادگاه دل نوشته ای برای همسر خود ، رضا خندان به نگارش درآورده است که در زیر متن کامل آن را می خوانید:

رضاي عزيزم !

مي‌گويند زندان است و دلتنگي‌هايش، مي‌خواهم برايت بگويم زندان است و غافلگيري‌هايش. نمي‌تواني تصور كني نسل جديد چه فضاي جديدي را در زندان ايجاد كرده است؟ همان فضاي غافلگير كننده‌اي كه در بيرون است، در رگ‌هاي زندان جريان دارد و اين، حيات جديدي را به جامعه و زندان مي‌بخشد! اين زندگي گاه شاد است و سرحال، گاه آرام و سر به زير گاه نظاره‌گر و تحليل‌گر، اما در همه حال متحمل و اهل مدارا، و تحمل همان است كه آنها را به هدف مي‌رساند. زيرا تو خودت بهتر مي‌داني كه آنچه مي‌تواند سنگ را شكاف دهد و سختي‌ها را از جلوي راه بردارد انعطاف و تحمل آب است.

عزيزم !

هركس در زندان به آزادي‌اش فكر مي‌كند. من هم آزادي‌ام برايم مهم است. اما مهم‌تر از آن عدالتي است كه ناديده گرفته مي‌شود. معلوم است كه رويايم مثل هر زنداني يك مسافرت رفتن با خانواده است يا قدم زدن آزادانه در زير باران بهاري، نگاهي به درخت كوچه يا با بچه‌ها يك عصر را در پارك گذراندن. راستي يادت هست چگونه وقتي عصرها به خانه مي‌آمدي هر سه با شادماني به استقبالت مي‌آمديم؟ ما خانواده خوشبختي بوديم ولي برخلاف تهديد بازجويم كه در اولين جلسه‌ي بازجويي گفت تو و شوهرت را از حيّز انتفاع ساقط مي‌كنم، هنوز هم خوشبختيم، زيرا نمي‌دانم چرا آقاي بازجو نمي‌دانست خوشبختي در دل آدمي وجود دارد. همه‌ي اينها را دوست دارم. معلوم است كه همه‌ي اينها برايم مهم است. اما مهم‌تر از آن صدها سال حبسي است كه براي موكلانم و ديگر آزاديخواهان به جرم ناكرده صادر شده است تعدادي از آنها و فقط بعضي از آنها موكلم بوده‌اند و چه پروانه‌ي وكالت داشته باشم يا نداشته باشم به احكام ناعادلانه‌ي آنها معترضم.

مي‌خواهند دادگاهي برپا كنند تا پروانه‌ي وكالتم را ابطال كنند. البته پروانه‌ي وكالتي دارم كه سعي كرده بودم ضميمه‌ي شرافتم باشد. اگر روزي پروانه‌ي وكالت را حكومتي از من بگيرد، شرافتم را كه با هيچ حكمي نمي‌تواند بگيرد. همان مرا بس.

تا زماني كه اين احكام غير عادلانه به حيات خود ادامه مي‌دهد و تا زماني كه دادگاه انقلاب به صدور احكام اعجاب انگيز خويش ادامه مي‌دهد، عزيزم، من بي‌پروانه‌ي وكالت يا با پروانه، به اين احكام معترضم.اعتراض به احكام ناعادلانه نياز به پروانه‌ي وكالت ندارد. به آنها بگو پروانه‌ام را از من بگيريد، عدالت را نه؟

اوين

بند زنان زنداني سياسي

خرداد90

——————————————————————————–

* همسر اسانلو: دادستان اصلا جوابی به ما نمی دهد
* حسین زمان:کارهایم ممنوع الپخش است

همسر اسانلو: دادستان اصلا جوابی به ما نمی دهد

کلمه : همسر اسانلو می گوید که دادستان تهران هیچ توجهی به نامه هایشان در باره منصور اسانلو نشان نمی دهد. اسانلو با اتمام محکومیت پنج ساله اش باید مرداد ماه امسال از زندان آزاد می شد اما دوران بازداشت اش را جزو محکومیت وی حساب نکرده اند و براین اساس محکومیت پنج ساله وی نه در مرداد ماه که دی ماه امسال به پایان می رسد اما این همه داستان نیست.پیشاپیش مسوولان امنیتی برای وی پرونده جدیدی ساخته و او را دوباره به یکسال زندان محکوم کرده اند.خانواده اسانلو بعد از اتمام محکومیت پنج ساله همچنان باید وی را پشت میله های زندان ببینند.
منصور اسانلو،رییس سندیکای کارگران شرکت واحد در تیر ماه سال ۸۶ توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به اتهام هایی مانند اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شد.وی هم اکنون در زندان رجایی شهر به سر می برد.

حسین زمان:کارهایم ممنوع الپخش است

حسین زمان که مدتهاست نتوانسته علی رغم تلاشی که داشته آلبومی را در بازار موسیقی ایران عرضه کند، گفت:به دلیل اینکه شرایط کاری برای من در داخل بسیار دشوار است و امکان برگزاری کنسرت ندارم و کارهایم نیز ممنوع الپخش است بنابراین برای اینکه بتوانم صدایم را به گوش مخاطبینم برسانم راهی ندارم جز اینکه کارهای جدیدم را در خارج از ایران و یا از طریق اینترنت منتشر کنم ندارم.
به گزارش کلمه، حسین زمان در گفت و گو با سایت موسیقی ما درباره شرایط فعالیت هایش گفت و گویی انجام داد که بخشی از آن در صفحه فیس بوک این خواننده تکذیب و تصحیح شده است.
زمان گفته است تنها قصد دارد یکی از کارهای آلبوم جدیدش را به صورت ویدئو کلیپ در اختیار رسانه های خارج از ایران بگذارد تا به گوش مردم برسد .
وی هیچ حرفی از واگذاری کارهایش به تلویزیون ها و یا شرکت های خارجی برای انتشار نزده است و گفت: آلبوم من هیچ تهیه کننده خارجی ندارد و کارها را خودم تهیه میکنم .
وی ادامه داد: وقتی عملا اجازه برگزاری کنسرت به من نمی‌دهند، وقتی نمی‌توانم آلبوم منتشر کنم، وقتی همه حق و حقوق من از من گرفته می‌شود، چه جای کار باقی می‌ماند؟

——————————————————————————–

خبرهای ضد و نقیض در مورد دستگیری یک دیپلمات ایرانی در مصر
وزارت امور خارجه ایران: وی دستگیر نشده و مشغول فعالیت های دیپلماتیک است

واحد مرکزی خبر: در پی ادعای برخی رسانه های غربی و عربی مبنی بر بازداشت یکی از کارمندان دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره، یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه تاکید کرد : که این فرد ایرانی مشغول فعالیت های دیپلماتیک است .

در پی ادعاهای رسانه های غربی و عربی مبنی بربازداشت یک از دیپلماتهای ایران در قاهره، خبرنگار شبکه خبری العالم در قاهره بعد از ظهر امروز تاکید کرد: که قاسم حسینی هم اکنون در دفتر حافظ منافع ایران در قاهره است.

گفتنی است، خبرگزاری رویترز و شبکه تلویزیونی العربیه که رویکرد خصمانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران دارند، امروز بدون استناد به هیچ منبع رسمی مدعی شدند یکی از اعضای هیئت دیپلماتیک ایران در قاهره به اتهام جمع آوری اطلاعات بازداشت شده است.

در همین رابطه :
تائید بازداشت یکی از کارکنان دفتر نمایندگی دیپلماتیک ایران در قاهره به اتهام جاسوسی

——————————————————————————–

* فیروزآبادی: اعراض از مسیر ولایت فقیه به سرنگونی و هلاکت افراد می انجامد
* محاکمه سه نفر از اعضاء یک خانواده در دادگاه تبریز

فیروزآبادی: اعراض از مسیر ولایت فقیه به سرنگونی و هلاکت افراد می انجامد

رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: اعراض از مسیر ولایت فقیه که همانا مسیر اهل بیت است، به سرنگونی و هلاکت افراد می انجامد.
به گزارش ایسنا، سرلشکر بسیجی سید حسن فیروزآبادی در همایش بصیرت همسران پاسداران سپاه علی بن ابی طالب قم در حسینیه ثارالله ستاد سپاه که به مناسبت هفته مقاومت و پیروزی و هفته زن برگزار شد، اظهار داشت: تمسک و تبعیت از ولی فقیه و قرار گرفتن در مسیری که ولایت فقیه مشخص می کند، همان تمسک به اهل بیت است.
وی افزود: این اصل برای ماست، اگر از این مسیر اعراض کنیم و به سمت فرد دیگری برویم به هلاکت و سرنگونی دچار خواهیم شد.
فیروزآبادی با اشاره به حدیثی از امام صادق گفت: نماز، حج، جهاد، زکات و ولایت پنج اصل استوار دین مبین اسلام است و البته بر اساس این حدیث ولایت بر چهار اصل دیگر مقدم است.
وی افزود: امروز وظیفه همگان است با حضور در صحنه های مختلف، حمایت از ولایت فقیه را به جهانیان نشان دهیم.

محاکمه سه نفر از اعضاء یک خانواده در دادگاه تبریز

روز شنبه هفتم خرداد ماه سال نود،دادگاه رسیدگی به اتهامات سه نفر از اعضاء یک خانواده در شعبه 115 دادگاه جزائی تبریز به ریاست قاضی سینا برگزار شد.
بنا بر گزارش دریافتی، اتهام این سه نفر به نام های زهرا جدی و شوهرش علی امینی و مرضیه جدی این است که در زمان دستگیری در روز دوم اسفند ماه سال 87 (مصادف با روز جهانی زبان مادری) به افراد دستگیر کننده خود حمله کرده و آنها را با موکت بر زخمی کرده اند! در حالی که این افراد در روز دوم اسفند ماه ،در منطقه بازار تبریز از طرف نیروی انتظامی ولباس شخصی ها با باتوم و گاز اشک آور مورد حمله قرار گرفته و پس از انتقال به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در خیابان صائب تبریز نیز مورد شدیدترین ضربات جسمی قرار گرفته اند .توضیح این که زهرا جدی مادر دو طفل خردسال است.
افراد یاد شده ساعت 11 روز مذکور به همراه وکیل مدافع خود آقای نقی محمودی در دادگاه حاضر و از خود دفاع کرده اند.

——————————————————————————–

سایت «مجمل‌نیوز» از واکنش احمدی‌نژاد به حذف از مراسم ۱۴ خرداد خبر داد

دیگربان : سایت محافظه‌کار «مجمل‌نیوز» گزارش کرد در صورت دعوت از محمود احمدی‌نژاد برای سخنرانی در مراسم ۱۴ خرداد٬ وی این دعوت را نمی‌پذیرفت.

این سایت روز شبه (هفتم خرداد) نوشته است: «احمدی‌نژاد گفته است اگر هم من را دعوت می‌کردند نمی‌پذیرفتم.»

نام رئیس دولت دهم در پی تنش‌های وی با علی خامنه‌ای از فهرست سخنرانان مراسم ۱۴ خرداد امسال حذف شده است.

اول خرداد ماه امسال محمدعلی انصاری دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی اعلام کرده بود سخنرانان مراسم روز ۱۴ خرداد حسن خمینی و علی خامنه‌ای خواهند بود.

۱۴ خرداد سال گذشته گروهی از لباس شخصی‌های سازمان‌دهی شده در آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی با سر دادن شعار‌هایی مانع از سخنرانی حسن خمینی در مراسم سالگرد پدریزرگش شدند.

احمدی‌نژاد نیز در این مراسم سخنرانی حاشیه‌داری کرد که این سخنان نیز با واکنش‌هایی مواجه شد.

سایت «مجمل‌نیوز» نوشته که حسن خمینی در دیداری که هفته گذشته با علی خامنه‌ای داشته است٬ از وی خواسته در هنگام سخنرانی وی حضور داشته باشد تا اتفاقات سال گذشته رخ ندهد.

این سایت نوشته که خامنه‌ای با درخواست حسن خمینی موافقت کرده است.

——————————————————————————–

اجراي طرح امنيت محله محور در تهران

ایرنا – فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ گفت: در راستاي پاسخگويي به خواست شهروندان، از امروز طرح امنيت محله محور اجرا مي شود.

سردار’حسين ساجدي نيا› روز يكشنبه در يك نشست خبري افزود: در ادامه طرح انضباط اجتماعي كه در سال گذشته اجرا شد، برنامه ريزي خاصي براي سال 1390 انجام شده است كه از آن به عنوان طرح امنيت محله محور ياد مي شود.

وي كه اين برنامه ريزي را بر اساس درخواست هاي مكرر مردم اعلام كرد، افزود: در تماس هايي كه مردم با پليس داشته اند پيرامون 9 موضوع بود كه مهمترين آن برخورد با اراذل و اوباش است. از اين رو با بررسي هاي به عمل آمده اين 9 موضوع به تعداد 30 موضوع در حوزه مسايل انتظامي و پليسي افزايش يافته است.

فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ با بيان وجود 375 محله در تهران گفت: اين طرح از 2 هفته پيش به صورت آزمايشي و درباره مسايلي مانند سرقت، اراذل و اوباش، مواد فروشان جزء و امنيت اخلاقي اجرا شده و با توجه به نتايج خوبي كه بدست آمده از امروز در سراسر تهران بزرگ به اجرا درآمده است.

——————————————————————————–

تائید بازداشت یکی از کارکنان دفتر نمایندگی دیپلماتیک ایران در قاهره به اتهام جاسوسی

رادیو فردا : نیروهای امنیتی مصر از بازداشت یکی از کارکنان دفتر نمایندگی دیپلماتیک ایران در قاهره به اتهام «رد و بدل کردن اطلاعات» خبر دادند.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه خبر داد که نیروهای امنیتی مصر تأیید کرده‌اند که این «دیپلمات ایرانی» در روزهای اخیر به اتهام «رد و بدل کردن اطلاعات» بازداشت شده‌است اما در مورد هویت این فرد و منصب دیپلماتیک او جزئیاتی ارائه نکردند.

شبکه تلویزیونی «العربیه» نیز بامداد یکشنبه خبر داد که سازمان امنیت مصر یک «دیپلمات ایرانی» به نام «قاسم حسینی» را در قاهره دستگیر کرده‌اند که اتهام او «جاسوسی» است.

به گفته این شبکه، منابع دولتی در مصر اعلام کرده‌اند که فرد متهم، در مورد مصر و برخی کشورهای خلیج فارس اطلاعات جمع‌آوری می‌کرد و هم‌اینک بازداشت شده و برای تحقیق در اختیار سازمان امنیت مصر قرار گرفته‌است.

روزنامه دولتی الاهرام، چاپ مصر، نیز روز یکشنبه نوشت که یک «دیپلمات ایرانی» به نام «سید قاسم حسینی» که در مورد مصر و برخی کشورهای خلیج فارس «اطلاعات سیاسی، اقتصادی و نظامی جمع‌آوری می‌کرده» به تازگی دستگیر شده‌است.

یک مقام امنیتی مصر که نخواسته نامش فاش شود، روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که «قاسم حسینی» که هم‌اینک در بازداشت سازمان اطلاعات مصر به‌سر می‌برد هم‌چنین کوشش کرده تا «مأمورانی را برای انجام مأموریت‌هایی در کشورهای عرب خلیج فارس» استخدام کند.

مناسبات ایران و برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، اخیراً با چالش‌هایی روبه‌رو شده و به تازگی در پی اعلام کشف یک شبکه جاسوسی برای سپاه پاسداران در کویت و محکومیت چند تن در این ارتباط، کویت و جمهوری اسلامی دیپلمات‌های یکدیگر را در اقدامی متقابل اخراج کرده‌اند.

بازداشت «قاسم حسینی» با اتهامات یاد شده در حالی صورت می‌گیرد که ایران و مصر پس از تحولات اخیر مصر و سقوط حسنی مبارک به بهبود روابط میان دو کشور می‌اندیشند.

چهارشنبه گذشته علی‌اکبر صالحی و نبیل العربی، وزیران خارجه جمهوری اسلامی و مصر در حاشیه نشست غیر متعهدها در جزیره بالی اندونزی دیدار کردند و نبیل العربی پیش از این اعلام کرده‌بود که وی تصمیم دارد در دیدار با همتای ایرانی خود «در مورد نحوه گشودن فصل جدیدی از روابط میان قاهره و تهران مذاکره کند.»

ایران و مصر که از بیش از ۳۰ سال پیش قطع رابطه کرده‌اند، هم اینک در پایتخت‌های دو کشور دفتر حافظ منافع دارند.

رهبران جمهوری اسلامی در سال‌های آغازین انقلاب مقام‌های مصری را به دلیل امضای پیمان صلح کمپ دیوید با اسرائیل متهم به خیانت به جهان اسلام می‌کردند.

با این حال در ۱۵ سال گذشته جمهوری اسلامی بارها برای از سرگیری روابط با مصر تلاش کرده بود که درخواست تهران در این زمینه همواره با مخالفت دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر روبه‌رو شده بود.

——————————————————————————–

خبرهای کوتاه : ۱۲ کودک در حملات هوایی ناتو در افغانستان کشته شدند/ کناره گیری نماینده قطر از نامزدی ریاست فیفا در پی شایعه رشوه گیری/ حمایت اتحادیه عرب از اعلام موجودیت کشور مستقل فلسطینی

۱۲ کودک در حملات هوایی ناتو در افغانستان کشته شدند

دویچه وله : در حملات هوایی ناتو به استان هلمند در جنوب افغانستان ۱۴ نفر کشته شدند که ۱۲ تن از آنها کودک بودند. به گفته‌ی داود احمدی، سخنگوی فرمانداری هلمند، سه کودک، یک زن و دو مرد دیگر نیز زخمی شده‌اند.
هدف این حمله‌ی ناتو که در شامگاه شنبه (۲۸ مه / ۷ خرداد) روی داد، نیروهای شورشی طالبان بود. این بمباران‌ها زمانی صورت گرفت که گروهی از طالبان به یک پایگاه نظامی آمریکا یورش بردند.
یک سخنگوی نیروهای حافظ صلح افغانستان (ایساف) که رهبری آن را ناتو در دست دارد، گفت که این رویداد بررسی خواهد شد.
حملات ناتو که گاه قربانیان غیرنظامی برجای می‌گذارد، باعث برانگیختن خشم دولت و مردم افغانستان شده است. ولی مدت‌هاست مشخص شده است که ستیزه‌جویان طالبان برای حفاظت از جان خود در برابر حملات هوایی ناتو در مناطق مسکونی پناه می‌گیرند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان، روز شنبه به وزارت دفاع این کشور دستور داد مانع از آن‌دسته از حملات نیروهای خارجی شوند که با نیروهای افغانی هماهنگ نشده باشند.

کناره گیری نماینده قطر از نامزدی ریاست فیفا در پی شایعه رشوه گیری

بی بی سی : محمد بن همام، نامزد قطری ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، از رقابت برای کسب این عنوان کناره گیری کرده است.
آقای بن همام که رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیاست، یک روز قبل از پاسخگویی به سوال های کمیته اخلاقی فیفا درباره پرداخت رشوه از نامزدی ریاست فیفا کناره گیری کرد.
گفته آقای بن همام او نمی خواهد نام فیفا بیشتر از این آلوده شود.
آقای بن همام که ۶۲ سال سن دارد، قرار بود با سپ بلاتر، رئیس کنونی فیفا بر سر تصدی این سمت رقابت کند.
آقای بلاتر هم قرار است به وسیله کمیته اخلاقی مورد سوال قرار گیرد.
انتخابات ریاست فیفا روز چهارشنبه برگزار خواهد شد و با کناره گیری محمد بن همام، آقای بلاتر تنها نامزد این سمت است.
آقای بن همام در بیانیه ای که شنبه صادر کرد، بر این نکته کرده است که نباید کناره گیری او از نامزدی ریاست فیفا را به تحقیقات صورت گرفته مربوط دانست و او مصمم است در برابر کمیته اخلاقی این فدراسیون از نام خود دفاع کند.
محمد بن همام افزود: «رخدادهای اخیر به من از نظر شخصی و حرفه ای ضربه زده و مایوسم کرده است.»
کمیته اخلاقی فیفا یکشنبه درباره اتهام های وارد شده به آقای بن همام رسیدگی خواهد کرد.

حمایت اتحادیه عرب از اعلام موجودیت کشور مستقل فلسطینی

یورو نیوز :اتحادیه عرب روز شنبه در نشست کمیته فرآیند صلح در دوحه قطر، حمایت خود را از عضویت فلسطین با مرزهای 1967 و پایتخت بیت المقدس شرقی در سازمان ملل متحد اعلام کرد.
در همین حال جوزف دیس، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد عضویت کشور فلسطین در سازمان ملل را موکول به تصویب آن در شورای امنیت دانست.
اجلاس کمیته فرآیند صلح در حالی برگزار می شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به تازگی از تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای 1967 پشتیبانی کرده است.

——————————————————————————–

عکس: باری که به مقصد نرسید/ جشنواره تبلیغاتی توت فرنگی در گيلان (دیگر از برنج خبری نیست)
برای بزرگ نمایی روی عکسها کلیک کنيد

واژگوني يک دستگاه کاميون حامل بار هنداونه در محور مهاباد – اروميه / ایرنا

جشنواره توت فرنگی در گیلان

——————————————————————————–

خبرهای کوتاه/ احضار نسرين ستود و محمد مصطفایی به دادسراي انتطامي / دو نفر در میدان آزادی کرمانشاه اعدام شدند/ بازداشت یک شهروند درسقز به اتهام امنیتی

احضار نسرين ستود و محمد مصطفایی به دادسراي انتطامي

وبلاگ محمد مصطفایی: مطلع شدم که خانم نسرين ستوده با توجه به درخواست مرجع قضايي مبني بر تعليق پروانه وکالتشان فردا يکشنبه ساعت ۱۱ به محل دادگاه انتظامي کانون اعزام خواهند شد.
همچنين اخطاريه اي به دفتر اينجاب از شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامي جهت پاره اي از توضيحات ارسال شده است که مي بايست خود را در روز 16 خرداد در اين شعبه حاضر شوم؟
همکاراني که مايلند خانم نسرين ستوده را ملاقات کنند مي توانند فردا صبح ساعت 9 به کانون وکلاي دادگستري واقع در ميدان آرژانتين خيابان زاگرس ساختمان کانون وکلا مراجعه نمايند. البته فکر نمي کنم منعي براي افراد ديگر وجود داشته باشد.

دو نفر در میدان آزادی کرمانشاه اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی صبح امروز به اتهام تجاوز به عنف در میدان آزادی کرمانشاه و در ملاء عام اعدام شدند.
به گزارش ایسنا، ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح روز یک‌شنبه، هشتم خردادماه در میدان آزادی شهر کرمانشاه دو نفر به اتهام تجاوز به عنف در ملاء عام به دارآویخته شدند.
روز پنج شنبه نیز ۱۱ زندانی در نقاط مختلف کشور به اتهام قتل، تجاوز و مواد مخدر اعدام شدند.
بنا به گزارش واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از ابتدای خرداد ماه تا کنون ۱۹ زندانی در نقاط مختلف اعدام شدند که دست کم ۷ اعدامی در ملاء عام اجرا شده است.

بازداشت یک شهروند درسقز به اتهام امنیتی

يک شهروند اهل سقز در کردستان به نام دیاکو عبدی توسط نيروهای امنيتی بازداشت شد.
به گزارش آژانس خبری موکریان ، این جوان سقزی که جدود 20 سال سن دارد روز ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری دستگیر وپس از سپری کردن چند روز در بازداشتگاه روز گذشته به زندان مرکزی شهر سقز منتقل شد.
تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت این شهروند از جانب مقامات قضائی شهر سقز اعلام نشده اما گفته می شود اتهام این شهروند امنیتی می باشد.

——————————————————————————–

فیلم / علم الهدی: ویروس مشایی به جان احمدی نژاد افتاده و دین وعقلش را میگیرد – 7 خرداد 1390

——————————————————————————–

برخورد با آتلیه‌های «مروج بد حجابی»

فرمانده پلیس پایتخت از تشدید برخورد با آتلیه‌های غیرمجاز که مروج بدحجابی و بدپوششی هستند خبر داد. سردار حسین ساجدنیا پیش از ظهر یکشنبه در حاشیه نشست خبری امنیت محله محور تهران در گفتگو با مهر در مورد برخورد با باندهای مروج بدحجابی و بدپوششی اظهار داشت: موضوع امنیت اخلاقی به 9 محور بر می گردد که ما سعی داشته ایم به صورت مجموعه ای با این موارد برخورد کنیم.

وی در رابطه با مروجین بدحجابی و بدپوششی اظهار داشت: در این زمینه با فروشگاههای خاص، بعضی از تولید کنندگان و قاچاقچیانی که لباسهای غیر مجاز تولید و یا توزیع می کردند برخورد شده و چندین باند قاچاق در این زمینه دستگیر شده اند که این امر به صورت جدی استمرار خواهد داشت.

وی در مورد اماکنی که در این زمینه فعال هستند گفت: با بعضی از آتلیه‌های غیر مجاز و فروشندگان البسه غیر مجاز برخورد شده و اقدامات خوبی هم در سال 90 صورت گرفته که تا چند روز آینده گزارش آن به مردم اعلام می شود.

ساجدنیا تاکید کرد: البته همکاری بقیه دستگاهها در این زمینه مهم است چرا که پلیس صرفا می تواند در زمینه دستگیری مجرمین و تحویل آنها به مقامات قضایی اقدام کند.

——————————————————————————–

عکس / کوچه های آشتی کنان یزد

به کوچه های باریک بافت قدیم یزد کوچه آشتی کنان می گویند. روایتی است دو نفر که با هم قهر بودند هنگام گذر از این کوچه به هم خورده و نتوانستند بگذرند که این امر باعث رو در رو شدن هم و آشتی آنها گردید. / ایرنا

برای بزرگ نمایی روی عکسهای کلیک کنيد.

——————————————————————————–

عکس / تحصن دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های استان فارس : ما استاندار» جریان انحرافی» را نمیخواهیم

عکسها از تابناک

——————————————————————————–

تماشاگران ژاپني از قطبي خواستند كه كشورش از توليد سلاح هسته‌اي دست بردارد

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تماشاگران تيم فوتبال جوبيلوايواتاي ژاپن در ديدار مقابل شيميزو در چارچوب ليگ فوتبال ژاپن اقدام به بالا بردن پلاكاردي كردند كه در آن از افشين قطبي، سرمربي تيم فوتبال شيميزو خواسته شده بود كه ايران از توليد سلاح هسته‌اي دست بردارد.

فدراسيون فوتبال ژاپن به شدت در برابر اين اقدام تماشاگران جوبيلوايواتا جبهه گيري كرد و اين باشگاه را به جريمه سنگين و تحريم تهديد كرد.

قبل از شروع بازي دو نفر از تماشاگران جوبيلو ايواتا اقدام به بالا بردن پلاكاردي كردند كه در آن از افشين قطبي خواسته شده بود كه كشورش از توليد سلاح هسته‌اي دست بردارد. اين اقدام تماشاگران ژاپني واكنش تماشاگران شيميزو را به دنبال داشت و منجر به درگيري ميان آن‌ها شد و دو نفري را كه آن پلاكارد را بلند كرده بودند را از ورزشگاه بيرون كردند.

به دنبال پايان بازي، رييس باشگاه جوبيلوايواتا اين اقدام تماشاگران تيمش را به شدت محكوم كرد و از افشين قطبي و تيمش عذرخواهي كرد و وعده داد كه ديگر چنين رويدادهاي تكرار نخواهد شد.

عذرخواهي رييس باشگاه جوبيلوايواتا مانع از واكنش فدراسيون فوتبال ژاپن در برابر اقدام سياسي نخواهد شد. رسانه‌هاي ژاپني اعلام كردند كه ناظر بازي دو تيم بعد از پايان بازي گزارشي را به فدراسيون فوتبال ژاپن نوشت كه در آن از حركت نژاد پرستانه تماشاگران جوبيلوايواتا سخن به ميان آمده بود.

——————————————————————————–

ادعای کاندیدای حزب ملی مصر : کمک 7 میلیون دلاری ایران به البرادعی

ایران دیپلماتیک: به ادعای کاندیدای حزب ملی مصر، این تاجر عرب از مشاور ارشد البرادعی خواسته تا نحوه دریافت کمک های ایران به البرادعی را مشخص کند و در عین حال گفته که ایران در این مسیر (حمایت از البرادعی) هرکاری لازم باشد انجام خواهد داد.

رسانه های عربی مدعی کمک هفت میلیون دلاری ایران به محمد البرادعی رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت شرکت و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

یاسر نجیب عبدالمعبود کاندیدای حزب ملی مصر در نامه ای به دادستان کل مصر اعلام کرد محمدالبرادعی جهت امور تبلیغاتی خود با استفاده از چند واسطه و با اطلاع قبلی 7 میلیون دلار از ایران دریافت کرده است.

به گفته کاندیدای حزب ملی مصر، البرادعی با واسطه گری یک تاجر عرب مقیم اروپا این مبلغ را دریافت کرده است.

در این نامه نام تاجر عرب ع.م ذکر شده و ادعا شده در یکی از هتل های بخارست پایتخت رومانی دیداری با یکی از مشاوران ارشد محمد البرادعی به بهانه فعالیت تجاری انجام داده و پس از دوهفته رفت و آمد و دادن چک به او برای فعالیت های انتخاباتی البرادعی به وی گفته که ایران از البرادعی در انتخابات مصر حمایت می کند.

——————————————————————————–

باهنر : سرپرستی احمدی نژاد بر وزارت نفت پیگرد قانونی دارد

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (.icana.ir)، «محمدرضا باهنر» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست بخش پایانی جلسه علنی امروز – یک‌شنبه ۸ خردادماه – را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر اکبریان نماینده کرج که خواستار تعیین تکلیف وزرای وزارتخانه‌های ادغام شده بود، گفت: دوره های سرپرستی وزارتخانه های ورزش و راه تمام شده است و ادامه کار آنها خلاف قانون اساسی است. مجلس از دولت درخواست کرده است که هر چه سریعتر وزیر راه را معرفی کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر اظهار داشت: مجلس تا ۱۲ خرداد به دولت برای معرفی وزیر راه فرصت داده است تا از همین سرپرست فعلی برای وزارت راه استفاده کند اما در پایان این مهلت باید وزیر را معرفی کند.

وی با بیان این که رئیس جمهور تنها سه ماه می تواند سرپرستی یک وزارتخانه را به عهده داشته باشد گفت: مهلت سرپرستی رئیس جمهور به سر آمده و ادامه فعالیت این وزارتخانه ها غیرقانونی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سرپرستی رئیس جمهور بر وزارت نفت غیرقانونی است و رئیس جمهور باید هر چه سریعتر وزیر نفت را معرفی کند.

باهنر تاکید کرد: کلیه فعالیت هایی که در این فاصله در وزارتخانه نفت صورت می گیرد خلاف قانون است و پیگرد قانونی دارد.

——————————————————————————–

خبر نقدی از تشکیل سازمان بسیج اطلاعات

به گزارش مهر، سردار نقدی در مراسم یادواره شهدای فاوا از تشکیل سازمان بسیج مهندسین اطلاعات و فن آوری ارتباطات خبرداد.

وی گسترش روزافزون ارتباطات در جهان را فرصت تاریخی برای معرفی معارف انقلاب اسلامی در اندیشه خمینی به جهانیان خواند و گفت: استکبار به صورت ناخواسته با گسترش روز افزون ارتباطات، زمینه را برای حاکمیت هر چه بیشتر اسلام در جهان آماده می کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین شناسایی هرچه بیشتر رشادت ها و ایثار گری های مهندسان فاوا در دوران دفاع مقدس و الگو سازی برای نسل جدید مهندسان ایران را از مهمترین اهداف تشکیل سازمان بسیج فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد.

وی افزود: در آینده نزدیک توضیحات بیشتری در خصوص وظایف و اهداف این سازمان ارائه خواهد شد.

——————————————————————————–

کیهان: اتفاقات اخیر نشانه حقانیت مواضع رفسنجانی نیست

بی بی سی : حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز این روزنامه به تخطئه انتقادات اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی از دولت محمود احمدی نژاد پرداخت.

آقای شریعتمداری در سرمقاله امروز نوشته که اقدامات اخیر «جریان انحرافی» به معنای «حقانیت» مواضع دو سال گذشته آقای رفسنجانی نیست؛ چرا که وی از معترضان به انتخابات ریاست جمهوری دهم حمایت کرده که مواضع آنها «صدها برابر زشت تر» بوده است.

«جریان انحرافی» اصطلاحی است که محافظه کاران منتقد دولت، برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی نژاد و همفکران او مورد استفاده قرار می دهند.

اکبر هاشمی رفسنجانی روز جمعه در دیدار با جمعی از پزشکان ایرانی حاضر در جبهه ها در زمان جنگ با عراق گفته بود: «فریبکاری‌ها موقت است، آمار دروغ دادن، ادعای دروغ کردن، پول بیخودی مصرف کردن که مردم می‌فهمند یک بازی است و بیت‌المال را به غارت بردن برای خرید چند رای و امثال این چیزها دیگر در مردم جواب نمی‌دهد.»

آقای رفسنجانی طی دو سال پیش، در چند نوبت نسبت به عواقب سیاست های رئیس جمهوری و هوادارانش برای حکومت ایران هشدار داده و در دی ماه گذشته گفته بود که آنان «مزورانه پشت خاکریزی [رهبر ایران] پناه گرفته‌اند که مطمئناً آخرین و بالاترین هدف آنها خواهد بود».

——————————————————————————–

* تجمع معلمان ‌مقابل مجلس
* العربیه: بازداشت یک دیپلمات ایرانی در قاهره

تجمع معلمان ‌مقابل مجلس

فارس : جمعی از معلمان حق‌التدريس وزارت آموزش و پرورش صبح امروز در مقابل ساختمان بهارستان تجمع كردند.
جمعی از معلمان حق‌التدريس وزارت آموزش و پرورش صبح امروز (يكشنبه) در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع كردند.
به گفته يكی از تجمع‌كنندگان، اين معلمان نسبت به بلاتكليفی خود و عدم اجرای قانون استخدام معلمان حق‌التدريس اعتراض دارند و خواهان حل مشكلات استخدامی خود باتوجه به تصويب قانون تعيين تكليف معلمان حق‌التدريس هستند.

العربیه: بازداشت یک دیپلمات ایرانی در قاهره

به گزارش مهر، العربیه مدعی شد منابع امنیتی مصر شب گذشته اعلام کردند قاسم الحسینی به دلیل انتقال اطلاعات در قاهره بازداشت شده است.
شبکه وابسته به عربستان سعودی به جزئیات بیشتری درباره خبر ادعایی خود اشاره نکرده است.
این در حالی است که وزارت امور خارجه مصر نیز اعلام کرد که اطلاعات فوری و دقیق درباره این موضوع ندارد.
خاطرنشان می شود در پی سقوط رژیم دیکتاتوری «حسنی مبارک»، «نبیل العربی» وزیر امور خارجه مصر ماه آوریل پس از دیدار با یک مقام ایرانی از آمادگی قاهره برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با تهران خبر داده بود.
روابط دیپلماتیک مصر و ایران پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ و امضای توافقنامه صلح میان قاهره و تل آویو قطع شده بود و هر دو کشور دارای دفتر حافظ منافع بودند.

——————————————————————————–

در پی قفل شدن در استانداری فارس در شیراز توسط بسیجی ها : تعطيلی تمام فعاليت‌هاي اجرايي استان‌فارس

به گزارش فارس، جعفر قادري نماينده مردم شيراز صبح امروز (يكشنبه) طي تذكري با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۳ آئين‌نامه‌اي داخلي مجلس بر حفظ شأن و جايگاه مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد و گفت: متأسفانه در روزهاي گذشته در استان فارس حوادثي رخ داده كه همه چيز را لگدمال مي‌كند؛ حفظ شأن و جايگاه مجلس، حفظ اعتبار نظام و مردم امري ضروري است.

وي افزود: در هيچ دوره‌اي سابقه نداشته كه مردم درب استانداري، بخشداري و فرمانداري را قفل بزنند، اين چه وضعيتي است كه وزير كشور يك روز فردي را به عنوان سرپرست استانداري معرفي مي‌كند و سه روز بعد وي را عزل كرده و اعلام مي‌دارد كه جناب سرپرست استعفا داده است.

نماينده مردم شيراز در مجلس با بيان اينكه چرا در روز روشن به مردم دروغ مي‌گوييد، تصريح كرد: سرپرست استانداري كه استعفا نكرده است،‌ مگر نمايندگان گفته بودند كه آن فرد را به عنوان سرپرست استانداري فارس منصوب كنيد كه حالا وي را عزل كرده‌ايد.

قادري در ادامه با طرح اين سؤال كه عزل و نصب‌ها چه ارتباطي با دفتر رياست جمهوري دارد، از معاون پارلماني رئيس جمهور خواست كه پاسخگوي اين اقدامات باشد.

وي اضافه كرد: معاون پارلماني رئيس جمهور بايد نسبت به اينكه مي‌گويد‌ من پيغام شما نمايندگان را به مسئولان رسانده‌ام، ‌پاسخگو باشد؛ اتفاقاتي در استان فارس رخ داده است كه باعث شده تمام نيروهاي بسيجي، رزمنده و ولايتمدار در حال حاضر خود را در مقابل دولت مي‌بينند.

نماينده مردم شيراز در مجلس خاطرنشان كرد: تا چه زماني بايد وضعيت كنوني در استان فارس ادامه داشته باشد چرا‌كه تمام فعاليت‌هاي اجرايي در استان تعطيل شده و صداي هيچ كس هم در اين باره شنيده نمي‌شود.

قادري در ادامه تاكيد كرد: ۲۰ بخشدار هم عزل شده‌اند، كجاي قانون اعلام شده كه استاندار مي‌تواند بخشدار و فرماندار را عزل كند.

محمدرضا باهنر نائب رئيس اول مجلس كه اداره جلسه علني را بر عهده داشت، طي سخناني در پاسخ به اين تذكر نماينده شيراز گفت: اين اتفاقاتي كه رخ مي‌دهد، واقعا جاي تأسف است و ما هم قبول داريم، يعني وقت‌ها و سرمايه‌ها در بخش‌هايي هزينه مي‌شود كه نبايد هزينه شود.

وي با بيان اينكه البته تذكر آقاي قادري مربوط به جلسه علني نبود، از معاون پارلماني رئيس جمهور خواست ‌پيغام نمايندگان ملت را به وزرا برسانند.

نائب رئيس اول مجلس خاطرنشان كرد: ما همواره اعلام كرده‌ايم كه آخرين درمان استيضاح است و قرارمان هم اين نيست كه در ابتداي امر از استيضاح استفاده كنيم، اما تذكر، سؤال و استيضاح جزو اختيارات به حق نمايندگان است كه بايد به درستي از آن استفاده شود.

باهنر همچنين اظهار داشت: ‌نمايندگان مي‌توانند تذكر داده و موضوعات را پيگيري كنند اما اگر خداي ناكرده پيگيري‌ها به نتيجه نرسيد ما به وظيفه قانوني خود عمل خواهيم كرد.

——————————————————————————–

سیزدهم خرداد روز مبارزه با دروغگویی

امـــروز: سیزدهم خرداد یک هزار و سیصد و هشتاد هشت، روزی است که در حافظه تاریخی تاریخی مردم ایران ثبت شده است. در آن روز میرحسین موسوی نامزد سبز انتخابات ریاست جمهوری در مقابل رئیس دولت کودتا به مناظره نشست و احمدی نژاد برای آن که بتواند به گمان خود از آن رودر رویی پیروز بیرون بیاید، هر آن چه دروغ می توانست، در مقابل میر سبز و چشم های حیرت زده میلیون ها ایرانی گفت.

پس از آن بود که مردم سبز ایران به خیابان آمدند و با نمادهای سبز خود فریاد زدند که «از دروغگویی و فریبکاری و ریا» بیزارند. پس از آن بود که تابلوهای دروغ ممنوع در دست گرفتد و اعلام کردند که نمی خواهند زیر سلطه دولت دروغ باشند. کودتا چی اما نخواست این خواسته بر کرسی بشیند و با تمام سپاهیان خود به میدان آمد تا ملت راستی طلب ایران را سرکوب کرده و دروغ را که امروز گریبان رهبران کودتا را نیز گرفته است، بر کرسی ریاست مملکت نشاند.

به گزارش امروز، جمعی از فعالان اصلاح طلب به منظور گرامی داشت روزهای سبز ایران بر آن شدند تا 13 خرداد را به نام «روز مبارزه با دروغگویی» نامگذاری کنند. از همین رو صفحه ای در شبکه اجتماعی فیس بوک با نام «دروغ ممنوع» راه اندازی کرده اند که با استقبال بسیاری از کاربران سبز روبرو شد. هدف از راه اندازی این صفحه نهادینه شدن مبارزه با دروغ در جامعه و پرهیز از این رذیلت اخلاقی به ویژه در میان دولتمردان اعلام شده است. راه اندازان این صفحه امیدوارند که شفافیت در همه سطوح جامعه به ویژه در راس حاکمیت حاکم شود و روزی فرا برسد که هیچ فردی به ویژه اگر مسئول باشد، با هیچ بهانه ای دروغ نگوید.

امـــروز: سیزدهم خرداد یک هزار و سیصد و هشتاد هشت، روزی است که در حافظه تاریخی تاریخی مردم ایران ثبت شده است. در آن روز میرحسین موسوی نامزد سبز انتخابات ریاست جمهوری در مقابل رئیس دولت کودتا به مناظره نشست و احمدی نژاد برای آن که بتواند به گمان خود از آن رودر رویی پیروز بیرون بیاید، هر آن چه دروغ می توانست، در مقابل میر سبز و چشم های حیرت زده میلیون ها ایرانی گفت.

پس از آن بود که مردم سبز ایران به خیابان آمدند و با نمادهای سبز خود فریاد زدند که «از دروغگویی و فریبکاری و ریا» بیزارند. پس از آن بود که تابلوهای دروغ ممنوع در دست گرفتد و اعلام کردند که نمی خواهند زیر سلطه دولت دروغ باشند. کودتا چی اما نخواست این خواسته بر کرسی بشیند و با تمام سپاهیان خود به میدان آمد تا ملت راستی طلب ایران را سرکوب کرده و دروغ را که امروز گریبان رهبران کودتا را نیز گرفته است، بر کرسی ریاست مملکت نشاند.

به گزارش امروز، جمعی از فعالان اصلاح طلب به منظور گرامی داشت روزهای سبز ایران بر آن شدند تا 13 خرداد را به نام «روز مبارزه با دروغگویی» نامگذاری کنند. از همین رو صفحه ای در شبکه اجتماعی فیس بوک با نام «دروغ ممنوع» راه اندازی کرده اند که با استقبال بسیاری از کاربران سبز روبرو شد. هدف از راه اندازی این صفحه نهادینه شدن مبارزه با دروغ در جامعه و پرهیز از این رذیلت اخلاقی به ویژه در میان دولتمردان اعلام شده است. راه اندازان این صفحه امیدوارند که شفافیت در همه سطوح جامعه به ویژه در راس حاکمیت حاکم شود و روزی فرا برسد که هیچ فردی به ویژه اگر مسئول باشد، با هیچ بهانه ای دروغ نگوید.

——————————————————————————–

یک نماینده مجلس مدعی شد که احمدی‌نژاد اعتبارات سفر خامنه‌ای به قم را حذف کرده است

نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد دولت محمود احمدی‌نژاد اعتبارات سفر علی خامنه‌ای به این شهر در بودجه سال ۹۰ را حذف کرده است.

به گزارش روز شنبه (هفتم خرداد) خبرگزاری مهر٬ علی بنایی گفته که دولت در بودجه امسال باید۳۹۰ میلیارد تومان برای اعتبارات سفر استانی علی خامنه‌ای به قم اختصاص می‌داد که از این کار خودداری کرده است.

به گفته آقای بنایی در سفر سال گذشته خامنه‌ای به قم٬ ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار تصویب شده که دولت از گنجاندن آن در بودجه امسال خودداری کرده است.

به گفته وی «آنچه مسلم است به علت عدم اختصاص بودجه سفر مقام معظم رهبری٬ در حق مردم قم اجحاف شده است.»

این برای نخستین‌بار است که یک نماینده مجلس از بی‌اعتنایی دولت به هزینه‌های سفر خامنه‌ای به قم خبر می‌هد.

رهبر جمهوری اسلامی سال گذشته در سفری جنجال برانگیز به قم دست به مانوری سیاسی علیه منتقدان و مخالفانش زد و تلاش کرد در این سفر نظر بسیاری از مراجع تقلید را با تصمیمات خود همسو کند.

مقام‌های دولتی تاکنون درباره اظهارات این نماینده مجلس واکنشی نشان نداده‌اند.

رابطه احمدی‌نژاد و خامنه‌ای در یک ماه گذشته به سردی گرائیده و در پی آن حامیان دو طرف حملات و انتقاد‌های گسترده‌ای علیه یکدیگر داشته‌اند.

——————————————————————————–

نماینده مجلس : نسخه بانک مرکزی، تب بازار سکه را پایین نیاورد

«عبدالرضا ترابی» در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت ( .icana.ir) ، با بیان این که کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی یکی از علت‌های اصلی افزایش حجم نقدینگی در جامعه است، تصریح کرد: با افزایش حجم نقدینگی در جامعه، مردم برای کسب سود مناسب به سمت بازار سکه رفته‌اند و با افزایش تقاضا برای خرید سکه، تعادل میان عرضه و تقاضای سکه به هم ریخته و قیمت آن افزایش یافته است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا و ارز کاهش پیدا کرده بود، افزود: متأسفانه با افزایش حجم نقدینگی در جامعه و عدم برنامه‌ریزی مناسب برای افزایش تمایل مردم به سرمایه گذاری در تولید کشور سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: نگاه مردم به بازار سکه به عنوان یک بازار سرمایه‌ای و حرکت حجم نقدینگی جامعه به سمت سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه، فاجعه بزرگی برای اقتصاد کشور است.

ترابی با بیان این که مسئولان بانک مرکزی نتوانسته‌اند با توزیع گسترده سکه در بازار قیمت آن را کاهش دهند، گفت: اگر روند افزایش قیمت سکه در بازار ادامه داشته باشد در آینده‌ای نزدیک اقتصاد کشور با یک چالش بزرگ و اساسی روبه‌رو می‌شود.

——————————————————————————–

تک عکس / عکس حبرگزاری اسوشیتد پرس از اعدام روز پنجشنبه در قزوین

——————————————————————————–

وال استريت جرنال وال استريت جرنال : ایران قطع تماس با اينترنت بين المللی را تدارک می بيند

صدای آمریکا : وال استريت جرنال زير عنوان «عهد ايران به قطع اينترنت» می نويسد ايران به سوی نوع سلطه جويانه و جديدی از سانسور گام بر می دارد: اينترنت به اصطلاح ملی که می تواند عملا ارتباط اينترنتی ايران را با بقيه جهان قطع کند.

ناظران سياست ها و خط مشی های ايران درداخل و خارج می گويند کادر رهبری ايران اين پروژه را راهی برای پايان دادن به اقدامات مربوط به کنترل بر اينترنت می بيند.

ايران که هم اينک نيز در مورد سانسورهای اينرنتی جزو پيشتازترين کشورهاست، در عين حال اينترنت ملی را به عنوان ابزاری جلوه می دهد که می تواند ضمن صرفه جوئی در هزينه برای مصرف کنندگان، معيارهای اخلاقی اسلامی را نيز محافظت و تقويت کند.

رضا باقری اصل مدير بنياد تحقيقاتی وزارت ارتباطات در فوريه گذشته، همزمان با گسترش سريع تظاهرات طرفدراران دمکراسی در خاورميانه و شمال آفريقا، به يک خبرگزاری در ايران گفته بود بزودی ۶۰ درصد خانوارها و کسب و کارها به شبکه جديد اينترنت داخلی وصل می شوند، و اين شبکه ظرف دوسال تمامی کشور را در بر خواهد گرفت.

بنظر می رسد اين حرکت غيرعادی بخشی ازتلاشی گسترده تر برای مقابله با آنچه که رژيم اکنون آن را تهديدی عمده تلقی می کند باشد: هجوم اينترنتی ايده ها، فرهنگ، و نفوذ غربی عمدتا نشأت گرفته از آمريکا.

آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد [ولی فقيه] و ديگرمقامات ارشد، در سخنرانی های اخيراين روياروئی در حال ظهور را «جنگ نرم» توصيف کرده اند.

روز جمعه در مطبوعات محلی گزارش هائی منتشر شد مبنی بر اينکه ايران همچنين مصمم است در چند ماه آينده سيستم کاربری کامپيوتری خاص خود را جايگزين سيستم های ويندوز مايکروسافت کند. خبر چنين اقدامی، که تائيد مستقلانه آن ممکن نبوده است، به رضا تقی پور وزير ارتباطات نسبت داده می شود.

اينترنت ملی ايران، به گزارش يک خبرگزاری دولتی در نقل قولی ازعلی آقامحمدی مسئول امور اقتصادی «شبکه ای واقعا حلال برای مسلمانان خواهد بود که اخلاقيات و معنویات را هدف می گيرد».

به گفته آقای آقا محمدی اين شبکه جديد نخست در کنار اينترنت معمولی کار خواهد کرد و دسترسی بانک ها، وزارتخانه ها و شرکت های بزرگ به اينترنت معمولی ادامه می يابد. با اينحال او می گويد نهايتا و در غايت شبکه داخلی اينترنت در ايران ، و ديگر کشورهای اسلامی، جايگزين شبکه جهانی اينترنت می شود.

در اين زمينه موانعی بسيار وجود دارد. حتی برای کشوری که از نظر اقتصادی به سبب تحريم های غرب منزوی شده است، اينترنت يک ابزار مهم تجاری است. محدوديت در دسترسی می تواند به ايجاد مانع در سرمايه گذاری از روسيه، چين و ديگر طرفهای تجاری منجر شود. بعلاوه مسئله داشتن تخصص و برخورداری از توانائی لازم برای به راه انداختن جستجوگرها و سايت هائی ايرانی نظير گوگل نيز مطرح است.

فعلا شماری اندک تصور می کنند ايران بتواند ارتباط خود را با اينترنت بين المللی کاملا قطع کند. اما ايران می تواند سراغ سيستم اينترنتی مضاعفی برود که در چند کشور دارای رژيم هائی سرکوبگر رايج است.

ميانمار [برمه] دراکتبر گذشته اعلام کرده است که ارتباطات اينترنتی عمومی از طريق سيستمی جداگانه و تحت کنترل و نظارت يک شرکت جديد دولتی برقرار خواهد شد- سيستمی که عملا دسترسی را فقط به موارد مورد نظر رژيم محدود می کند.

کوبا نيزسيستمی معادل سيستم های مضاعف دارد، که يکی ارتباط با جهان خارج را برای توريست ها و مقامات دولتی فراهم می کند و ديگری، سيستمی بسته و تحت کنترل است که به عموم صرفا امکان يک دسترسی محدود را می دهد.

کره شمالی هم گام های مقدماتی در ورود به دنيای اينترنت را از طريق سيستم مضاعفی برمی دارد، که البته بسيار ابتدائی تر و برای جمعيتی کمتر است.

——————————————————————————–

«منع بانک های جمهوری آذربايجان از ارائه خدمات مالی به ايرانی ها»
رادیو فردا : بانک های آذربايجان از ارائه سرويس های بانکی، از جمله نقل و انتقال پول برای شهروندان و بازرگانان ايرانی منع شده اند.
مدير عامل يک بانک آذربايجانی که نخواست نامی از وی برده شود، در گفتگو با راديو فردا با تاکيد بر منع بانک های آذربايجان از ارائه سرويس های نقل و انتقال پول به شهروندان ايرانی، اذعان داشت که اين سياست در راستای عملکرد غير شفاف ايران و سوء استفاده اين کشور از سيستم بانکی ديگر کشورها برای انجام پولشويی است.

پیشتر خبرگزاری مهر گزارش داده بود که بانک های جمهوری آذربایجان از گشایش حساب برای شهروندان ایرانی که قصد فعالیت های بازرگانی دارند، خودداری می کنند.

بر اساس این گزارش ، روز جمعه، شماری از ایرانیان به روزنامه « بیزیم یول» چاپ باکو اطلاع دادند که برای گشایش حساب به بانک « رسپوبلیکا » مراجعه کرده اند ولی درخواستشان رد شده و به آنها گفته شده که این مسئله مربوط به سیاست داخلی دولت باکو است. روزنامه « بیزیم یول» می گوید تلاش خبرنگارش برای تماس با مدیریت این بانک و روشن کردن مسئله بی نتیجه مانده است.

تاکنون مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

وی با اسناد به ابلاغيه های «سرويس مونيتورينگ مالی» وابسته به بانک مرکزی آذربايجان که از ماه آوريل سال ۲۰۱۱ به همه بانک های فعال (داخلی و خارجی) در آذربايجان ابلاغ شده است، اشاره کرده و می افزايد: «آذربايجان برای جلوگيری از پولشويی و احيانا کمک مالی منابعی از ايران به گروههای تروريستی در اقصی نقاط جهان از طريق بانک های آذربايجان، تمام تدابير امنيتی مالی را اتخاذ کرده است.»

موضوع استفاده ايران از سيستم بانکی آذربايجان برای پولشويی تا کنون چندين بار مطرح شده است و با اظهار نگرانی مقامات آذربايجان نيز مواجه شده است.

در آخرين اسنادی که روزنامه «دی ولت» آلمان با استناد به اسناد ويکی ليکس در ۲۳ ژانويه ۲۰۱۱ منتشر کرده است، يک مقام رسمی سازمان ملل در زمينه مبارزه با مواد مخدر در شعبه باکو گفته است که ايران از اراضی آذربايجان برای قاچاق هروئين به اروپا استفاده می کند. بگفته اين مقام رسمی سازمان ملل، حجم مواد مخدر توقيف شده توسط دولت آذربايجان که از ايران به مقصد اروپا ترانزيت می شود در سال ۲۰۰۶ به ميزان ۲۰ کيلوگرم بوده است که اين رقم فقط در سه ماهه اول سال ۲۰۰۹ به ۵۹ کیلو رسيده است. اتهام اصلی ترانزيت مواد مخدر متوجه سپاه پاسداران است.

از طرفی، ويکی ليکس در سال ۲۰۱۰ اسنادی را بهمراه جزئيات مفصلی منتشر کرد و بنا بر اين گزارش ايران از بانک های آذربايجان برای پولشويی استقاده کرده است.

در ميان دهها يادداشت ديپلوماتيک که از سفارت امريکا در باکو به واشينگتن ارسال شده است يک تلگرام محرمانه از سفير سابق امريکا در باکو در ۶ مارس ۲۰۰۹ وجود دارد. اين تلگرام در مورد پولشويی پولهای ايرانی در بانک های جمهوری آذربايجان و مسئله سوء استفاده ايران از سيستم مالی و اراضی آذربايجان برای دور زدن تحريمهای بين المللی است.

در سايت رسمی «سيستم مونيتورينگ مالی» آذربايجان ابلاغيه ای در ۲۱ آوريل سال ۲۰۱۱ منتشر شده است که به بانک های فعال در آذربايجان دستور داده شده است که «برای جلوگيری از سندسازی غيرقانونی پول و املاکی که از طريق عملياتهای جنايتکارانه بدست آمده و همچنين برای جلوگيری از کمکهای مالی به شبکه تروريسم بين المللی»، از ارائه سرويس به برخی کشورها نهايت دقت بعمل آورده شود. در اين سند به جزئيات دقيق آنچه که «برخی کشورها» اشاره نشده است و فقط اسم دو کشور ايران و کره شمالی در سند ذکر شده است.

از طرفی، «سيستم مونيتورينگ مالی» وابسطه به بانک مرکزی آذربايجان که مسئول شفاف سازی سيستم مالی بانکهای فعال در آذربايجان است، طی ابلاغيه ای که در سايت رسمی اين ارگان در ليست «تحريمهای عمومی» خود منتشر کرده است، سه سند وجود دارد که يکی مخصوص اسامی اعضای القاعده، يکی برای طالبان و ديگری حاوی ۱۱۷ شخص حقيقی، حقوقی و شرکت های ايرانی است که استناد اين ابلاغيه به قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنيت سازمان ملل در سال ۲۰۱۰ بر عليه برنامه هسته ای ايران است که اسامی شرکتها، اشخاص حقيقی و حقوقی با جزئيات آن در سايت رسمی اين ارگان منتشر شده است.

مدير عامل يکی از بانک های آذربايجان در گفتگو با راديو فردا اغان داشت که هيچ شهروند ايرانی مجاز به نقل و انقال پول از طريق بانکهای آذربايجان به کشور ثالث نيست. وی يک تجربه شخصی خود را نيز چنين تعريف می کند که، اخيرا يک تاجر ايرانی با اين ادعا که از روسيه چوب به ايران وارد می کند به بانک مراجعه کرده، اما بانک از انتقال پول اين ايرانی به روسيه امتناع کرد. «به وی گفتيم که به سفارت ايران در آذربايجان مراجعه کند و مشکل خود را از راه ديگری حل کند.»

بگفته وی، هم اکنون شهروندان ۲۱ کشور هستند که محدوديت هايی با درجات مختلف برای سرويس دهی به آنها اعمال می شود. بگفته وی، سيستم مالی آذربايجان تا حد ممکن سعی دارد که با کشورهای منطقه تعامل گسترده ای داشته باشد، برای مثال اخيرا تمام محدوديت هايی که به شهروندان پاکستان در ارائه خدمات بانکی اعمال می شد، لغو شده است، اما ايران واقعا دردسرساز است.

——————————————————————————–

حذف دختران در برخی رشته ها

آخرین نیوز: سازمان سنجش با همکاری وزارت علوم اقدام به حذف پذیرش دختران در برخی از رشته ها از واحد های پذیرش دانشگاه های کشور کرده است.

طرح تفکیک جنسیتی از زمان دولت نهم و دهم مطرح است و وزیر علوم از اجرای آن هم خبر داده بود. چندی پیش یکی از مراجع هم خواستار اجرای این طرح شده بود.

به دنبال حذف پذیرش دختران در برخی رشته های تحصیلی دانشگاهها موضوع اجرای طرح تفکیک جنسیتی دانشگاهها جدی شد.

هنوز چند روزی از امضای طومار تفکیک جنسیتی دانشگاهها در گردهمایی دانشجویان در مصلی دانشگاه تهران نگذشته که پیگیریهای خبرنگار ما نشان می دهد سازمان سنجش با همکاری وزارت علوم اقدام به حذف پذیرش دختران در برخی از رشته ها از واحد های پذیرش دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه علم و صنعت کرده است. در همین راستا دانشگاه علم و صنعت دختران را به جز در ۲ رشته از سایر رشته های روزانه‌ی کارشناسی ارشد حذف کرده است. این مساله در برخی رشته های شبانه هم دیده می شود.

طرح تفکیک جنسیتی از زمان دولت نهم و دهم مطرح است و وزیر علوم از اجرای آن هم خبر داده بود. چندی پیش یکی از مراجع هم خواستار اجرای این طرح شده بود.آيت‌الله سبحاني در مراسم اولين سالگرد آيت‌الله قاضي خرم‌آبادي ، مؤسس دانشگاه قم که در محل تالار مفيد اين دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: افرادي فکر مي کنند موضوعاتي مانند تفکيک جنسيتي در دانشگاه‌ها محال است، اما مرحوم قاضي خرم‌آبادي اين محال را ممکن و مشکل تفکيک جنسيتي در دانشگاه را حل کرد.

info@peykeiran.com
——————————————————————————–
اخبار هفته
چند ساعت بعد از تکذیب بقایی؛ خبرگزاری فارس اسناد مربوط به قرارداد ۴۰۰ میلیارد تومانی کیش را منتشر کرد
خبرگزاري فارس: حميد بقايي اسناد رسمي منتشر شده درباره قرارداد 400 ميليارد توماني مجتمع تالارهاي بين‌الملي ايران-كيش به يك شركت خانوادگي و پرداخت يك ميليارد و 200 ميليون توماني توسط مشايي از محل يك مصوبه باطل شده به 30 شركت و افراد را تكذيب كرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، حميد بقايي در يك گفت و گوي اختصاصي با خبرگزاري دولت كه البته بيشتر به يك يادداشت دستوري شبيه بود تا گفت و گوي يك خبرنگار، اسناد رسمي منتشر شده درباره قرارداد 400 ميليارد توماني مجتمع تالارهاي بين‌الملي ايران – كيش و پرداخت 1ميليارد و 200 ميليون توماني از محل يك مصوبه باطل شده به 30 شركت و نفر توسط مشايي را تكذيب كرد. فارس بار ديگر اسناد مورد استفاده در اخبار مربوطه را منتشر و قضاوت را به عموم واگذار مي كند.
بيان چنين اظهاراتي در خبرگزاري رسمي دولت كه از زمان مديريت علي اكبر جوانفكر سطح آن به يك وبلاگ و سايت حامي مشايي و بقايي تنزل پيدا كرده، تعجب همگان را برانگيخته است. اخيرا نيز شاهد بوديم كه وزير ارشاد و دفتر مقام معظم رهبري رويكرد اخير اين خبرگزاري را در تحريف فرمايشات رهبري مورد نقد قرار دادند.
طي يكي دو هفته گذشته اسنادي رسمي از يك موافقت اصولي 400 ميليارد توماني براي احداث مجتمع تالارهاي بين المللي ايران – كيش منتشر شده بود كه نشان مي داد، اين پروژه به‎صورت ترك تشريفات مناقصه به شركت خانوادگي يحيي فيوضي واگذار شده است، در حالي كه طبق بند «و» ماده 28 قانون برگزاري مناقصات، ترك تشريفات مناقصه منوط به تأييد شوراي اقتصاد، معاون برنامه‌ريزي و وزير اقتصاد است.
بقايي در حالي اين سندهاي امضا شده را تكذيب مي كند كه مدعي است، انتشار اين اخبار به مايوس شدن سرمايه گذاران براي حضور فعال در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ايران منجر مي شود. البته بهتر بود آقاي بقايي به اين سوال پاسخ دهد كه آيا انتشار اخبار مفاسد اقتصادي سرمايه گذاران را فراري مي دهد يا اقدام به مفاسد اقتصادي.
در ضمن به حميد بقايي متذكر مي شويم كه گويي توجهي به متن پيام 8 ماده اي مقام معظم رهبري در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادي نداشتند كه در بند 2 آن فرمودند: » ممكن است كسانى بخطا تصور كنند كه مبارزه با مفسدان و سوءاستفاده ‏كنندگان از ثروتهاى ملى، موجب ناامنى اقتصادى و فرار سرمايه‏ها است. به اين اشخاص تفهيم كنيد كه به عكس، اين مبارزه موجب امنيت فضاى اقتصادى و اطمينان كسانى است كه مى ‏خواهند فعاليت سالم اقتصادى داشته باشند. توليد كنندگان اين كشور، خود نخستين قربانيان فساد مالى و اقتصاد ناسالم ‏اند. »
بقايي در گفت و گوي خود با خبرگزاري رسمي دولت تصريح مي كند: «من به صراحت عرض مي كنم خبر انعقاد قرارداد سازمان منطقه آزاد كيش به مبلغ 450 ميليارد تومان اساسا دروغ است و اصلا چنين قراردادي وجود خارجي ندارد.»
اين در حالي است كه في الواقع قرارداد 450 ميليارد توماني وجود خارجي ندارد و اسناد رسمي كه در اين باره منتشر شده است، مربوط به يك موافقت اصولي 400 ميليارد توماني است كه همينگونه هم در خبرگزاري فارس منعكس شده بود.
همچنين در حالي بقايي اصل اين موافقت نامه را تكذيب مي كند كه پورمحمدي رئيس سازمان بازرسي كل كشور امروز در باره اين قرارداد گفت: در پرونده ديگري قرار بود در كيش در زمينهاي بزرگي تالارهاي بين المللي ساخته شود، فرآيند اين تالار طولاني بوده و قرار بر اين شد چنين پروژه اي ادامه پيدا نكند ولي بعد از مدتي قراردادي يك طرفه به پيمانكار داده شد تا شروع به ساخت و ساز در اين زمينها بكند. آن قرارداد هم بدون برگزاري مناقصه به شركتي كه ميزان توانايي آن هم براي ما نامعلوم است با رقم بيش از 450 ميليون يورو داده شد.
پورمحمدي افزود: برآورد ما اين است كه يك سوم اين مبلغ زياد است. البته اين پروژه در زماني كه مراحل ابتدايي را مي گذراند متوقف شد و خوشبختانه پولي دست به دست نشد.
حميد بقايي در بخش ديگري از اين يادداشت سفارشي براي خبرگزاري دولت در حالي اسناد رسمي مربوط به پرداخت 1 ميليارد و 200 ميليون توماني توسط مشايي از محل يك مصوبه باطل شده را تكذيب مي كند كه در ادامه به ناچار مجبور به تائيد اين مساله مي شود و براي فرار از يك اقدام غير قانوني مدعي مي شود كه مصوبه ديوان عدالت اداري مبني بر ابطال مصوبه دولت عطف به ماسبق نمي شود.
بقايي در ادامه مدعي مي شود كه پرداخت 6 ميليون توماني به خانم ثقه الاسلامي رييس كاخ موزه گلستان بابت حقوقش بوده، در حالي كه در سند رسمي منتشر شده عنوان پاداش تصريح شده است.
خبرگزاري فارس براي روش شدن افكار عمومي درباره تكذيبه هاي بقايي بار ديگر گزارشها و اسناد رسمي در اين باره را منتشر مي كند و قضاوت دراين باره را مردم واگذار مي كند.
*پروژه 400 ميليارد توماني سالن اجلاس كيش با ترك تشريفات به خانواده فيوضي واگذار شد
در حالي پروژه 400 ميليارد توماني تالارهاي بين المللي ايران – كيش به‎صورت ترك تشريفات مناقصه به شركت خانوادگي يحيي فيوضي واگذار شده كه طبق بند «و» ماده 28 قانون برگزاري مناقصات، ترك تشريفات مناقصه منوط به تأييد شوراي اقتصاد، معاون برنامه‌ريزي و وزير اقتصاد است.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، پروژه 400 ميليارد توماني مجتمع تالارهاي بين‌الملي ايران – كيش طبق توافقي سه‌ ‏نفره با حضور اسفنديار رحيم‎مشائي، حميد بقايي و ابراهيم عزيزي در تاريخ سوم تير ماه سال 89 به صورت ترك تشريفات به شركت فياك كيش با مديريت يحيي فيوضي واگذار شد كه بر اساس قانون ترك تشريفات اين اقدام روال قانوني را طي نكرده است.
بنابر بند «و» ماده 28 قانون برگزاري مناقصات، رئيس جمهور نيز به تنهايي حق صدور دستور ترك تشريفات مناقصه را ندارد و ترك تشريفات مناقصه «منوط به تأييد شوراي اقتصاد و پس از آن منوط به تأييد هيأتي مركب از رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور (دبير هيات)، وزير امور اقتصادي و دارائي و بالاترين مقام مذكور در بند (ه) خواهد بود».
در اين موافقت‎نامه اصولي تصريح شده است، كه همزمان با مبادله اين موافقت‎نامه مبلغ 5 ميليارد تومان به شركت طرف قرارداد پرداخت شود. اين در حالي است كه در اين زمان هنوز پروژه مراحل قانوني از طريق ترك تشريفات را طي نكرده است.
به گزارش فارس، شركت فياك كيش با مديريت خانواده فيوضي يوسفي (يحيي، رييس هيات مديره، پانته‎آ، نايب رييس هيات مديره) در تاريخ اول تير 1389 به ثبت مي رسد و موافقت اصولي مذكور دقيقاً 2 روز بعد به ارزش 400 ميليارد تومان براي اين شركت امضا مي شود.
در متن موافقت‎نامه اصولي واگذاري اين پروژه كه فارس به نسخه‌اي از آن دست يافت، آمده است: با توجه به تصميم نمايندگان ويژه رئيس جمهور آقايان اسفنديار رحيم مشايي، ابراهيم عزيزي و حميد بقايي در خصوص اجراي پروژه‌هاي مجتمع تالارهاي بين‌الملي ايران – كيش و جزيره كيش و با عنايت به صورت‎جلسه‌ها و توافقات انجام شده در تاريخ‌هاي 1389/2/18 تا 1389/3/9 با حضور افراد يادشده به صورت ترك تشريفات مطابق قانون برگزاري مناقصات و واگذاري مسئوليت اجراي پروژه مذكور به سازمان منطقه آزاد كيش، موافقت‎نامه حاضر در محل مركز امور مناطق آزاد تجاري – صنعتي و ويژه اقتصادي ميان سازمان منطقه آزاد كيش و نمايندگي آقايان محمدعلي محبي، فريدون انتظاري و حسين فاضلي به نشاني كيش سازمان منطقه آزاد به عنوان كارفرما و شركت FIAC كيش به شماره ثبت 8385 به نمايندگي آقاي يحيي فيوضي يوسفي رئيس هيئت مديره و به نشاني: كيش – برج صدف، طبقه سوم، واحد 301 صندوق پستي شماره 3، به عنوان پيمانكار EPC منعقد گرديده است.
به گزارش فارس بندهاي اين موافقت‎نامه اصولي به شرح زير است:
1. توافق گرديد فضاهاي مورد نياز پروژه اجلاس به شرح جدول پيوست از سوي FIAC به صورت طراحي، مهندسي، مديريت، تامين تجهيزات، ملزومات و مصالح و ساخت به صورت (EPC) اجرا گردد. (پيوست شماره يك)
تبصره 1: برنامه فيزيكي پروژه، فضاها و احجام و سايت پلان كلي پروژه براساس جدول كلاً به تأييد كارفرما رسيده و به عنوان مصوبه اين توافق‎نامه تلقي مي‌گردد. (پيوست دو)
تبصره 2: كليه قيمتهاي مندرج در جدول پيوست شماره 3 پايه انعقاد قرارداد به صورت كليد در دست (turn key) بوده و پيمانكار EPC متعهد مي‌گردد پيش‌نويس قرارداد كامل و پيوست‌هاي آن را طبق استانداردهاي بين‌المللي ظرف مدت 30 روز براي مبادله ارائه نمايد. مفاد قرارداد با توافق طرفين نهايي خواهد شد. (پيوست سه)
تبصره 3: نظر به اينكه اسناد اجرايي اين پروژه در حال تكميل مي‌باشد مشخصات و نقشه‌هاي تفصيلي و اجرايي و برآورد آن در انطباق با كاربري‌ها به موازات عمليات اجرايي تهيه و ارائه خواهد شد.
2. مدت زمان اجراي پروژه 25 ماه از زمان پرداخت پيش‎پرداخت موضوع بند 5 تعيين گرديده و پيمانكاران EPC با علم به شرايط جغرافيايي و محيطي كيش متعهد مي‌گردد پروژه را ظرف مدت مقرر قابل تحويل نمايد. در صورت تاخير، تاخيرات حاصله موجب پرداخت خسارت به ازاي هر روز معادل 1.000.000.000ريال از سوي پيمانكار EPC به كارفرما خواهد بود و متقابلاً كارفرما متعهد مي‌گردد به ازاي هر روز تسريع در تحويل پروژه مبلغ 1.000.000.000 ريال به عنوان پاداش به پيمانكار EPC پرداخت نمايد.
3. پيمانكار EPC مكلف به تسليم تضمين‌هاي مورد نظر كارفرما مي‌باشد. نوع و ميزان اين تضمين‌ها در قرارداد اصلي تعيين خواهد شد.
تبصره: كليه پرداخت‌هاي پروژه براساس پيشرفت فيزيكي خواهد بود و تاخيرات پيشامده در پرداخت از طرف كارفرما به پيمانكار EPC عينا موجب افزايش در مدت زمان تحويل پروژه خواهد بود.
4. كنترل پيشرفت برنامه فيزيكي جهت پرداخت ها به پيمانكار EPC و نظارت بر عمليات موضوع موافقت‎نامه به عهده مدير پروژه تاييدشده از سوي كارفرما خواهد بود كه مكلف به تصميم‌گيري است.
5. مقرر شد به منظور راه‌اندازي پروژه و سفارش ساخت كمپ استقرار كارگران و پرسنل پروژه و نيز استقرار قسمتي از تجهيزات در كارگاه و تسطيح سايت يكصد هكتاري، مبلغ پنج ميليارد تومان همزمان با مبادله موافقت‎نامه حاضر در مقابل اخذ تضمين معتبر پرداخت گردد. تضمين مذكور پس از اجراي كامل تعهدات و تأييد اسناد هزينه تا سقف مبلغ مذكور مسترد مي‌گردد. در صورتي كه به هر علتي قرارداد اصلي منعقد نگردد، هزينه‌هاي انجام گرفته توسط پيمانكار تسويه و نامبرده مكلف به استرداد وجوه باقي‎مانده مي‌باشد.
6. مقرر شد كارفرما در چارچوب قوانين و مقررات منطقه آزاد كيش اقدامات لازم را براي اخذ رواديد و مجوزهاي كار براي كاركنان خارجي و نيز تسهيلات براي ترخيص از گمرك و ساير مواردي كه پيمانكار به كارفرما اعلام مي‌نمايد، فراهم نمايد.
7- در صورت بروز اختلاف در تفسير يا اجراي اين موافقت‎نامه، با رعايت اصل 139 قانون اساسي نظر داور منتخب دبير شوراي هماهنگي آزاد تجاري – صنعتي ويژه اقتصادي به عنوان داور مرضي‌ الطرفين مورد قبول طرفين خواهد بود.
8. نشاني‌هاي مندرج در صدر قرارداد اقامتگاه قانوني طرفين تلقي و ارسال هرگونه اوراق از طريق پست يا مرجع قضايي يا فاكس يا اي‎ميل به منزله ابلاغ به طرفين تلقي مي‌گردد. تاريخ ابلاغ از طريق پست يا مرجع قضايي تاريخ تأييدشده توسط مراجع مذكور و تاريخ ابلاغ از طريق فاكس يا اي‎ميل اولين روز غيرتعطيل بعد از تاريخ ارسال فاكس يا اي‎ميل خواهد بود.
9. جزئيات اجراي پروژه و تعهدات و اختيارات طرفين و ساير روابط قراردادي متعاقباً و در قرارداد EPC تعيين خواهد گرديد. ضمنا هرگونه قرارداد قبلي تنظيم شده بين پيمانكار و وزارت مسكن يا ساير دستگاه‌هاي ذي‎ربط تعهدي براي كارفرماي حاضر ايجاد نمي‌كند.
به گزارش فارس، در پيوستهاي اين موافقت‎نامه اصولي جزئيات پروژه و برآورد هزينه آن به شرح زير آمده است:
– ساختمان اجلاس به مساحت 36 هزار متر مربع و هزينه 107 ميليارد و 586 ميليون تومان
– هتل 5 ستاره و مبلمان به مساحت 25 هزار متر مربع و هزينه 53 ميليارد و 47 ميليون تومان
– رستوران و مركز خريد ( به همراه تجهيزات و مبلمان) به مساحت 5850 متر مربع و هزينه 17 ميليارد و 482 ميليون تومان
– كلوپ ساحلي مارينا و مبلمان به مساحت 900 متر مربع و هزينه 2 ميليارد و 429 ميليون تومان
– مجموعه دفاتر اداري و تجاري و هتل ( فقط سازه و پوسته بيروني) به مساحت 100 هزار متر مربع و هزينه 51 ميليارد و 91 ميليون تومان
– مجموعه ويلايي و مبلمان ( 200 ويلا، مساحت متوسط 320 متر مربع) به مساحت 64 هزار متر مربع با هزينه 101 ميليارد و 798 ميليون تومان
– ساختمانهاي جانبي ( ساختمان هاي وابسته، انتظامات، نمازخانه، نگهباني، پزشكي، آتش‎نشاني و خدمات) به مساحت 3500 متر مربع و هزينه 3 ميليارد و 711 ميليون تومان
– پاركينگ ( براي 300 اتومبيل) به مساحت 13 هزار متر مربع با هزينه 7 ميليارد و 519 ميليون تومان
– مارينا با هزينه 5 ميليارد و 784 ميليون تومان
– باغ ايراني، محوطه سازي و پاركينگ محوطه به مساحت 140 هزار متر مربع و با هزينه 14 ميليارد و 845 ميليون تومان
– عمليات زيربنايي و مولدهاي برق و آب‎شيرين‎كن با هزينه 34 ميليارد و 704 ميليون تومان
به گزارش فارس، آگهي تاسيس شركت فياك كيش (با مسئوليت محدود) ثبت شده به‏شماره 8385 شماره1197/41/89/ك.ح. به شرح زير در روزنامه رسمي كشور درج شده است:
خلاصه اساسنامه و شركتنامه شركت فوق كه در تاريخ 1/4/1389 تحت شماره 8385 در اين اداره به ثبت رسيده جهت اطلاع عموم به‎شرح ذيل در روزنامه‌ رسمي و كثير الانتشار آگهي مي‌شود.
1ـ موضوع شركت: ارائه خدمات مشاوره، مهندسي، طراحي، نقشه‌برداري، مطالعات ژئوتكنيك و مطالعات ساخت و ساز، تأسيسات زيربنايي توسعه پايدار، راه و بنادر و فرودگاه ب) مديريت قراردادها و مديريت اجرا و ساخت پ) نظارت و ساخت و ساز اماكن مسكوني، اداري و تجاري، سياحتي و ساخت بنادر، اسكله، فرودگاه و ساخت تاسيسات زيربنايي از جمله تالارها و هتلها و معماري، باغ‌سازي و مناظر و مرايا و غيره ث) طراحي داخلي و اجرا و امور گرافيكي س) طراحي و اجراي امور تاسيساتي مربوط به ساختمان از قبيل مكانيكي و برق ج) مطالعات و طراحي سامانه مديريت هوشمند ساختمان (BMS) و انرژي‌هاي تجديدپذير (CCHP) و انرژيهاي نو چ) خريد و فروش، واردات و صادرات و توزيع مصالح ساختماني، ماشين‌آلات، تجهيزات و غيره د) خريد و فروش سهام ساير شركتها و به‏طور كلي مشاركت و انعقاد قرارداد با اشخاص حقيقي و حقوقي داخلي و خارجي ر) شركت در مناقصات و مزايدات ز) انجام كليه امور خدماتي و رايانه‌اي و خدمات شبكه و IT ص) ترخيص كالا از گمركات داخلي و خارجي ض) اخذ وام و تسهيلات از بانكها و موسسات مالي و اعتباري و گشايش اعتبارات اسنادي ط) به‎طور كلي انجام كليه امور بازرگاني و خدماتي كه به نحوي با موضوع شركت مرتبط بوده و باعث سوددهي خواهد شد.
2ـ مركز اصلي شركت: جزيره كيش‌ـ برج صدف‌ـ طبقه سوم‌ـ واحد 301ـ صندوق پستي شماره 3
3ـ ميزان سرمايه شركت: مبلغ 000/000/10 ريال.
4ـ مدت اعتبار شركت: از تاريخ ثبت به‏مدت نامحدود.
5ـ مديران شركت: آقاي سيداحمد موسوي‌بجنوردي (خارج از شركا) به سمت مديرعامل، آقاي يحيي فيوضي‌يوسفي به سمت رئيس و عضو هيئت‌مديره، خانم پانته‌آ فيوضي‌يوسفي به سمت نايب رئيس و عضو هيئت‌مديره براي مدت نامحدود انتخاب شدند.
6ـ دارندگان حق امضا: كليه اسناد و اوراق بهادار و تعهدآور شركت از قبيل چك، سفته، بروات و قرارداد عقود اسلامي و نامه‌هاي عادي و اداري با امضاي رئيس هيئت‌مديره به تنهايي (با حق توكيل به غير) همراه با مهر شركت معتبر مي‏باشد.
*حاتم‌بخشي يك ميليارد و 200 ميليون توماني مشائي به‎استناد يك مصوبه باطل‎شده
رئيس وقت سازمان ميراث فرهنگي در سال 86 بيش از يك ميليارد و 200 ميليون تومان از محل يك مصوبه باطل‎شده در 30 محل هزينه غيرقانوني كرده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اسفنديار رحيم مشائي رئيس وقت سازمان ميراث فرهنگي در سال 86 با ارسال نامه‌اي به ذي‎حساب و مديركل امور مالي و درآمد اين سازمان فهرستي را ارائه مي كند و به استناد تصويب‎نامه شماره 132112 – ت 37332 هـ مورخ 86.3.19 دستور مي دهد مبلغ 12 ميليارد و 587 ميليون ريال از محل مانده مصرف‎نشده و سنواتي سازمان به برخي شركتها و افراد كه نام آنها در فهرست يادشده آمده است، پرداخت كند.
در حالي مشائي دستور هزينه از محل مانده مصرف‎نشده و سنواتي سالهاي 84 و 85 سازمان ميراث فرهنگي را مي دهد كه مصرف اعتبارات هزينه‌اي هر دستگاهي در هرسال تا پايان فروردين ماه سال بعد و اعتبارات طرح تملك دارايي‌ها تا پايان خردادماه سال بعد قانوناً قابل مصرف است و الباقي وجوه مصرف‎نشده اعتبار مالي بايد به خزانه برگشت شود.
به اين ترتيب هزينه كردن مانده مصرف‎نشده و سنواتي سالهاي 84 و 85 اين سازمان در سال 86 غيرقانوني است.
ولي ظاهراً رئيس وقت سازمان ميراث فرهنگي براي اينكه جنبه قانوني به اين كار بدهد، اجازه اين كار را شخصاً از دولت مي گيرد و هيأت وزيران در تاريخ اول خرداد سال 86 به وي اجازه مي‏دهد كليه مانده وجوه مصرف‎نشده اعتبارات هزينه‌اي و طرح تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي سنواتي انتقالي در تراز نهايي سال‌هاي مالي 1384 و 1385 سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در حساب‌هاي بانكي سازمان يادشده تابع مقررات مالي و معاملاتي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي و تحقيقاتي بوده و حسب تشخيص رئيس سازمان يادشده هزينه شود.
اين در حالي است كه اين مصوبه هيئت وزيران به دليل مغايرت با مواد 63 و 64 قانون محاسبات عمومي توسط ديوان عدالت اداري لغو شده است.
به گزارش فارس، در ماده 63 قانون محاسبات عمومي تصريح شده است، كليه اعتبارات جاري و عمراني (سرمايه گذاري ثابت) منظور در قانون بودجه كل كشور تا آخر سال مالي قابل تعهد و پرداخت است و مانده وجوه اعتبارات مصرف‎نشده هر سال بايد حداكثر تا پايان فروردين ماه سال بعد به خزانه برگشت داده شود.
بررسي جزئيات 30 فرد يا شركت و سازماني كه از اين محل منابعي دريافت كردند حاكي است، پاداش 67 ميليون ريالي به خانمي به نام صدر ثقة ‌الاسلامي اعطا شده است. همچنين برداشت ارزي 4 ميلياردي رديف 20 معلوم نيست در مورد كدام پرونده حقوقي بين‌المللي است و مربوط به كدام سال است و چرا از محل اعتبار مربوطه هزينه نشده تا مجبور نباشند از محل مانده اعتبار مصرف‎نشده، هزينه بگيرند.
ضمن اينكه كل اين هزينه‌ها اگر تعهد قانوني هستند مي‌بايستي از محل اعتبار مصوب و طبق موافقت‌نامه بودجه سازمان به هزينه گرفته مي شدند. اگر تعهدي مازاد بر اعتبار هستند كه اصلاً از هيچ محلي قابل هزينه كردن نيستند. صرف وجود اعتبار دليل خرج نيست و هر هزينه‌اي بايستي از محل خود به هزينه گرفته شود آن هم در سال مربوط به خود نه به هزينه سنوات بعد.
شنيده ها حاكي است، مانده اعتبار مصرف نشده‌اي كه اين 12 ميليارد از محل آنها هزينه شده فقط در 2 سال 84 و 85 بيش از 300 ميليارد ريال است كه به جاي واريز به حساب خزانه نزد سازمان باقي مانده است.
به گزارش فارس، جزئيات پرداخت مبلغ 12 ميليارد و 500 ميليون توماني به دستور اسفنديار رحيم مشايي به شرح زير است:
ارقام به ريال است
1- قرارداد سازمان نقشه برداري – 15.290.385 ريال
2- قرارداد سازمان نقشه برداري – 52.260.622
3- قرارداد سازمان نقشه برداري – 51.492.008
4- قرارداد موسسه موج‎خيز نصر – 195.000.000
5- قرارداد ميراث آريا – 16.982.600
6- قرار‌داد ميراث آريا – 194.040.000
7- قرارداد آقاي محمدعلي روستايي – 27.540.000
8- قرارداد خانم مهري شريعتي مقدم – 17.000.000
9- قرارداد مهندسين مشاور ماد مهر – 99.000.000
10- قرارداد مهندسين مشاور نقشه برداري – 99.272.794
11- قرارداد مهندسين مشاور نقشه‌برداري – 61.229.402
12- قرارداد محمدحسين ارسطوزاده – 52.711.806
13- قرارداد اميرپيروز وقوثي – 9.600.000
14- قراردادهاي معاونت فرهنگي و ارتباطات – 3.562.640.000
جمع قراردادها- 4.540.070.670
15- (تاكسي سرويس تك) هتل لاله – 58.600.000
16- آژانس تذرو – 14.968.000
17- آژانس تذرو – 48.356.000
18- شركت هوايي آپادانا – 3.463.000
19- هتل بزرگ تهران – 28.846.226
20- برداشت ارزي پرونده‌هاي حقوقي بين‌المللي – 4.115.100.000
21- كمك‎هزينه ازدواج فرزند آقاي تاتار – 1.840.000
22- حق لباس كاركنان در 6ماهه دوم- 214.707.800
23- حق شير عده‌اي از كاركنان در 6ماهه دوم – 96.226.000
24- قراردادهاي آموزش سازمان پيشاهنگي ايران – 72.000.000
25- نگهداري و تعمير ساختمان حج و زيارت – 464.890.462
26- پاداش خانم صدر ثقة الاسلامي – 67.000.000
27- حقوق و مزاياي كاركنان – 711.298.592
28- كاركنان پروژه نجات‎بخش ارك بم – 450.000.000
29- مركز آموزش عالي – 500.000.000
30- قرارداد پژواك ميراث آريا – 1.250.000.000
جمع متفرقه 8.047.105.992
جمع كل اسناد سنواتي رسيدگي شده 12.587.176.662
رفسنجانی: آمار و ادعای دروغ و بیت‌المال را به غارت بردن برای خرید چند رای دیگر جواب نمی‌دهد
رادیو فردا: اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر در اظهاراتی همسو با سخنان خود در آخرین نماز جمعه در ۲۶ تیرماه ۸۸ توصیه کرد که نظام جمهوری اسلامی، اعتماد از بین رفته مردم را به آنها برگرداند و واقعیت‌ها را به آنها بازگو کند.
آقای هاشمی رفسنجانی که از چهره‌های اصلی بنیانگذار جمهوری اسلامی، و در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره تا پیش از وقایع انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸، نقش کلیدی را در ساختار جمهوری اسلامی ایفا کرده است، این سخنان را در مراسم بزرگداشت حماسه‌سازان جامعه پزشکی عنوان کرد.
آقای هاشمی رفسنجانی که از زمان سخنرانی مشهور خود در نماز جمعه ۲۶ تیرماه ۸۸، که در آن خواستار بازسازی اعتماد مردم از طریق آزادی زندانیان سیاسی شده بود، همواره تحت فشار نهادهای حکومتی قرار داشته و کمتر در انظار عمومی به ایراد سخن پرداخته است، بعد از نزدیک به دو سال بار دیگر باز گرداندن اعتماد از دست رفته مردم را الزامی دانست.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در اسفندماه گذشته، از رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس خبرگان رهبری کنار کشید و این کرسی را به محمدرضا مهدی کنی واگذار کرد، در دو سال گذشته چندین بار به صورت و پنهان و آشکار به دفاع از مواضع خود در خطبه‌های نماز جمعه ۲۶ خرداد ۸۸ پرداخته است.
اما تازه‌ترین سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این زمینه حاوی نکاتی از جمله «غارت بیت‌المال برای خرید آرای مردم» است که تاکنون به صراحت از زبان این چهره کلیدی جمهوری اسلامی بیان نشده است.
آقای هاشمی رفسنجانی در این سخنان تصریح کرده است که «فداکاری‌های مردم در دوران جنگ ناشی از اعتماد آنها به نظام بود که با عشق و اعتماد به قتلگاه رفتند.»
وی افزوده است که «ما از این سرمایه و اعتماد در همه مبارزات استفاده می‌کردیم و تا این اواخر از آن استفاده می‌نمودیم.»
آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه با تکیه بر اینکه شرایط جامعه بر وضعیت اعتماد مردم مؤثر است، به شرایط کنونی در جامعه پرداخته و افزوده است که «فریب‌کاری‌ها موقت است. آمار دروغ دادن، ادعای دروغ کردن، پول بی‌خودی مصرف کردن – که مردم می‌فهمند یک بازی است- و بیت‌المال را به غارت بردن برای خرید چند رأی و امثال این چیزها دیگر در مردم جواب نمی‌دهد و حتی اگر مردم نیاز داشته باشند، این پول را می‌گیرند، ولی لعنت‌شان هم می‌کنند.»
گرچه در متن منتشر شده از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی، اشاره بیشتری به «غارت بیت‌المال برای خرید آرای مردم» نشده است اما در روزهای گذشته، نمایندگان مجلس با تصویب طرحی که از حمایت اکثریت قاطع آنها برخوردار بود، تحقیق و تفحص در مورد اقدام دولت در «پرداخت سهام عدالت به ۹ ميليون نفر در آستانه انتخابات سال ۸۸» را کلید زدند.
به گفته حامیان این طرح، دولت در زمانی که هنوز مجلس قانون سهام عدالت را به تصویب نرسانده بود، «بدون طی مراحل خرید سهام» اقدام به توزیع سود سهام کرده است.
این اقدام همچنین از سوی اصلاح‌طلبان به عنوان یکی از اقدامات غیرقانونی دولت محمود احمدی‌نژاد در آستانه انتخابات سال ۸۸ برشمرده شده بود.
«سرمایه ۵۰ ساله حفظ و تقویت شود»
آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود گفته است که «اگر بخواهیم امروز حرف درستی بزنیم و نصیحتی انجام دهیم، آن است که نظام و به طور کلی همه باید تلاش کنیم که اگر اعتماد بخشی از مردم از بین رفته و به تردید افتاده‌اند، اعتماد آنها را برگردانیم و صفای بین دولت و مردم، نظام و مردم، و حکومت و مردم را ایجاد کنیم.»
وی افزوده است که بازسازی این اعتماد «کار آسان‌تری است چون مردم آگاه به شرط آنکه واقعیت را ببینند، آسان‌تر باز می‌گردند و لجبازی نمی‌کنند.»
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین ابراز امیدواری کرده است که «آنقدر احساس وظیفه بین مسئولان باشد تا سرمایه‌ای که ما ۵۰ سال به آن تکیه می‌کنیم و در میدان مانده‌ایم را حفظ و تقویت کنند.»
از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و شکل‌گیری اعتراض‌ها به روند برگزاری و نتیجه اعلام شده آن، اکبر هاشمی رفسنجانی بارها بر لزوم توجه به خواست مردم تأکید است و حتی صراحتاً گفته است که چنانچه مردم نخواهند، حاکمان جمهوری اسلامی باید بروند.
گرچه هر بار که این سخنان بر زبان این چهره ارشد جمهوری اسلامی رفت، انتقادات و حملات اصولگرایانی چون محمد یزدی از او شدت گرفت.
آقای هاشمی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ نیز در نامه سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای با تشریح شرایط حاکم بر انتخابات، از وی خواسته بود تا «مانع از شعله‌ور شدن این آتش شود».
نامه‌ای که واکنش مستقیم رهبر جمهوری اسلامی را در پی نداشت گرچه آیت‌الله خامنه‌ای اندکی بعد با تشریح سوابق دوستی‌اش با آقای هاشمی تأکید که در اختلاف میان آقای هاشمی و محمود احمدی‌نژاد، نظر رئیس‌جمهور به وی نزدیک‌تر است.
انتقاد از آمارسازی در مورد قربانیان جنگ
آقای هاشمی رفسنجانی که در دوران جنگ هشت ایران و عراق با حکم آیت‌الله خمینی، جانشین فرمانده کل قوا و فرمانده اصلی جنگ بود، همچنین در بخش دیگری از سخنان خود آمار میلیونی در مورد کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق را رد کرده است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که «شنیده می‌شود که از تعدا شهدا رقم نجومی بیان می‌شود که این موضوع صحت ندارد.»
وی افزوده است: «مجوع شهدا از ابتدای قیام در سال ۴۰ به بعد تا دوران جنگ و بعد از آن و بمباران و همه حواشی آن به ۲۰۰ هزار شهید هم نمی‌رسید.»
آقای هاشمی رفسنجانی ادامه داده است که «تلفات ما در دوران جنگ بسیار کمتر از تلفات رانندگی در جاده‌هاست، به گونه‌ای که سالانه ۲۵ هزار نفر به صورت مستقیم در تصادفات می‌میرند که این میزان دو برابر تلفات جنگ است.»
اجرای حکم شلاق علیه زندانی سیاسی قطع نخاعی در دادگاه انقلاب رشت
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران: اجرای حکم شلاق علیه زندانی سیاسی هادی عابدی با خدا که قطع نخاع می باشد و قادر به حرکت نیست و بر روی صندلی چرخ دار قرار دارد در دادگاه انقلاب رشت .
روز دوشنبه 2 خرداد ماه زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا به دادگاه انقلاب رشت فراخوانده شد و در آنجا به او ابلاغ گردید که می خواهند حکم ضدبشری و قرون وسطایی شلاق را به اجرا بگذارند. دادگاه انقلاب در حالی حکم شلاق را اجرا می کرد که او بر روی صندلی چرخدار قرار داشت و قادر به حرکت نبود و پشت وی هم دچار زخم بستر بود. مثانه وی عمل طبیعی خود را انجام نمی دهد واز ناراحتی حاد کلیوی رنج می برد.
زندانی سیاسی هادی عابدی با خدا به اتهام واهی اینکه هنگامی که در مرخصی استعلاجی و در در بیمارستان بستری بوده به موقع خود را به زندان لاکان رشت معرفی نکرده است . به همین دلیل شعبۀ 1 دادگاه انقلاب رشت او را به 51 ضربه شلاق محکوم کرده بود.
زندانی سیاسی هادی عابدی با خدا توسط بابایی رئیس شعبۀ 1 دادگاه انقلاب در سال 88 محکوم به 2 سال زندان شد و آبان ماه 88 به زندان لاکان رشت منتقل شد .ولی او به دلیل شرایط حاد جسمی قادر به تحمل حبس نیست . پزشک قانونی ،بهداری زندان و سایر مراکز پزشکی معالج وی این مسئله را مورد تایید کتبی قرار دادند و خواستار آزادی وی هستند.
زندانی سیاسی هادی عابدی باخدا از زندانیان سیاسی دهۀ 60 می باشد که هنگام دستگیری، پاسداران به وی شلیک کردند و از ناحیه نخاع مورد اصابت گلوله آنها قرار گرفت و دچار قطع نخاع گردید و از آن زمان تا به حال قادر به حرکت نیست و با کمک صندلی چرخ دار حرکت می کند. اصابت گلوله باعث آسیب رساندن به سایر اندام های او گردید که از جملۀ آن کلیه و از کار افتادن کامل مثانه است.
حمایت گروه ۸ از تحولات دمکراتیک در ایران و کشورهای عربی
دویچه وله: کشورهای صنعتی گروه ۸ قصد دارند با حمایت مالی گسترده از تحولات سیاسی و دمکراتیک در مصر و تونس به روند این تحولات شتاب و ثبات بیشتری ببخشند. در بیانیه پایانی اجلاس رهبران گروه ۸ در دویل فرانسه که روز جمعه (۲۷ مه/ ۶ خرداد) پایان یافت، از اعطای وام‌هایی به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار به دو کشور یادشده سخن به میان آمده است. این وام‌ها تا سال ۲۰۱۳ در اختیار این کشورها قرار خواهند گرفت.
موضوع محوری اجلاس دو روزه رهبران گروه ۸ تحولات جاری در شمال آفریقا و خاورمیانه بود. رهبران کشورهای مصر و تونس نیز به اجلاس دعوت شده بودند تا همراه با سران کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، کانادا، ژاپن و روسیه این موضوع را بررسی کنند.
«لزوم کناررفتن قذافی»
در بیانیه پایانی اجلاس، رهبران گروه ۸ ضمن تاکید بر حمایت خود از اصلاحات دمکراتیک در سراسر جهان، دموکراسی را بهترین راه برای دستیابی به آزادی، ثبات و رفاه توصیف می‌کنند. این گروه خود را متحد کشورهایی دانسته‌ که گام در راه اصلاحات یادشده بگذارند. آنها ضمن مقایسه تحولات جاری با فروریختن دیوار برلین، گفته‌اند که از سرکوب اعتراضات مردم در کشورهای عربی و ایران نگرانند و حمایت خود را از تحولات دمکراتیک در این کشورها اعلام می‌کنند.
در بخشی از بیانیه که به لیبی اختصاص یافته، ضمن تاکید بر لزوم کنار رفتن معمر قذافی از قدرت، از حکومت این کشور خواسته شده که به اعمال خشونت علیه شهروندان پایان دهد. این بیانیه از طرح‌های مخالفان دولت قذافی نیز که در «شورای ملی انتقالی لیبی» گرد آمده‌اند، حمایت کرده است.
رهبران گروه ۸ همچنین از برخورد خشونت‌آمیز دولت سوریه با معترضان و مخالفان ابراز انزجار کرده و آزادی همه زندانیان سیاسی این کشور را خواستار شده‌اند. به تصریح بیانیه، تنها گفت‌وگو با مخالفان و انجام اصلاحات بنیادین است که سوریه را به دموکراسی رهنمون خواهد کرد. در ببانیه تهدید شده است که اگر دولت سوریه به این راهکارها اعتنایی نکند، رهبران گروه ۸ «اقدامات و تدابیر تازه‌ای» را علیه رهبری این کشور در دستور کار قرارخواهند داد.
حمایت از مذاکرات خاورمیانه بر مبنای مرزهای ۱۹۶۷
به نظر رهبران گروه ۸، تحولات و انقلاب‌های جاری در منطقه خاورمیانه یافتن راه‌حلی برای مناقشه اسرائیل و فلسطینیان را برجسته‌تر و مبرم‌تر می‌کند. این رهبران در بیانیه خود، ضمن تاکید بر لزوم از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه، موکدآ از سخنان اخیر باراک اوباما دایر بر قرارگرفتن مرزهای ۱۹۶۷ به عنوان مبنای مذاکرات حمایت کرده‌اند.
وضعیت اقتصاد جهانی پس از بحران دو سه سال اخیر نیز موضوعی محوری در کانون گفت‌وگو‌های رهبران گروه ۸ بود. در بیانیه پایانی گفته می‌شود که اقتصاد جهانی با خروج از بحران قوی‌تر می‌شود، ولی همچنان در معرض تهدیدها و نوسان‌های متعددی است. اروپا متعهد شده است که با جدیت با بحران بدهی برخی از کشورهای عضو مقابله کند.
اصلاحات انقباضی در بودجه این کشورها و اصلاحات ساختاری در آنها از جمله راهکارهای پیشنهادی در بیانیه گروه ۸ است. آمریکا نیز برای اولین بار قول داده است که با مدیریت بدهی‌های گسترده خود و دامن‌زدن به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال، سامان بیشتری به اقتصاد خود بدهد.
فاجعه اتمی فوکوشیما در ژاپن نیز موضوع بحث اجلاس رهبران گروه ۸ بود. دربیانیه این اجلاس بر لزوم بازرسی و تست استانداردهای ایمنی نیروگاه‌های اتمی در سراسر جهان تاکید شده است.
رهبران گروه ۸ همچنین ضمن تاکید بر نقش اینترنت در پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر، هشدارداده‌اند که کاربرد اینترنت نباید به ضرر حریم خصوصی شهروندان، مالکیت معنوی و مصونیت دربرابر جرم و بزهکاری تمام شود.
نماینده سراب رییس دانشگاه را کتک زد!
خبرگزاری فارس: استاندار آذربايجان شرقي گفت: «در جريان سفر وزير بهداشت به استان، رئيس دانشگاه علوم پزشكي تبريز ، در اقدامي تاسف‌بار از سوي نماينده شهرستان سراب در مجلس مورد ضرب و شتم قرار گرفت.».
احمد عليرضابيگي در نشست شوراي برنامه‌ريزي استان در شهرستان بستان آباد اظهار داشت: «متاسفانه در مدت اخير شاهد برخي افعال نابه‌جا و دور از شان نمايندگي مجلس عليه مديران دولتي در استان هستيم كه آخرين مورد آن در سفر وزير محترم بهداشت روي داد».
وي افزود: «در جريان سفر ايشان به شهرستان سراب، رئيس دانشگاه علوم پزشكي تبريز در اقدامي تاسف بار از سوي نماينده اين شهرستان در مجلس مورد ضرب و شتم قرار گرفت كه موجب تاثر مردم و مسئولان شد».
وي تصريح كرد:« از مجمع نمايندگان استان انتظار داريم كه نسبت به اين حركت زشت عكس العمل نشان داده و از شان خود دفاع كنند»
بيگي افزود:« در اين باره با مردم شهرستان سراب نيز صحبت خواهيم كرد و از مديران استان هم انتظار مي رود اين اقدام زشت را محكوم كنند.».
برگزاری مراسم بزرگداشت ناصر حجازی تحت تدابیر امنیتی
جــرس: بعد از حضور گسترده مردم و علاقمندان به ناصر حجازی در مراسم تشییع و خاکسپاری وی، روز جمعه ششم خرداد ماه نیز، جمع کثیری از آنها، با حضور در مراسم بزرگداشت این اسطورۀ ورزشی و قهرمان ملی، همدردی خود را با خانواده آن مرحوم و همچنین ادای احترام به صداقت و مردمی بودن وی ابراز داشتند.
به گزارش رسیده به جرس، مراسم ترحیم ناصر حجازی، بنا به اعلام قبلی و دعوت خانواده آن مرحوم، از ساعت ده صبح تا دوازده ظهر امروز جمعه (ششم خرداد ماه) در مسجد جامع شهرک غرب در شرایطی برگزار شد که جو سنگین امنیتی در خیابانهای منتهی به مسجد جامع شهرک غرب بسیار نمایان و چشمگیر بود.
گزارش ها همچنین خاطرنشان می کند نیروهای یگان ویژه پاسداران و لباس شخصیهای امنیتی، با آرایش نظامی و همچنین ایجاد ارعاب، از ساعتها قبل از آغاز مراسم در منطقه شهرک غرب مستقر شده بودند .
بر اساس گزارش شاهدان عینی، علیرغم برقراری جو امنیتی – پادگانی، چندین هزار نفر از مردم بی اعتنا به شرایط موجود در مراسم بزرگداشت اسطوره ورزش و شخصیت دردآشنای کشور شرکت کردند به گونه ای که نه تنها امکان ورود مردم به داخل مسجد نبود، بلکه شرایط طوری شد که افراد جدید و چهره های برجسته ورزشی نیز نمی توانستند به داخل مسجد وارد شوند.
در ادامه آمده است «از مهمانان اصلی نیز که برای شرکت در ختم آمده بودند خواسته شد تا بیشتر از پنج دقیقه در مسجد حضور نداشته باشند تا بقیه مهمانان هم بتوانند در مراسم شرکت کنند.»
بر اساس گزارشی دیگر، حضور پر تعداد هواداران در شهرک غرب باعث شده بود تا ترافیک سنگینی در اتوبان شیخ فضل الله و میدان صنعت ایجاد شود.
روبروی در مسجد عکس بزرگی از اسطوره فوتبال نصب شده بود و همچنین دوستداران او پارچه ‌نوشته‌های را به عنوان پیام تسلیت روی دیواره‌های مسجد نصب کرده بودند.
همچنین علاقمندان به حجازی همچنین با چسباندن اعلامیه و تصاویر او به شیشه اتومبیل هایشان در خیابان های اطراف در تردد بودند و در پایان این مراسم نیز مجری برنامه از طرف خانواده حجازی از تمامی مردم و نیروی انتظامی تشکر کرد.
گزارش های دیگر از شهرستانها نیز حاکی از آن است که بعد از ممانعت و برخورد خشن ماموران و مقامات امنیتی شهر رشت با برگزاری مراسم بزرگداشت آن مرحوم در روز پنجشنبه، که قرار بود در مسجد چینیچیان این شهر صورت گیرد، امروز (جمعه) در شهر لاهیجان هم مقرر شده تا مراسمی از سوی کسبه شهر برگزار شود .
به گزارش تارنمای رسمی «ناصر حجازی»، خانوادۀ آن زنده یاد، ضمن سپاسگزاری و قدردانی از حضور باشکوه مردم در مراسم «وداع آخر»، در پیام خود که با امضای آتیلا حجازی، فرزند بزرگ وی منتشر شده، خاطرنشان ساخته بودند: «بی شک پدرمان دیروز خوشحال و همراهمان بود و تا همیشه با ما می ماند. با ما فرزندانش و با شما مردم عزیز کشورمان که همیشه دوستش داشتید و دوستتان داشت. ما خانواده حجازی تا همیشه حضور گرمتان را در یاد خواهیم داشت و سپاسگزاریم.»
گفتنی است در جریان مراسم روز چهارشنبۀ تشییع و خاکسپاریِ این قهرمان ملی، درحالیکه مردم به تاسی آن مرحوم، رک گویی و شفافیت پیشه کرده و زبان به انتقاد از شرایط فعلی و آزادی زندانیان گشوده بودند، گروه زیادی بازداشت و روانه محل های نامعلوم شده اند، که خبری از آنها در دست نمی باشد.
افزایش فشارها بر امضاکنندگان زندانی سیاسی شکایت کننده از سپاه و وزارت اطلاعات
سایت کلمه: مقامات امنیتی و قضایی با احضار برخی از زندانیان سیاسی و خانواده های آنها که نامه اخیر ۲۶ امضایی را منتشر کردند، آنها را به تبعید و عدم ارایه ملاقات حضوری و مرخصی تا پایان دوره محکومیت تهدید کردند.
مقامات قضایی با فشار بر خانواده ها از آنها خواسته اند تا نامه تکذیبیه از عزیزان زندانی شان گرفته و منتشر کنند وگرنه با عواقب سختی مواجه خواهند شد.
زندانی سیاسی در نامه خود نوشته بودند که غالب بازداشتها با اعمال خشونت، توهین و تحقیر همراه بوده به طوری که برخی از متهمان هنگام دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.
این زندانیان همچنین اظهار داشته بودند:«ما امضا کنندگان این شکواییه تحت شکنجه قرار گرفته ایم. یکی از متداول ترین شکنجه ها نگهداری ما در سلول های انفرادی بسیار کوچک بوده است . روشی که به اذعان همه مسوولان عالی کشور شکنجه تلقی می شود و بازجویان و زندان بانها نیز تایید می کنند که متهم پس از چند هفته نگهداری در سلول انفرادی دچار اختلالات جسمی و روحی شدید می شد .
شکنجه های شدیدتر از جمله فرو کردن سر متهم در توالت، خوراندن کاغذ بازجویی به متهم و مواردی امثال نیز علیه برخی از ما اعمال شده ، که برخی از شاکیان و زندانیان در گزارشهای جداگانه جزییات آن را منتشر کرده اند.»
امضا کنندگان این شکواییه همچنین نوشته بودند که ما بدون استثنا با رفتار غیر اخلاقی و غیر اسلامی بازجویان مواجه بوده ایم . شکنجه های روحی و فیزیکی فحاشی های شرم آور نسبت به متهم و خانواده و عزیزان او و طرح اکاذیبی چون روابط غیر اخلاقی در غالب بازجویی ها به کرات انجام شده است . رفتاری که باعث فشار روحی زیاد به متهمان نیز بوده است.
نویسندگان این نامه گفته اند که که آنچه در این نامه آمده عمق عملکرد فاجعه آمیز نسبت به متهمان و محکومان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را مشخص نمی کند.
امضا کنندگان این بیانیه محسن امین زاده ، محسن میر دامادی، بهمن احمدی امویی، عبدااله مومنی، میلاد اسدی، عبدالله رمضان زده، عماد بهاور، مصطفی تاج زاده، مجتبی تهرانی، علی جمالی، محمد حسین خوربک ، محمد داوری، امیر خسرو دلیر ثانی، کیوان صمیمی، اسماعیل صحابه، محمد فرید طاهری قزوینی، فیض الله عرب سرخی،بهزاد نبوی، ابولفضل قدیانی ،مجید دری ،ضیا نبوی، مهدی کریمیان اقبال، محمد رضا مقیسه، علی ملیحی، محمد جواد مظفر و حسن اسدی زید آبادی، هستند.
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج: وهابیون سالانه 10 میلیون کتاب انحرافی در بین حجاج توزیع می‌کنند!
خبرگزاری مهر: نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: وهابیون هر سال بیش از 10 میلیون (!؟) کتاب انحرافی را بین حجاج ایرانی توزیع می‌کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر شامگاه چهارشنبه در گردهمایی استادان سطوح عالی و خارج فقه حوزه در مسجد آیت الله گلپایگانی گفت: اگر حوزه‌های علمیه به این موضوع وارد شوند می‌توانیم با کمک آنها جلوی این تهدید را بگیریم.
وی ابراز داشت: هم اکنون حدود 900 هزار نفر به سفر حج، یک میلیون و 500 هزار نفر به عتبات عالیات همچنین 700 الی 800 هزار نفر به سوریه مشرف می‌شوند و اگر برنامه‌ریزی‌های خوبی برای سفر این زائران صورت گیرد می‌توانیم زائران را به مبلغان دینی تبدیل کنیم. ( میبینيد! خودشان میخواهند حجاج مبلغ دین آنها باشد و بخاطر این کار ایرانیان بسیاری در اغتشاشات مکه کشته شده اند ولی به کتابهایی که کسی ندیده و معلوم نیست اين آمار 10 میلیون را از کجا آورده اند اعتراض میکنند! )
قاضی عسگر اظهار داشت: برای حضور موفق‌تر در خارج کشور حوزه علمیه باید اساتیدی را تربیت کند که به علوم روز و زبان‌های روز تسلط داشته باشند.
وی افزود: غیر از دسیسه‌‌های وهابیت برای ایجاد شبهه‌های دینی در زائران ایرانی، گاهی زائران ما که هم اکنون از سوریه به صورت آزادانه به لبنان می‌روند، اسیر مسیحیان فارسی زبان کلیساها می شوند و آنها به تبلیغ مسیحیت می پردازند. ( دینی که زیگ در کفش نداشته باشد نباید از تبلیغ سایر ادیان بترسد)
امام‌جمعه موقت مشهد: خواهران با بي‌حجابي و بدحجابي از فضاي پاك، مطهر و معطر جمهوري اسلامي سو استفاده نکنند
ایسنا: امام‌جمعه موقت مشهد گفت: يادآوري مناسبت‎هاي ارزشي چون سالروز آزادسازي خرمشهر براي حفظ ارزش‌هاي اسلامي، حفظ دين، قرآن و احكام آن است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خراسان، حجت‌الاسلام‌والمسلمين «محمدباقر فرزانه»، در خطبه‌هاي نماز جمعه امروز مشهد، که در محل رواق امام خميني حرم مطهر رضوي برگزار شد، به سالروز آزادسازي خرمشهر اشاره کرد و گفت: نبايد اين مناسبت‌ها را فراموش كنيم، بايد اينها را يادآور شويم و آن را از تريبون‌ها و جرايد منتشر كنيم.
وي افزود: با همه اين تذكر‌هايي كه داده مي‌شود باز هم متاسفانه مي‌بينيم كه يك عده‌ در عمل توجه ندارند و غفلت دارند. ما اگر مي‌گوييم كه فتح خرمشهر را به ياد بياوريد، براي اين است كه دقت كنيم در جريان فتح خرمشهر و بعد از فتح خرمشهر، چه جوانهاي پاكي به شهادت رسيدند و چه خون‌هايي ريخته شد تا بالاخره خرمشهر فتح شد و دماغ صدام در درجه اول و حاميان صدام در درجه دوم به خاك كشيده شد. دشمنان نااميد و مومنان به اين انقلاب اميدوار شدند و امام آنچنان خوشحال شدند كه با اطمينان فرمودند:»خرمشهر را خدا آزاد كرد.»
فرزانه ادامه داد: آن وقت امروز خواهري كه با بي‌حجابي و بدحجابي خود در فضاي پاك، مطهر و معطر جمهوري اسلامي نفس مي‌كشد و به بركت خون شهداء از اين امنيت استفاده مي‌كند، خانواده‌هاي شهداء را مورد تمسخر قرار مي‌دهد که اين كار بسيار زشتي است.
وي خطاب به زناني كه حجاب خود را رعايت نمي‌كنند، گفت: اگر شما واقعا معتقد هستيد كه خدايي هست، پيغمبري هست، فردايي و حسابي و كتابي هست، عملتان بايد غير از اين چيزي باشد كه هست و اگر خداي نكرده عقيده نداريد، انسان كه هستيد؛ شما خيلي‌هايتان تحصيلكرده هستيد و در جامعه‌اي زندگي مي‌كنيد كه افرادي عزيزترين كسانشان را براي اين ارزش‌ها از دست داده‌اند.
امام جمعه موقت مشهد تاکيد کرد: اين، بي‌وجداني و بي‌انصافي است كه با لحن و عملكردتان، دل اينها را بيشتر ريش كنيد و خداي ناكرده به خانواده شهداء توهين بكنيد. حالا فرض که عقيده هم نداريد، بالاخره در اين جامعه زندگي مي‌كنيد و بايد به خون شهداء ( البته خانواده بسیاری از این شهدا یا در زندان هستند و یا از مخالفان سرسخت حکومت آخوندی ولی این آخوندها چه کنند اینها سالهاست از قبل مردگان زندگی ميکنند)) احترام بگذاريد و ظاهر را حفظ كنيد و منظور از يادآوري كردن، اين است تا ارزشها فراموش نشود.
آخوند احمد خاتمی: زنان از سخنان عشوه گرانه در مقابل نامحرم پرهیز کنند/ در هیچ کشور دنیا مردم‌سالاری همانند ایران پیدا نمی‌شود
مهر: امام جمعه موقت تهران با اشاره به روش های مشترک جریانهای انحرافی در 30 سال گذشته گفت: مقابله با ولایت فقیه از روش های مشترک جریان‌های انحرافی بوده است.
به گزارش خبرنگار مهر، سید احمد خاتمی در خطبه‌ دوم نماز جمعه تهران با اشاره به روز زن گفت: به برکت این روز در عرصه‌های مختلف نقش‌آفرینی و شخصیت زنان در کشورمان مطرح و تبیین شد که منزلت واقعی زن را باید در مکتب اسلام دید که با ارزش‌ترین جایگاه را برای بانوان تدارک دیده است.
وی افزود: در مکتب‌های غربی زن را همانند کالا عرضه می‌کنند و امروز که این وضعیت به فجیع‌ترین وضع خود رسیده و شاهدیم که در جهان غرب و در دنیای لیبرال دموکراسی شخصیت زن دفن و له شده است.
خطیب جمعه تهران به فرا رسیدن هفتم خرداد سالروز افتتاح اولین مجلس شورای اسلامی در سال 59 اشاره کرد و گفت: مجلس به تعبیر امام در راس امور است و دلیل آن این است که در چارچوب مقررات دین مردم در راس امور هستند و در هیچ کشور دنیا مردم سالاری همانند جمهوری اسلامی ایران پیدا نمی‌شود و همه مسئولان بی‌واسطه و با واسطه منتخب مردم هستند.
خاتمی ادامه داد: جریان انحرافی اخیر نیز با بزرگ کردن عناوین کهنه همانند مکتب ایرانی و ایرانیت به دنبال برخی اهداف خاص است و اگر یک بار این مباحث را مطرح کرده بود وارد میدان نمی‌شدیم اما هنگامی که این جریان بر تکرار این مباحث کهنه اصرار دارد وظیفه ما روشنگری در مورد این جریان انحرافی است.
وی در خصوص موانع استجابت دعا گفت: مشکل از بندگان است که همواره موانع را به وجود می‌آورند در حالی که قرار بر استجابت دعاست.
خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه شاهد هستیم که برخی قانون عفاف و حجاب را به راحتی زیر پا می گذارند، افزود: عفت همواره جایگاه انسان را حفظ می‌کند و از ضربه خوردن شخصیت انسانی فرد جلوگیری می‌کند.
وی ادامه داد: عفت اجتماعی و پاک پوششی و پاک دامنی در آقایان و خانمها مورد تاکید قرآن است اما در قرآن بر عفت بانوان تاکید بیشتری شده است.
خاتمی با بیان این که عفاف بانوان از نگاه قرآن به چند مورد مربوط می‌شود، افزود: نگاه پاک و پوشش چادر، پرهیز از سخنان عشوه گرانه در مقابل نامحرم، رفتار عفت آمیز و پرهیز از نمایش زیور به آقایان از مواردی است که در قرآن به آن تاکید شده است.
وی خاطرنشان کرد: ممکن است یکی از مهمترین دلایلی که بسیاری از بانوان حجاب خود را رعایت نمی‌کنند بی‌اطلاعی و تاثیر از سخنان برخی اطرافیان باشد.
کلینتون: بعضی پاکستانی‌ها از محل اختفای بن لادن اطلاع داشتند
رادیو فردا: هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ساعاتی پس از اعلام سفرش به پاکستان ضمن اشاره به اینکه «بعضی پاکستانی‌ها» از محل اختفای اسامه بن لادن در این کشور اطلاع داشتند بر لزوم همکاری بیشتر دو کشور تأکید کرد.
به گفته وزیر امور خارجه ایالات متحده، آمریکا و پاکستان برای نبرد با اسلام‌گرایی و شبه‌نظامیان «باید بیشتر همکاری و تلاش کنند».
خانم کلینتون که برای دیداری اعلام‌نشده در پایتخت پاکستان، اسلام‌آباد، به سر می‌برد با این حال بار دیگر تکرار کرد که هیچ شواهد و مدارکی دال بر اطلاع مقامات ارشد دولت پاکستان از محل اختفای رهبر گروه القاعده در دست نیست.
پیدا شدن رهبر گروه القاعده و کشته شدن او به دست نیروهای آمریکایی در خانه‌ای در شهرکی نظامی در ۵۰ کیلومتری پایتخت پاکستان بار دیگر به شک و تردیدهایی در زمینه قابل اعتماد بودن دولت پاکستان و همکاری آن با آمریکا دامن زده است.
به دنبال افشای عملیات علیه اسامه بن لادن، عده‌ای از سناتورها و نمایندگان مجلس در آمریکا خواستار تحقیق در زمینه نقش پاکستان در ارتباط با او شدند و باراک اوباما نیز خواستار تحقیقات اسلام‌آباد در این باره شد.
انتقادات قانون‌گذاران آمریکا به آنجا رسید که حتی تعدادی از آنها اعلام کردند که شاید زمان قطع کمک‌های میلیارد دلاری آمریکا به پاکستان فرا رسیده باشد.
با این حال تنها یک روز پس از اعلام این خواسته رئیس جمهور آمریکا، یوسف‌رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، اتهام‌ها درباره کمک این کشور به مخفی شدن رهبر القاعده را رد کرد و این اتهامات را مضحک خواند.
هیلاری کلینتون نیز روز جمعه بر این امر تأکید کرد که «آمریکا و پاکستان برای کشتن یا دستگیری بسیاری از تروریست‌ها در خاک پاکستان با یکدیگر همکاری کرده‌اند».
خانم کلینتون پس از آن در این باره با خبرنگاران سخن گفت که به اتفاق مایک مالن، رئیس ستاد مشترک آمریکا، با عالی‌رتبه‌ترین مقامات در دولت پاکستان از جمله رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
در همین زمینه خبرگزاری رویترز از قول یکی از مقامات همراه خانم کلینتون می‌گوید که پاکستانی‌ها با آمریکا همکاری کرده‌اند، اما «هنوز واقعا درک نکرده‌اند که برای محافظت از خود و حفاظت از منافع ما چه قدر بیشتر باید تلاش کنند».
دولت پاکستان از مرگ اسامه بن لادن پس از ۱۰ سال از واقعه ۱۱ سپتامبر استقبال کرد، اما همزمان از این که آمریکا بدون اطلاع دادن به مقامات این کشور در خاک پاکستان دست به عملیات مخفی زده است به خشم آمد.
انتقال مصطفی تاج زاده به بیمارستان
تحول سبز: پس از پی گیری های مکرر خانواده سید مصطفی تاجزاده، ماموران زندان اوین او را روز دوشنبه برای انجام مراحل «ام ار آی» و «سی تی اسکن» در ناحیه گردن که با وجود توصیه پزشکان تا بحال با آن موافقت نشده بود، به بیمارستان انتقال دادند.
در بخش رادیولوژی بیمارستان نیز، پس از معاینه پزشک متخصص مغز و اعصاب اقدام به انجام ام آر آی و سی تی اسکن شد که تشخیص پزشک، مبنی بر آرتروز شدید بود که بر روی نخاع فشار وارد می آورد.
دستورات پزشک مبنی بر استفاده شبانه روزی از گردن بند طبی، استفاده از تشک و بالش طبی، رفتن به استخر و استفاده کافی از نور آفتاب و نیز انجام حداقل ده جلسه فیزیو تراپی نشانگر آن است که تاجزاده باید بتواند از مرخصی برای معالجات خود استفاده کند که در این زمینه هنوز اقدامی نشده است.
همچنین تاجزاده به محض ورود به بیمارستان از دندان درد شدید که مدتی‌ است او را آزار می دهد هم شکایت داشت که چون بخش دندان پزشکی در بیمارستان نبود، ماموران به دلیل نداشتن حکم قضایی حاضر به بردن او به دندان پزشکی نشدند.
لازم به ذکر است این خروج از زندان و انتقال به بیمارستان و استفاده از امکانات پزشکی، با تلاش و هماهنگی خانواده و همچنین هزینه شخصی خود وی صورت گرفته و برای تحقق این امر نیز ماه ها پی گیری انجام شد.
ادامه اعتصاب کارگران کوره پزخانه های منطقه ساروقامیش بوکان
آژانس خبری موکریان: خبر رسیده از منطقه ساروقامیش بوکان حاکی از آن است که اعتصاب کارگران تعدادی از کوره پزخانه های این منطقه که از روز شنبه 31 اردیبهشت آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد.
خواسته کارگران کوره پزخانه های ساروقامیش بوکان افزایش دستمزد ها به ازای ساخت هر یکهزار قالب آجر به میزان 3500 تومان برای چرخ کش و 1000 تومان برای کوره چین می باشد.
تا لحظه تنظیم این خبر، کارفرمایان کوره پزخانه های یاد شده حاضر به قبول درخواست کارگران نشده اند و کارگران نیز اعلام نموده اند که تا دستیابی به خواست و مطالبات خود به اعتصابشان ادامه خواهند داد.
بی خبری ۲۵ روزه از اشکان ذهابیان
پیک ایران: یک منبع نزدیک به پرونده اشکان ذهابیان فعال دانشجویی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که ۲۵ روز از بازداشت وی می گذرد و مقامات امنیتی از ارائه هرگونه اطلاعاتی در خصوص دلیل بازداشت وی و نگهداری وی در سلول انفرادی خودداری می کنند.به گفته وی نگرانی عمده ای وجود دارد که با توجه به نگهداری وی در سلول انفرادی، ممنوع الملاقات بودن و پرهیز از فرستادن او به زندان و به جای آن بازجویی های ممتد نشانه های اعمال فشار روحی و روانی براین زندانی عقیدتی باشد.
این فعال دانشجویی به دنبال آزارو اذیت خانواده اش و تهدیدهای ماموران امنیتی روز ۱۲ اردیبهشت خود را به اداره اطلاعات برای اجرای حکم شش ماه زندانی که در دادگاه تجدیدنظر مورد تایید قرار گرفته بود معرفی کرد. اما به جای زندان توسط اداره اطلاعات ساری دستگیر و از آن زمان بارها مورد بازجویی قرار گرفته است.
انتقال زندانی صادق الحسینی به بند سپاه برای گرفتن اعترافات تلویزیونی جدید
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران: بازجویان وزارت اطلاعات زندانیانی که ماه ها پیش به اتهام جاسوسی دستگیر شده اند را از بند عمومی خارج کرده اند و آنها را به بندهای وزارت اطلاعات برای گرفتن اعترافات جدید منتقل کرده اند.
در پی اعلام خبر مصلحی وزیر اطلاعات مبنی بر اینکه 30 نفر از جاسوسان سیا در ایران دستگیر شده اند.بازجویان وزارت اطلاعات تعدادی از زندانیان که بعضا بیش از 1 سال در زندان بسر می برند و در بندهای عمومی نگه داری می شوند را به بندهای تحت کنترل وزارت اطلاعات منتقل کرده اند و همراه با سناریوی اعلام خبر دستگیریهای جدید ،آنها را تحت فشار قرار داده اند تا به اعترافات تلویزیونی جدید تن در دهند.در چند شب گذشته تلویزیونهای دولتی اعترافات بعضی از آنها که بیش از 1 سال در زندان هستند و در دوران اولیۀ بازداشت وادار به اعتراف شده اند را پخش کرد.
از جملۀ آنها زندانی جمشید صادق الحسینی 30 ساله که بیش از 1 سال در زندان بسر می برد و مدتها است که در سالن ایزوله شده 12 بند 4 زندان گوهردشت کرج نگهداری می شد. روز چهارشنبه 4 خرداد ماه بعد از ظهر او را از این سالن خارج و به بند 8 معروف به بند سپاه که در دست بازجویان وزارت اطلاعات می باشد و دارای شرایطی همانند بند 209 است منتقل کردند.شب قبل از انتقال آقای جمشید صادق الحسینی به بند وزارت اطلاعات تلویزیون دولتی اقدام به پخش اعترافات تلویزیونی وی نمود . این اعترافات ماه ها پیش تحت شکنجه های روحی و جسمی بازجویان وزارت اطلاعات از وی گرفته شده بود.انتقال زندانی جمشید صادق الحسینی به بند سپاه برای گرفتن اعترافات تلویزیونی جدید از وی می باشد.
بازجویان وزارت اطلاعات در جریان دستگیریهای گسترده علیه دستگیر شدگان و حتی به حامیان مادران پارک لاله ( مادران عزادار) اتهام جاسوسی برای بیگانگان نسبت می دادند.
هدف از این قدرت نمایی غیر واقعی زمینه سازی برای اعدام های بیشتر جهت ایجاد رعب و وحشت در جامعه در آستانه خرداد ماه و همچنین بحران جنگ قدرت بین علی خامنه ای و احمدی نژاد می باشد.
قرائتی: خانمی که آرایش‌ کرده در جامعه حضور می‌یابد، به مغز جوانان ظلم می‌کند
فارس: رئیس ستاد اقامه نماز گفت: ما با هیچ‌کس صیغه نخوانده‌ایم که تا آخر عمر با او باشیم، هر مسئول مملکتی از مرز توحید، مرز وحی و مرز رهبری الهی کنار رفت، مرخص است.
حجت‌الاسلام محسن قرائتی بعد از ظهر امروز در مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا که در تالار مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین برگزار شد، اظهار داشت: آزادی و تمدن معنا دارد و بی‌حجابی آزادی نیست و خانمی که آرایش‌ کرده در جامعه حضور می‌یابد باید بداند که این حضور به معنای آزادی نیست بلکه ظلم به مغز جوانان است.
وی در ادامه با اشاره به بالا رفتن سن ازدواج به دلیل ادامه تحصیل عنوان کرد: ازدواج عقب بیافتد یک حادثه و فاجعه است، ازدواج یک ضرورت است، تحصیل و اخذ مدرک لیسانس یک ارزش است ولی ضرورت نیست در حالی که همسر یک ضرورت است.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور اعلام کرد: بنابراین شما دانشجویان اگر زمینه ازدواج فراهم شد، گرفتن مدرک لیسانس را بت قرار ندهید چراکه بعدها چوب آن را خواهید خورد.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص هم کفو بودن نیز این کفو را لهجه و مدرک معنا نکنید بلکه باید افکار به هم نزدیک باشد.
قرائتی در ادامه با اشاره به دقت در جلوگیری از اتلاف عمر توضیح داد: ابر، باد و مه و خورشید و هستی همه برای ماست پس نباید
” هیچ‌کس صیغه نخوانده‌ایم که تا آخر عمر با او باشیم، هر مسئول مملکتی که از مرز توحید، مرز وحی و رهبری الهی کنار رفت، مرخص است،‌ هرکس می‌خواهد باشد ما مخلص افرادی هستیم که تا مرز هستند. “
مصباح یزدی: دین (منافع شخصی آخوندها) در خطر است
مهر: رئیس موسسه امام خمینی تصریح کرد که امتحان اخیر در کشور از راهی که باور نمی‌کردیم رخ داد و بالاخره امتحانی صورت گرفت و بعضی از فازهای آن انجام شد و بقیه این امتحان در جریان است اما باید منتظر امتحان‌های سخت‌تری باشیم.
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به قم، آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی در دیدار اعضای شورای هماهنگی جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه هدف از آفرینش انسان امتحان است، گفت: انسان دایماً باید بر سر دوراهی‌ها قرار بگیرد و امتحان‌های سختی پیش روی او قرار می‌گیرد که فتنه نام دارد و لذا ما دایماً در حال امتحان دادن هستیم.
مصباح یزدی تاکید کرد:‌ از راهی که باور نمی‌کردیم بالاخره امتحانی صورت گرفت و بعضی از فازهای آن انجام شد و بقیه این امتحان در جریان است.
رئیس موسسه امام خمینی تاکید کرد:‌ فتنه اخیر که احساس می‌شود امتحانی بالاتر است و کسانی از آن نگرانی‌هایی دارند باید مشخص شود انگیزه‌های آنها برای مخالفت با این جریان چیست. چرا که ممکن است برخی تنها نگران پیروزی این جریان باشند و بگویند اگر آنها پیروز شوند ما جایگاه خود را از دست می دهیم. ولی این انگیزه مقدسی نیست.
وی ادامه داد: تنها مایه نگرانی باید این باشد که اگر گروه‌ منحرف سر کار بیاید به اسلام و دستاوردهای انقلاب لطمه می‌زند و چنین شواهدی وجود دارد که دین در خطر است و باید مراقب فتنه‌ها باشیم.
مصباح یزدی در پایان خاطرنشان کرد: کسانی ممکن است در یک جبهه بجنگند ولی زمین تا آسمان با یکدیگر تفاوت داشته باشند و لذا باید واکاوی کنیم بر سر چه عقایدی و چه دیدگاه‌هایی با یکدیگر در حال موافقت و مخالفت هستیم.
وزیر اطلاعات: وزارت اطلاعات اچازه نخواهد داد ویروس (اینترنتی) وارد کشور شود!
خبرگزاری مهر: وزیر اطلاعات به دستگاههای دولتی و خصوصی کشور که از فضای اینترنت استفاده می کنند توصیه کرد بـه تذکرات و توصیه های دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی توجه ویژه ای داشته باشند.
حجت الاسلام حیدر مصلحی گفت: فضای امـروز بـه گـونه ای است که تمام دستگاههای دولتی و خصوصی کشور از اینترنت استفاده می کننـد و بعضی اوقات هم بی توجهی می کنند که اسرار و اطلاعات دستگاههای خود را در فضای اینترنت منتشر می کنند و ما به آنها توصیه می کنیم تذکرات و توصیه های دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی را بطور ویژه مورد توجه قرار دهند.
وی افزود: سلطه ای کـه تشکیلات اطلاعاتی کشور بر شبکه مجازی و اینترنت دارد به این راحتی اجازه نمی دهد که ویروسی وارد کشور شود.
حجت الاسلام مصلحی افزود: اگر یک جایی هم جاسوس و یـا یک فرد فریب خورده ای هم اقدامی را انجام دهد با پیش بینی های بسیار خوبی کـه در وزارت اطلاعات صورت گرفته، ویروسها کنترل می شود.
وزیر اطلاعات افزود: بعضی وقتها هم یک فضاهای بی جهتی شکل می گیرد کـه واقعیتی به آن صورت ندارد و مـا به عنوان دستگاه اطلاعاتی تسلط کامل داریم و اجازه فعالیت هر ویروسی را نخواهیم داد همانگونه که قبلا ویروسی نفوذ کرده بود که با آن برخورد کردیم و دو سال بعد از اقدام برخوردی ما اطلاع رسانی شد.
یک نماینده مجلس: در چند روز اخیر افرادی منتسب به «جریان انحرافی» دستگیر شده اند
آتی نیوز: به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه خبری آتی نیوز حجت الاسلام حسین سبحانی نیا نماینده مردم نیشابور و نیز عضو هیئت رئیسه مجلس یک بار دیگر به رئیس جمهور توصیه کرد افراد منتسب به جریان انحرافی را از کنار خود دور کند تا بیش از این باعث تنش در بین مجموعه نظام نشود.
سبحانی نیا تاکید کرد:ماندن جریان انحرافی در اطراف آقای احمدی نژاد هم هزینه نظام را بالا می برد و هم اینکه کار رئیس جمهور را دشوار می کند و نیز باعث بروز مشکلاتی در مجموعه اصولگرایان برای ایشان خواهد شد .بنابراین رئیس جمهور باید راه خود را از این مجموعه جدا کرده و این افراد را از اطراف خود دور کند .
این نماینده مجلس افزود: این افراد اگر واقعا به آقای احمدی نژاد علاقه مند هستند، بیش از این برای ایشان و نظام هزینه نتراشند.البته این روند قابل استمرار و دوام نیست چرا که ادامه این وضعیت باعث تنش هایی در بین مجموعه نظام و نیز دولت و مجلس خواهد شد .
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که در صورتی که رئیس جمهور این افراد را از اطراف خود دور نکند چه باید کرد،گفت:در چند روز اخیر افرادی منتسب به این جریان دستگیر شده اند و بازجویی ها از این افراد ادامه دارد .قطعا در آینده نزدیک سرنخ هایی به دست خواهد آمد و به تبع آن دستگاه قضائی و اطلاعاتی کشور با این افرادی که در مقابل نظام ایستاده اند برخورد جدی خواهند داشت .
حسین سبحانی نیا در پایان به آتی نیوز گفت :این گروه با وابستگی هایی که دارد و اعتمادی که به آنها شده است و نیز پتانسیل اقتصادی ای که در اختیارشان است در تلاشند برای انتخابات آینده مجلس خود را آماده ورود به عرصه کند.
بقایی: انعقاد قرارداد سازمان منطقه آزاد کیش به مبلغ 450 میلیارد تومان اساسا دروغ است و اصلا چنین قراردادی وجود خارجی ندارد
ایرنا: معاون اجرایی احمدی نژاد و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با تاکید بر ضرورت پرهیز رسانه‌های ارتباط جمعی از شایعه‌پراکنی و انتشار مطالب بی‌اساس، تصریح کرد که ‹قرارداد 450 میلیارد تومانی ساخت مجموعه تالارهای بین‌المللی کیش اساسا وجود خارجی ندارد›.
حمید بقایی که دبیرشورای هماهنگی امور مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی کشور است، روز جمعه در گفت‌وگویی با ایرنا، انتشار شایعات و اخبار کذب در باره مناطق آزاد را به منزله ریختن آب به آسیاب رقبای اقتصادی ایران بویژه در منطقه خلیج فارس دانست و تاکید کرد که این رفتار ناهنجار رسانه‌ای به مایوس شدن سرمایه‌گذاران برای حضور فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران منجر می‌شود.
وی افزود: اخیرا شایعات و اکاذیب مختلفی در مورد پروژه مجموعه بزرگ تالارهای بین‌المللی کیش از جمله خبر دروغ انعقاد قراداد 450 میلیارد تومانی با مجری پروژه بدون رعایت ضوابط و مقررات در برخی رسانه‌ها و شبه‌رسانه‌های داخلی منتشر شد که متاسفانه به عنوان یک خوراک مناسب تبلیغاتی مورد سوء‌استفاده رسانه‌های بیگانه و ضدانقلاب قرار گرفت.
معاون اجرایی رییس‌جمهوری اظهارداشت: من به صراحت عرض می‌کنم خبر انعقاد قرارداد سازمان منطقه آزاد کیش به مبلغ 450 میلیارد تومان اساسا دروغ است و اصلا چنین قراردادی وجود خارجی ندارد. اینگونه خبرها که در آنها ادعا شده است چنین قراردادی را منطقه آزاد کیش منعقد کرده، اساسا غلط است.
رانندگی بدون حجاب زنان در مناطقی از تهران
شهرزاد نیوز: طی ماه های اخیر اخبار پراکندهای از مواردی که زنان در اتوبان ها بدون حجاب رانندگی کرده اند، منتشر شده و حتی فیلم دختری که بدون حجاب بر ترک یک موتور سوار مرد نشسته، در یوتیوب منتشر گردید.
اخیرا این موضوع به طرز گسترده تری در برخی مناطق تهران به ویژه مناطق مرفه نشین شمال شهر مشاهده شده است. این امر موجب اعتراض زهرا حسینی، نویسنده «کتاب دا»، شده است که اخیرا در صحن مجلس سخنرانی کرده است. وی گفته است که خود در شمال شهر تهران شاهد زنانی بوده که کاملا بدون حجاب در حال رانندگی بوده اند.
«کتاب دا» خاطرات زهرا حسینی در خرمشهر در دوران جنگ با عراق است. طبق آمار ارائه شده از سوی ناشرین، این کتاب در نمایشگاه کتاب سال 1389 «پرفروش ترین کتاب» بوده است.
کارشناس سياست خارجی آمريکا: احمدی نژاد نيز اکنون مثل روسای جمهور قبلی ايران دریافت ريس جمهور تا زمانيکه تابع رهبر باشد مسئول امور اجرايی است
رادیو فردا: «باربارا اسلاوين» کارشناس سياست خارجی آمريکا و نويسنده کتابی در مورد مناسبات ايران و آمريکا در تحليلی که هفته نامه « فارين پاليسی » منتشر کرده، می نويسد محمود احمدی نژاد رييس جمهور ايران به شدت تضعيف شده و اين دقيقا همان چيزی است که آيت الله خامنه ای رهبر ايران می خواهد.
محمود احمدی نژاد نيز اکنون مثل روسای جمهور قبلی ايران در می يابد که در سيستم حکومتی ايران با مراکز دوگانه قدرت و تصميم گيری ريس جمهور تا زمانيکه تابع رهبر باشد مسئول امور اجرايی است و در مجموع رهبر جمهوری اسلامی يک رييس جمهور ضعيف را ترجيح می دهد.
به دنبال اختلافی که بر سر وزارت اطلاعات بين رهبر و رييس جمهور ايران پديد آمد بخش گسترده ای از شخصيت ها و مقامات وفادار به رهبر ايران و همينطور شمار زيادی از اصولگرايان حملات عليه احمدی نژاد و به خصوص حلقه های پيرامونی وی به رهبری اسفنديار رحيم مشايی را تشديد کرده اند.
تعدادی از نزديکان و مقامات دفتر رياست جمهوری از جمله عباس اميری فر رييس دفتر فرهنگی رياست جمهوری بازداشت شده و حميد بقايی از معاونان رييس جمهور به مدت چهار سال از عهده داری مقام های دولتی منع شده است.
« باربارا اسلاوين» پيش بينی می کند که تحت تاثير اين حملات آقای احمدی نژاد برای باقی ماندن در مقام رياست جمهوری تا پايان دوره کار خود ناگزير خواهد شد که اسفنديار رحيم مشايی دوست ديرين و پدرعروس خود را از کار برکنار کرده و فدا کند. در هر صورت اگر احمدی نژاد بتواند تا پايان دوران رياست جمهوری خود يعنی سال ۲۰۱۳ در اين مقام بماند با آن سياستمدار مقتدر و مطمئن که برای ديگران خط و نشان می کشيد و به حرف ديگران توجهی نمی کرد هيچ شباهتی نخواهد داشت.
او همچون يک بره زخمی در چنگال عقابان ناگزير خواهد شد که سر به زير انداخته و وظايف خود را آنطور که به وی توصيه می شود انجام دهد.
با وجوديکه احمدی نژاد می کوشد در هر گوشه اين بازی شطرنج خط خود را پيش ببرد ولی مقابله و هجوم جناح رقيب چنان گسترده و همه جانبه است که رييس جمهور سرکش سابق را در موضع کيش و مات قرار داده است. در اين بازی با وجود سماجت احمدی نژاد وی مجبور شد ابقا حيدر مصلحی در مقام وزارت اطلاعات را بپذيرد.
در گام بعد با ادغام چند وزارتخانه سعی کرد خود کنترل وزارت نفت را به دست بگيرد ولی مجلس و شورای نگهبان در برابر وی ايستاده اند.
«باربارا اسلاوين » در ادامه تحليل خود در هفته نامه « فارين پاليسی» به مصاحبه اخير مهدی خورشيدی داماد محمود احمدی نژاد با خبرگزاری فارس اشاره کرده که در آن گروهی از نزديک ترين مشاوران و مقامات دفتر رياست جمهوری به تلاش برای به انحصار درآوردن قدرت متهم شده اند. مصاحبه داماد احمدی نژاد و حملات وی به افرادی نظير رحيم مشايی بدون آنکه مستقيما از آن ها نامی ببرد يک ضربه شخصی به احمدی نژاد و کشاندن عرصه نبرد به درون حلقه فاميلی و خانوادگی وی است.
احمدی نژاد اولين رييس جمهور ايران نيست که با اعمال فشار رهبر جمهوری اسلامی روبرو می شود. در نظام حکومتی ايران با مراکز قدرت دو گانه رهبر در تمامی مسائل مهم سياست داخلی و خارجی تصميم گير نهايی است بنابراين ترجيح می دهد که رييس جمهور تابع و يا در چهارچوب سياست ها و تمايلات رهبری عمل کند.
ولی با توجه به نزديکی مواضع احمدی نژاد و آيت الله خامنه ای و حمايت رهبر ايران از دو دوره رياست جمهوری جنجال برانگيز و حتی پيروزی تقلب آميز احمدی نژاد در انتخابات سال ۲۰۰۹ بروز چنين تنش و درگيری شديدی بين دو طرف جای تعجب دارد.
« باربارا اسلاوين» يادآوری می کند که از زمان سرکوب مخالفان پس از انتخابات رياست جمهوری تاکنون حکومت ايران با چالش های نوينی روبرو شده است. احمدی نژاد کار خود را برای رژيم انجام داده و اکنون به نظر می رسد که دوران مفيد وی به سر رسيده است.
اکثريت محافظه کاران يا اصولگرايان حکومت می خواهند از هر امکانی که باعث موفقيت يا ادامه حضور جناح احمدی نژاد در انتخابات آتی مجلس شود جلوگيری کنند.
خصومت و شدت اين مورد از تقابل بين جناحهای حکومتی در ايران تقريبا بی سابقه است و احتمالا دليل آن حساسيت شرايط فعلی و نگرانی های سران حکومت است. تحت تاثير فشارهای بين المللی و اوضاع خاورميانه و از سوی ديگر اوضاع نابسامان اقتصاد ايران بزرگان جمهوری اسلامی به هر قيمتی ، حتی تصفيه يک جناح حکومتی به شديدترين شکل ممکن، می خواهند کنترل امور را در دست خود داشته باشند و از وقوع هر گونه لغزش و يا انحراف در مسير جمهوری اسلامی پيشگيری کنند.
با اين همه نبايد فراموش کرد که به اعتقاد بسياری احمدی نژاد به سادگی اختيارات و قدرت خود را واگذار نخواهد کرد. به همين خاطر اگر رژيم تصميم بگيرد که وی را کاملا به زانو درآورد بعيد نيست که او با تمام توان مقاومت کرده و اين روند را برای همه دردناک و دشوار کند.
تنزل رتبه شدید دانشگاههای ایران در حوزه نانو در 2010
مهر: دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در اولین همایش دانش آموختگان نانو فناوری، این فناوری را زمنیه ای مناسب برای رشد جوامع ذکر کرد و افزود: همه کشورهایی که امروزه دارای اقتدار هستند بخش عمده ای از برنامه های خود را بر توسعه علم و فناوری متمرکز کردند که بخشی از این برنامه های به توسعه فناوری نانو اختصاص داده شده است.
رئیس انجمن نانوفناوری در ادامه به رتبه بندی دانشگاه های ایران در حوزه نانو اشاره کرد و گفت: در سال 2010 شاخصهای رتبه بندی دانشگاه ها را تغییر دادند که این تغییرات به ضرر دانشگاه های ایران بود.
وی در این باره توضیح داد: در سال 2010 حضور دانشجویان و اساتید خارجی در دانشگاه ها، میزان بودجه های پژوهشی دانشگاه ها و نظر خواهی از چهره های شاخص جهانی در خصوص دانشگاه ها از جمله شاخصهای رتبه بندی دانشگاه ها ذکر شد که به دلیل تحولات سیاسی و شرایط بین المللی، دانشگاههای ایران شانس کسب امتیاز از این شاخص ها را از دست داد.
رئیس انجمن نانو فناوری ایران رتبه کل دانشگاه تهران در سال 2009 را 169 و رتبه کل دانشگاه شریف را 507 در میان دانشگاه های دنیا عنوان کرد و ادامه داد: در سال 2010 با توجه به این شاخص ها دانشگاه مالزی به دلیل جذب اساتید و دانشجویان خارجی و عربستان به دلیل اختصاص بودجه های پژوهشی کلان به دانشگاه ها حائز رتبه های بالایی شدند.
به گفته وی رتبه کل دانشگاه تهران در سال 2010 به رتبه 415 و رتبه کل دانشگاه صنعتی شریف به 527 تنزل پیدا کرد.
توضیحات کاتوزیان درباره حادثه آبادان: تجهیزات آلمانی پالایشگاه آبادان را بدون تست افتتاح کردند
خبر آنلاین: رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: دلیل انفجار در پالایشگاه آبادن افتتاح زود هنگام وعدم تست تجهیزات نصب شده بوده است.
حمیدرضا کاتوزیان در گفت و گو با خبرآنلاین درباره دلیل انفجار در پالایشگاه آبادان، اظهار داشت: تجهیزاتی که برای نوسازی پالایشگاه استفاده شده آلمانی بوده است و قرار بر این بوده است بعد از نصب، این تجهیزات تست شود، ولی این اقدام انجام نشده بوده است و حتی مسئول پالایشگاه در این زمینه تذکر داده است که در این شرایط پالایشگاه قابلیت راه اندازی ندارد، اما متاسفانه دولت در این زمینه عجله کرد.
عبدالله کعبی عضو کمیسیون انرژی و نماینده مردم آبادان در مجلس روز چهارشنبه در تذکری شفاهی به اتفاق رخ داده در آبادان اعتراض کرد و گفت: دلیل این اتفاق این بود که مسئولان مایل بودند در سوم خرداد افتتاحی داشته باشیم.
دو کشته و 20 نفر مجروح نتیجه حادثه روز گذشته در پالایشگاه آبادان است که به گفته کاتوزیان وزارت نفت مسئولیت پاسخگویی به خانواده های آنان است.
رئیس کمیسیون انرژی درباره نظر نهایی این کمیسیون درباره ادغام وزارت نفت و نیرو نیز به خبرآنلاین گفت: کمیسیون هنوز در خصوص ادغام وزارت خانه های نفت و نیرو به جمع بندی نهایی نرسیده است، و تا حدود ده روز دیگر بهتر می توان در این زمینه اظهار نظرکرد.
کاتوزیان اظهار داشت: اکثر نمایندگان عضو کمیسیون موافق ادغام هستند و نظر ما این است اگر قرار است ادغامی انجام شود وزارت نیرو باید به عنوان یک معاونت در حوزه نفت باشد و این مجموعه با هم وزارت انرژی را تشکیل دهند.
«مشایی تحت نظر است و بزودی دستگیر خواهد شد»
پیک ایران: بنا بر گزارشها، یکی از سرداران سپاه در یک محفل خصوصی مدعی شد که اسفندیار رحیم مشایی از چند روز قبل به شدت تحت نظر و کنترل می باشد و به زودی به صورت علنی و با اعلان رسمی دستگیر می شود. بنا بر اظهارات این سردار سپاه، اسفندیار رحیم مشایی حق برگزاری و همچنین شرکت در هیچ جلسه ای را بدون هماهنگی نداشته و از روزهای گذشته محدودیت های خاصی برای وی در نظر گرفته شده است. بنا به این اظهارات مشایی به صورت علنی تحت نظر بوده به طوری که چندین مامور امنیتی وی را در طول روز همراهی می نمایند و حتی مامورانی در اطراف خانه وی به صورت علنی مستقر می باشند. این سردار همچنین مدعی شده است که تا کنون مشایی چندین بار متعدد برای بازجویی احضار شده و به زودی دستگیر می شود . وی در این خصوص گفته است که «دستگیری مشایی دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد» شایان ذکر است که در روزهای گذشته سایت روز آنلاین با استناد به ذکر اخبار تائید نشده اعلام نموده بود که اسفندیار مشایی بازداشت شده است.
احمدی نژاد نتایج هدفمندی یارانه ها را به ۱۰ سال بعد موکول کرد!
صدای آمریکا: دولت محمود احمدی نژاد با انتقادات گسترده ای در زمینه نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مواجه است.
محمد رضا حاجی اصغری، عضو کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، بعد از ظهر روز پنج شنبه ۵ خرداد ماه، در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با بیان این که دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اشتباه‌های بسیاری مرتکب شده است، گفت، «قرار بر آن بود که ۳۰ درصد از درآمدهای یارانه‌ای در حمایت از صنعت، کشاورزی و خدمات کشور هزینه شود که تا امروز در این بخش‌ها حمایت اثر بخش و منظمی وجود نداشته است.»
روزنامه دنیای اقتصاد، عنوان اصلی صفحه اول خود را روز سه شنبه ۳ خرداد ماه، به سخنان حجت الاسلام غلام رضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی اختصاص داد، که وی نسبت به پرداخت یارانه بخش تولید ابراز تردید کرده بود.
به نوشته خبر آن لاین، که روز سه شنبه ۳ خرداد انتشار یافت، «در حالی که مقایسه آمارهای بانک مرکزی رشد هزینه های تولید از اسفند سال ۸۸ به اسفند ۸۹ را معادل ۳۴ درصد نشان می دهد عملا هیچ حمایتی روانه سمت تولید نشد و در آمد حاصل از هدفمندی یارانه ها صرف پرداخت نقدی به مردم شد.»
پایگاه خبری تحلیلی فرارو نیز، عصر روز چهارشنبه ۴ خرداد ماه، در زمینه آن چه «رفتار دو گانه دولت»عنوان کرده، نوشته است، « دولت از سویی یارانه بخش تولید را نپرداخته است و از سوی دیگر این بخش را مجبور می کند که قیمت ها را افزایش ندهد.»
هم زمان علی محمد موسوی مبارکه، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با بیان این که اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها در بخش حمایت از صنایع، موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها شده است، گفت، « بیکاری بسیاری از کارگران در جریان تعطیلی متوالی کارخانه‌ها، نگرانی مردم و کارشناسان را بیشتر کرده است.»
این نماینده مجلس شورای اسلامی، با بیان این که افزایش هزینه‌ها، کارخانه‌داران را به فکر کار بیشتر کارگران و پرداخت حقوق کم‌تر به آنان انداخته است، ادامه داد، «تعدیل نیروهای انسانی در کارخانه‌ها موجب شده است کارگران یا مجبور به کار دو برابری باشند یا بیکار.» وی تأکید کرد، «عادلانه نیست که کارگران زحمت‌کش به علت عدم حمایت دولت از بخش صنعت، از کارشان برکنار شوند.»
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود، «کارخانه‌ها سه نوبت کاری دارند و با اخراج کارگران یکی از این سه نوبت کاری، بازماندگان مجبورند با افزودن چهار ساعت به ساعت‌های کاری پیشین، نقصان کاری کارخانه را جبران کنند.»
در حالی که به نوشته خبر آن لاین، به نظر می رسد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بار انتقادات خود را نسبت به هدفمند کردن یارانه ها در سال جاری، بیش تر از قبل کنند. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز پنج شنبه ۵ خرداد ماه، که برای افتتاح ۳ پروژه عمرانی و صنعتی به قم سفر کرده بود، بدون ذکر نام برخی از مسئولین را متهم کرد که از مردم می خواهند با هدفمندی یارانه ها همکاری نکنند، و در عین حال تاثیری گذاری در هدفمندی یارانه ها را موکول به ۱۰ سال اجرا کرد.
آیت الله جوادی آملی: ساخت آشپزخانه open اسلامی نیست/ معماری اسلامی به معنای معماری عمیق علمی است،در روایت آمده که پیامبر به شخصی که در حال کندن قبر بود تاکید کرد که قبری مستحکم بسازد
مهر: آیت الله جوادی آملی با اشاره مشکلات جوانان گفت: عده‌ای از جوانان از بی‌مسکنی رنج می‌برند که همین امر موجب تاخیر در ازدواج می‌شود که این شرایط باعث بوجود آمد فساد در جامعه خواهد شد.
آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی ظهر پنج شنبه در دیدار اعضای کمیته تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه در شهر سازی و معماری هر انچه که عقل آن را فهمید‌‌ همان ملاک است افزود: خانه نمور و تاریک جایی برای زندگی نیست.
وی افزود: معماری اسلامی بدان معنی نیست که آیه‌ای در قرآن باشد تا بر اساس آن عمل کرد اما اینگونه می‌توان عنوان کرد اگر هر چیزی از ابتدا تا انتهای آن محکم و علمی نباشد و بر این اساس عمل نشود آن امر اسلامی نیست.
معماری اسلامی به معنای معماری عمیق علمی است
وی با تاکید بر اینکه معماری اسلامی یعنی معماری عمیق علمی افزود: در روایتی آمده است که پیامبر به شخصی که در حال کندن قبر بود تاکید کرد که قبری مستحکم بسازد و این امر نشاندهنده تاکید اسلام بر انجام کارهای اصولی است.
ساخت آشپزخانه open اسلامی نیست
استاد برجسته حوزه علمیه قم عقل، استدلال و برهان را عنصری‌ترین محور در ساخت و ساز اسلامی عنوان کرد و افزود: ساختن خانه‌های با آشپزخانه‌های به اصطلاح open که در آن صاحبخانه نتواند خود را از مهمان مصون و مستور نگه دار اسلامی نیست.
مفسر بزرگ قرآن ادامه داد: زن باید هنگامی که در خانه مهمانی وجود دارد بتواند بدون آنکه در معرض دید مهمان باشد کارهای خود را انجام دهد و از نگاه دیگران مصون و محفوظ بماند.
خانه‌ها به گونه‌ای ساخته شوند که بر دیگر منازل مشرف نباشند
آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رعایت برخی از اولویت‌ها در ساخت و ساز اظهار داشت: نمای بیرون منازل باید طوری طراحی شود خانه ساخته شده بر دیگر منزل‌ها اشراف نداشته باشد و دیگران نیز نتوانند از بیرون داخل خانه را نگاه کنند.
وی اضافه کرد: منازل در کشورهای غربی دیوارخاصی ندارند و از طریق نرده از یکدیگر جدا می‌شوند و این به دلیل آن است که آن‌ها منزل را به جای پرورشگاه و دین‌گاه، آسایشگاهی می‌پندارند.
مفسر بزرگ قرآن کریم در ادامه با بیان اینکه باید در ساخت خانه‌ها دقت کرد تا اتاق‌ها رو به قبله باشد ابراز داشت: در معماری‌های اسلامی باید مکانی را در خانه برای اقامه نماز خانواده در نظر گرفت.
اختصاص محلی برای دعا و نماز در خانه
وی افزود: اتاقی در خانه به عنوان مصلا باید در نظر گرفته شود چرا که در هنگام نیازمندی انسان باید جایی را برای دعا و نیایش داشته باشد.
آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: مکان دعا می‌تواند بسیار موثر باشد و از طرفی در روایات آمده است اگر کسی در هنگام جان دادن با دشواری روبه رو شده است او را به مکانی ببرید که در آن مکان نماز اقامه می‌کرد.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: مرگ از پوست در آمدن است، انسان مرگ را می‌میراند و در صحنه مصاف با آن پیروز است لذا یک موجود ابدی باید کارهای ابدی انجام دهد و همین است که باید اتاقی به عنوان مصلا در منازل پیش بینی شود.
آیت الله جوادی آملی افزود: شهرسازان می‌باید علاوه بر علوم تخصصی خود بر علوم عمومی و پایه نیز مسلط باشند تا از ایجاد کارهای موازی و اضافه کاری در شهرسازی جلوگیری شود.
کرایه بیشتر برای روشن کردن کولر
پیک ایران: رئیس اتحادیه تاکسی سرویس‌های اهواز گفت، در صورت درخواست مسافر، راننده موظف به روشن کردن کولر خودرو است که به این ترتیب ۱۵ درصد به نرخ کرایه افزوده می شود.
مهدی قاطع همچنین با انتقاد از سهمیه کم بنزین تاکسی سرویس‌ها تاکید کرده است که این سهمیه برای خودروهای فعال در آژانس ها فقط ۳۰۰ لیتر در ماه است.
وی افزود، کارت‌های سوخت بسیاری از تاکسی سرویس‌ها از تعداد خودروهای فعال در آژانس کمتر است.
نقدی: آزادی قدس شریف نزدیک است
پیک ایران: محمد رضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ایران، «آزادی قدس شریف» را آرمانی دست یافتنی و نزدیک خوانده است.
او که در جمع ائمه جماعات و فرماندهان رده های بسیج استان کرمان سخن می گفت، همچنین افزود که آرزوی قلبی نیروهای رزمی ایران در زمان جنگ با عراق، «آزادسازی بیت المقدس» بود.
جنگ عراق و ایران از شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و بعد از هشت سال در مرداد ۱۳۶۷ میان طرفین آتش بس برقرار شد که هنوز پابرجاست.
آقای نقدی به یکی از سخنان آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی اشاره کرده است که گفته بود: «جنگ ما فتح قدس را در پی خواهد داشت» و به گفته او «امروز از همیشه به تحقق این وعده صادق» نزدیک شده ایم.
نرخ نقدینگی در ایران ۳۰۰ درصد افزایش یافته است
خانه ملت: محمد رضا خباز، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی خانه ملت گفت، نرخ نقدینگی در ایران ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. وی ضمن اعلام این خبر افزود: «در ابتدای سال ۸۴ حجم نقدینگی کشور در حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بود که در صورت اجرای دقیق قانون باید در پایان سال ۸۹ به ۳۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید، این در حالی است که این شاخص نه تنها کم‌ترین میزان کاهش را نداشته، بلکه به بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.» کارشناس اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: «طبیعی است که بخش خصوصی برای کسب سود از دارائی خود هر روز در جائی مانند بازار طلا، ارز، مسکن، خودرو و غیره سرمایه‌گذاری می‌کند و موج‌های سرمایه‌گذاری‌های بی‌برنامه در بخش‌های مختلف تنظیم بازار را برهم می‌زند.»
اعدام 11 نفر در روز پنجشنبه 5 خرداد، 26 مه
ايرنا: روز پنجشنبه ، 5 خرداد، 26 مه 11 نفر در شهرهای مختلف ایران اعدام شدند.
بنا بر این گزارش چهار نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر در زندان یاسوج به دار آویخته شدند. 2 نفر در ساری، یک نفر در قزوین. چهار نفر در شیراز لعدام شدند.
از انجائیکه دادگاههای اکثر این افراد مانند گذشته پشت درهای بسته برگزار میشوند از چگونگی پرونده بسیاری از آنان اطلاعی در دست نیست.
5 تن از این افراد در ملا عام اعدام شدند.
ایران نسبت به جمعیت مقام نخست اعدام را در دنیا دارا میباشد.
آخرین سفر استانی احمدی نژاد بدون استقبال مردمی و سخنرانی عمومی
خبرآنلاین: سرانجام آخرین سفر از دور سوم سفرهای استانی رئیس جمهور به قم امروز انجام شد.
ورودی که متفاوت با سفرهای استانی پیشین احمدی نژاد بود. محمود احمدی‌ن‍ژاد در بدو ورود از سوی استاندار و مقامات ارشد استان مورد استقبال قرار گرفت اما از دیدار عمومی با مردم و حرکت در میان شهر خبری نبود.
افتتاح راه اصلی گرمسار – قم، انتقال آب از سرشاخه‌های دز و افتتاح فاز اول کارخانه تولید نورد فولاد غرب آسیا پروژه‌هایی بود که امروز با حضور رییس جمهور افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
احمدی نژاد قبل از پروژه فولاد قم، جاده گرمسار قم را افتتاح کرد و با هلیکوپتر به مجتمع فولاد قم که در منطقه «نیزار» در 70 کیلومتری قم و 30 کیلومتری دلیجان قرار دارد رفت.
در آخرین سفر از دور سوم سفرهای استانی، رئیس جمهور را «نیکزاد» وزیر مسکن و سرپرست وزارت راه و ترابری و «غضنفری» وزیر بازرگانی و سرپرست وزارت صنایع و معادن همراهی می کردند.
احمدی نژاد هنگام ترک مجموعه فولاد قم در سخنان کوتاهی در جمع خبرنگاران با تبریک احداث کارخانه فولاد به مردم قم و همه ملت ایران گفت: ایجاد کارخانه فولاد غرب آسیا در منطقه قم کاری است که با اندیشه ایرانی، فکر ایرانی، همت ایرانی و منابع ایرانی اتفاق افتاده است و از این رو کاری بسیار خوب است.
احمدی نژاد که امروز فاز اول از کارخانه ای با شش فاز را افتتاح کرده بود گفت: این طرح بسیار بزرگی است که بخشی از آن امروز به بهره برداری رسیده و انشاالله با همت بلندی که من در مجموعه مدیران این کارخانه و مدیران این پروژه دیدم بخش های بعدی این پروژه هم به سرعت راه افتاده و در اختیار مردم عزیز قم قرار خواهد گرفت.
یکی از شاگردان محمدتقی مصباح یزدی: احمدی‌نژاد به دوستی با مردم اسرائیل اعتقاد دارد
دیگربان: محمود نبویان، عضو موسسه «امام خمینی» متعلق به مصباح یزدی گفته که احمدی‌نژاد مثل رحیم‌مشایی به دوستی با مردم اسرائیل اعتقاد دارد٬ اما به خاطر علی خامنه‌ای از طرح آن خودداری کرده است.
آقای نبویان این اظهارات را در زمانی که احمدی‌نژاد در اعتراض به ابقای وزیر اطلاعات از سوی خامنه‌ای در خانه نشسته بود٬ در جمع گروهی از مردم قم ایراد کرده است.
این روحانی نزدیک به مصباح یزدی در سخنرانی خود حملات تندی به احمدی‌نژاد و رحیم‌مشایی کرده است که گزیده‌ای از این اظهارات را در پی می‌‌‌خوانید:
● به خدا قسم تازه داریم می‌فهمیم یک ذره باور به ولایت فقیه ندارند {تیم احمدی‌نژاد}. یک ذره. به اسم امام زمان نائب امام زمان رو دارن حذف می‌کنند. حواستون جمع هست؟
● تیم آقای مشایی خیلی خطرناکه. خیلی باید حواسمون جمع باشه. می‌گن راه درست همینه که نباید حرف آقا رو گوش داد.
● جریان آقای مشایی دست خودشان را خیلی زود رو کردند وگرنه تا آخرش هم فضا باز نمی‌شد و نمی‌توانستیم این حرف‌ها را بزنیم.
● انحراف بسیار جدی است، باید هوشیار و بیدار بود. وقتی اعتراض می‌شود می‌گویند مراد از مکتب ایرانی، مکتب اسلام است. چرا اول نگفتید مکتب اسلام؟
● کار را تا آن‌جا پیش بردند که مجسمه‌ کوروش را در کاسه‌ احمدی‌نژاد گذاشتند و احمدی‌نژاد چفیه‌ بسیجی را گردن آن مجسمه انداخت.
● آقای احمدی‌نژاد از شما انتظار نمی‌رفت در اعتراض به حکم رهبری، خانه‌نشینی کنید.
● خرابی‌هایی که در آقای احمدی‌نژاد مشاهده می‌شود از آقای مشایی است که در کاسه‌ ایشان گذاشته می‌شود وگرنه خود رئیس جمهور، انسان سالمی است.
● به خدا قسم بهترین فرصت برای انقلاب پیش اومده، اینا داشتن توسعه می‌دادن؛ اونقدر نفوذ داره، درجا عزل و نصب می‌کنه آقای مشایی. همه این‌ها زیر سر این آقاست. یک دیکتاتوری تمام عیار.
● رحیم‌مشایی از وقتی که وارد دولت شده، همش برای رهبری هزینه درست می‌کند و رهبری مجبور می‌گردد به نوعی در کار‌ها دخالت نمایند.
● مشایی و تیره و تبارش و گروهش و فکرش با اصلاح‌طلبان یکی‌اند. گول نخورید.
● حواستون جمعه؟ قرار هست ولی‌فقیه نفی شود، یکی از این راه، یکی از اون راه. پس در نتیجه اینا همه با همند.
● 
در یک جلسه‌ خصوصی به احمدی‌نژاد گفتم از شما گله داریم که این حرف‌ها را می‌زنید. {دوستی مردم ایران با اسرائیل} وی گفت: «حرف مشایی درست بود، ما فقط به احترام رهبری حرفی نزدیم.»
● می‌دونید چیه؟ آقای مصباح هر چی پیش‌بینی می‌کنه متاسفانه محقق می‌شه.
● مواظب باشید در شعار‌ها و گزینش شعار‌ها، نگوییم حالا از دموکراسی بگوییم چه اشکالی دارد؟ اشکال دارد. مگر واژه‏‌های خود ما بد است؟ شهروند، شهروندان. چرا نمی‌گوییم امت اسلامی؟
● آقای مصباح می‌گفتند رفتم پیش مقام معظم رهبری، آقا بهم گفتند: «هرچی گفتی درست در اومده.» گفتم: «بله؛ گربه‌ها شامه‌های تیزی دارند.»
● یادمه پارسال حاج آقای مصباح توی طرح ولایت فرمود که «فتنه‌ای عظیم‌تر در راه است.» یه جمله دیگه گفته خصوصی به ما٬ من اینجا بگم، فرمود: «خطر آقای مشایی صد برابر بیشتر از آقای موسوی است.»
● شیخ ابراهیم زنجانی، محمدعلی فروغی٬ سید جمال‌الدین اسدآبادی٬ باراک اوباما٬ دیوید بکام همگی جز فراماسون‌ها بوده و هستند
نگاهی به افتتاح‌های نافرجام دکتر احمدی‌نژاد
فردا: شاید اگر مرگ هم وطنانمان ۷-۸ سال قبل رخ می‌داد شوکه می‌شدیم، موج خبری به راه می‌افتاد، افکار عمومی حسساسیت فوق العاده از خود نشان می‌دادند، یا دست کم رسانه ـ قاعدتا ـ ملی واکنشی در حد اعلام خبر از خود نشان می‌داد.
به گزارش فردا؛ به حساب بی‌اهمیتی نباید گذاشت، واقعا در این سال‌ها مردم آنقدر رخدادهای مشابه دیدند که دیگر انفجار پالایشگاه در روز افتتاح آن بدست دکتر احمدی‌نژاد ایشان را شوکه نمی‌کند.
این همه رسانه‌ها به دولت کمک کردند تا در خصوص دستاورد‌های دولت در خصوص تولید بنزین علی رغم تشدید تحریم‌ها علیه کشورمان، به مردم معرفی شود، اما با این رخداد واقعا رسانه‌ها دیگر چه می‌توانند بگویند؟
چندین نفر از کارگران زحمت کش در آتش سوختند. در آتش افتتاحی که در مورد تبعات سوء آن هشدار داده شده بود. حال حتی وزیر نفتی هم نیست که انگشت اتهام به سوی او نشانه گرفته شود، احمدی‌نژاد نیز پس از انفجار با اعتماد بنفس از افشای قریب الوقوع توطئه‌ها سخن می‌گوید، حال اینکه وعده‌های قبلی افشاگری، پس از ۶ سال هنوز محقق نشده است.
آزادراهی که قربانی می‌گرفت
به گزارش فردا، این اولین بار نیست که افتتاح‌های شتاب زده چنین رسوایی به بار می‌آورد. پیش از انتخابات سال ۸۸، آزادراه تهران-پردیس یک روز پس از افتتاح به‌دلیل نداشتن علائم راهنمایی و عدم ایمنی بسته شد. منتقدان دولت افتتاح ناتمام این پروژه را با هدف بهره‌برداری انتخاباتی دانستند. جالب آنکه این آزادراه به صورت یک طرفه (!) افتتاح شده بود و هنوز هم داخل دو تونل اصلی و طویل ان چراغ روشن نیست، چندین حادثه دلخراش رانندگی که در آنجان هم وطنانمان گرفته شد حاصل آن افتتاح بود، طوری که در آستانه انتخابات، پلیس راهور ناگزیر از مسدود کردن آزادراه مزبور شد.
در آن آزادراه دانشجویان دانشگاه آزاد واحد رودهن تحصیل می‌کردند و چندین بار آگهی ترحیم جوانان دانشجو روی برد دانشگاه رفت.
راه آهن‌هایی که راه نیافتاده تعطیل شدند
پروژه احداث راه‌آهن بین شیراز و اصفهان که در دولت خاتمی به تصویب رسیده‌بود، براساس برنامه زمان‌بندی قرار بود در سال ۸۹ به اتمام برسد. با این حال محمود احمدی‌نژاد این طرح را در روزهای تبلیغات انتخابات افتتاح کرد ولی به دلیل عجله‌ای که در احداث این خط آهن شده‌بود، ریل‌ها بعد از حرکت اولین قطار کج شدند و این مسیر ۳ روز پس از افتتاح به ناچار تعطیل شد.
همچنین قرار بود در روز ۱۸ خرداد، احمدی‌نژاد برای افتتاح راه‌آهن ۵۴۶ کیلومتری کرمان-زاهدان به زاهدان سفر کند. با وجود اصرار دولت به افتتاح این راه‌آهن، به دلیل نیمه‌کاره بودن این خط، قطار آزمایشی در منطقه شورگرد دچار مشکل شد و باعث شد افتتاح این راه‌آهن به تأخیر بیفتد.
تعطیلی افتتاحیه ۴ هزار میلیاردی
همین چند وقت قبل هم خبر تعطیلی کارخانه‌ای که با تبلیغات زیاد افتتاح شده بود منتشر شد. کارخانه معظمی که قرار بود به گفته دکتر احمدی‌نژاد در کنار دیگر واحدهای تولید در نهضت صنایع پایین دستی پتروشیمی، بیکاری را ریشه کن کند، خود به علت کمبود خوراک تعطیل شد تا فعالیتش از زمان افتتاح حتی به سه ماه هم نرسد.
محمود احمدی‌نژاد در حالی واحد پلی اتیلن سبک شرکت پتروشیمی امیرکبیر را در پنج شنبه ۲۸ بهمن ماه ۸۹ افتتاح کرد که از آغاز نهضت ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی برای ریشه کنی بیکاری در کشور سخن گفت و افتتاح و راه اندازی این واحد را با وجود کارشکنی و سنگ اندازی مخالفان پیشرفت ملت ایران و با تکیه بر دستان توانمند متخصصان داخلی اعلام کرده بود. اما فعالیت‌های این واحد که در حدود ۴۰۰۰ میلیارد ریال برای افتتاح و راه اندازی‌اش هزینه شده بود در کمتر از سه ماه فعالیت، به خاطر کمبود خوراک تعطیل و متوقف شد.
برادران اسرائیلی عوفر هر گونه «معامله عامدانه با ایران» را رد کردند
یک کمپانی کشتیرانی خصوصی، در مالکیت خانواده بازرگان اسرائیلی «عوفر»، که نامش روز سه‌شنبه در فهرست تازه‌ترین تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا در ارتباط با ایران قرار گرفت، انجام هرگونه معامله عامدانه با جمهوری اسلامی ایران را قویاً تکذیب کرده است.
جیمز اشتاینبرگ، معاون وزیرخارجه آمریکا سه‌شنبه این هفته به هنگام اعلام فهرست شرکت‌های بین‌المللی که با جمهوری اسلامی ایران معامله داشته‌اند، برای نخستین بار نام یک کمپانی خصوصی را نیز که در مالکیت یک خاندان اسرائیلی است، ذکر کرد.
اعلام نام شرکت عوفر در حالی است که دولت‌های اسرائیل در یک دهه اخیر در صدر تلاشگران جامعه بین‌المللی برای برقراری تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.
سه دولت اسرائیل به نخست‌وزیری آریل شارون، اهود اولمرت و بنیامین نتانیاهو در سال‌های اخیر همواره با احساس خطر از برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی ایران، از شورای امنیت و نیز کشورهای جهان خواسته‌اند که ایران را مورد تحریم جدی قرار دهند.
طبق بیانیه سه‌شنبه دولت آمریکا، یکی از کمپانی‌های «برادران عوفر» که ریاست آن با سامی عوفر، یکی از بازرگانان این خاندان است، ضمن همکاری با کمپانی دیگر خانواده؛ «تانکر پاسیفیک» در سنگاپور، معامله‌ای را سپتامبر ۲۰۱۰ با کمپانی موناکویی «آسوشیتد شیپ بروکینگ» انجام داده که بر اساس آن، نفتکشی با نام «ام.تی. رافائلز پارک» به ارزش هشت میلیون و ۶۵۰ هزار دلار فروخته شد در حالی که در نهایت معلوم شد که کشتی به شرکت ملی کشتیرانی ایران تحویل شده است.
دولت آمریکا می‌گوید که برادران عوفر در انجام معامله دقت و تعمق لازم را به کار نبردند و می‌بایست تحقیقات جدی را درمورد مشتری نهایی این خرید انجام می‌دادند.
آمریکا می‌گوید کشتی یاد شده که به دست شرکت ملی کشتیرانی ایران رسیده است، به برنامه‌های نفتی ایران کمک می‌کند و درآمد حاصله نیز در تولید برنامه‌های اتمی ایران نقش دارد.
شرکت ملی کشتیرانی ایران به اتهام کمک به دولت ایران و پیشبرد برنامه‌های اتمی و موشکی ایران، از مدت‌ها قبل زیر تحریم‌های بسیار جدی قرار گرفته است.
گروه بازرگانی و تجاری و کشتیرانی «برادران عوفر» از شامگاه سه‌شنبه که نام یکی از شرکت‌هایشان در فهرست سیاه آمریکایی قرار گرفته است، در ده‌ها مصاحبه که از سوی سخنگوی این شرکت با رسانه‌های اسرائیلی صورت گرفته، انجام معامله با ایران را قویاً تکذیب می‌کند.
آقای رانی رهب سخنگوی خانواده به رسانه‌های اسرائیلی گفته است که کمپانی یاد شده کشتی را به شرکتی در امیرنشین دوبی فروخت اما از اینکه سرانجام به ایران می‌رسد، آگاهی نداشت.
این سخنگو گفته است که گروه «برادران عوفر» بیشترین همکاری را در تحقیقات به عمل می‌آورد.
آقای موتی شارف، مشاور مطبوعاتی این خاندان نیز چهارشنبه به رادیو اسرائیل گفت که «برادران عوفر» با وزارت خزانه‌داری آمریکا برای برداشتن تحریم‌ها علیه خود همکاری می‌کنند.
براساس تحریم‌های برقرار شده از سوی آمریکا، کمپانی «تانکر پاسیفیک» از این پس نمی‌تواند ضمانت بانکی آمریکایی برای صادرات و واردات دریافت کند و از دریافت وام بیش از ۱۰ میلیون دلار از مؤسسات مالی آمریکایی و گرفتن مجوز صادرات به آمریکا محروم شده است.
برادران عوفر: اتهام به ما «فاجعه» است
برادران عوفر در بیانیه رسمی به نام خانواده خود نیز انجام معامله با ایران را رد کردند. در بیانیه آنها آمده است: «مقامات رسمی و نهادهای ناظر کشور اسرائیل نیز نبود تماس‌های تجاری ما با ایران را تأیید می‌کنند».
این خانواده اسرائیلی افزوده است «ما یکی از ملی‌گراترین گروه‌های بازرگانی و تجاری یهودی اسرائیلی هستیم که سالیانه، میلیون‌ها دلار به امور آموزش، فرهنگ، بهداشت و درمان و نیز به واحدهای نخبه ارتش اسرائیل کمک مالی می‌کنیم».
خانواده عوفر نوشته‌اند که از متهم شدن به معامله با دشمن شماره یک اسرائیل، «عمیقاً غمگین هستند» و این اتهام را «یک فاجعه» می‌دانند.
گروه بزرگ «برادران عوفر» شرکت‌های متعددی در اسرائیل و جهان دارد؛ تحریم‌های آمریکایی تنها شامل حال کمپانی «تانکرپاسیفیک» شده است که از سنگاپور فعالیت می‌کند و در آن کشور ثبت شده است.
«شگفتی» دولتمردان اسرائیل از تصمیم آمریکا
در همین حال روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز پنجشنبه نوشت که وزارت دفاع اسرائیل گفته است که از این پس این وزارتخانه نیز معاملات شرکت‌های اسرائیلی با کمپانی‌های بین‌المللی را دقیق‌تر زیر نظر می‌گیرد زیرا ممکن است آن کمپانی‌های بین‌المللی با ایران ارتباطی داشته باشند.
رادیو فردا: مسئولان وزارت خارجه اسرائیل هم چهارشنبه به روزنامه یدیعوت آخرونوت گفته بودند که اتهام وارده به «برادران عوفر» را بررسی می‌کنند، اما تأکید کرده بودند که از این اتهام شگفت‌زده شده‌اند زیرا دولت اسرائیل در ارتباط پیوسته با دولت آمریکا در بررسی‌های مربوط به فعالیت شرکت‌های جهانی با ایران است.
یدیعوت آخرونوت نوشته است که برخی از سیاستمداران اسرائیل شامگاه سه‌شنبه از اعلامیه وزارت خزانه‌داری آمریکا ابراز شگفتی بسیار کرده و گفته‌اند که ممکن است برخی از عوامل دولت دموکرات آمریکا خواسته باشند همزمان با سفر سیاسی مهم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیراسرائیل، به آمریکا و به‌ویژه نطقی که او سه‌شنبه در برابر مجلسین سنا ونمایندگان کنگره ایراد می‌کرد، اسرائیل را به نحوی در تنگنا بگذارند.
آقای نتانیاهو در آن نطق در کنگره نیز با تکرار «خطرات ناشی از برنامه‌های هسته‌ای ایران»، خواستار سخت‌تر شدن تحریم‌های سازمان ملل و کشورها علیه ایران و نیز تأکید بر وجود تهدید نظامی علیه ایران شده بود.
فعالیت‌های بین‌المللی گروه «برادران عوفر»
روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت، چهارشنبه کمپانی «تانکر پاسیفیک» را یکی از بزرگترین شرکت‌های حمل و نقل نفت و مواد پتروشیمی در جهان توصیف کرده و نوشته است که این شرکت، ده‌ها نفتکش دارد.
گروه بازرگانی «برادران عوفر» که شرکت مادر «تانکر پاسیفیک» محسوب می‌شود، کشتی‌های بازرگانی و نفتکش‌هایی را که در اختیار دارد، به کمپانی‌های بین‌المللی و شرکت‌های اسرائیلی در قراردادهای درازمدت اجاره می‌دهد.
گروه «برادران عوفر» صاحب شرکت «رویال کریبین» با سرمایه دست کم ۱۰ میلیارد دلاری نیز هستند که با شراکت با خانواده بازرگانان یهودی موفق «پریتسکر»، سفرهای تفریحی در کشتی‌های مجلل در اطراف جهان را برای توریست‌های اکثراً آمریکایی، سوئدی و سوئیسی برنامه‌ریزی می‌کنند.
گروه «برادران عوفر» همچنین صاحب کمپانی «زودیاک» است که از مقر بریتانیا فعالیت می‌کند و صاحب ۱۳۰ کشتی مسافربری است.
برادران عوفر- سامی عوفر و یولی عوفر- از مدت‌ها قبل اموال و سرمایه خود را میان فرزندان و نوه‌های‌شان تقسیم کرده‌اند. آقای یولی عوفر از مدت‌ها پیش ارتباط با بخش فعالیت‌های کشتیرانی خاندان را پایان داده است و در عرصه‌های دیگر با خانواده‌اش همکاری دارد.
پلیس اسپانیا صادرات غیرقانونی سلاح به ایران را متوقف کرد
دویچه وله: مقامات امنیتی اسپانیا روز پنج‌شنبه (۲۶ مه/ ۵ خرداد) اعلام کردند که صادرات غیرقانونی ۹ هلیکوپتر (بالگرد) جنگی و مقادیر دیگری سلاح به ارزش ۱۰۰ میلیون یورو به ایران را متوقف کرده‌اند. به گزارش پلیس اسپانیا در این رابطه پنج اسپانیائی و سه ایرانی بازداشت شده‌اند. سه ایرانی بازداشت شده به اسپانیا سفر کرده بودند تا مقدمات صدور هلیکوپترهای آمریکائی مدل بِل ۲۱۲ را فراهم کنند. این هلیکوپترها در انبارهائی در شهرهای بارسلون و مادرید نگهداری می‌شدند و قرار بود به‌صورت قطعات از هم جدا شده به ایران فرستاده شود. شرکت اسپانیائی که تحت عنوان «شرکت تعمیرات هوائی» فعالیت می‌کرد همچنین قصد صدور قطعات هواپیماهای جنگی به ونزوئلا را نیز داشته است.
اتحادیه اروپا ممنوعیت سفر علی اکبر صالحی را لغو کرد
دویچه وله: امروز پنج‌شنبه (۲۶ مه / ۵ خرداد) اتحادیه‌ اروپا اعلام کرد که ممنوعیت سفر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، به اروپا لغو شده است. صالحی به این دلیل که پیشتر رئیس سازمان انرژی اتمی بود، مورد تحریم اتحادیه قرار گرفته و اجازه‌ی سفر به کشورهای عضو اتحادیه را نداشت.
رضایی: دو كانديداي ديگر نوكر آمريكا بودند
پیک ایران: خرم‌آباد- دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در جريان غائله 25 بهمن ماه من تنها كسي بودم كه شفاف اعلام كردم اقدامات گروه هاي مخالف دولت و دو كانديداي ديگر انتخابات (موسوی و کروبی) به واقع نوكري و حمالي آمريكاييها بود.
‹ محسن رضايي ‹ كه به استان لرستان سفر كرده است در گفت و گو با ايرنا در خصوص تحريم هاي اعمال شده عليه ايران نيز گفت: اين اقدامات هيچ تاثيري در روند فعاليت هاي مردم و پيشرفت نظام ندارد و ما در 30 سال گذشته اين موضوع را بارها ثابت كرده ايم.
و افزود: مردم ايران با كار و تلاش زياد و جهاد در عرصه اقتصادي تمامي تحريم هاي دشمنان را با موفقيت پشت سرخواهند گذاشت.
عدم پرداخت دستمزد کارگران نورد پروفیل ساوه و نورد لوله صفا
اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارگران کارخانه های نورد پروفیل ساوه و نورد لوله صفا دستمزدهای فروردین و اردیبهشت ماه خود را دریافت نکرده اند و به تازگی دستمزد اسفند ماه آنان پرداخت شده است.
این کارخانه ها هر کدام حدود ۱۲۰۰ نفر کارگر دارند و متعلق به یک کارفرما هستند. اخیراً احمد بیگلر راننده لیفتراک کارخانه نورد پروفیل ساوه با سابقه ۱۵ سال کار با بهانه عدم نیاز از کار خود اخراج شد. این امر نگرانی کارگران این کارخانه را برانگیخته است.
این کارخانه ها جزو آندسته از کارخانه هایی هستند که سوانح کاری در آن‌ها بالاست. اسفند ماه سال گذشته یکی از کارگران کارخانه نورد لوله صفا بدلیل گیر کردن پایش در دستگاه تراش از زانو به پایین بشدت آسیب دید. در این دو کارخانه ها طی سالهای گذشته ۵ کارگر نیز جان باخته اند و اکثر کارگران در آنها دچار آسیب های شنوایی و دیسک کمر هستند.
تمرین مرزبانی ترکیه؛ کشته و زخمی شدن دو تن از مرزنشینان
آژانس خبری موکریان: در جریان تیراندازی نیروهای مرزبانی کشور ترکیه، یک زن کشته و یک نفر دیگر زخمی شد .
به گزارش آژانس خبری موکریان و به نقل از منابع موثق، در جریان تمرین نیروهای مرزی کشور ترکیه، بر اثر اصابت گلوله به دو مرزنشین از اهالی روستای حلج در منطقه ترگور ارومیه، یک زن کشته و یک نفر دیگر مجروح شد.
یادآور می گردد به گفته مقامات مرزبانی آذربایجان غربی علیرغم هشدارهای لازم از سوی مرزبانی گاهاً چنین اتفاقاتی در این مناطق روی می دهد.
حسین کروبی: پدرم دسترسي به هيچ‌گونه وسيله ارتباطي ندارد/ بیست مامور امنیتی شبانه روز در خانه کروبی هستند/ پدرم گفت اگر آزاد شود همان بیانیه ها را صادر خواهد کرد، بر مواضع قبلی خودش محکم ایستاده است
جرس: صد روز از حصر خانگی مهدی کروبی و همسرش می‌گذرد و در این مدت اخبار ضد و نقیضی درباره شرایط وی از سوی رسانه‌های دولتی منتشر می‌شد که تلاش می‌کردند، شرایط وی را شرایطی عادی جلوه دهند.
اما حسین کروبی، فرزند ارشد آن‌ها این اخبار را کذب می‌داند و حتی اعلام می‌کند که پدرش هفته‌ی گذشته «برای اولین بار» توسط ماموران امنیتی به هواخوری مجتمع محل سکونت‌شان برده شده است.
حسین کروبی همچنین از فشارهایی که پس از آغاز این حصر بر وی و خانواده‌اش آمده می‌گوید و خبر می‌دهد که «نزدیک به سه ماه است ماموارن امنیتی پرونده‌های تحصيلی فرزندانم را از مدرسه ضبط کرده و با خود برده اند.»
خبرنگار جرس درباره آخرین وضعیت مهدی و فاطمه کروبی، با پسر ارشد آن‌ها به گفت‌وگو نشسته است که در پی می‌آید:
در حال حاضر نزديک به صد روز از حصر آقاي کروبي و همسرشان مي‌گذرد؛ ممکن است درباره آخرين وضعيت پدر و مادرتان توضيح دهيد؟
قبلا همان‌طور که مادرم در مصاحبه با سايت سحام نيوز گفته بودند شرايط پيش از عيد نوروز بسيار سخت بود. ولي بعد از عيد نوروز شرايط کمي بهتر شده. به اين معنا که از 15 فروردين نيروهاي امنيتي تلويزيوني را در اختيار قرار دادند. البته برنامه هاي تلويزيون که ديدن ندارد، تنها آقاي کروبي سريال مختارنامه را جدي پيگيري مي کردند و يا اينکه از برخي برنامه هاي خبري صدا و سيما استفاده می‌کنند. چند روزي هم هست که مادرم توانسته اند چند کتاب شعري که حاج آقا به ايشان سفارش داده بودند مانند ديوان اشعار حافظ و مولانا و پروين اعتصامي را با هماهنگي ماموران امنيتي برايشان تهيه کنند و اکنون آقاي کروبي به غير از قرآن و مفاتيح، صاحب اين کتاب ها شدند و اوقات خود را با اين ها سپري مي کنند. جالب هست که بدانيد هفته گذشته نيز براي اولين بار، ماموران پدر را براي هواخوري به حياط مجتمع برده بودند.
نيمي از واحدهای مجتمع مسکوني که پدر و مادرم در آن‌جا ساکن هستند متعلق به افراد ديگر است و طي اين مدت حقوق آنان به دليل اين رفتار نيروهاي امنيتي ضايع شده بود، به همين دليل پدرم درخواست کردند که مادرم خانه اي را تهيه کنند که از اين منزل به منزل ديگري نقل مکان کنند تا بيش از اين حقوق مالکان ديگر ضايع نشود. مادرم ابتدا ساختماني را در حوالي ميدان هفت تير فراهم کردند، ولي مورد موافقت وزارت اطلاعات قرار نگرفت. آن هم به دليل موقعيتش که در هفت‌تير هست. اکنون مادرم مجددا دنبال مکان ديگري هستند؛ اما مشکل اساسي اين هست که مالکان حاضر به اجاره و رهن دادن منزل‌شان نمي‌شوند. اين عدم موافقت مالکان از جهت آقاي کروبي و همسرش نيست بلکه به خاطر 20 مامور امنيتي است که شبانه روز در منزل باید حضور داشته باشند. مالکان نمي دانند و مطمئن نیستند که چه بلايي بر سر ملک ممکن است بيايد و جرات رهن و اجاره دادن ملک خود را ندارند. بنده اميدوارم مادرم تا چند روز آينده بتوانند اين محل جديد را تهيه و انتخاب کنند. در مورد تلفن نيز بايد بگويم آقای کروبی به هيچ عنوان دسترسي به هيچ‌گونه وسيله ارتباطي ندارند. نه روزنامه و نه کتاب و نه چيز ديگري. البته مشکلي براي خريد مواد آذوقه نيست. در مورد ملاقات ها هم هرکدام از فرزندان به غير از من توانسته‌اند يک مرتبه ديدار داشته باشند.

به نظر مي آيد رسانه‌هاي جريان حکومتي همچنان علاقه زيادي به انتشار اخبار دروغ و مشکوک در مورد رهبران جنبش سبز و همسرانشان دارند، به صورت مشخص و در آخرين مورد سايت نداي انقلاب اقدام به انتشار اخبار عجيبي از وضعيت ايشان در حصر کرد. چه دليلي براي چنين فضا سازي هايي مي بينيد؟
متاسفانه از رسانه‌هايي که از پول بيت‌المال دارند ارتزاق می‌کنند هيچ جاي تعجبي نيست. وقتي که در سوريه صدها نفر کشته شده اند و کلمه‌ای اين رسانه ها نمي گويند و يا با کمال وقاحت شهيد دزدي مي کنند و شهداي جنبش سبز را به عنوان شهداي بسيج مصادره کرده و براي آنها کارت بسيج جعلی صادر می‌کنند و حتي به خانواده‌ها مراجعه مي کنند و قصد دارند با دادن وعده استفاده از مزاياي بنياد شهيد، پول نقد و غيره آنها را تطمیع و خانواده ها را از تکذيب اصل ماجرا و موضوع بازدارند؛ ديگر از اين رسانه ها و اخبارشان چه انتظاري بايد داشت و اخبار اينها هيچ گونه اعتبار و ارزشي ندارد.
در اين مدت، براي خودتان و برادرتان نيز محدوديتي پيش آمده است؟ يادم مي آيد روزهايي شما گفته بوديد حتي امنيت به مدرسه فرستادن فرزندتان را هم نداريد؛ آيا فشارها و مزاحمت‌ها همچنان ادامه دارد؟
بعد از اينکه در همان ايام به منزل من ريختند و حدود ۱۳ روز در خانه ام مستقر بودند و حتي فزرندانم در اين ايام دسترسي به کتاب‌هاي مدرسه شان نيز نداشتند؛ دوستان اطلاعاتی زحمت کشيدند و از منزل شخصي من خارج شدند و به دنبال آن با مراجعه به محل تحصيل فرزندانم ،حدود سه ماه است که پرونده هاي تحصيلي فرزندانم را از مدرسه ضبط کرده و با خود برده اند. بنده هم پيغام دادم و مجددا از همين طريق پيغام مي‌دهم که اگر پرونده هاي فرزندانم را برنگردانيد به رهبري نامه مي نويسم و برخي موارد را با ايشان مطرح مي کنم. چون اين‌طور کارهاي زشت و کودکانه فقط توسط سازمان امنيت استالين صورت مي گرفت و اين براي حاکميت زشت است که بعد از رفتن سراغ خانواده مهدي کروبي حالا به سراغ نوه هاي وي نيز بروند. کار حکومت به کجا رسيده که از دو فرزند مدرسه اي من جهت فشار بر من دارند استفاده مي کنند؟ کاري که ساواک حتي يک مورد با چريک‌های مسلح هم انجام نداد. اين اقدامات نهادهاي امنیتی نشان از قدرت آنها نيست، بلکه نشان از ضعف آن‌ها است.
در حال حاضر پدر و مادرتان کجا هستند؟
همانطور که طي اين مدت گفته شد حاج آقا در منزل هستند و هرگز نتوانستند از منزل حتي براي دقايقي خارج شوند ولي مادرم براي درمان و براي تعويض منزل از خانه خارج شده اند.
آخرين بار که يکي از اعضاي منزل يا دوستان آنها را ملاقات کرده‌اند کی و تحت چه شرايطي بوده است؟
آخرين ديدار با آقاي کروبي توسط خانواده من صورت گرفت اما متاسفانه به دليل اينکه ماموران خواسته بودند همسرم را بازرسي بدني کنند و ايشان اعتراض کرده بودند، از ملاقات همسرم با پدر جلوگيري به عمل آورده بودند. همسرم به بازرسان گفته بود «وقتي ديدار در حضور چهار ماموران امنيتي خانم و آقا صورت مي‌گيرد ديگر چه جاي بازرسي بدني و اين‌که من چه چيزي را مي‌توانم به ايشان در حضور اين تعداد نيرو امنيتي منتقل بکنم؟ از طرف ديگر اين‌جا منزل آقاي کروبي هست و شما منزل ايشان را تصرف کرده ايد و حق نداريد مرا بازرسي بدني کنيد.» لذا تنها فرزندانم با ايشان ديدار داشتند. در همان ديدار پدرم به فرزندانم گفته بودند: «من اگر آزاد بشوم همان بيانيه‌ها و همان مصاحبه ها را انجام خواهم داد و بر مواضع قبلي خودم محکم ايستاده ام».
گفته شد که مدت‌ها چراغ منزل‌شان خاموش بود و هيچ تحرکي در منزل مشاهده نمی‌شد. آيا مشخص شد که در آن روزها ايشان در کجا و تحت چه شرايطي بوده‌اند؟
همان‌طور که در همان زمان گفته شده بود ايشان را از منزل خارج نکرده بودند و نيروها پنجره ها را بسته و روي آنها را پوشانده بودندکه هيچ نوري از منزل خارج نشود. لذا هيچ گونه علامتيکه مبني بر حضور اين عزيزان در منزل باشد وجود نداشت و ما تصور مي کرديم هيچ کسي در منزل نيست. حتي ماموران چراغ هاي پارکينگ و راهرو ها را نيز خاموش کرده بودند. پدر و مادرم آن روزها در شرايط خيلي سختي بوده اند و به موقع گفته خواهد شد که چه رفتارها و برخوردهاي زشتي را اين افراد با اين دو بزرگوار انجام داده اند.
انتقال معلم زندانی رسول بداقی در پنجمین روز اعتصاب غذا به سلولهای انفرادی
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران: معلم زندان رسول بداقی در پنجمین روز اعتصاب غذای خود به سلولهای انفرادی بند 1 شکنجه گاه زندان گوهردشت کرج منتقل شد.
معلم زندانی رسول بداقی در اعتراض به خفقان موجود،عدم آزادی بیان،وجود تشکلهای مستقل، دادگاه های فرمایشی،محدودیتهای غیر انسانی علیه زندانیان سیاسی ،تحت فشار قرار داد خانواده های زندانیان سیاسی از روز یکشنبه اول خرداد ماه همراه با تعداد دیگری از زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زد و طی نامه ای به مسئولین زندان اعلام نمود که تا رسیدگی به مطالباتش به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.
بدستور بازجویان وزارت اطلاعات روز پنجشنبه 5 خرداد ماه حوالی ساعت 15: 14 در پنجمین روز اعتصاب غذای این معلم زندانی بجای رسیدگی به خواسته های به حق وی ،او را به سلولهای انفرادی بند 1 منتقل کردند تا تحت شکنجه های جسمی و شرایط قرون وسطایی قرار دهند.
رسول بداقی در نامه ای مکتوب به مسئولین زندان ابراز کرد تا رسیدگی به مطالباتش اعتصاب خواهد نمود. وی مطالباتش را بطور مشخص به این شکل عنوان کرده است :
1- اجرای آیین نامه زندانها بطور کامل شامل ملاقات حضوری ،تلفن و حق استفاده از مرخصی
2- جلوگیری از فشار بر خانواده های زندانیان سیاسی و امنیتی
3- بهبود وضعیت صنفی و رفاهی زندانیان، وی همچنین در بخشی از نامه اش اعتصاب خود را اعتراض به دادگاه های فرمایشی و مشخصا دادگاه خودش و وضعیت بد آموزش و پرورش از نظر کمی و کیفی و اعتزاض به خفقان موجود و عدم آزادی بیان … و تشکلها عنوان کرد.
سن فرار دختران از 16 سال به 14 سال کاهش يافته است
خبرگزاري بين المللي زنان: يك استاد دانشگاه معتقد است: طلاق، فقر، بيکاري والدين و خشونت‌هاي خانوادگي از مهمترين عللي است که زمينه را براي بروز پديده فرار از خانه فراهم مي‌کند.
مهدي زاير با اشاره به اين‌که ، خانواده گرمترين و مطمئن ترين کانون براي زندگي جوانان و نوجوانان است و تعامل با والدين نيز از شيرين ترين و دلنشين ترين تعاملات براي نوجوانان است، توضيح داد: امروز در بيشتر کشورهاي جهان، فرار از خانه به يک معضل اجتماعي تبديل شده است و در ايران نيز تحقيقات انجام شده در اين زمينه رشد روزافزون اين آسيب اجتماعي را نشان مي‌دهد.
اين استاد جامعه شناسي با اشاره به اين‌كه بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد 90 درصد از دختران فراري اعتياد دارند، افزود: طلاق ، فقر و بيکار ي والدين و خشونت هاي خانوادگي نيز از مهمترين علت هايي است که زمينه را براي بروز پديده فرار از خانه فراهم مي کند.
وي عنوان كرد: گرفتار شدن در باندهاي قاچاق مواد مخدر، سرقت و فحشا، بيماري‌هاي مهلک نظير ايدز، امکان کشته شدن به دلايل مختلف، از دست دادن آينده و بي هويتي از پيامدهاي فرار دختران از خانه است.
اين استاد دانشگاه عنوان كرد: محيط نامناسب خانواده، تناسب نداشتن فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي والدين و شيوه‌هاي تربيتي متفاوت آنها و برخوردهاي ضد و نقيضي که ممكن است با فرزندان شان داشته باشند، نوجوانان را دچار تضاد مي‌کند؛ ممكن است در اين شرايط، بهترين راه را براي برون رفت و خلاصي از اين محيط، فرار از خانه ببينند.
زايرتصريح کرد: فرار دختران عمدتا در سنين نوجواني رخ مي‌دهد چرا که آنها به دنبال هويت خودشان هستند و از آنجا كه راه درست را نمي‌دانند سردر گم مي‌شوند.
وي با بيان اين‌كه هر اتفاقي که در پيرامون اين نوجوانان رخ بدهد، فکر مي‌کنند مقصر، آنها هستند، افزود: اين افراد در چنين شرايطي ممكن است تحمل مشکلات را نداشته و احساس ناامني کنند و چون فضاي خانه نيز نمي‌تواند به آنها آرامش بدهد، بنابراين خانه را ترک مي کنند.
اين جامعه شناس با بيان اين‌كه يكي از مهمترين علل فرار دختران از خانه، ناسازگاري با والدين است، اظهار داشت: طبق بررسي‌هاي انجام شده 58.9 درصد ناسازگاري با والدين، 16 درصد اغفال، 13 درصد احساس امنيت نكردن در خانواده، 15 درصد وضعيت اقتصادي ،5.12 درصد طلاق والدين، 7 درصد گرايش به مسايل انحرافي، 5.12 درصد ازدواج‌هاي ناموفق، 5.12 درصد اعتياد، و 0.5 درصد مشکلات رواني عامل فرار دختران بوده است.
او با اشاره به اين‌که طبق بررسي‌هاي انجام شده تنها در 14 درصد موارد و پس از بازگشت فرزندان، خانواده، رفتار مناسبي با دختر فراري داشته است، افزود: نکته مهم تر اين است که بسياري از اين افراد براي اولين بار از سوي نزديکان خود مورد تعرض قرار مي گيرند.
وي تصريح كرد: طبق آمار ارايه شده 36 درصد دختراني كه براي بار دوم از خانه فرار مي کنند از سوي اعضا خانواده مورد سوء استفاده قرار مي گيرند؛ 33 درصد تنبيه، 6 درصد به گدايي و 13 درصد به خريد و فروش مواد مخدر وارد مي‌شوند.
وي با اشاره به اين‌كه سن فرار دختران از 16 سال به 14 سال کاهش يافته است، عنوان كرد: با وجود آن‌که مسوولان سعي دارند با اين معضل برخورد نمايند، اما آمار نشان مي‌دهد که پديده اي به نام فرار دختران رو به افزايش است به طوري که هر ساله 15 تا 20 درصد به آمار قبلي اضافه مي‌شود.
مهدي زاير خاطرنشان کرد: برخوردهاي جبري، انتظامي و محدود کردن، ازجمله شيوه هاي سنتي برخورد با اين پديده است که تجربه نشان مي‌دهد درصد زيادي از دختران تحت اين شيوه ها پس از بازگشت دوباره اقدام به فرار مي‌کنند، اما شيوه‌هاي جديد، آموزش مهارت‌هاي زندگي به خانواده‌ها و نوجوانان، آموزش راه‌هاي تربيت نوجوانان و تربيت فرزند که منجر به هويت يابي صحيح اين دختران مي‌شود، اثرات مناسب تري دارد.
جاسوسی و «جاسوس‌سازی» در جمهوری اسلامی
دویچه وله: شاید کمتر حکومتی در جهان پیدا شود که از میان همکاران خود به اندازه‌ی جمهوری اسلامی ایران «جاسوس» کشف کرده باشد. در حالی که تقریبا تمام رژیم‌های دیکتاتوری مخالفان را به ارتباط با بیگانه و معترضان را به جاسوسی متهم می‌کنند در ایران نزدیکان و معتمدان حکومت نیز به کوچکترین بهانه‌ای جاسوس خوانده می‌شوند.
مفاهیم جاسوسی و رابطه با بیگانگان از پر کاربردترین اصطلاحات ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی است؛ به ویژه در جایی که صحبت از مخالفان و منتقدان در میان باشد.
از «تسخیر لانه جاسوسی» تا اتهام ارتباط با بیگانه
جمهوری اسلامی حیات خود را با ادعای صدور انقلاب اسلامی به اقصی نقاط جهان، تلاش برای «رهایی مستضعفان» و ستیز با «استکبار جهانی» آغاز کرد. نخستین گام مهم در جهت عملی ساختن این ادعا اشغال سفارت‌خانه‌ی ایالات متحده بود که «تسخیر لانه‌ی جاسوسی» خوانده می‌شود.
اگر در سال‌های نخست، آمریکا و انگلیس مصداق استکبار، و دیپلمات‌های غربی جاسوس عنوان می‌شدند، در سال‌های بعد جمهوری اسلامی به کارگاه «جاسوس‌سازی» شبیه شده است. ارتباط با بیگانگان اتهامی است که هم دامن برخی از اشغال کنندگان سفارت آمریکا را گرفته، هم شامل کسانی می‌شود که «غیرخودی» محسوب می‌شوند.
مرز میان خودی و غیرخودی نیز هر لحظه می‌تواند تغییر کند. عباس عبدی یکی از حمله‌کنندگان به سفارت آمریکا بود که در سال ۸۱ به اتهام جاسوسی بازداشت شد. محسن میردامادی دبیر جبهه مشارکت یکی دیگر از این افراد بوده که پس از انتخابات سال ۸۸ بازداشت شد.
دولت‌مردان مرتبط با بیگانگان
در کارگاه ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی از هر فردی می‌توان «جاسوس» و «مرتبط با بیگانه» ساخت؛ از روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر تا سیاستمدارانی چون محمد خاتمی، میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی، که بیش از ۲۴ سال ریاست دولت را در اختیار داشته‌اند. اگر یک سال و نیم ریاست جمهوری بنی‌صدر را به این سال‌ها اضافه کنیم در ربع قرن از حیات کوتاه حکومت اسلامی در ایران، هدایت دولت را کسانی در دست داشته‌اند که هر یک به نوعی به ارتباط با بیگانگان متهم شده‌اند.
محمود احمدی‌نژاد در جریان مناظره تلویزیونی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری رفسنجانی را متهم به داشتن ارتباط پنهانی با پادشاه عربستان سعودی می‌کند. در جریان ناآرامی‌ها و اعتراض‌ها به نتایج اعلام شده‌ی انتخابات نیز دو نامزد معترض، موسوی و مهدی کروبی به ارتباط با بیگانگان و پول گرفتن از آمریکا متهم شده‌اند. اکنون ظاهرا نوبت به خود احمدی‌نژاد و نزدیکانش رسیده است.
«نوبت به نزدیکان احمدی‌نژاد رسید»
از آغاز درگیری میان احمدی‌نژاد و رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای بر سر عزل و ابقای وزیر اطلاعات، تعدادی از نزدیکان رئیس دولت بازداشت شده‌اند. یکی از این بازداشت شدگان عباس غفاری و «جن‌گیر مخصوص احمدی‌نژاد» معرفی شده است. روزنامه جوان ارگان سپاه پاسداران اواخر اردیبهشت ماه غفاری را متهم به ارتباط با موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل کرد.
برخی از سایت‌های اصولگرایان مانند شفاف، الف و تابناک، غفاری را با اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر و مشاور ارشد احمدی‌نژاد مرتبط می‌دانند. گفته می‌شود اتهام جاسوسی به این فرد که توسط سپاه دستگیر شده و در بند ویژه‌ی این نهاد در اوین نگهداری می‌شود، مقدمه‌ی بازداشت رحیم‌مشایی و متهم کردن او به ارتباط با بیگانگان است.
همسر وزیر مصدق هم متهم شد
یکی دیگر از کسانی که اخیر بازداشت و ظاهرا به جاسوسی متهم شده پریوش سطوتی، همسر حسین فاطمی وزیر خارجه دولت محمد مصدق است. این خبر را روزنامه خراسان روز ۲۴ اردیبهشت منتشر کرد.
وزیر اطلاعات حیدر مصلحی از دستگیری پریوش سطوتی اظهار بی‌اطلاعی کرد اما دادستان تهران این خبر را تایید کرده است.
منابع خبری ادعا می‌کنند این فرد که ساکن انگلیس بوده و بارها حمایت خود را از دولت احمدی‌نژاد اعلام کرده، از فروردین سال ۸۸ به درخواست رحیم‌مشایی در ایران به سر می‌برد.
تماشا نیوز که به نزدیکان احمدی‌نژاد منسوب است در واکنش به خبر روزنامه خراسان نوشت «این اقدام بی‌سند و مدرک و غیراخلاقی در ادامه سایر حرکت‌های اقتدارگرایان برای ضربه زدن به مهندس مشایی طراحی شده است.»
مدیر دولت، جاسوس سیا
وزارت اطلاعات ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت ۳۰ افسر بلند‌پایه سرویس جاسوسی آمریکا (سیا) در ایران٬ ترکیه٬ مالزی و امارات متحده عربی خبر داد.
خبرگزاری فارس که به نیروهای امنیتی و نظامی منسوب است، یک روز بعد از قول منابع آگاه نوشت، دست‌کم یکی از این افراد مدیر ارشد یکی از وزارت‌خانه‌ها و چند نفر دیگر مدیر نهادهای خدماتی بوده‌اند.
در روزهای گذشته خبرهایی نیز در مورد دستگیری ۲۵ نفر از نزدیکان احمدی‌نژاد توسط واحد اطلاعاتی سپاه منتشر شده است. برخی از سایت‌های خبری حامیان علی خامنه‌ای ادعا کرده‌اند که شماری از این بازداشت‌شدگان همان افرادی هستند که وزارت اطلاعات آنها را به جاسوسی متهم کرده است. ظاهرا قرار است اتهام ارتباط با بیگانگان بار دیگر به عنوان ابزاری در جدال‌های جناحی به کار گرفته شود.
«جاسوس‌سازی» ابزار جنگ قدرت
آنچه اتهام ارتباط با بیگانه و جاسوسی در جمهوری اسلامی به «جاسوس‌سازی» شبیه می‌کند این واقعیت است که این اتهام‌ها اغلب هنگامی مطرح می‌شوند که قصد حکومت کنار زدن یک جریان سیاسی، اجتماعی، اعتقادی یا حذف مخالفان و دگراندیشان باشد. رژیم جمهوری اسلامی از افرادی جاسوس «می‌سازد» که سال‌ها در مهمترین پست‌های حکومت قرار داشته‌اند.
این رفتار از دولت مهدی بازرگان آغاز شد که برخی از وزیرانش به ارتباط با آمریکا متهم شدند و تا امروز ادامه دارد. در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات سال ۸۸ اغلب فعالان سیاسی و روزنامه‌نگارانی که بازداشت شدند اتهام ارتباط با بیگانگان و جاسوسی را نیز در پرونده‌ی خود داشتند. علی اکبر ولایتی مشاور عالی امور بین‌الملل خامنه‌ای می‌گوید، تردیدی ندارد که موسوی و کروبی در خط بیگانگان حرکت می‌کنند.
جاسوسی برای نخجوان و ترکمنستان!
احمد جنتی دبیر شورای نگهبان مدعی است اسنادی در اختیار دارد که ثابت می‌کند آمریکایی‌ها یک میلیارد دلار به رهبران جنبش اعتراضی، که او سران فتنه می‌خواند، پول داده‌اند. در جمهوری اسلامی رهبران بازداشت شده‌ی بهاییان همانگونه جاسوس خطاب می‌شوند که ناصر زرافشان دبیرکانون نویسندگان و وکیل با سابقه دادگستری.
زرافشان که وکالت پرونده قتل روشنفکران، موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای را بر عهده داشت پس از دستگیری متهم شد اسنادی را در اختیار بیگانگان گذاشته است.
اتهام جاسوسی فقط به رابطه داشتن با کشورهای قدرتمند غربی محدود نمی‌شود. ۲۰ اردیبهشت سال جاری محمد حسین جعفرپور و ابراهیم اسماعیلی در حالی به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» مقابل دادگاه قرار گرفتند که یکی دیگر از اتهام‌های آنها «جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی جمهوری نخجوان» عنوان شده است. سال گذشته نیز آرش سقر که رابط ستاد انتخاباتی موسوی با اهل تسنن منطقه گنبدکاوس بوده پس از بازداشت به جاسوسی برای کشور ترکمنستان متهم شد.
پارادوکس جاسوس و عامل بیگانه خواندن مخالفان در سرنوشت گروهی که خود را «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» می‌خواندند و ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به سفارت آمریکا حمله کردند به خوبی آشکار است. اغلب اعضای این گروه که بعدها از رهبران اصلاح‌طلبان شدند در مقطعی توسط بخشی از حاکمیت به جاسوسی و ارتباط با بیگانه متهم شده‌اند.
اجنه رقیب سازمان‌های جاسوسی؟
در هفته‌های اخیر ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی شاهد حضور رقیبانی جدید برای مفاهیم جاسوسی و ارتباط با بیگانه بوده است. اتهام تازه‌ای که متوجه نزدیکان احمدی‌نژاد می‌شود ارتباط با جن‌گیران و رمالان و استفاده از آنها در تصمیم‌گیری‌های مهم دولتی است. دبیر شورای نگهبان می‌پرسد «در این مملكت، جن‌گیر و رمال و طلسم‌باز، چه نقشی باید داشته باشد؟»
به گزارش خبرگزاری فارس احمد جنتی روز سوم خرداد در جمع مسئولان این شورا گفت «برخی موارد قبلاً ضرورتی نداشت به صورت علنی گفته شود. اما با انتشار عمومی خبر آن، دیگر كسی نمی‌تواند منكر این قضایا شود.»
جنتی ضمن ابراز تاسف از اینکه قوه قضاییه به موقع جن‌گیران و رمالان را دستگیر نکرده می‌افزاید «با آزادی این افراد، كار به جایی رسید كه برخی از مسئولان هم به آنها متوسل شدند.» دبیر شورای نگهبان تاکید کرد «این مسائل بسیار تلخ و ناگوار است كه عده‌ای بخواهند امور مملكت را با توسل به چنین افراد فاسدی پیش ببرند.»
کاتوزیان: به مردم می‌گویند بیایید با پول یارانه هاخودرویی بخرید که پول بنزینش را ندارید
خبر آنلاین: رئیس کمیسیون انرژی از عملکرد شرکت سایپا برای تشویق مردم جهت خرید خودروی قسطی و پرداخت اقساط آن از طریق یارانه‌ها انتقاد کرد و از لاریجانی خواست تا با این موضوع برخورد شود.
حمیدرضا کاتوزیان در صحن علنی مجلس بر اساس بند ۱۲ اصل ۳ قانون اساسی اخطار داد و گفت: موضوع هدفمندی یارانه‌ها صرف‌نظر از این که در افت و خیز افتاد و مرتباً دچار انحراف شد، به‌طور کلی مکانیزم جبرانی برای طبقات محروم بوده است اما امروز می‌بینیم مطبوعات تیتر زدند خودرو توسط خودروسازها و دریافت اقسط توسط پول یارانه‌ها، آن هم خودرویی که نمی‌توانند پول بنزینش را بدهند.
وی افزود: برخی شرکت‌های خودروسازی از جمله سایپا مردم را تشویق به خرید خودرو و پرداخت اقساط آن از طریق یارانه‌های نقدی می‌کنند که این خلاف هدف قانون‌گذار از قانون هدفمندی یارانه‌ها است و این جای سوال دارد، زیرا مردمی که پول برق و گازشان را نمی‌توانند تامین کنند، چرا باید تشویق به خرید خودرو و صرف یارانه نقدی آنها در این مسیر کنیم.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس این کار را تشبیه به تلاش برای نگهداشتن کله‌قندی به صورت وارونه کرد و هشداد داد: روش اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تا امروز اشتباه بوده اما چنین رویکردی در تشویق مردم به هزینه یارانه‌های نقدی غلط اندر غلط است.
اشتباه ۲۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت در کاهش نقدینگی
خانه ملت: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که اختلاف بهای سکه در بانک مرکزی و بازار، نشان‌دهنده بی برنامه بودن دولت برای کاهش حجم نقدینگی است، گفت: در هفت سال گذشته نه تنها تکلیف قانونی دولت برای کاهش ۵۰ درصدی نقدینگی اجرایی نشده، بلکه این شاخص بیش از ۳۰۰درصد هم افزایش پیدا کرده است.
«محمدرضا خباز» در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (.icana.ir) افزود: بالا بودن نرخ سکه در بانک مرکزی در قیاس با بازار سکه، حاکی از بی برنامگی دولت در اجرای تکلیف‌های قانونی برای کاهش نقدینگی در بخش خصوصی است.
نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در قانون برنامه چهارم توسعه دولت مکلف شده بود که تا پایان دوره پنج ساله (با محاسبه یک‌سال افزوده شده تا پایان ۸۹) نرخ نقدینگی در بخش خصوصی را نصف کند.
وی ادامه داد: با وجود تکلیف قانونی اکیدی که وجود داشت، نه تنها حجم نقدینگی در کشور کم نشد بلکه بیش از سه‌برابر هم افزایش پیدا کرد.
خباز تأکید کرد: در ابتدای سال ۸۴ حجم نقدینگی کشور در حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بود که در صورت اجرای دقیق قانون باید در پایان سال ۸۹ به ۳۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید؛ این درحالی است که این شاخص نه تنها کم‌ترین میزان کاهش را نداشته، بلکه حجم نقدیندگی کشور به بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
افزایش نقدینگی اقتصاد را بیمار می‌کند
این کارشناسی اقتصادی توضیح داد: بالا بودن میزان حجم نقدینگی بدنه اقتصاد کشور را بیمار خواهد کرد.
به گفته این نماینده، نقدینگی بالا موجب شکل‌گیری موج‌های متوالی و متناوبی می‌شود که در هر زمان بخشی از اقتصاد کشور را از چرخه معمولی خارج می‌کند.
وی مثال زد: طبیعی است که بخش خصوصی برای کسب سود از دارایی خود هر روز در جایی مانند بازار طلا، ارز، مسکن، خودرو و . .. سرمایه‌گذاری می‌کنند و موج‌های سرمایه‌گذاری‌های بی‌برنامه در بخش‌های مختلف تنظیم‌ بازارها را برهم می‌زند.
اعتراض کارگران شرکت ریسندگی کاشان و اعتصاب غذای نامحدود گروهی از آنان
جــرس: کارگران شرکت ریسندگی کاشان در روز سوم خرداد با تجمع در مقابل فرمانداری این شهر نسبت به حقوق عقب افتاده خود اعتراض کردند.
به گزارش منابع خبری و وبلاگ «نانموده های مدرسه»، این کارگران بمدت سی ماه حقوق دریافت نکرده اند و تعدادی از کارگران این شرکت ریسندگی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده اند.
بر اساس این گزارش، تعداد این افراد (اعتصابیون) که به بیش از هفت نفر می رسد، همراه با دیگر کارگران، با برانکار و سرم بدست در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
گفتنی است کاشان که یکی از شهرهای کارگری ایران و از مراکز صنعت نساجی کشور می باشد هر از گاهی شاهد تجمع کارگران بیکار شده این صنعت می باشد.
طی ماههای گذشته، بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی کشور، بدلیل عدم پرداخت حقوق کارگران و کارکنان، تصمیم به تعطیلی توسط مسئولین، همچنین شرایط طاقت فرسای کار و همچنین عدم تحقق وعده های مقامات، شاهد اعتراضات و همزمان برخورد ماموران انتظامی و امنیتی بوده اند.
«200 شرکت اسرائیلی با ایران تعامل دارند»
عصر ایران: روزنامه هاآرتس چاپ تل آویو در شمار امروز پنجشنبه خود نوشت که کابینه اسرائیل واقعیت وجود حدود 200 شرکت اسرائیلی را که با ایران رابطه بازرگانی دارند را نادیده می گیرد.
این روزنامه اضافه کرد: این رابطه بازرگانی شامل سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران است که سود دریافتی از آن در بخش انرژی اتمی ایران هزینه می شود. همچنین پارلمان اسرائیل در سال 2008 طرحی را به تصویب رساند که براساس آن شرکت های اسرائیلی از سرمایه گذاری در شرکت های بزرگ همکار با ایران منع می شوند . با این حال کابینه اسرائیل در این ارتباط سکوت کرده و اقدامی در راستای اجرای این طرح انجام نداده است.
هاآرتس اضافه کرد: دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل توضیح داده است که این موضوع در حوزه اختیارات او نیست بلکه از اختیارات وزارت اقتصاد کابینه است.
وزارت دفاع اسرائیل هم گفته است که اطلاعی از فروش فرآورده های نفتی به ایران توسط شرکت کشتیرانی اسرائیلی «برادران عوفر» ندارد.
یک سایت اصولگرا : همسر دکتر حسین فاطمی از ایران گریخت
«آتی نیوز»، نزدیک به قالیباف: به گزارش سرویس سیاسی شبکه خبری آتی نیوز؛ پریوش سطوت ( همسر دکتر حسین فاطمی، وزیر امور خارجه مصدق ) صبح امروز از کشور خارج و با یک پرواز مستقیم به انگلستان رفت.
وی متولد 1311 و در خارج از کشور زندگی می کرده است. اخبار متعدد از سایت های خبری مبنی بر دعوت آقای خاص از ایشان برای حضور در ایران بوده و در یک هتل ماهها مستقر شده بود.
بنا بر اخبار منتشره وی هفته های گذشته توسط مقامات امنیتی دستگیر و بعد از چند روز با قید وثیقه آزاد شده بود.
لازم به ذکر است پدر وی بنام حسینقلی خان از ارتشی های رضاخان بوده است.
شوهر خواهر وی نیز از ارشدهای ساواک بوده و معدوم گردید.
خبرهای قرآنی: ورود قرآن از چین ممنوع است/ تفكيك كاغذهای باطله قرآنی و فيلم وزينگ با دقت فراوان صورت بگیرد
دادنا: به گفته سرپرست دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با چاپخانه‌هايی كه به‌صورت ناآگاهانه به ساحت مقدس قرآن بی‌احترامی بكنند، برخورد جدی و عملی خواهد شد.
يوسف افراش، سرپرست دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به دادن ابلاغيه و تذكر به چاپخانه‌داران به منظور جلوگيری از بی‌حرمتی ناآگاهانه به ساحت مقدس قرآن كريم اظهار كرد: ضرورت تفكيك كاغذهای باطله قرآنی چندين سال است كه دغدغه همه دست اندركاران قرآنی و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه چاپ و نشر بوده و خواهد بود.
وی افزود: به همين منظور در بندها و مراحل مختلف نيز تذكراتی هم داده شده است، اما در يكی دوسال اخير مجددا احساس شد از طرف بعضی از چاپخانه‌ها مقداری كم‌توجهی به اين موضوع شده است و به همين دليل روز پايانی نمايشگاه كتاب در سرای اهل قلم نشستی هم با موضوع چاپ و نشر و قرآن كريم با دست اندركاران اين حوزه داشتيم و در آنجا هم تذكری در اين زمينه داديم.
تفكيك كاغذهای باطله قرآنی و فيلم وزينگ از رده‌خارج شده بايد با دقت فراوان صورت بگیرد
افراش با اشاره به اينكه توجه به ساحت مقدس قرآن كريم نيازمند مشاركت و توجه همه است تا دقت كنند خدای ناكرده بی‌حرمتی به اين مهم نشود، گفت: تفكيك كاغذهای باطله قرآنی و فيلم و زينك از رده‌خارج شده بايد با دقت فراوان و به شكل مناسب و شرعی انجام شود.
وی با تاكيد براينكه حدود چهار ماه پيش بخشنامه‌ای تنظيم و درآن ذكر شد كه چاپخانه داران حتما دارای مجوز دارای اعتبار بوده و به چاپ قرآن توجه ويژه‌ای داشته باشند، گفت: دراين زمينه اخيرا جلسه‌ای نيز در معاونت امور فرهنگی داشتيم و تفكيك كاغذهای باطله قرآنی هم به عنوان دغدغه اصلی حاضران مطرح و مورد بحث قرار گرفت و خدا را شكر اين موضوع به شكل عملی مورد توجه قرار گرفته است.
سرپرست دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با ضمانت اجرايی اين ابلاغيه، اظهار كرد: اگر بازرسان ما گزارشی در اين زمينه بدهند و همچنين اگر گزاراش‌های مردمی در ارتباط با بی‌حرمتی ناآگاهانه به ساحت مقدس قرآن كريم به دست ما برسد، با متخلفان برخورد جدی خواهيم كرد.(!)
تابناک نیز به مسابقه افشاگری در مورد دولت احمدی نژاد پیوست
جریان انحرافی جلسات محفلی به صورت منظم و هفتگی موسوم به پارسه برگزار میکردند
تابناک: از جمله فعالیت های تشکیلاتی این جریان [جریان انحرافی موجود در دولت نهم و دهم]که سال هاست تداوم دارد ـ تشکیل جلسات محفلی به صورت منظم و هفتگی موسوم به پارسه است. در این جلسات حول محور موضوعات کلان و راهبردی همچون انتخابات، منابع مالی اقدامات جریان انحرافی و هماهنگی های تشکیلاتی، جابجایی نیروها و… بحث و تصمیم گیری می شود.
بررسی های «تابناک»، حکایت از اطلاعات و ابعاد جالب توجهی درباره این جلسات دارد:
یک ـ این جلسات تاکنون هر هفته، پنجشنبه ها بعد از ظهر برگزار شده و محل تشکیل آن عموما در محل سازمان میراث فرهنگی و یا مرکز مناطق آزاد بوده است.
دو ـ افراد شرکت کننده که دارای مناصب مهم دولتی هستند، موظفند از هر کجای کشور خود را به این جلسات برسانند. این جلسات در حال حاضر با محوریت بقایی اداره می شود، ولی در گذشته، مشایی شخصا این جلسات را اداره می کرده که به دلیل برخی حساسیت ها کمرنگ تر شده است.
سه ـ افراد مختلف که دارای سمت های گوناگون دولتی هستند در این جلسات شرکت می کنند، که از جمله آنان می توان به افراد زیر اشاره کرد:
ـــ «محمد حسین برزین»، مدیر گروه هتل های هما. این فرد از دوستان نزدیک و صمیمی مشایی است که اتفاقا همشهری وی نیز هست. وی نقش موثری در برگزاری این جلسات داشته و همزمان مسئول برگزاری نمایشگاه های خارج از کشور سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده است.
ـــ «رمضان‌علی علیزاده شیروانی»، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت. علیزاده شیروانی هم همشهری مشایی است که تا پیش از این، مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بود و با حمایت مشایی به سازمان حج و زیارت عزیمت کرد. علیزاده شیروانی از زمان حضور در سازمان حج و زیارت، اقدامات سوال برانگیز زیادی انجام داده است که تصمیمات آن در این جلسات گرفته شده است؛ از آن جمله، می توان به اعزام خارج از نوبت بسیاری از مسئولین و هنرپیشگان به حج عمره جهت تلطیف روابط آنان با مشایی اشاره کرد. همچنین اخیرا به واسطه وی بخشی از ساختمان سازمان حج و زیارت در خیابان آزادی به میراث فرهنگی واگذار شده که این اقدامات بخشی از برنامه جریان انحرافی به منظور در دست گرفتن سازمان حج و زیارت قلمداد می شود.
ـــ آزاده اردکانی، مدیر موزه ملی ایران و مهمترین موزه کشور. این فرد که در جریانات اخیر شایعه بازداشت وی مطرح بود، معلم خصوصی زبان آقایان بقایی و مشایی است. وی چنانکه پیش از این نیز در «تابناک» اشاره شده بود، دارای لیسانس میکروبیولوژی بوده و اخیرا با دستور، دانشجوی کارشناسی ارشد «ام بی ای» دانشگاه چابهار شده است.
وی همچنین دارای پست های متعدی است از جمله ریاست هیأت مدیره کانون اتومبیلرانی و جهانگردی، عضو هیأت مدیره موسسه علوم و فنون کیش که به زودی به ریاست در هیأت مدیره آن خواهد رسید و…
از جمله خدمات رسانه ای آزاده اردکانی که با حمایت بقایی انجام شده، راه اندازی خبرگزاری میراث آریا، وابسته به سازمان میراث فرهنگی و گردشگی ـ با وجود منع قانونی دستگاه های دولتی، مبنی بر داشتن خبرگزاری ـ مجله پارسه برای سازمان میراث فرهنگی و راه اندازی خبرگزاری بنا و مجله آغاز برای مناطق آزاد بوده که رقم های دریافتی برای تولید این مجلات، عموما خارج از عرف بوده است.
ـــ فریبرز انصافی، مدیر عامل کانون اتومبیلرانی و جهانگردی. این کانون که به عنوان نهادی خصوصی قلمداد می شود، از جمله حیاط خلوت های جریان انحرافی به منظور اقدامات خلاف قانون آنها به شمار می رود. کانون اتومبیلرانی برای بقایی آن قدر مهم است که پس از عزیمت وی به معاونت اجرایی و نهاد ریاست جمهوری، آن را به این مجموعه منتقل کرده است.
بقایی تاکنون درآمدزایی های قابل توجهی برای کانون فراهم کرده است. از جمله این اقدامات، می توان به قراردادهای کانون با مناطق آزاد کشور اشاره کرد. این قرارداد برای مدت شش ماه منعقد شده و کانون در ازای دریافت 12000000000 ریال ـ یک میلیارد و دویست میلیون تومان، از هر منطقه 200 میلیون تومان خدمات اقامتی ـ دقت کنید، تنها خدمات اقامتی ـ برای کارکنان این شش منطقه، جهت سفر به مشهد مقدس فراهم می کند.
با بررسی هتل هایی که کانون با آنها طرف قرارداد شده و همچنین تعداد پرسنل کل مناطق آزاد کشور، می توان به خیلی مسایل رسید. از جمله دیگر اقدامات درآمدزای بقایی برای کانون، واگذاری بهره برداری به صورت کامل از تمام مجموعه های فرهنگی و تفریحی میراث فرهنگی به کانون بوده است؛ گذشته از اینکه این فعالیت ها اساسا به کانون اتومبیلرانی چه ارتباطی دارد؟!
سوال اساسی تر اینجاست که کانون اتومبیلرانی چه ربطی به نهاد ریاست جمهوری دارد که به آنجا منتقل شود؟!
ـــ از جمله دیگر شرکت کنندگان در جلسات پارسه ،مدیران عامل مناطق آزاد کشور هستند؛ از جمله علی اصغر پرهیزگار، مدیرعامل منطقه آزاد اروند. وی از دوستان قدیمی بقایی است که از زمان رادیو تهران با او بوده است (البته بنا بر شنیده ها در آن زمان راننده بوده). پرهیزگار قبل از مدیرعاملی اروند، مدیر عامل کانون اتومبیلرانی بود. ایشان فاقد مدرک تحصیلی معتبر و حتی دیپلم است، که پیرو همین موضوع، پس از انتصاب به عنوان مدیرعاملی اروند، برخی نهادهای نظارتی موضوع را به بقایی متذکر می شوند و پس از آن پرهیزگار به فکر گرفتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای افتاده است.
ـــ علیرضا مقیمی، مدیر عامل منطقه آزاد ارس. مدرک تحصیلی وی نیز ظاهرا در حد دیپلم عنوان شده است. وی قبل از ارس مدیر کاخ موزه سعد آباد بود که برخی گزارش ها در خصوص سوء مدیریت وی در آنجا وجود دارد. وی در جلسات متعدد، خود را سرباز وفادار بقایی به شمار برده و در جلسه معارفه از او به عنوان صحابه خاص بقایی نامبرده شده است. اخیرا یکی از سایت های خبری، اسناد تخلفات مالی جدیدی از وی در منطقه آزاد ارس را منتشر ساخته است.
ـــ علیرضا بهمنی، مدیر عامل منطقه آزاد انزلی و مدیر عامل سابق شرکت توسعه گردشگری و ایرانگردی از دیگر شرکت کنندگان در جلسات پارسه است. عدم آشنایی بهمنی با فعالیت های اقتصادی، باعث شده است در چند ماه اخیر سرمایه گذاری و توسعه در این منطقه مختل شود.
نکته اینکه از جمله اولین اقدامات جالب توجه برخی مدیران عامل جدید مناطق، خرید اتومبیل های خارجی و گرانقیمت در اولین فرصت ممکن بوده است. این موضوع در مورد بیشتر مدیران عامل صدق می کند، به گونه ای که در آخرین اقدام، مدیرعامل 33 ساله کیش که دو ماهی از انتصاب وی می گذرد، دو دستگاه لندکروز مشکی لوکس خریداری کرده است. در حالی که مدیران دولتی، اغلب از خودروهای ساخت داخل استفاده می کنند، علاقه وافر همگی مدیران عامل مناطق آزاد به خودروهای گرانقیمت و لوکس خارجی جای تعجب دارد.
ـــ حسین فاضلی، معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری از دیگر شرکت کنندگان جلسات پارسه است. کلیه وام ها و اعتبارات مربوط به حوزه گردشگری در کشور اعم از هتل ها و مراکز اقامتی بین راهی و… در اختیار این معاون است که…
با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می رسد، همه دلسوزان مردم، نظام و انقلاب باید با چشمانی باز و هر یک در هر جایگاهی که هستند، این مسائل را جدی گرفته و از پایمال شدن زحمات و خون های ریخته شده برای به ثمر نشستن این انقلاب و نظام، جلوگیری نمایند.
«بیانیه ۲۵۰ تن از فعالان سياسی و فرهنگی در سوگ ناصر حجازی»
جرس: ۲۵۰ تن از فعالان سياسي، روزنامه‌نگار، نویسنده و شخصیت فرهنگي به مناسبت درگذشت ناصر حجازي بیانیه ای صادر کردند.
در این بیانیه که به امضای افرادی چون دکتر ابراهیم یزدی، یوسفی اشکوری،عبدالعلی بازرگان، شمس الواعظین، سیمین بهبهانی، علوی تبار، جلایی پور و محسن کدیور رسیده، با تسلیت درگذشت ناصر حجازی آورده است: سالها پيش از اين، محمد تختي، نماد مليت‌خواهي و زبان آرزوهاي مردم ايران براي آزادي و عدالت بود و ناصر حجازي نيز در واپسين روزهاي زندگي، همان بانگي را برآورد که از فراسوي روزگاران شنيده مي‌شود: «سربلندي و احترام شايسته همه‌ي مردم ايران است.»
پیش از این سیدمحمد خاتمی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شورای هماهنگی راه سبز و شاخه جوانان مشارکت با صدور پیامهای تسلیتی از مقام این اسطوره ورزش ایران تقدیر کردند.
متن کامل این بیانیه که در اختیار جرس قرار گرفت به شرح زیر است:
هرگاه ملتي در تکاپوي بازسازي هويت و شخصيت ملي خويش باشد، قهرمانانش را بازمي‌يابد و هر قهرمان، آيينه‌اي مي‌شود براي طرح آرزوها و خواسته‌هاي ملت و نمادي براي همبستگي. ناصر حجازي صداي مردم بود و مردم ايران در سوگ اين قهرمان، آرزوهايش را بر زبان آوردند. روزهاي ديگري، فراسوي اين روزها خواهد آمد و نام قهرماناني که صداي مردم خويش را بازتاب دادند، در پژواک روزگاران شنيده خواهد شد. سالها پيش از اين، محمد تختي، نماد مليت‌خواهي و زبان آرزوهاي مردم ايران براي آزادي و عدالت بود و ناصر حجازي نيز در واپسين روزهاي زندگي، همان بانگي را برآورد که از فراسوي روزگاران شنيده مي‌شود: «سربلندي و احترام شايسته همه‌ي مردم ايران است.»
ما، در کنار خانواده‌ي حجازي و جامعه‌ي سوگوار ايران، به او افتخار مي‌کنيم و يادش را گرامي مي‌داريم.
چهارم خرداد 1390
رسانه حکومتی: در خواست ۲۰ هزار دانشجو برای اجرای طرح تفکیک جنسیتی!
جمعی از دانشجویان بسیجی و هوادار دولت که خبرگزاری های نزدیک به حکومت ایران آنها را ۲۰ هزار دانشجو قلمداد کرده، سه‌شنبه سوم خرداد ماه با تجمع در دانشگاه تهران و امضای طوماری خواستار اجرای تفکیک جنسیتی در دانشگاهها شدند.
به گزارش دانشجونیوز، آنگونه که برخی از خبرگزاری های دولتی نظیر مهر، مدعی شده اند دیروز سوم خرداد جمعی از دانشجویان دانشگاه ها با امضای طوماری خواستار اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها شده اند.
بر اساس این گزارش، این دانشجویان هوادار دولت، «غیر اسلامی بودن» را دلیل هجمه های جبران ناپذیرعلمی دانسته و آورده اند : «ما دانشجویان دانشگاه‌های کشور ضمن ابراز تأسف از فضای غیراسلامی دانشگاه‌ها که نه تنها محیط نامناسب فرهنگی را به همراه داشته که از جنبه علمی هم هجمه‌های جبران‌ناپذیری به پیکره دانشگاه وارد نموده است، بدینوسیله حمایت قاطع خود از اجرای طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها را اعلام می‌داریم.»
بر اساس گزارش های قبلی دانشجونیوز، کامران دانشجو وزیر علوم احمدی نژاد سال گذشته در جمع مدیران و کارکنان وزارت علوم در دانشگاه شهید بهشتی درباره تفکیک جنسیتی طی سخنانی مشروح گفته بود که: «می گویند «تفکیک جنسیتی» توهین به دانشجو و استاد است. آیا حق انتخاب دادن به دانشجو توهین است؟ اگر دانشجوی دختری می خواست در یک درس عمومی در گروهی ثبت نام کند که فقط خانم ها هستند اشکال دارد؟ اگر فرد بخواهد در کلاس راحت تر باشد و خودش برود در کلاسی ثبت نام کند که فقط دختران هستند این توهین است؟ می گوییم خوب خانم ها در یک گروه باشند، می گویند «این توهین است»! می گویند «برای تفکیک جنسیتی دانشجویان باید قانون گذاشته شود»، از آنها می پرسیم که آیا قانون الزام کرده که دانشجویان دختر و پسر با هم سر یک کلاس باشند. اگر قانون این را الزام کرده پس ما هم برویم قانون بگیریم که اگر خواستند با هم نباشند. آیا قانونی داریم که دختر و پسر در کلاس باید در هم بنشینند؟»
در ادامه کامران دانشجو با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته بود که: مصوبه 121 جلسه مورخ 6/5/66 شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای زمان این دولت هم نیست درباره حدود اخلاق اسلامی در برخوردها و معاشرتها در دانشگاه تاکید کرده که دانشجویان زن و مرد لازم است در کلاسهای درس در دو ردیف جداگانه بنشینند. بنابراین قانون داریم. شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور دانشگاهها و آموزش عالی اگر مصوبه ای داشت عین قانون است و باید رعایت شود.
وی در ادامه یادآوری مصوبات سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هرگاه در دانشگاهی جدا کردن کلاسهای مخصوص زنان و مردان میسر باشد و مشکلی از جهت بودجه و کیفیت درسی ایجاد نکند کلاسها باید جدا شود. بنابراین قانون داریم. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می گوید هرگاه در محیط های تردد و نصب اعلانات در دانشگاهها احتمال ازدحام باشد باید محیط های جداگانه برای زنان و مردان در نظر گرفته شود. همچنین مصوبه شورا تاکید دارد، لازم است دانشجویان زن و مرد از آزمایشگاهها و کارگاهها و سالنهای تشریح و اتاق کامپیوتر و … حتی المقدور در نوبت های خاص و به طور جداگانه استفاده کنند. بنابراین اگر آزمایشگاهها را خواستیم جدا کنیم، قانون داریم.
کامران دانشجو در ادامه قرائت مصوبات سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به چند رئیس دانشگاه حاضر در این مراسم گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده که دانشگاهها باید تدابیری اتخاذ کنند که در محیط های اداری از اختلاط غیر ضروری زن و مرد تا جایی که منجر به اختلال و تعطیلی در کارها نشود جلوگیری بعمل آید. مسئولان مرد باید منشی مرد داشته باشند. در آن قسمت از دانشگاهها که عموم مراجعه کنندگان مرد هستند لازم است از کارمندان مرد استفاده شود و آن قسمت که مراجعه کنندگان زن هستند از کارمندان زن.
بنظر می رسد مسئولین وزارت علوم با اتکا به درخواست بسیجیان دانشجونما که در بسیاری از دانشگاه ها بدون داشتن هویت های دانشجویی وارد دانشگاه ها شده و تجمعاتی را در حمایت از سیاست های دولت ایران سازمان می دهند، در صدد اجرای طرح های دلخواه نظیر تفکیک جنسیتی و اسلامی کردن دانشگاه ها هستند.
با این وجود در چند ماه اخیر بسیاری از دانشگاه ها نظیر دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، امیر کبیر، چابهار، مازندران، کاشان، علم و صنعت میزبان تجمعاتی در اعتراض به سیاسیت های دانشگاهی دولت نهم و دهم بوده اند.
چهار نفر در درگیری مسلحانه در استان کرمان کشته شدند
بی بی سی: در درگیری بین نیروهای امنیتی استان کرمان و گروهی افراد مسلح چهار نفر کشته شده و مقادیری سلاح و مهمات به دست نیروهای انتظامی افتاده است.
فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان به رادیو و تلویزیون دولتی ایران گفته است ماموران یگان تکاوری ۱۴۲ بم با اطلاع از ورود «گروهی از اشرار از مرزهای شرقی کشور به این استان» آنان را شناسایی کرده و در عملیاتی، از پای درآورده اند.
او گفته است که این درگیری شامگاه چهارشنبه روی داد و افزوده است که از این گروه اشرار «یک قبضه سلاح جنگی و مقادیری مهمات سنگین و نیمه سنگین به دست آمده است.»
این گزارش مشخص نمی کند که «گروه اشرار» چند نفر بوده اند اما می افزاید که در این درگیری، یک کاروان قاچاق مواد مخدر منهدم شد.
مقامات امنیتی در برخی مناطق ایران اصطلاح شرور را برای توصیف گروه های مسلح مخالف حکومت هم به کار می برند.
کیهان هم با احمدی نژاد در افتاد:
چرا با شرکتی که سرمایه‌اش یک میلیون تومان است قرارداد 450 میلیاردی بستید؟
آفتاب: کیهان در یادداشتی آورده است: رئیس‌جمهور با انتقاد از انتشار برخی اخبار درباره واگذاری رانت در ارائه مجوز ساخت هتل گفت: به فردی برای ساخت هتل مجوز داده‌اند که این موضوع سند جرم شده در حالی که در همه جای دنیا برای ساخت هتل و تاسیسات زیربنایی تسهیلات داده و حمایت می کنند تا گردشگری گسترش یابد اما عده‌ای عقب افتاده این را جرم تلقی می‌کنند که اگر جرم است ما به آن افتخار می‌کنیم.
*رئیس‌جمهور هر چند که اشاره صریحی به ماجرای واگذاری مجوز ساخت هتل نکرد اما به نظر می‌رسد با توجه به انتقادهای چند هفته اخیر از بقایی و مشایی، منظور ایشان همان پروژه 450 میلیارد تومانی مجتمع تالارهای کیش باشد. دفاع رئیس‌جمهور از بقایی در حالی است که بقایی و اسفندیار رحیم‌مشایی به عنوان مسئولان امر حاضر نشده‌اند به اعتراض‌های مستند پاسخ دهند. صورت مسأله ماجرا این است که با پیگیری‌ها و اعمال نظرهای آقایان مشایی و بقایی، پروژه 450 میلیارد تومانی یاد شده به شرکتی به نام فیاک واگذار شده که مدیران آن شرکت را دو سه روز قبل‌تر و با سرمایه یک میلیون تومانی به ثبت رسانده و دو روز بعد هم چک 5 میلیارد تومانی را دریافت کرده‌اند. این واگذاری هم با رفتاری خلاف قانون و دور زدن قانون و بدون برگزاری مناقصه صورت گرفته است. بنابراین هم عملی غیرقانونی صورت گرفته و هم امتیازی بلامرجح و غیرقانونی به شرکتی دو روزه! واگذار شده است. نام این کار واگذاری رانت و جرم نیست، پس چیست؟ آیا نمی‌شود هتل و تاسیسات زیربنایی ساخت و در عین حال مرتکب قانون شکنی و رانت‌دهی و اجحاف و حیف و میل بیت‌المال که نقطه مقابل آرمان‌ها و زحمات طاقت‌فرسای دوران ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد بوده، نشد؟! آیا نام واگذاری پروژه‌ای هنگفت و اجحاف آلود از این دست به یک فرد مقیم آمریکا- که ظاهراً بعد از انتقادهای اخیر از کشور نیز خارج شده- حمایت از گسترش گردشگری است؟ و اساساً به جای پاسخ‌گویی مسئولان امر، چرا باید حیثیت مردمی و انقلابی رئیس‌جمهور محترم در این میان خرج شود.
*اسناد منتشره در زمینه دور زدن قانون و واگذاری پروژه مورد بحث یا واقعیت دارد که در آن صورت آقایان مشایی و بقایی و نه شخص و جایگاه دیگر باید پاسخ‌گو باشند. و یا اینکه واقعیت ندارد که خرج آن یک تکذیب سر راست و صریح و صادقانه است. گیر ماجرا کجاست که متهمان ماجرا سکوت کرده‌اند؟ آیا صاحبان شرکت صوری و قلابی یاد شده با امثال هوشنگ امیراحمدی و شورای ایرانیان کذایی هم ارتباطی دارند یا نه؟
پیشنهاد تحریم های تازه علیه جمهوری اسلامی در کنگره آمریکا
صدای آمریکا: اعضای کنگره آمریکا تلاش می کنند تا با اعمال تحریم های بیشتر جمهوری اسلامی ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای بازدارند.
برد شرمن نماینده با نفوذ دمکرات ایالت کالیفرنیا و یکی از طراحان اصلی تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران،معتقد است که رویدادهای خاورمیانه، جنگ در لیبی، تنش روابط با عربستان سعودی، آشتی ملی میان حماس و فتح، تحولات سوریه ،نمی تواند مانع غلفت از برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران شود. وی تاکید می کند برای متوقف کردن این برنامه افزایش فشارهای اقتصادی علیه تهران ضروری است.
آقای شرمن تصریح می کند چین در نهایت تنها برخی از نیازهای جمهوری اسلامی ایران را می تواند تامین کند. زیرا اقتصاد و تکنولوژی ایران وابسته به غرب است. از جمله لوازم یدکی هواپیماهای مسافربری که آن کشور در اختیار دارد، اگر از غرب تهیه نشود، آنان مجبور به متوقف کردن پرواز این هواپیماها خواهند بود مگر آن که برنامه های هسته ای خود را متوقف کنند. نماینده ایالت کالیفرنیا می افزاید فشارها بر رژیم ایران باید به حدی باشد که یا رژیم را تغییر دهد و یا آن که آنان را وادار کند تا در سیاست های خود تجدید نظر کنند. در همین حال مارک دابویتز مدیرعامل «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» و یکی از سخنرانان جلسه روز یکشنبه نیز گفته است برای اعمال فشار به ایران باید در پی تحریم انرژی ایران باشیم. وی معتقد است ۸۰ درصد درآمد ایران از محل فروش نفت و گاز به دست می آید به همین دلیل پیشنهاد می کنم پالایشگاه هایی که با مخلوط کردن نفت ایران فرآورده هایی نظیر بنزین و گازوئیل به بازارهای آمریکا می فرستند ، شناسایی و از آنان بخواهیم از پالایش نفت خام ایران جلوگیری کنند. در همین راستا برد شرمن به همراه ایلیانا راس لیتنن رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با ارائه لایحه ای به کنگره پیشنهاد داده اند که در صورت تصویب تحریم های بسیار سخت در انتظار ایران خواهد بود. آقای شرمن در توضیح لایحه پیشنهادی به صدای آمریکا گفت « این لایحه تحریم صادرات وسایل و تجهیزات حفاری نفت تا محدود کردن ایران برای دریافت وام و پیش فروش نفت را شامل خواهد شد بنابراین لایحه ما تامین سرمایه، تحریم تجهیزات حفاری و همچنین تحریم های بیشتر در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در برخواهد گرفت.» اریک کانتور رهبر اکثریت جمهوریخواه و یکی از سخنرانان اولین روز کنفرانس ایپک در پاسخ به این پرسش صدای آمریکا، که کنگره چه اقدامی علیه ایران در دست دارد؟ گفت« لایحه ای با حمایت دو حزب با این هدف که اگر با ایران معامله کنید نمی توانید با آمریکا معامله کنید را در دستور کار داریم.»
لایحه پیشنهادی جدید دیگری که از حمایت سناتورهای هر دو حزب از جمله سناتور جو لیبرمن، سناتور باب منندز، سناتور مارک کرک و سناتور جان کایل برخوردار است، تحریم ها را در زمینه های دیگری دنبال می کند. سناتور جمهوریخواه مارک کرک در این باره می گوید «لایحه پیشنهادی، تحریم های موجود علیه جمهوری اسلامی، کره شمالی و سوریه را تشدید می کند و این تحریم ها هر چه بیشتر به صورت اجباری در می آورد که رییس جمهوری حتی نمی تواند آنها را متوقف کند.» سناتور کرک خطاب به شرکت هایی که با ایران معامله می کنند، می گوید« اگر انتخاب شما معامله کردن با ایران است آنگاه بازاری بزرگتر به نام بازار آمریکا را از دست خواهید داد.» سناتور کرک در مورد تفاوت این لایحه با لوایح قبلی می گوید« تحریم، روی تحریم علیه ایران صورت گرفته اما در آنها مصلحت رییس جمهوری آمریکا در مورد اعمال و یا عدم اعمال تحریم های گنجانده شده بود. اما اکنون ما تلاش می کنیم با از میان برداشتن چنین مصلحت هایی تحریم ها را تقریبا خودکار به مورد اجرا گذاریم. این تحریم ها در صورت تصویب شرکت های فروشنده ابزار سرکوب به جمهوری اسلامی ایران تحت فشار بیشتری قرار می دهد تا از ارسال این نوع کالاها به ایران خودداری کنند. ابزاری که از دوسال پیش بطور گسترده ای از سوی نیروهای امنیتی ایران در سرکوب معترضان مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از تحلیل گران و سیاستمداران بر این باورند که تحولات ماه های اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا، سرانجام جهت وزش نسیم آزادی را به سوی ایران تغییر خواهد داد. الیوت اِنگل، نماینده دمکرات ایالت نیویورک در این باره می گوید «فکر می کنم باید چنین اتفاقی صورت گیرد، جوانان ایرانی بسیار بی قرارند. آنان دشمن ایالات متحده نیستند. مردم ایران و مردم آمریکا با هم علایق مشترکی دارند و از سرکوبی که جمهوری اسلامی علیه شهرووندان خود اعمال می کند، بیزارند»
نماینده مجلس: باید از احمدی نژاد بپرسیم این آمار غلط را از کجا می آورد؟
95 هزار نفر در پارس جنوبی مشغول به کار بودند که حالا به زیر 8 هزار نفر رسیده است
خبر آنلاین: یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اعتراض به آمارهای غلط ارائه شده از سوی دولت و محمود احمدی نژاد پیرامون اشتغال و بیکاری، با بیان اینکه در استان بوشهر فقط ٩۵هزار نفر در پارس جنوبی مشغول به کار بودند، اما در حال حاضر تنها زیر هشت هزار نفر مشغول به کار هستند”، گفت: آقایان چطور می گویند که بیکاری کم شده است. باید از احمدی نژاد بپرسیم این آمار غلط را از کجا می آورد؟” به گزارش خبرآنلاین، سید محمدمهدی پورفاطمی، در تذکری شفاهی از نمایندگان خواست تا تحقیق و تفحصی از آمار ارائه شده دولت در موضوع بیکاری را آغاز کنند.
پورفاطمی، در این تذکر با بیان این که آمار اشتغال واقعی نیست، گفت: از مسئولان می خواهیم از این دروغ ها کمتر بگویند. این نماینده مجلس با بیان این که در استان بوشهر ٩۵هزار نفر در پارس جنوبی مشغول به کار بودند اما در حال حاضر تنها زیر هشت هزار نفر مشغول به کار هستند، گفت: آقایان چطور می گویند که بیکاری کم شده است.
وی افزود: آمار اشتغال دولت غیر واقعی است و باید از آقای احمدی نژاد بپرسیم این آمار غلط را از کجا می آورد؟
وی با بیان این که در شهرش جوان های فوق لیسانس دنبال شغل نگهبانی هستند، افزود: از نمایندگان می خواهم تحقیق و تفحص کنید که آمار بیکاری را از کجا اورده اند و سخنانشان در مورد اشتغال غیر واقعی هست و استدعا داریم مسئله بیکاری را رفع کنند. نماینده تنگستان تصریح کرد: از زمانی که کالای همراه ملوان در بوشهر تعطیل شده، ۳۸۰ هزار نفر در بوشهر بیکار شدند و با این وجود رئیس جمهور می گوید بنا دارد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کنند.
همزمان شکور اکبرنژاد، نماینده تبریز و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز، در تذکری شفاهی از بیکاری و رکود بازار به عنوان درد مشترک تمام شهرهای کشور یاد کرد و از هر سه قوه خواست برای این مشکل فکری کنند. به گفته وی جوان ها در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند و مدارک عالی علمی را به‌دست می‌آورند حتی به کاری پایین‌تر از شأن خود راضی هستند اما همین کارها نیز برای آنان وجود ندارد.
این نماینده خطاب به مسئولان دولتی گفت: تا کی باید فقط نظاره‌گر باشیم؟!
اکبر نژاد در مورد اجرای ضعیف هدفمندی یارانه‌ها هم هشدار داد و افزود: با توجه به اخراج بسیاری از کارگران و تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها این فرصت را برای مردم تبدیل به یک تهدید شده است. وی با بیان اینکه بانک‌های تهران امکان پرداخت تسهیلات بیشتری به مراکز تولیدی دارند، گفت: بسیاری از قطعه‌سازان مجبورند برای خرید فولاد مورد نیاز خود به تهران بیایند.
این اظهارات درحالیست که مرکز آمار ایران، وزارت کار و همچنین مراجع دولتی ذیربط، با قلب واقعیت و ارائه آمار غیرواقعی، مانع انتشار و شفافیتِ وضعیت بیکاری و اشتغال در کشور شده اند. چندین مرکز غیر دولتی، از جمله مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت و همچنین چندین تن از نمایندگان سرشناس مجلس شورای اسلامی، آمار واقعی بیکاری در کشور را بالغ بر سی درصد اعلام کرده اند.
رده بندی سال ۲۰۱۱ شاخص صلح جهانی، ايران در رتبه ۱۱۹
رادیو فردا: نتيجه رده بندی و رتبه بندی شاخص صلح جهانی در سال جاری ميلادی، سال ۲۰۱۱ نشان می دهد ايران در رتبه ۱۱۹ و بالاتر از روسيه، اسرائيل، ترکيه و بحرين قرار گرفته است. در رتبه بندی اين گزارش که روز چهارشنبه در دسترس خبرگزاری ها قرار گرفته، رتبه اول به کشور ايسلند اختصاص يافته و پس از آن کشورهای نيوزيلند، ژاپن، دانمارک، جمهوری چک، اتريش، فنلاند، کانادا و نروژ قرار گرفته اند.
ايالات متحده آمريکا در رتبه ۸۲، بريتانيا در رتبه ۲۶، و چين در رتبه ۸۰ اين جدول قرار گرفته اند.
نتايج اين رتبه بندی نشان می دهد سال جاری ميلادی در مقايسه با سال پيش از آن يعنی سال ۲۰۱۰، کمتر روی صلح به خود ديده است. اين گزارش همچنين می گويد روند رو به رشد نظامی گرايی و تقويت نيروهای نظامی در ۱۵۳ کشور جهان که در اين فهرست آمده اند، افزايش يافته است. شاخص صلح جهانی پنجمين سال معرفی اين فهرست را پشت سرمی گذارد. اين فهرست از ۲۳ شاخص داخلی و خارجی، اقتصاد و مهاجرت و سياست در قبال همسايگان و نيز حقوق بشر در اين رتبه بندی استفاده می کند. اين شاخص ها از سوی هياتی از نخبگان و کارشناسان آکادميک، تجار و بازرگانان و اعضای سازمان های صلح جهانی مشخص و اعلام می شود. بررسی اين شاخص ها نشان می دهد حرکت آمارهای پيشرفت اقتصادی با دستاوردهای اجتماعی مانند دموکراسی و شفافيت و شفاف سازی مطابقت دارد و همسو است. در صدر اين فهرست در سال پيش نيوزيلند قرار داشت که امسال جای خود را به ايسلند داده است. در ميان ۲۰ کشور برتر اين فهرست، ۱۴ کشور از اروپای مرکزی و غربی هستند. امسال برای نخستين بار کشورهايی از آسيا چون مالزی، به فهرست ۲۰ کشور نخست اين فهرست اضافه شده اند. قطر با دو رتبه پيشرفت توانسته به ربته ۱۲ برسد که بالاترين جايگاه را در ميان کشورهای خاورميانه دارد. دومين کشور خاورميانه در بالای جدول و پس از قطر، کويت است که در مقام ۲۹ قرار گرفته است. در انتهای اين فهرست و در جايگاه ۱۵۳، سومالی که درگيری های مختلفی در آن جريان دارد قرار گرفته و پيش از آن عراق، سودان، افغانستان و کره شمالی قرار دارند. روسيه در جايگاه ۱۴۷ است و پيش از آن پاکستان و اسرائيل قرار گرفته اند. امسال در اين فهرست پنج کشور اريتره، گينه، قرقيزستان، نيجريه و تاجيکستان اضافه شده اند. اين فهرست کشورهايی که يا بالای يک ميليون تن جمعيت دارند يا بالای ۲۰ هزار کيلومتر مربع مساحت دارند از اين رو کشورهای در مقياس کوچکتر در اين فهرست جای نگرفته اند. در نتيجه در فهرست فعلی ۹۹ درصد جمعيت جهان و يا ۸۷ درصد از مساحت کره زمين لحاظ شده است.
شاخص صلح جهانی، با اشاره به اين که تعريف کردن شاخص های صلح کار بسيار دشواری است، نوشته که برای بررسی اين شاخص ها، تاثير کشورها در پايين آوردن تنش ها، روابط بهتر با همسايگان و کم کردن هرگونه تنش داخلی و خارجی موثرترين تعريف شاخص صلح بوده است. در هر کشور، شاخص ها روند رو به رشد تنش، امنيت اقتصادی و اجتماعی و نيز گسترش صنايع نظامی، از شاخص های اساسی و اصلی بوده است.
اخبار هفته : گردآوری از شهلا
http://www.facebook.com/profile.php?id=1297408364

اطلاعات

این ویودی در 29 مِی 2011 بدست در eshtrak، اخبار - news & views فرستاده شده و با برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: